Ukraina - Czy jako Polacy jesteśmy znów naiwni?

Jeżeli ktokolwiek z nas myślał, że nasza polska oraz wszechstronna i empatycznie ludzka pomoc Ukrainie i Ukraińcom w czasie ich wojny z Rosją przyniesie efekt w postaci ich przeprosin za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej, to musi się czuć mocno rozczarowany. 

""Tego nie zrobiło państwo ukraińskie, ale prezydent Wołodymyr Zełenski powinien wziąć jako Ukraina jednak większą odpowiedzialność” – tak rzecznik MSZ Łukasz Jasina w programie „Onet Rano” odpowiedział na pytanie, czy „prezydent Zełenski powinien przeprosić za Wołyń, za rzeź wołyńską"" [1]. 

Na tę wypowiedź w zadufany a nawet bezczelny sposób zareagował ambasador Ukrainy w Polsce Vasyl Zvarych. Jego wpisy na Twitterze wywołały powszechne oburzenie w sieci. A napisał tak: ""Jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne i niefortunne. Pamiętamy historię i apelujemy o szacunek a wyważenie w wypowiedziach, szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej. Co więcej, dobrze znana formuła prawdziwego pojednania w stosunkach ukraińsko-polskich, która została przyjęta przez hierarchów naszych Kościołów, brzmi: „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”" [1].

Warto też przypomnieć, iż w listopadzie 2022 roku (sic!) Gabinet Ministrów Ukrainy powołał banderowca Andrija Melnyka na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy. ""Pod koniec czerwca, jeszcze jako ambasador Ukrainy w Niemczech, w rozmowie z dziennikarzem Tilo Jungiem komentował historyczne spory na linii Polska-Ukraina, dotyczące Bandery. To właśnie Bandera przewodził jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, dowodzona przez Romana Szuchewycza – Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) odpowiedzialna jest za czystki etniczne na ludności polskiej Wołynia i Galicji Wschodniej w latach 40. XX wieku (...) Dyplomata został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności, którymi miał dowodzić Bandera. Jak usprawiedliwiał tymczasem Melnyk, we wskazanym okresie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców. – To była wojna – stwierdził polityk (...) Melnyk podkreślał, że Bandera nie był masowym mordercą, a Ukraińcy byli prześladowani w II RP "w sposób, który trudno sobie wyobrazić". Mówił, że Polska była dla Ukraińców w tamtym czasie "takim samym wrogiem jak nazistowskie Niemcy i ZSRR"" [2].

Po tej wypowiedzi ukraińskiego polityka oraz w reakcji na jego nominację na wiceministra w ukraińskim rządzie, ze strony polskich polityków od prawa do lewa posypały się słowa krytyki i twierdzenia, że owa nominacja jest niefortunna [3,4].

Ja również napisałem wtedy: "Może wreszcie polskim filoukraińcom przysłowiowe "klapki z oczu spadną" i zauważą, że pomimo naszej wszechstronnej pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy, ona w dalszym ciągu gloryfikuje ludobójcze OUN-UPA a jedyny gest dobrej woli z ich strony stanowiło odsłonięcie wcześniej przez nich zabudowanych "Lwów" przy polskim cmentarzu (...) Owszem. Nasze historyczne kontakty z Ukraińcami są trudne, ale właśnie dlatego przyszłe nasze dobrosąsiedzkie relacje winny być oparte na fundamencie prawdy o przeszłości. A ona jest jednoznaczna. Dranie i ludobójcy z OUN-UPA dokonali etnicznego bestialskiego i barbarzyńskiego wymordowania Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej. Szacuje się, że wtedy zamordowano około 200 tysięcy Polaków, którzy zanim zginęli byli okrutnie męczeni i maltretowani w sposób tak okrutny, że aż trudny do wyobrażenia (...) 
I tylko na tej prawdzie można zbudować nasze poprawne obopólne relacje w przyszłości. Ale musimy się też zastanowić trochę głębiej nad tą nominacją (...) Czy nie jest czasem tak, że Ukraińcy po prostu wykorzystują naszą naiwną i romantyczną mentalność oraz chrześcijańskie miłosierdzie, które już wielokrotnie okazywały się być dla nas tragiczne? Czy nasza obecna niemal altruistyczna pomoc przekłada się na zmianę negatywnego stosunku narodu ukraińskiego do Polaków? Czy w ogóle warto z naszej strony ponosić takie materialne i pozamaterialne nakłady na pomoc Ukraińcom, skoro oni odwdzięczają się nam nominacją banderowca na ich wiceministra spraw zagranicznych? Czy czasem nie należy wreszcie zażądać od Ukrainy jasnego stanowiska wobec mordów OUN-UPA i uznania ich oficjalnie za ludobójstwo? A może też należy zadbać w końcu o nasze interesy i postawić jasne i przejrzyste warunki Ukraińcom, których spełnienie będzie warunkowało dalszą naszą dla nich pomoc w wojnie z Rosją? (...) Tych pytań zapewne jest jeszcze bardzo wiele, ale odnosząc się do tego ostatniego, to już dziś musimy przygotować i oficjalnie przedstawić warunki Ukrainie, od których spełnienia będzie zależało nasze dalsze dla nich wojenne i powojenne wsparcie. Do takich na pewno będzie: uznanie przez Ukrainę "Rzezi Wołyńskiej" za ludobójstwo, podpisanie przedwstępnych umów dla polskich firm na odbudowę Ukrainy, dostęp do masowych polskich grobów i pozwolenie na ekshumację ciał czy oficjalne zrzeknięcie się Ukrainy z roszczeń terytorialnych wobec Polski i uznanie naszej granicy z Ukrainą za ostateczną" [5]. 

Naprawdę jestem dumny z Polski i Polaków, którzy pomagają Ukrainie i Ukraińcom, ale my nie jesteśmy Ukraińcami a Polakami i dla nas najważniejsza winna być nasza Ojczyzna. Warto o tym pomyśleć i przestać być znów naiwnym. 

Mamy więc prawo "dmuchać na zimne"! Wojna na Ukrainie kiedyś się skończy i mam nadzieję, że z sukcesem dla Ukrainy i Ukraińców. I wtedy naprawdę będzie bardzo ważna nasza przyjaźń, którą można zbudować jedynie na prawdzie historycznej. 

[1] https://wpolityce.pl/polityka/...
[2] https://dorzeczy.pl/swiat/3713...
[3] https://www.salon24.pl/newsroo...
[4] https://www.salon24.pl/newsroo...
[5] https://krzysztofjaw.blogspot....
[6] Galicja Wschodnia i Małopolska Wschodnia to nie jest do końca tożsame terytorium, ale w większości się ono terytorialnie pokrywa: stąd bardzo często używa się tych nazw zamiennie, choć tak naprawdę ludobójstwo nacjonalistów ukraińskich na Polakach dotyczy (oprócz Wołynia) Małopolski Wschodniej

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 
Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

21-05-2023 [17:45] - Jabe | Link:

Wybory idą, rząd musi odro­binę po­udawać, że jest polski.

Obrazek użytkownika zbychbor

21-05-2023 [18:27] - zbychbor | Link:

Ukraina jest nam wroga, teraz żeruje na naiwności/głupocie/zdradzie naszych elit.
Za taką wielką pomocą od rządu niewykluczone że stoją nagrania z tzw. afery podkarpackiej.
Osobiście żadnych  złudzeń co do Ukrainy i Ukraińców nie miałem i nie mam, znam kilku Ukraińców, znam ich poglądy. Delikatnie mówiąc, nie są przyjacielskie

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

22-05-2023 [12:59] - krzysztofjaw | Link:

@ zbychbor 

Ogólnie też jestem sceptyczny wobec tego, iż Ukraińcy (najczęściej z Zachodniej Ukrainy) zmienią swój stosunek do Lachów, czyli do nas. Przecież dalej stoją pomniki ludobójców: S. Bandery czy R. Szuchewycza, dalej istnieją ulice upamiętniające OUN-UPA, dalej w świadomości Ukraińców jesteśmy wrogimi Lachami, dalej Ukraińcy mają roszczenia terytorialne wobec Polski. Rok czy dwa lata wojny z Rosją i naszej pomocy Ukrainie jest zbyt krótkim okresem na zmianę postawy Ukraińców wobec Polaków. Także powtarzam: jestem sceptyczny wobec wiary w to, że po wojnie Polacy i Ukraińcy będą przyjaciółmi. 
Pzdr

Obrazek użytkownika zbychbor

22-05-2023 [21:25] - zbychbor | Link:

Też pozdrawiam.
Mam nadzieję, że Wołynka 2.0 nas ominie.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-05-2023 [18:44] - NASZ_HENRY | Link:

Ostatnia szansa na dogadanie się z "kozakami" była w 1658 roku.
Jak obecnie się nie uda to aproksymując następna będzie w roku 2388.
Dlatego lepiej rozmawiać  o kamieniach węgielnych niż kamieniach milowych. Ciekawe, że w ukraińskim kotle te same  biesy mieszają obecnie co w XVII wieku ;-)
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-05-2023 [18:56] - Pani Anna | Link:

Na dzikich polach bez zmian, a pańska naiwność jest jak wszechświat.  I proszę nie pisać " my Polacy", bo ja, jako Polka pisałam to Panu od samego początku,  od pierwszego dnia i pierwszego wpisu na temat tego całego cyrku. Nikt na świecie nie prowadzi takiej polityki zagranicznej jak Polska, ale czy to powód do dumy? Ukrainiec pokazał gdzie jest nasze miejsce jako "sługi Ukrainy ". Po plecach takich sług "panowie" dosiadają konia. Ja nie wiem, co to za przekleństwo, czy gen, który każe się naszym "przedstawicielom" wiecznie zamieniać w niewolników i sługusów. 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-05-2023 [19:29] - NASZ_HENRY | Link:

Na dzikich polach bez zmian
Moskale ciągle obecni ;-)
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

22-05-2023 [13:07] - krzysztofjaw | Link:

@ Pani Anno

Pan R. Ziemkiewicz uważa dzisiejszą wojnę Rosji z Ukrainą jako wojnę zastępczą USA z Chinami. Francja i Niemcy drobnymi kroczkami pozycjonują się jako sojusznicy Chin, co wywołuje wściekłość USA. Stąd Polska jest dziś preferowana przez USA jako ich sojusznik. To samo Ukraina. Więc Polska prowadzi taką politykę zagraniczną jaką chcą USA. Osobiście wolę żeby na naszą politykę wpływały USA niż kondominium niemiecko-rosyjskie jak było za czasów PO-PSL. Jak na razie nie jesteśmy bowiem światowym mocarstwem w żadnej sferze: militarnej, politycznej czy gospodarczej. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [13:30] - Jabe | Link:

Jedynie dogodne zaplecze.

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-05-2023 [13:58] - Pani Anna | Link:

@Krzysztofjaw
Nie jest to odpowiedź na moj wpis. Proszę nie robić z siebie teraz proroka, bo w archiwum jest aż nadto pańskich wpisów o nadziejach, jakie Pan sobie robił na wielką miłość i współpracę z nowym bratnim narodem,  a i nie zabrakło porównania do współczesnej Bitwy Warszawskiej. Nie było,  nie ma i nie będzie żadnych podstaw, aby sądzić,  że w Ukraincach zaszła jakaś zmiana na lepsze. I doprawdy, czy Ziemkiewicz,  obrotowy dziennikarz-celebryta może być  dla kogoś autorytetem? My nie prowadzimy żadnej polityki zagranicznej. My wypełniamy polecenia starając się je nawet wyprzedzać.  Każda partia  w Polsce MUSI lizać czyjś tylek. PO lizało tyłek niemiecki, Konfederacja liże ruski, a PIS ukraiński i amerykański. A dla mnie tyłek to zawsze tyłek,  obojętnie czyj.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

22-05-2023 [14:22] - krzysztofjaw | Link:

@Pani Anno

Jeszcze przed wojną na Ukrainie, bo w styczniu 2022 roku napisałem tekst pt: "Rzeź Wołyńsko-Małopolska. Czy dziś Ukraińcy zasługują na przyjaźń Polaków?" (https://krzysztofjaw.blogspot....) a już w trakcie wojny np. tekst pt.: "Filoukraińscy "Chłopcy"! Może nadszedł czas dorosnąć?! (https://krzysztofjaw.blogspot....). Oba teksty są krytyczne wobec Ukraińców i Ukrainy a to tylko dwa przykłady. 

Tym niemniej pisałem też o tym, że wojna na Ukrainie jest ruskim bestialstwem i z przychylnością oceniałem naszą pomoc wobec nich. Ale bardziej chwaliłem polską empatię i ludzkie zachowania niż chwaliłem Ukraińców. 

Poza tym na Ukraińców zawsze patrzyłem z dystansem, bo moja rodzina ze strony matki musiała uciekać przed ludobójcami z OUN-UPA i przed cywilnymi Ukraińcami nienawidzącymi Lachów czyli Polaków. Kat Polaków Roman Szuchewycz z OUN-UPA dał rozkaz mordować Lachów (Polaków) i tak się stało, choć ukraińskie okrucieństwo przewyższało te niemieckie i sowieckie. Moja babcia i dziadek z czterema córkami (w tym moją mamą) uciekło przed Ukraińcami nocą zabierając na wóz tylko tyle, ile się zmieściło. Było bowiem już ustalone, że  nad ranem do gospodarstwa mojej mamy mieli wejść Ukraińcy i wymordować wszystkich. A takich historii jest wiele i nie możemy o tym ludobójstwie zapominać. 

Ale równocześnie nie możemy też zapominać o Rosji jako o naszym odwiecznym wrogu, o zsyłkach Polaków na Sybir, o Katyniu, o barbarzyńskich rządach sowieckich komunistów w Polsce. 

Pzdr

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-05-2023 [17:32] - Pani Anna | Link:

@krzysztofijew 
Po takich doświadczeniach tym bardziej dziwił mnie pana huraoptymizm i bezkrytyczne podejście do działań rządu wobec Ukrainy i uchodźców. Dla mnie to jest wyłącznie kłótnia w patologicznej rodzinie, wśród barbarzyńców okładających się nawzajem czym popadnie. Wpuściliśmy do siebie na full socjal 5mln tak naprawdę nie wiadomo kogo, a tych sąsiadów zza miedzy tak sprawnie posługujących się siekierami i widłami jeszcze dozbroilismy i to kosztem własnej armii. Niczego się nie nauczymy nigdy. O tym pisałam tu od samego początku. 

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [18:19] - Jabe | Link:

A o repatriacjach cisza.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

22-05-2023 [19:41] - krzysztofjaw | Link:

Pani Anno

Moje optymistyczne teksty wynikały raczej z podziwu dla Polaków, którzy otworzyli swe serca na Ukraińców. Ale również dlatego, że ucieszyłem się, iż wojna nie trwała tydzień, bo wtedy następnym celem ruskich byłaby Polska a tak armia W. Putina będzie potrzebowała od 6 do 10 lat, aby wylizać rany po wojnie na Ukrainie. Tedy mamy czas na maksymalne dozbrojenie się. 

Pzdr

P.S.
W ogóle żałuję, że nie spisałem wspomnień mojej babci (dziadek umarł jak miałem trzy lata). Mama też miała tylko kilka lat jak nocą uciekali z Wołynia i wielu rzeczy nie pamięta. Babcia mi opowiadała o trzech przeżytych okupacjach: najpierw ruskiej po 17 września 1939 roku, potem niemieckiej a na końcu ukraińskiej. Gradacja okrucieństwa zbrodniarzy według niej to: na pierwszym miejscu Ukraińcy, na drugim Sowieci a na trzecim miejscu Niemcy, bo oni zabijali szybko a Ukraińcy i w mniejszym stopniu Sowieci lubowali się w zadawaniu przedśmiertnych i okrutnych tortur.  Warto też dodać, że wielu Polaków uciekało przed Ukraińcami nawet już po zakończeniu wojny, o czym mało się w ogóle mówi. Musimy jednocześnie pamiętać, że Sowieci w latach 1937-1938 również mordowali etnicznych Polaków  i wysyłali ich na Sybir. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-05-2023 [22:20] - Pani Anna | Link:

@krzysztofijew 
No cóż,  każdy może sobie przyjmować u siebie w domu kogo tylko zechce, jednak nie na wszystkich gości rząd przeznacza miliardy dotacji, nadaje pesel i wszystkie przywileje socjalne należne obywatelom Polski. Gdybym zaprosiła do siebie rodzinę chrześcijan z Syrii, to kogokolwiek by to obeszło? Mimo, że  z pewnością nie jeździliby sobie na ferie i wakacje do swojego zbombardowanego kraju. Co do tej ew, napaści Rosji na Polskę,  to wszystko jest w sferze dywagacji. Gdyby chcieli, to by napadli i nikt by ich nie powstrzymał.  Ani nasza rozbrojona armia, ani nasi " sojusznicy ". A tak mówi Pan, że z ewentualną napaścią na nas Rosjanie poczekają aż się porzadnie uzbroimy? Mnie już w tej wojnie nic nie zdziwi. Najdziwniejsza wojna w historii ludzkości i szczerze mówiąc,  to nawet ja bym ją lepiej poprowadziła. 

Obrazek użytkownika tricolour

22-05-2023 [19:05] - tricolour | Link:

@krzysztof

Jestem niemal pewien, że dawna ukraińska nienawiść do nas zostanie wykorzystana. Zresztą to nic trudnego: my mamy teraz o niebo lepiej niż oni. Nasze obciążenie wojną ma wymiar tylko finansowy czyli złotówka drożej za benzynę, a oni przelewają krew. Łatwo wmówić ludziom w znacznie gorszym położeniu, że żyjemy ich kosztem - bo to nawet częściowa prawda jest.

Na tym ruscy mogą chcieć wyhodować nienawiść. Oczywiście to nie musi się ruskim udać, ale na pewno będą próbowali.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-05-2023 [20:51] - Chatar Leon | Link:

Napisałem kiedyś tutaj w kontekście spraw ukraińskich rzecz banalną i oczywistą (którą pewnie mądrzejsi ode mnie napisali 385 razy):
W polityce nie istnieje coś takiego jak wdzięczność.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

21-05-2023 [22:20] - Siberian Husky Dog | Link:

1. Politykę robi się w cieniu gabinetów a nie w Internecie;
2. W polityce nie ma przyjaźni czy miłości, są interesy;
3. Sojusze są dotąd, póki przynoszą korzyści obu stronom;
4. Zasad PZ trzeba uczyć się wiekami!

Obrazek użytkownika Jabe

21-05-2023 [22:51] - Jabe | Link:

Wódz jest wiekowy.

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-05-2023 [22:56] - Pani Anna | Link:

Tak?
To dlaczego jedni od wieków prowadzą własną i skuteczną politykę zagraniczną,  a my się ciągle od wieków tylko uczymy i uczymy, a efektów jak nie było tak nie ma?
Co do internetu, to wpisy setek oburzonych Polaków spowodowały,  że bezczelny Ukrainiec usunął swój bezczelny wpis. 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

22-05-2023 [13:15] - krzysztofjaw | Link:

@ Siberian Husky Dog

No niby tak jest, choć świat się zmienia i już nie łatwo ukryć rozmów "w zaciszu gabinetów". Wczoraj obejrzałem film pt.: "Vice" o historii Dicka Cheney'a, wiceprezydenta USA za czasów drugiego Buscha. Frapujący film pokazujący, że tak naprawdę polityka to bagno! I to wszędzie! Film dał mi do myślenia...
Pzdr

Obrazek użytkownika sake3

21-05-2023 [20:58] - sake3 | Link:

Ukraina widzi że w pomocy dla nich doszliśmy już do kresu,nic więcej z nas już się nie wycisnie.Orientują się na Francję i Niemcy jako potencjalnych partnerów po zakończeniu wojny Ambasador Ukrainy może mało dyplomatycznie ale wyraźnie dał to do zrozumienia.Jednak nie wszyscy podzielają nasze jeśli nie oburzenie to niesmak.Dziennikarzyna o nazwisku Lis wyczuł okazję by oskarżyć rząd o brak empatii,wyczucia i współczucia.Nazwał to nawet szczuciem na Ukrainę.No cóż ,wybory idą trzeba zrozumieć i LIsa choć trudno akceptować jego porównanie Rzezi Wołyńskiej do pożyczania szklanki cukru sąsiadowi.Idiota twierdzi obrazowo,że kiedy sasiad ma zalane mieszkanie to mu się pomaga a nie upomina o zwrot wczesniej pożyczonych pieniędzy.Reasumując jakby rząd czy MSZ chciał postąpić w jakiejkolwiek sprawie i tak będzie źle.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-05-2023 [21:14] - NASZ_HENRY | Link:

@sake3
Orientują się na Francję i Niemcy jako potencjalnych partnerów po zakończeniu wojny.

Oni partnerów już mają, to ci którzy mają już swoje interesy na Ukrainie: Anglia, USA i Chiny. A to że obstawiają i Francję razem z Niemcami to taka kozacka przypadłość nie noszenia wszystkich jajek w jednym koszyku ;-)

 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-05-2023 [22:17] - Chatar Leon | Link:

Sojusz z Ukrainą byłby dla Polski szansą. Oczywiście, szansę tę łatwo zmarnować właśnie przez... bezkrytyczny stosunek do Ukrainy. Tak na prawdę nie ma żadnego sojuszu, żadnego partnerskiego układu, żadnej koncepcji politycznej.
Co zostało z ambitnych planów PiS, Międzymorza, reformy państwa, polityki międzynarodowej? Morawieckiej zbieraninie kury szczać prowadzać!

Obrazek użytkownika Jabe

21-05-2023 [22:59] - Jabe | Link:

Nie było takich planów, to czysta pro­paganda. A perspek­tywa po­prawnych sto­sunków z Ukrainą już została za­przepaszczona.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

22-05-2023 [13:17] - krzysztofjaw | Link:

@sake3

Wykluwa się nowy porządek rzeczy. Zobaczymy gdzie to wszystko doprowadzi. Chociaż jestem sceptyczny co do powojennego pojednania i przyjaźni polsko-ukraińskiej. 
Pzdr

Obrazek użytkownika terenia

22-05-2023 [14:51] - terenia | Link:

@sake3
Droga Sake,to że Lis i jemu podobni tak się zachowują absolutnie mnie nie dziwi ( to charakterystyczne dla postępowania szuj )
Martwi mnie ,że rzecznik MSZ wypowiada tego typu opinie w wywiadzie (zmusiłam się ,by wejść na stronę Onetu)"  Osobiście do tego podchodzę, bo jestem prawie z Wołynia i wprawdzie moja rodzina nie jest wołyńska, ale się wychowałem wśród ludzi, którzy stamtąd uciekli. Pamiętam czasy, kiedy ta zbrodnia nie była problemem, bo była mało znana.
Ale teraz już jest i nie da się tego faktu zmienić. Nie da się cofnąć czasu i nigdy nie będzie dobrego czasu, by o tym mówić lub nie. To trzeba sobie w końcu powiedzieć, bo ciągle pojawiają się głosy, że dla dobra stosunków polsko-ukraińskich warto o Wołyniu mówić mniej." Zwłaszcza to zdanie  wywołuje  zdumienie (zdumienie ,to delikatne określenie)   "Pamiętam czasy ,kiedy ta zbrodnia nie była problemem,bo była mało znana" 

Obrazek użytkownika sake3

22-05-2023 [15:49] - sake3 | Link:

@Terenia@all.........Oczywiście po takiej wypowiedzi nie możemy odstąpić ani o krok.Słusznie powiedział były szef MSZ Witold Waszczykowski że pokazano nam gest Kozakiewicza.Ukraina musi wiedzieć że dla nas sprawa Wołynia to priorytet w przyszłych stosunkach,które jak przypuszczam będą coraz bardziej chłodne.Ja rozumiem nawet Ukraińców pogrążonych w wojnie nie przez siebie wywołanej.Rozumiem,że działania militarne nie są tak optymistyczne dla Ukrainy jak to donoszą media.Ale na szczeblach ambasadorów takie rozmowy powinny mieć miejsce.Obawiam się,że na naszej postępującej niechęci najwięcej ugrają nasi nieprzyjaciele-Niemcy i Rosja.Od razu zwiększyły się ataki na Polskę.Zajęci niewdzięcznością Ukrainy lekceważymy nieustanne groźby i ordynarne wyzwiska ze strony Rosjan i dziwnym trafem nie reagujemy, Dlaczego? Nikogo nie wzruszają bluzgi Miedwiediewa czy Pieskowa bo są pod adresem rządu rzucane.Z nienawiści opozycji do rządu będziemy się jednoczyć z Rosjanami? Z Niemcami już się łaczymy sądząc z wizyty unijnej delegacji złożonej z nadętych posłanek i polskiego piłkarzyka.Z nienawiści do rządu i do ministra Czarnka opozycja mówi jednym głosem z tą unijną hołotą-Tak zabijaliśmy Niemców,nie wypada im o tym przypominać,Czarnek to gbur i cham a paniuśka Engelking na piedestały.To nie było ludobójstwa ? Przecież Ukraińcy widzą to płaszczenie się przed Rosjanami i Niemcami,z pewnością dojrzał to ich ambasador.Będą nas więc traktowac z szacunkiem?.

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [16:27] - Jabe | Link:

Czemu dotąd sprawa wołyń­ska była za­miatana po dywan, teraz zaczyna mieć prio­ry­tet? Wybory! Taka mądrość etapu. Po wy­borach będzie można znów przy­pominających o Wołyniu wy­zywać od ruskich onuc.

Obrazek użytkownika sake3

22-05-2023 [16:44] - sake3 | Link:

.Przed wyborami jest potrzebny opozycji tylko do oskarżeń rządu,że zaniedbał te sprawę.Po wygranych przez opozycje wyborach będzie potrzebny tylko po to by oskarżyć rząd że o tej sprawie wspomniał..Ciężko bowiem będzie opozycji o kontrakciki z obrażoną UKrainą.

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [18:34] - Jabe | Link:

To nie jest prawda.

Obrazek użytkownika terenia

21-05-2023 [23:21] - terenia | Link:

Warto posłuchać (krótko i  treściwie)  Józef Orzeł: Ukraina będzie rozgrywać Polskę. Niemcy już nas wyprzedzają i kolonizują Ukrainę
Radio WNET (rozmowa z 18.05.23)
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

22-05-2023 [13:19] - krzysztofjaw | Link:

@  terenia

Czarno to widzę i jestem niemal pewien, że Ukrainę będą odbudowywać Amerykanie, Francuzi i Niemcy oraz Chińczycy a dla nas zostaną jakieś ochłapy w postaci podwykonawców. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

22-05-2023 [00:03] - Alina@Warszawa | Link:

Ukraina ma na swoim ciele ciężką "jemiołę": 
IZRAELSKI SYJONISTYCZNY TERRORYZM 
https://niepoprawni.pl/blog/al...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-05-2023 [09:29] - NASZ_HENRY | Link:

Zbliża się kolejna rocznica rzezi wołyńskiej, a co za tym idzie kolejna próba jej politycznego wykorzystania. Wielu cwaniaków z Warzechom na czele będzie lansować się na wydarzeniach sprzed 70 lat, a wszystko oczywiście dla dobra Polski i Polaków. Że działają w bieżącym interesie Rosji i Niemiec to się nawet nie zająkną ;-)

 

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [09:35] - Jabe | Link:

Ofiary wciąż bez godnego pochówku. To jest aktualne, zaprzańcze!

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-05-2023 [10:36] - NASZ_HENRY | Link:

Spadaj judzicielu, szwabski smrodzie ;-)

 

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [13:47] - Jabe | Link:

To nieodpowiedni temat do pyskówek.

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-05-2023 [10:03] - Pani Anna | Link:

Zawsze cudzy "bieżący interes" jest ważniejszy,  niż pamięć setek tysięcy naszych bestialsko pomordowanych rodaków.  Co to za kraj, co to za ludzie,  którzy nie potrafią się upomnieć o swoich.  Te ofiary krzyczą o sprawiedliwość z tych dołów i rowów,  gdzie zostali wrzuceni przez bestie udające ludzi. Może dlatego na tym naszym kraju wciąż ciąży jakaś klątwa...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-05-2023 [10:32] - NASZ_HENRY | Link:

Z ciebie tak pani jak ze Szlimakowskiej dama ;-)
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-05-2023 [11:04] - Pani Anna | Link:

Argumentów brakło i od razu wychodzi szydło z worka. Następny jurgeltnik "patriota".

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-05-2023 [12:04] - NASZ_HENRY | Link:

Ciebie zdradzają
braki rozumienia słów w języku polskim i brak polskiego słownika:
Jest: Następny jurgeltnik
Powinno być: Następny  jurgieltnik
Oficer prowadzący jak nic obetnie stawkę za komentarze na NB ;-)

 

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-05-2023 [13:44] - Pani Anna | Link:

Widać,  że trafiłam w punkt. Dziękuję za poprawienie literówki,  oficer prowadzący będzie z ciebie zadowolony. Trzeba się popisać znajomością (nie)ojczystego języka lepszą od tubylców.  Ta skrupulatnosc cię zdradza. No i ta wscieklica na samo wspomnienie o rachunku krzywd... znamienne, że bezczelny Uraniec usunął podły wpis, a ty ścigasz i wyzywasz tych, którzy nie chcą powiedzieć "Polacy, nic się nie stało". Farbowany patriota.
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-05-2023 [15:13] - NASZ_HENRY | Link:

Historie to uczyli ciebie na WUMLu ;-)
 

Obrazek użytkownika spike

22-05-2023 [09:15] - spike | Link:

@Drodzy
Nie jest dobrze, ale jeszcze nie skreślajmy Ukrainy, to polityka garstki ludzi, trzeba popatrzyć przez pryzmat niemieckiej bezczelności, Polskę niszczą od wieków, a ostania wojna była szczególna, co z tego że jakoś przeprosili, a jak się zachowują w kwestii odszkodowania za zniszczenia, szczyt bezczelności, a jak to wygląda w praktyce, handlujemy z nimi i sobie chwalimy.

Musimy poczekać, obecnie jakby nie było z Ukrainą, teraz obowiązuje zasada "wróg naszego wroga, jest naszym przyjacielem", w interesie Ukrainy jest mieć z Polską dobre stosunki, sądzę, że jeżeli chcą szerzej wejść w Europę, to bez Polski będzie im trudniej, chyba że z Niemcami będą chcieli zbudować własny "Nord Stream III", tylko jaką drogą ?

Obrazek użytkownika spike

22-05-2023 [09:27] - spike | Link:

W kwestii "kolonizacji" Ukrainy przez inne państwa, owszem to się dzieje, ale w kwestii tej pomocy, wartością tej pomocy materialnie, to nie my daliśmy im najwięcej, ale też sami na tym korzystamy poprzez dostęp do sprzętu i technologii militarnych.
Naszą największą pomocą jest pomoc humanitarna, nie wierzę, że o tym Ukraińcy zapomną i potraktują ją jak żydzi, którzy twierdzą, że mieliśmy taki obowiązek, bo ich życie jest ważniejsze od naszego.
Obym się nie mylił.

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [09:37] - Jabe | Link:

To Ukraina jest nam oficjalnie wroga. Mamy się kumać z Rosją?

Obrazek użytkownika spike

22-05-2023 [21:24] - spike | Link:

@jabe
Zabawny jesteś, pomijasz całą historię polsko-rosyjską, był w niej choćby krótki moment, że mieliśmy z nimi dobre stosunki?
Z Ukraińcami sprawa jest całkiem inna, przed wojną Polacy i Ukraińcy jakoś żyli razem, wg opowieści, nawet dość dobrze, jedna z gałęzi rodowych pochodzi z tamtych terenów, ileś pokoleń. Jak tam byłem, byliśmy na grobach Polaków pomordowanych przez UPA, wśród pomordowanych były także groby ukraińskie, ci co nie chcieli się im podporządkować, kończyli jak Polacy.
Tak więc na Ukrainie, podobnie jak w Polsce, są takie ekstremy, V kolumny, jedni za Rosją, u nas za Niemcami i za Rosją.
Politycy zmieniają się, kwestia reakcji ludności, czy postawi na ekstremistów, czy jednak za pojednaniem z Polakami.
Powiem ci, że tam wciąż są Polacy, we Lwowie jest duży polski kościół, na mszy na której byłem, kościół był pełny, powiem więcej, można jeszcze tam znaleźć ulice z polskimi nazwami, jakby byli tak wrogo nastawieni, to by nie było śladów polskości.

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [22:09] - Jabe | Link:

Nie roztrząsam historii. To jest kwestia teraź­niej­szości. Ukraina jest nam wroga i rząd w War­szawie to aprobuje. Z punktu widzenia polskiego interesu to głupota, bądź zdrada. Gdyby safan­duła miał jaja, mie­libyśmy już z Ukrainą w miarę po­prawne stosunki, z pers­pektywą długo­falowej współ­pracy.

Obrazek użytkownika sake3

22-05-2023 [09:47] - sake3 | Link:

Nie byłaby taka krytyczna w stosunku do rządu którego oskarża się zresztą o wszystko nie tylko nie tylko za wsparcie Ukrainy.Przecież to wsparcie było i jest potrzebne,Potrzebny też jest sojusz w obliczu działań Rosji.O tym jednak się zapomina.Może zbyt otwarcie i przyjaźnie Polacy to wsparcie okazali,ale nie zapominajmy o słowach prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi.Nie podkładajmy się Rosjanom którzy zwiększyli częstotliwość ataków na Polskę.Przecież to w ubiegłym tygodniu była atak hakerski na media w tym portal wpolityce.pl.Myślę że nasza niechęć do UKrainy powinna być bardziej wyważona.No chyba że bardzo chcemy mieć Rosjan u siebie. 

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [10:15] - Jabe | Link:

Nie ma żadnego sojuszu.

Obrazek użytkownika sake3

22-05-2023 [10:52] - sake3 | Link:

Pisząc sojusz nie miałam na mysli sojuszu politycznego czy militarngo,tylko zbliżenie w obliczu innego wroga.

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [12:45] - Jabe | Link:

Nie ma zbliżenia.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

22-05-2023 [13:24] - krzysztofjaw | Link:

@sake3

Rzeczywiście jako Polacy postąpiliśmy empatycznie i po chrześcijańsku. Może ta nasza pomoc zmieni podejście Ukraińców do nas, wrogich Lachów. Też bym tego chciał, ale takie nominacje i wypowiedzi polityków ukraińskich są dla nas ostrzeżeniem. Powtórzę: jeden rok czy tam nawet 3 lata wojny z Rosją i naszej pomocy jest zbyt krótkim okresem, aby zmienić postrzeganie historii przez szczególnie Zachodnich Ukraińców. 
Pzdr
 

Obrazek użytkownika Jabe

22-05-2023 [13:45] - Jabe | Link:

Pan myli Ukraińców z Ukrainą.

Obrazek użytkownika Ijontichy

22-05-2023 [09:59] - Ijontichy | Link:

Szanowni użytkownicy NB.
Fundnąłem żonie podróż życia...zaczęliśmy w Petersburgu...potem Białoruś...Ukraina...i pędem na Słowacje.
Gdzies to na NB opisalem...Rosja raczej bezkonfliktowo...euro wymienilem na dolary jeszcze w kraju...tam trzeba było mieć miekkie.
Białorus...też jakos poszło...Aaaaa! Auto służbowe na włoskich numerach z logo Uniwersytetu.
Teraz Ukraina...wykrzywione usta,nienawiść w oczach...żona sie odezwała po polsku.
Jechaliśmy "przy granicy" Lwów i Stanisławów... Polacy na Kresach [Lwów] ostrzegali ...ŻADNEJ POLSKIEJ MOWY!!! 
Tankowanie.. pełen bak za dolce i rura...ile fabryka dała...dzicz i barbarzyńcy...to mało powiedziane.
Może jest gdzieś ta notka? Ale pewnie usunięta do śmieci...niepolityczna :-))
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-05-2023 [10:44] - NASZ_HENRY | Link:

Pamiętam co pisałeś, przez 12 lat, o salonie24 a dzisiaj to niby zaczęły tam panować patriotyczne treści ;-)
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

22-05-2023 [13:26] - krzysztofjaw | Link:

@ Ijontichy

Istnieje szansa, choć nikła, że jednak Ukraińcy się choć trochę zmienią. Ja jestem nastawiony sceptycznie, ale chciałbym się mylić. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Ijontichy

22-05-2023 [15:26] - Ijontichy | Link:

"Jeżeli istnieje tylko 1% szansy,że cos pójdzie źle,to na pewno pójdzie źle"---Prawa Murphiego
Nie ma Ukraińców,ludzi,obywateli,społeczeństwa,narodu...to tylko odmiana ruskich barbarzyńców.

Obrazek użytkownika spike

22-05-2023 [21:29] - spike | Link:

@Ijon
chyba dawno temu tam byłeś, ja kilka lat temu, nie było podobnych sytuacji, o których piszesz, owszem była jedna sytuacja niezręczna, w kawiarni za podaną kawę podziękowałem po rosyjsku (nie znam ukraińskiego), kelner tak mnie zmierzył wzrokiem, że ciarki mi przebiegły po plecach, ktoś mi zwrócił uwagę, że rosyjskiego tu nienawidzą.

A przy okazji, byłeś w "Kopalni kawy", na rynku ???
Ciekawe czy ocalała.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

22-05-2023 [22:31] - Siberian Husky Dog | Link:

My nie pomagamy Ukrainie dla ich pamięci ale żeby osłabić jak tylko się da Moskwę. Każdy metr granicy mniej z Moskwą to sukces Rzeczpospolitej. Więc Polską racją stanu jest niezależna od Moskwy Ukraina.

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-05-2023 [23:14] - Pani Anna | Link:

No to już wyższa strategia. Senatorska głowa to wymyśliła.