Sprytniejsi od nas

Tak, tak – dużo sprytniejsi.

Wszyscy moi czytelnicy, a w szczególności moi nienawistnicy i te kundelki (patrz komentarz), już od dawna, powiedzmy od Majdanu, wiedzą, że lubię Ukrainę i Ukraińców. Miałem i mam dobre kontakty z nimi. Może za wyjątkiem jednej żółto-niebieskiej dziuni, której zwróciłem uwagę, że u nas tak się nie robi, gdy wybierała sobie z różnych koszyków w poprzednim sezonie, najładniejsze truskawki dla siebie. Opluła mnie tak, jak to żadne Polki nie potrafią, wsiadła do wypasionej Beemwicy i z piskiem odjechała. No tak...

Lubię tamte strony, bo mój ród (ale pycha, co?) wywodzi się z dalekich Kresów, kiedy nie było żadnej Ukrainy, tylko Stepy Akermańskie (to matecznik mojej śp. teścia) i Sicz Zaporoska (strony mojego ojca).
Więc lubię tylko to, co kiedyś, na dodatek jak byliśmy potężni, było nasze.

Mój najbardziej szanowany redaktor i analityk, Józef Orzeł zasiał we mnie pewien niepokój. Czy, cholera, znowu coś przegapiliśmy?! Albo jak napisałem w felietonie "Dlaczego? Indolencja i kunktatorstwo? Znowu wygrała genetyczna narodowa gnuśność, z tym zwlekaniem i nieudolnością władzy.? Pocieszam się, że, ponieważ dyplomacja, to głównie poufne konszachty, więc może już jakiś traktat już jest po cichu przyklepany. Bo traktat Niemcy – Ukraina został niedawno publicznie pokazany.

Minął rok od inwazji i nieudanej próby Putlera z Orkami zaorania Ukrainy i wybicia tamtych, jak mówią psów i faszystów. Od pierwszego momentu otworzyliśmy szeroko ramiona i magazyny z bronią (300 czołgów im daliśmy!). To są bracia nasi i będziemy ich całą mocą wspierać.
Tak było i nikt nie zaprzeczy. I chyba nadal tak jest.

Jednak nie wiem, czy zauważyliście, że od pierwszego dnia przybraliśmy pozycję "starszego brata". I właśnie jak to w rodzinie, starszy leci z pomocą, gdy mu młodszego brata biją. Tak więc, jak to się kiedyś mówiło – matkujemy Ukrainie. I jesteśmy z tego dumni i spokojni. Pewni, że to jakże szlachetne braterstwo już teraz będzie trwało wiecznie.

Lecz widocznie z tego dobrego samopoczucia i satysfakcji ze spełnionego chrześcijańskiego obowiązku, chyba nieco przysnęliśmy. A może też nasz wywiad, który m.in. jest także od tego, że w ciągu ponadrocznych ciężkich działań wojennych, które są niemalże walką Dawida z Goliatem, Ukraińcy, czy to żołnierz, przedsiębiorca, czy polityk, to ludzie o takich walorach, które u nas bywają, ale nie są sztandarowymi cechami polskości, szeroko pojętej.
Nie pamiętam, kto to powiedział, ale to takie prawdziwe, że na zawsze pozostało ze mną. To było mniej więcej tak: - "Wy, Polacy, wspaniale walczyć potraficie i wiele bitew wygraliście. Lecz niestety w końcu każdą wojnę przegrywacie". To bardzo smutne i bolesne, gdyż jest to prawda.
I pewnie przez następne stulecia będziemy się chwalić i być dumni, jak to wspaniale, od pierwszego dnia ruszyliśmy 'braciom' z pomocą. Tylko... czy za ten nasz cały wysiłek – państwa i narodu – zapłatą będzie serdeczne "dziękuję, okraszone uśmiechem, czy może tym razem wreszcie coś na tej pomocy realnego zyskamy.

Tymczasem Szanowny Redaktor Orzeł, jakieś 24 godziny temu, opublikował tekst – przestrogę, który już powinien być przeczytany (ze zrozumieniem) w gabinecie prezydenta RP, na Radzie Ministrów, w BBN i wielu ministerstwach. Już sam tytuł podnosi włosy na karku: - " Ukraina będzie rozgrywać Polskę. Niemcy już nas wyprzedzają i kolonizują Ukrainę " [ * ]

Wcale się nie zdziwię, jak zaraz paru moich miłych i prostodusznych czytelników wrzaśnie; - Jezus Maryja! Jak to się stało?! Co się dzieje?!

Nic się nie stało – po prostu znowu coś przegapiliśmy, albo nawet olaliśmy. Starszy brat nie będzie naciskał na młodego, żeby ten mu na przykład kupił Coca Colę, albo przewióżł go na elektrycznej (ładowanej z elektrowni atomowej w Chmielnicki) hulajnodze, Fe... tak nie wypada.

W wywiadzie w Radiu Wnet, prowadzonym przez równie inteligentnego redaktora Łukasza Jankowskiego, Józef Orzeł w jednym zdaniu powiedział, dlaczego obawia się, że Ukraina zacznie Polskę rozgrywać.
Powiedział:
"... bo są lepsi od nas w uporze, sprycie, inteligencji i dbaniu o własne interesy (!!! podkreślenie moje jk).
Ktoś ma inne zdanie? Nie widzę. Więc jadę dalej.

Dlaczego po wojnie Niemcy dla Ukrainy będą dużo lepsi, niż ofiarni Polacy w czasie wojny?
To bardzo proste, jeżeli tylko chce się w swoim myśleniu sięgnąć do tego sprytu, który niestety tak często lekceważymy.

Przede wszystkim Niemcy jeszcze długo będą od nas o wiele bogatsi. Teraz PKB per capita tam to ok. 200 000 zł. A u nas (2022) to 61 000 zł. Czyli jesteśmy nadal trzy razy biedniejsi. To sporo, jeżeli mamy na odbudowę Ukrainy zainwestować odpowiedni kapitał. Mamy na to pożyczać w bankach?
I co tu dużo gadać, Niemcy mają o wiele lepsze technologie, park maszynowy i doświadczenie w budowie nowych obiektów – od dobrych dróg (my zaoferowaliśmy Nowaka), poprzez domy mieszkalne i zakłady przemysłowe.

I także ten szkopski, doprowadzający nas do wściekłości spryt.
Podczas gdy my na wojnę przeznaczyliśmy (i sporo już wydaliśmy) ogromne sumy i przesłaliśmy tyle naszego sprzętu, że wyprzedzają na s wyłącznie USA i Wlk. Brytania, to Szkopy chytrzyli. Obiecywali wiele, lecz wspomagali minimalnie. Nawet olewają nadal doktrynę NATO o przeznaczaniu na armię minimum 2% PKB (my już przekraczamy 4%).
Więc ciągle oni mają jeszcze mnóstwo zasobów, by móc je zainwestować na Ukrainie.

Co jest już majstersztykiem, o czym nie pomyślały połączone sztaby prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego: - Ukraina bardzo pragnie jak najszybciej dołączyć do Unii Europejskiej. Czy my możemy im w tym pomóc? Wolne żarty. Gdybyśmy tylko zaczęli w tym kierunku działać, to dla Ukrainy byłby to pocałunek śmierci.
A Niemcy? Oni są w stanie, faktycznie rządząc UE, załatwić to natychmiast, ot tak, pstryknięciem palców. Lecz tego nie zrobią w ten sposób – zaczną działać dopiero, jak już będą mieli podpisane wszystkie umowy, traktaty, czy unie. Będą Ukrainę trzymali na smyczy w podobny sposób jak to robią w stosunku do Polski.
Co mamy robić? Wszystko, by nie dopuścić Ukrainy do UE? Tylko jak?

Wiemy dobrze, że nasi 'młodsi bracia' są lepsi od nas w szachy. W brydża i pokera pewnie też. Nie ulega wątpliwości, że nas przechytrzą, jeżeli będzie to im pasowało.

Wojna jeszcze trwa. I nie można jeszcze powiedzieć, kto wygra, a kto przegra. I wszystko zależy od Amerykanów. Lecz oni już powoli zaczynają się nudzić, a także liczyć kasę.
Jedyne, co może nas skutecznie uratować, to maksymalnie się dyplomatycznie zmobilizować i starać się do stworzenia, co swoją drogą jest logiczne, trójstronnego paktu obronnego i odbudowy: - USA, Polska i Ukraina. A może nawet czterostronnego, dodając tu Wlk. Brytanię.

Redaktor Jankowski także błysnął dobrym pomysłem. W RP jest nadal ca. 1,5 miliona obywateli Ukrainy. W szczycie było nawet 8 mln.
Musiały na poziomie zwykłych obywateli obojga narodów nawiązać się dobre więzi. Pewnie nawet powstały jakieś relacje przyjacielskie.
Gdyby tak wziąć się w garść i oddolnie zacząć organizować różnego rodzaju stowarzyszenia, koła przyjaciół i co tam jeszcze można sobie wymyśleć. By zacząć organizować wspólne imprezy. I tak dalej.
Rozumowo, kulturowo, a nawet językowo jesteśmy sobie naturalnie blisko.
Oczywiście, kwestie historycznie trzeba zdecydowanie uregulować.
Natomiast zwykli Ukraińcy ze Szkopami nie za bardzo się lubią. To inny obszar mentalny. A ponieważ wyjeżdżają do pracy, a nie do socjalu, to po co im być jeszcze tysiąc kilometrów dalej od swojej ojczyzny

Józef Orzeł ma przełożenie na Nowogrodzką. Pewnie też znajdzie się tam też sporo ludzi, którzy intuicyjnie czują, że mamy własnie teraz taki jedyny unikalny moment, i jak to zmarnujemy, to nawet za tysiąc lat historycy będą opowiadać, jak to Rzeczpospolita była jak nigdy blisko do zdobycia poważnego statusu, a mimo to, zmarnowała okazję.

Bądźmy jednak dobrej myśli. I przestańmy Ukrainę niańczyć, tylko działać jak z równym partnerem.

________________________

[*] https://youtu.be/bO8M24-Mj6I

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

19-05-2023 [17:33] - u2 | Link:

w końcu każdą wojnę przegrywacie

Gdyby tak było, to Polski już dawno by nie było. To prosta logika. Czyli nie jest tak źle jak nas niektórzy próbują odmalować.

są lepsi od nas w szachy. W brydża i pokera pewnie też.

W szachy tak, są nawet lepsi od faworyzowanych Rosjan, wygrywali olimpiady, mistrzostwa Europy przed nimi. Ale i my mamy Dudę, gracza światowego formatu, którego ostatnio brakuje ukrom. Co do brydża to Polacy i Polki są potęgą. Nie ma nawet porównania ukrów do nas :-) Pokerzystów u nas również nie brakuje.

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-05-2023 [03:21] - jazgdyni | Link:

@u2

Cześć

To nie jest tak, że gdy piszę "przegrywamy" oznacza to, że zostaliśmy pobici. Tak jak w 1945 też powiesiliśmy flagę w Berlinie. I co z tego? Niby wygraliśmy, ale końcowy rezultat był dla nas niemalże tragiczny.
A w 1980 roku 10 mln Polaków stworzyło Solidarność,cieszyliśmy się od września - wygraliśmy! A co w końcu się stałorok później? Naprawdę wygraliśmy? Tak samo w 1989.

To jest taka nasza wada. Możemy kupić loda, ale już go skonsumować - nie potrafimy.

Obrazek użytkownika u2

20-05-2023 [07:16] - u2 | Link:

Możemy kupić loda, ale już go skonsumować - nie potrafimy.

To stary angielski dylemat, nie można mieć ciastka i go jednocześnie zjeść. To teza z pogranicza fizyki kwantowej. A poważniej to zryw Solidarności w 1980 pozwolił nam wyjść z komuny dekadę później, bo gdyby było nam dobrze w komunie to komuna nadal by trwała jak w ChRL. Co do 1945 roku to tak daleko nie sięgam pamięcią. Ale zakładam, że gdyby np. nie powstanie w 1944 roku to również nie byłoby pozostałych niepodległosciowych zrywów. No i w końcu żyjemy w niepodległym kraju. Co prawda nadal nie zmieniliśmy swego położenia geograficznego między szwabami i kacapami, ale walczymy aby nadal być niepodlegli :-)

Obrazek użytkownika tricolour

19-05-2023 [18:51] - tricolour | Link:

Szanowny Kolego Inżynierze,

Niestety, ze smutkiem muszę stwierdzić, że nie ma szans, byśmy z Ukrainą działali jak z równym partnerem. Przeszkodą w tym jest to, że my sami dla siebie nie jesteśmy partnerem, co może brzmi nielogicznie, ale tak jest w istocie.

Zostaniemy wykorzystani, a po wykorzystaniu zostawieni sami sobie. Przez dziesięciolecia będziemy rozpamiętywać pomoc Ukrainie, o której ona zapomni nazajutrz po dniu, po którym pomóc nie będzie jej konieczna. Konieczna, nie potrzebna.

Dlaczego tak będzie? Dlatego, że by budować aktywnie przyszłość, to trzeba wbić pierwszą łopatę. A my, jak Szanowny Inżynier wie, nie mamy łopaty. My mamy gęby pełne frazesów.

Obrazek użytkownika terenia

19-05-2023 [19:22] - terenia | Link:

@jazgdyni 
Szanowny Panie Januszu,proszę poprawić w tekście nie Sicz zaporowska ,tylko Sicz zaporoska .Leszek Podhorodecki  śp.(historyk) przewraca się w grobie.Napisał m.in. książki "Sicz zaporoska","Kozacy Zaporoscy","Dzieje Ukrainy" i wiele,wiele innych. Nie wyrażałabym prośby o korektę,gdyby chodziło o zwykłą literówkę ...pozdrawiam 

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-05-2023 [03:24] - jazgdyni | Link:

@terenia

Dziękuję Pani Tereniu.
Oczywiście zaporoska. To tylko głupia literówka. Niestety to wiek. Robię coraz więcej prostych błędów. Wiekszość wyłapuję. Lecz gdy w końcu przestanę je zauważać, to trzeba będzie rzucić pisanie.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Adam66

19-05-2023 [19:47] - Adam66 | Link:

@Autor
"Tylko... czy za ten nasz cały wysiłek – państwa i narodu – zapłatą będzie serdeczne "dziękuję, okraszone uśmiechem, czy może tym razem wreszcie coś na tej pomocy realnego zyskamy."
Taa, będzie, już się to "dziękowanie" zaczyna.  Pochodzę z południowo-wschodniej Polski, mam rodzinę i wielu znajomych w Rzeszowie i okolicy.  Od Przemyśla w kierunku Rzeszowa, Polacy zaczynają być zwalniani z pracy na rzecz tańszych Ukraińców.  W dalszych częściach Polski to pewnie nie jest jeszcze tak widoczne, ale przygraniczne rejony już doświadczają ukraińskich "podziękowań" - przyszliśmy tu i was stąd pogonimy...   
Polecam ostatni komentarz Gadowskiego, mówi tam między innymi o tym problemie.

Obrazek użytkownika u2

19-05-2023 [21:44] - u2 | Link:

Pochodzę z południowo-wschodniej Polski, mam rodzinę

To ty ukra.

Obrazek użytkownika Adam66

19-05-2023 [22:01] - Adam66 | Link:

@u2
Czyli zgadzasz się z banderowską narracją, że południowo-wschodnia Polska była banderowska i do banderowców powinna wrocić?
A co do pytania, nie, nie jestem ukrem ale znam ich zbyt dobrze żeby im ufać.

Obrazek użytkownika spike

19-05-2023 [20:12] - spike | Link:

Nie wiem jak to się potoczy, ale od dłuższego czasu mam obawy, że nie tylko zostaniemy wykorzystani i porzuceni, ale jeszcze będą pretensje, jak już doświadczamy od pewnego "wybranego samozwańczego narodu", któremu też pomogliśmy nawet bardziej niż własnemu narodowi, a co nas spotyka z ich strony, same oszczerstwa i bezprawne żądania.

Nie tak dawno gdzieś mi mignął artykuł, że Ukraińcy za blokadę importu ich zboża, domagają się zablokować nasz eksport mleka do nich, a to już kolejna pyskówka z ich strony, w naszą.

Czas pokaże, jak będą głupi i zwąchają się z Niemcami, to niech nie liczą na polską pomoc, a bez nas łatwo mieć nie będą.

Obrazek użytkownika spike

19-05-2023 [20:17] - spike | Link:

PS. moja dość duża rodzina też ma swój matecznik (jedna z gałęzi) obecnie na Ukrainie - Lwów i okolice, nawet tam byłem i zwiedzałem te strony.

Obrazek użytkownika marsie

19-05-2023 [20:34] - marsie | Link:

Coś w "tym temacie":
https://biuletynnowy.blogspot.com
Pozdrówka!
 

Obrazek użytkownika smieciu

19-05-2023 [21:11] - smieciu | Link:

To nudzi i mnie. Nie chcę ale muszę. No bo co zrobić. Znowu ci źli Niemcy. A wyszło że muszę ich bronić. Ale tu nie chodzi o same Niemcy tylko o proces myślowy. O ten typowy tutaj brak konkretów, logiki, konsekwencji. Czyli.

Co tam jest w notce? Otóż Niemcy dogadają się z Ukrainą i zostawią nas na lodzie. Już pewnie się dogadują...
I tak w jednej sekundzie nieważne się staje że jeszcze przed chwilą autor notki i pewnie 85% czytelników NB uważało że Niemcy się spiknęli z Ruskami by dać łupnia tej biednej Ukrainie. Nie ważne że Zełenski wielokrotnie sam wyrażał się niepochlebnie o Niemcach, którzy nie kwapią się z pomocą Ukrainie. Bo faktycznie nadmiernie się nie kwapią. Ale...
To nic! Dogadają się!
Nie ma żadnych konkretów, danych, zwłaszcza porównujących udział zagranicznych podmiotów w przejmowaniu Ukrainy ale jest strach. To dlatego piszę ten komentarz bo widać ten proces myślowy. To coś co ludzie mają w mózgach. Takie połączenie kompleksów i strachu przed Niemcami, które każe widzieć w nim demona, diabła, który MUSI maczać palce w KAŻDYM antypolskim działaniu.
Ktoś rzuca teorię: Ukraińcy, mimo naszej pomocy zostawią nas na lodzie. My się wyprztykamy a śmietankę spiją inni. Kto? Oczywiście Niemcy!
I nie trzeba dowodów, faktów, danych. Wystarczy to coś w głowie.
Nie jest ważne że Ukrainę ma w łapie potężny amerykański BlackRock. Mega fundusz inwestycyjny. Jeden z największych na świecie specjalizujący się w niczym innym jak przejmowaniu cennych, namacalnych dóbr. Konkretnych: ziemi, fabryk itp. Zełenski już się przed nim rozpłaszcza, szykowany jest nowy ukraiński Plan Balcerowicza z prywatyzacją setek przedsiębiorstw itp.
Tylko czy ktoś tu coś o tym wie? Nie, bo jak sięgnąć wzrokiem poza Niemcy? Tu kończy się myślenie. Nie będzie pytań o to jak Ukraina zamierza się odwdzięczyć za ogromne Amerykańskie wsparcie sięgające może nawet 100mld dolarów. Nikt nie zapyta bo oczywiście USA są dobre! Robią to bo lubią a nie z powodu swoich interesów... Ukrainę bronią bo nie lubią Putina...
Za to Niemcy! Tych nie lubi nikt. Ani Biden. Ani PiSowiec. Ani Zełenski.
Ale to właśnie oni, będą zbijać kasę na Ukrainie. Zabiorą Polsce to co się jej tam należy.

Obrazek użytkownika u2

19-05-2023 [21:43] - u2 | Link:

Ukrainę ma w łapie potężny amerykański BlackRock

Skąd to info szmeciu ?

Obrazek użytkownika smieciu

19-05-2023 [21:56] - smieciu | Link:

Wyjątkowo odpowiem aczkolwiek nie powinienem bo fakty są ci nie tylko obce ale też cię nie interesują jak to u trolla.
Ale przynajmniej będzie jakiś konkret:
Forsal.pl - portal ogólnie sprzyjający PiS:
Wielki kapitał ostrzy sobie zęby na Ukrainę. W listopadzie zeszłego roku prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał z BlackRockiem protokół ustaleń na mocy którego inwestycyjny gigant będzie doradzał rządowi w zakresie przyciągania inwestycji na odbudowę kraju. Ma powstać specjalna platforma, która będzie odpowiedzialna za pozyskiwanie prywatnego kapitału, który zostanie wykorzystany do odtworzenia infrastruktury i wzmocnienia gospodarki. BlackRock tłumaczy, że jego zadaniem jest umożliwienie prywatnym i publicznym inwestorom wzięcia udziału w odbudowie kraju, w którym toczy się wojna.
Czyli BlackRock będzie kontrolować platformę pozyskującą obcy kapitał i odbudowę Ukrainy.
Zełenski ogłosił, kto pomoże w odbudowie Ukrainy. Gospodarczy zarząd nad Ukrainą ma przejąć Larry Fink.

Obrazek użytkownika u2

19-05-2023 [22:02] - u2 | Link:

Forsal.pl - portal ogólnie sprzyjający PiS

Aby na pewno ? To ze stajni RASP, wyjątkowo antypolskiej, a teraz DGP, bynajmniej nie kadząca Dobrej Zmianie :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Forsal.pl do 2018 należał do spółki INFOR Biznes, której właścicielem w 51 proc. był INFOR PL, a w 49 proc. Ringier Axel Springer Media AG. Później INFOR PL wykupił 100% udziałów[9]. Serwis ściśle współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną, który także jest własnością INFOR Biznesu.

Gospodarczy zarząd nad Ukrainą ma przejąć Larry Fink.

Doradzanie uważasz za przejmowanie zarządu ?

„Zespół BlackRock od kilku miesięcy pracuje nad projektem doradzania ukraińskiemu rządowi, jak pozyskiwać fundusze na odbudowę kraju”.

Obrazek użytkownika terenia

19-05-2023 [21:51] - terenia | Link:

@śmieciu
Zaktualizuję nieco pańskie informacje   " Nie ważne że Zełenski wielokrotnie sam wyrażał się niepochlebnie o Niemcach, którzy nie kwapią się z pomocą Ukrainie. Bo faktycznie nadmiernie się nie kwapią." Otóż wszystko zależy od okoliczności ,bo podczas wizyty w Niemczech sprzed pięciu dni ,prezydent Zełenski powiedział "Niemcy są najlepszym przyjacielem Ukrainy w Europie" hm,hm! " Amerykańskie wsparcie sięgające może nawet 100mld dolarów." Amerykanie powiedzieli o wsparciu dla Ukrainy w wysokości 170 mld dolarów. Ale nic to,wszak w odbudowę zaangażowany zostanie BlackRock Inc (prezydent Ukrainy rozmawiał z szefem tego potężnego konsorcjum inwestycyjnego,L.Finkiem w grudniu 2022 r  " Partnerem Ukraińców w powojennej odbudowie kraju ma być amerykański fundusz inwestycyjny BlackRock. Jak powiedział miesiąc temu Wołodymyr Zełenski, to przedsięwzięcie pochłonie przynajmniej bilion dolarów.
Prezydent Ukrainy i dyrektor generalny BlackRock Larry Fink spotkali się wirtualnie w ostatnią środę, jak ujawniła strona internetowa prezydenta. Omówili wtedy plany, aby to BlackRock, który ma praktycznie nieograniczone możliwości pozyskania finansowania, odegrał znaczącą rolę w powojennej odbudowie Ukrainy. Na spotkaniu online sfinalizowano plany wizyty liderów BlackRock Kijowie w 2023 roku."     

Obrazek użytkownika smieciu

19-05-2023 [22:16] - smieciu | Link:

@terenia
Zełenski powiedział "Niemcy są najlepszym przyjacielem Ukrainy w Europie" hm,hm! "

Możliwe. Jak to w polityce. Wcześniej różnie to bywało. W każdym razie jest nieprawdopodobne jest by Zełenski tak się wypowiedział wiedząc że Niemcy przyczynili się do ataku Rosji, bądź ją wspierali. W co się tu na NB uparcie wierzy.
Tak, jak piszę. Po II WŚ pokój i metody gospodarcze były ich drogą sukcesu Niemiec. Wojna na Ukrainie nie mogła im dać nic. Albo zyskaliby Ruskie (jeśli wygraliby) albo USA.
To tłumaczy niechęć Niemiec do tej wojny. Oni po prostu nie mogą na niej zyskać. Nie mają zdolności militarnych by wyprzeć Rusków. Natomiast wspieranie Ukrainy tak naprawdę wzmacnia pozycję USA, od których zależy los tej wojny. Tak czy siak karty będą rozdawać Amerykanie.
Niemcy są w trudnym położeniu jeśli chodzi o rozgrywanie tej wojny. Jeśli jednak Zełenski powiedział o przyjaźni z Niemcami to te jednak mimo wszystko dają radę jakoś utrzymywać swoją pozycję na Ukrainie. Albo Zełenski zwyczajnie kłamie.

Obrazek użytkownika u2

19-05-2023 [23:07] - u2 | Link:

Niemcy przyczynili się do ataku Rosji, bądź ją wspierali

A łyżka na to : niemożliwe :-)

PS. To nie Niemcy kombinowali z ruhrami, które omijały ukrów ? To nie Niemcy zbudowały nowoczesne centrum dowodzenia na poligonie w Mulino w Rosji ? :-)

Obrazek użytkownika sake3

19-05-2023 [21:52] - sake3 | Link:

I dlatego pan Niemców tak poważa i broni? Za co ?Za spryt i bezczelność?

Obrazek użytkownika smieciu

19-05-2023 [22:03] - smieciu | Link:

@sake. Nie bronię Niemców tylko prostuję manipulacje i kłamstwa.
Powyższa sprawa jest istotna o tyle że dowiadujemy się z notki że podobno Niemcy (rękami UE) mają się dobrać do Ukrainy.
Tylko nikt nawet się nie zastanowi jak to jest że od początku hasłem Majdanu było wyzwolenie się z pod kontroli Rosji i zespolenie się z UE. Skoro tak, skoro Niemcom dobrze szło zwiększanie wpływów na Ukrainie to po co ta cała wojna? Przecież ona zburzyła dobrze zapowiadające się przedsięwzięcia.
Mimo to, mimo że Niemieckie interesy oberwały silnie, uważa się że Niemcy działają (czy działały) wspólnie z Rosją. Nie ma to żadnego sensu. Logika mówi: wojna jest w interesie USA, które wyrwały Ukrainę z dryfu w kierunku Niemiec. Ale... przecież fakty i sens się nie liczą.
Niemcy są złe!

Obrazek użytkownika u2

19-05-2023 [22:06] - u2 | Link:

hasłem Majdanu było wyzwolenie się z pod kontroli Rosji i zespolenie się z UE

A cóż w tym dziwnego że ukry chcą do cywilizowanego świata, a nie do kacapskiej barbarii ?

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-05-2023 [03:14] - jazgdyni | Link:

@smieciu

Pan nic nie prostuje. Pan ma po prostu taki myślowy defekt spowodowany czy to złą wolą, czy tzw. 'przemądrzwalstwem'. co zazwyczaj wiąże się z licznymi kompleksami.
Metoda, którą pan stosuje nazywa się paralogizm. Po to by udowodnić swoje, na początku pan deprecjonuje interlokutora ('jakie to już nudne'), by potem przedstawić swoje argumenty, podpierając się doniesieniami ze sprytnie wybranych źródeł, które mają poprzeć pański chory światopogląd. Nie widzi pan, bo zapewne pan do tego nie doróśł, że jest pan dla pozostałych czytelników niewiarygodny, lecz to pana nie obchodzi, gdyż pan chce wyłącznie zaistnieć tworząc kontrowersje.
O jak tu pana poważnie traktować? Przecież to dokładnie to samo, co robi Tusk, czy jego obecny szef, Olaf Scholtz. Coś mi się wydaje, że pan obecnie jest aspirantem do tego właśnie towarzystwa i musi się pan wykazać.
Oj. cieniutki pan jest.

Obrazek użytkownika smieciu

20-05-2023 [11:21] - smieciu | Link:

@jazgdyni
Nudzi mnie było o tym że i mnie nudzi to że muszę ciągle pisać o tym samym... To tak żeby było jasne.

Obrazek użytkownika sake3

20-05-2023 [09:24] - sake3 | Link:

@Smieciu......Ależ broni pan i to od dawna.Trudno mieć o to jakiekolwiek pretnsje,wszak to pana przekonania,pana poglądy i pana analiza.Często zarzuca pan Polakom złe postrzeganie Niemców jako konsekwencji II-ej WŚw.Czy tylko? Pan tkwi tylko w jednym schemacie stosunku Niemców i Polski do wojny na Ukrainie.Tymczasem trzeba sięgnąć głębiej,żeby udowodnić niechęc POlaków do Niemców.Ona nie bierze się z niczego,codziennie mamy przykłady,że Niemcy nie są tak przyjazne dla Polaków jak pan to usiłuje wmówić.Czy można bowiem uznać za przyjazny gest paskudne zachowanie młodziezy niemieckiej na wycieczce do Auschwitz? Czy przyjaznym gestem są wydawane w Niemczech podręczniki dla nauczycieli przestawiające Polaków w ksenofobicznym świetle wysmiewające polskie rodziny czy katolicyzm? Teraz do Polski przyjechała delegacja z UE zaalarmowana sprawą pani Engelking rzekomo pozbawionej prawa do wolności słowa.O tym jak podłe były i antypolskie były jej słowa niemiecka paniusia-przewodnicząca tejże komisji d/s Kultury i Edukacji przemilcza. Niemka oskarża Polaków o antysemityzm i poucza byśmy uznali naszą negatywną rolę w czasie wojny i teraz w sprawie pani Engelking szkalującej Polaków zasłaniając się wolnością w mediach.Jaką rolę grają kolejni niemieccy ambasadorzy w Polsce i ich pełne buty wypowiedzi? Z takich własnie drobnych na pozór zdarzeń wyłania się prawdziwy obraz stosunków polsko-niemieckich który wcale nie jest budujący.Może nieco odbiegłam od tematu,ale chcę tylko podkreślić,że obraz Niemców nie można kształtować na podziwie ich znaczenia w świecie,ale i stosunku do nas,który nijak nie mogę określić jako przyjazny.Pan nas za nieufnośc krytykuje,ale czy słusznie? .

Obrazek użytkownika smieciu

20-05-2023 [11:38] - smieciu | Link:

@sake
Niemcy mają swoje za uszami. Ok. Ale nie potrzebuję o tym pisać gdyż każde niemieckie potknięcie, nietakt itp jest wałkowane w miejscach takich NB setki razy. Co więcej uczestniczą w tym niektóre wielkie media pokazując że mamy do czynienia z większą całością, której częścią jest rząd.
To zjawisko, jego siła, zespolone powtarzanie zniekształcanych i wybiórczych informacji wywołuje we mnie opór. Bronię Niemców bo mamy do czynienia z manipulacją, która ich szkaluje. Próbuje zwalić na nich całe zło tylko w jednym celu: by ukryć prawdę. By odwrócić uwagę od rzeczywistych czynników sprawczych.
Powyższy temat jest świetnym przykładem obnażającym owe manipulacje. Bo oskarża się Niemców o sprzyjanie Rosji i pośrednio wrogą postawę wobec Ukrainy podczas kiedy fakty, logika, sens działań pokazują coś zupełnie odwrotnego.
Niemcy nie mają żadnego interesu w tej wojnie. Nie był im do niczego potrzebny atak Rosji. Nie mają interesu wspierać USA, które dogadały się z Zełenskim by stawił opór. Gdyby Niemcy miały decydujący głos to po prostu do wojny by nie doszło! A teraz oskarża się ich że nie chcą, tak jak Polska, brać udział w czyjejś gierce.
O czym mówi notka wyżej?
Że Polskę zrobią w balona. Że za jej plecami rozdzielą profity a my zostaniemy z długami. Tak mówią. Za to Niemcy nie mówią ale działają. Są dokładnie w takiej samej sytuacji jak Polska i zamiast działać na rzecz czyichś interesów starają się po prostu pogrywać inteligentnie. Tak by nie zostać z ręką w nocniku.
Jaki jest tytuł notki? „Sprytniejsi od nas”
Polacy bowiem mają to do siebie że szybko łykają chwytliwe hasełka, lubią heroiczne działania, dodatkowo żyją w ciągłym strachu przed Ruskami. Natomiast inni, ci sprytniejsi także myślą. Zimno.
Jaki jest morał tej notki? Mamy robić to co robimy czy jednak wziąć co nieco do siebie z tego co robią tacy Niemcy?
Może to co robią ma sens?

Obrazek użytkownika sake3

20-05-2023 [17:18] - sake3 | Link:

@śmieciu........Przyznaję panu rację,ale polowicznie.Polacy faktycznie łatwo dają się nabrać na chwytliwe hasełka.Nie tylko zresztą na nie.ale wzrusza ich każdy przyjazny gest,każde miłe chociażby bez wiekszego znaczenia słowo..Jednak pan nie tłumaczy dlaczego,a to bardzo wazne Mamy tak niską samoocenę,tak wpojone poczucie pogardy do Polski,tak nieodpartą potrzebę przepraszania,że żyjemy aż przykro patrzeć.Podałam do pana w poprzednim komentarzu opis przyjazdu unijnej komisji Kultury i Edukacji w sprawie ukarania Polski za krytykę pani Engelking rozsiewającej fałszywe informacje na temat mordowania Żydów przez Polaków.Czym zajeła sie ta szacowna komisja pod przewodnictwem Niemki? Uderzeniem w pana ministra Czarnka jakoby był agresywny,brutalny i bezczelny.oczywiście.Dlaczego?Ośmielił się powiedzeć w twarz aroganckiemu niemieckiemu babsku,że znajdują się w miejscu gdze urzedowało niemieckie gestapo,i zabijało polskich bohaterów że to nie Polacy zabijali Żydów.a właśnie jej ziomkowie.To było nie do wytrzymania dla niemieckiej paniusi,bo dla Niemców prawda zawsze jest nie do wytrzymania i zawsze do zafałszowania.To spotkanie zostało nawet upublicznione po oskarżeniach tej pańci dla udowodnienia jej kłamstw na temat arogancji ministra.Tyle że to pokazuje jaki jest stosunek Niemców do nas.Jest przyjazny? Jest ich za co lubić? Gorsze jednak od zachowania niemieckiej delegatki były wpisy polskich komentatorów na Twitterze.Oczywiście prawie wszyscy uderzyli w polskiego ministra.wyzywając go od chamów i matołów.I to są własnie Polacy .A to Polska własnie.Tylko proszę mi powiedziec co od Niemców mamy wziąc do siebie?Butę ,arogancję,fałsz?Taki morał?.

Obrazek użytkownika paparazzi

20-05-2023 [22:14] - paparazzi | Link:

Śmieciu piszesz "Niemcy nie mają żadnego interesu w tej wojnie." powaliłeś mnie na dobre. Niewiarygodne tak się zdyskredytować .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-05-2023 [22:11] - wielkopolskizdzichu | Link:

"I co tu dużo gadać, Niemcy mają o wiele lepsze technologie, park maszynowy i doświadczenie w budowie nowych obiektów – od dobrych dróg (my zaoferowaliśmy Nowaka), poprzez domy mieszkalne i zakłady przemysłowe."
Całkiem niedawno jazgot na temat technologii i parku maszynowego niemieckiego wygłaszał tezy całkowicie odmienne. Cóż..... jazgot to pisior.

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-05-2023 [16:47] - jazgdyni | Link:

@wz

Niemcy straciły innowacyjność już kilkadziesiąt lat temu. Może zdolności wytwórcze i standard technologiczny mają wyższy niż my, lecz w porównaniu do wielu innych krajów rozwiniętych, choćby Finlandii, czy Irlandii, nie mówiąc już o Danii, są daleko w tyle. Od 20 lat nie ma już nic nowego, co można uznać za niemiecki produkt.
Byli rzeczywiście wysoko. Teraz dość szybko się staczają.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

21-05-2023 [21:42] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Od 20 lat nie ma już nic nowego, co można uznać za niemiecki produkt."
Czyli te fabryki pod szyldem niemieckim, których twój rząd jazgocie, ten antygermański ,z uśmiechem celebrują otwarcie, prezentują przestarzałą technologię. Czy Morawiecki i Kaczyński o tym wiedzą?

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-05-2023 [09:39] - jazgdyni | Link:

Na początek, gwoli wyjaśnienia, 'kundlem' określamy, często bardzo fajnego, ale też raz po raz paskudnego, pieska, który jest mieszańcem. Na przykład ma ojca rasowego ratlerka i matkę wilczycę. Więc biedny kundel nie jest ani pyskatym ratlerkiem, ani pełną pychy wilczycą. Identycznie jest z pewną grupą ludzi w RP. Nie są oni pyskatymi Polakami, ale też nie są zadufanymi Niemcami, czy poje**nymi Ruskami. Są po prostu kundlami. I często kundlami i hejterami jednocześnie.
Jeden z czołowych publicystów, którego często cytuję - Rafał Z. - również nieustannie zmaga się z hejtem, lub jeszcze bardziej, z pożytecznymi idiotami. Toteż przytoczę tutaj pasujący do oceny naszego patryiotyzmu i tego 'anty' nieduży cytat tegoż RZ.
"Antypatriotyczna "polityka wstydu" wmawiała [wmawia, jk] Polakom, że jesteśmy, wbrew naszym romantycznym legendom, narodem podłych sprawców, a zarazem narodem nieudacznym, któremu nigdy nic nie wyszło i musieli nas ostatecznie wyciągać z barbarzyństwa i ucywilizować zaborcy, oraz okupanci... "
Ja w komentarzach do moich felietonów mam regularnie co najmniej dwóch takich kundli, którzy wprawdzie nie dają głosu: hau, hau, tylko he, he, he, wyśmiewając się z naszej nieudolności i bałaganu, zamiast 'Ordnung must sein'.
Psie i kocie kundle zazwyczaj lubię. Ludzkie - nie za bardzo.

Obrazek użytkownika tricolour

20-05-2023 [10:02] - tricolour | Link:

@jzg

Zapytam krótko jak Jabe: a co się udało?

Sam ostatnio pisałeś, w ostanim felietonie, że nic się nie udało, bo putin i pandemia.

Proszę tak w skrócie i jasno napisać o sukcesach. Chętnie przeczytam.

Obrazek użytkownika spike

20-05-2023 [11:02] - spike | Link:

@tri
twój komentarz dowodzi, że masz typową naturę kolaboranta, jak cały ten już gnijący zachód.
Polska jako jedyna w historii Europy, nigdy nie ugięła karku przed okupantami, choć płaciła za to wysoką cenę, a historia uczy, że niektórzy "wielcy" Europy zginali karki przed Polską, za to jest nienawidzona.
Po tylu latach niewoli, Polska przetrwała, jestem pewien, że inne obecnie tak się wywyższające kraje, dawno by się zasymilowały z okupantem.

Europa więcej zawdzięcza Polsce, niż Polska Europie,
widać że tego nie wiesz, boś kiep.

Obrazek użytkownika tricolour

20-05-2023 [15:22] - tricolour | Link:

@spike

Przyjacielu, ostatnim razem wykazałem ci, że używanie wobec mnie dumnego określenia "pies" prowadzi - z definicji - do mało dumnego wniosku, że twa połowica to suka. No przepraszam - wychodzi to wprost bez żadnego naciągania z mojej strony. Myślałem, że niemile nauczony poprzestaniesz. Myliłem się.

Tym razem próbujesz od strony kiepa. Zwracam twą uwagę, że aby powstał kiep, to w pierwszej kolejności trzeba go sobie włożyć do ust, gdy jeszcze nim nie jest, a potem wyssać pod sam koniec i w ten sposób powstanie. Nie wiem, kto u ciebie jest kiepociągiem, ale ktoś być musi skoro przychodzi ci kiep do ust. Dodam tylko, że nasz nieodżałowany kolega u2 wspominał do mnie coś o Lachach, ale nie mam śmiałości połączyć tych dwóch pojęć. Połącz sam. 

Chcę ci przez to powiedzieć, że używanie prymitywnych aluzji wobec człowieka inteligentnego zawsze skazane jest na niepowodzenie. Nie, nie dlatego, że masz jakiś niedostatek intelektualny używając form prymitywnych, ale na skutek wadliwej konstrukcji takiej aluzji, która - już po raz drugi - wali się (przepraszam, ale to naturalny wniosek gdy mówimy o kiepie i ssaniu) pod własnym ciężarem. Zalecam zatem pewną powściągliwość kolejnym razem.

Wracając do meritum twojej wypowiedzi - Polska zdolna jest do zrywu. Po zrywie mało zdolna jest do czegokolwiek...

Obrazek użytkownika u2

20-05-2023 [10:44] - u2 | Link:

Są po prostu kundlami. I często kundlami i hejterami jednocześnie.

Ano, kundle ujadają, a karawana jedzie dalej :-)

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

20-05-2023 [11:45] - Alina@Warszawa | Link:

"ma ojca rasowego ratlerka i matkę wilczycę"
Pragnę nieśmiało zauważyć, że taki wariant jest niemożliwy w świecie psów (odwrotny tez nie) z przyczyn czysto technicznych, geometrycznych ...:)

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-05-2023 [15:13] - jazgdyni | Link:

@Alina@Warszawa 

Ano widzisz. Mniemam, że wątpisz w możliwości, bo brak ci technicznego wykształcenia. A to banalny projekt. Pięknej pani suce montuje się w części ogonowej na grzbiecie prostą konstrukcję, taki pewnego rodzaju stelażu, czy rusztowania (scaffolding), tam się usadawia małego dżentelmena (dla bezpieczeństwa można go przypiąć pasami), a dalej już on będzie wiedział co robić.

Ps. Przepraszam, że jestem nieco nieprzyzwoity.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

20-05-2023 [17:00] - Alina@Warszawa | Link:

Własnie dlatego, że mam wykształcenie techniczne wiem, że w przypadku psów jest to niemożliwa krzyżówka. niemożliwa dla psów. Nie mówiłam że niemożliwa z pomocą ludzi, szczególnie inżynierów. Ale co to za inżynier, który zajmuje się takimi piiii ... mi?

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-05-2023 [17:33] - jazgdyni | Link:

@Alina@Warszawa 

Wyobraźni! Jak wołał Einstein. Wyobraźni. Inaczej jest się tylko mechanikiem, a nie inżynierem.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

20-05-2023 [17:43] - Alina@Warszawa | Link:

Mi akurat wyobraźni nie brakuje - jak ktoś projektuje wentylację, to musi mieć duuużo wyobraźni.Tym bardziej szkoda ją marnować na niewykonalne psie amory. 

Obrazek użytkownika u2

20-05-2023 [17:49] - u2 | Link:

niewykonalne psie amory

Droga Alino, to nie są niewykonalne psie amory. Jamniki (jajniki) to najmniejsze psy myśliwskie, niezwykle ambitne :-)

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-05-2023 [04:41] - jazgdyni | Link:

@ Alina@Warszawa

Oj ty, oj ty.

Myślenie wyłącznie o projektach związanych z zatrudnieniem robi z człowieka Chińczyka. Trzeba dać pole wyobraźni. Myśleć o perpetum mobile, czy o tym, że sztuczna inteligencja zawsze będzie głupio mądra.
A dobra wentylacja to faktycznie duże wyzwanie. Rozmawiamy o tym, bo sąsiad jest akurat prezesem jednego z tych gdyńskich Klimatów.

Obrazek użytkownika Hornblower

20-05-2023 [12:31] - Hornblower | Link:

W polityce nie ma takich pojęć jak "wdzięczność", "pamięć", "moralność", "poczucie obowiązku", etc., etc. Polityka to bezwzględna gra interesów, w której liczy się przede wszystkim siła. I żadne pustosłowie tego nie zmieni. A Polska w tej grze jest jedynie pionkiem, i nawet nie próbuje tego zmienić. A pionek jest potrzebny, dopóki jest użyteczny. Jak trzeba go będzie poświęcić, to dobry gracz zrobi to bez wahania i bez żadnych sentymentów. Więc Ukraina, cokolwiek by nie mówił prezydent Zelenski i nasi politycy, pójdzie tam, gdzie drogę wyznaczą im gracze, a nie pionki. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-05-2023 [16:39] - jazgdyni | Link:

@Hornblower

Nie bardzo się zgadzam. Oczywiście najważniejsze zawsze jest własne dobro. Lecz w prawidłowych stosunkach najważniejszą rolę odgrywa wzajemne zaufanie i lojalność. Bez tego nie będzie żadnego paktu, traktatu, czy unii.

Obrazek użytkownika Hornblower

20-05-2023 [17:24] - Hornblower | Link:

Siłę traktatów pokazuje np. Memorandum Budapesztańskie. Może przypomnę częściowo jego treść:

"1. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie, zgodnie z zasadami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w poszanowanie niezależności i suwerenności istniejących granic Ukrainy;
2. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zobowiązanie do powstrzymania się od stosowania groźby lub użycia siły przeciw integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy, i że żadna broń w ich posiadaniu nigdy nie zostanie użyta przeciw Ukrainie, chyba że w samoobronie lub w przypadkach zgodnych z Kartą Narodów Zjednoczonych;
3. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie, zgodnie z zasadami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w powstrzymanie się od przymusów ekonomicznych zmierzających do podporządkowania swoim własnym interesom realizacji przez Ukrainę praw nieodłącznie związanych z jej suwerennością aby w ten sposób osiągnąć korzyści jakiegokolwiek rodzaju;"

Przypomnę, że na mocy tego memorandum Ukraina pozbyła się broni jądrowej. No a potem przyszedł rok 2014 i wartość Memorandum okazała się niższa, niż papier na którym je napisano. 
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-05-2023 [12:36] - Imć Waszeć | Link:

Kiedy ma się plan, to można biznes zrobić z byle czego. Niemcy są cwani i przede wszystkim zdecydowani nam szkodzić. Ale za to my mamy fantazyję jak nie przymierzając ci muzycy ;)
1. https://www.youtube.com/shorts...
2. https://www.youtube.com/shorts...
3. https://www.youtube.com/shorts...
4. https://www.youtube.com/shorts...
5. https://www.youtube.com/shorts...
6. https://www.youtube.com/shorts...
7. https://www.youtube.com/shorts...
8. https://www.youtube.com/shorts...
9. https://www.youtube.com/shorts...
10. https://www.youtube.com/shorts...

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-05-2023 [16:36] - jazgdyni | Link:

Szorty po szocie? ;-)

Obrazek użytkownika u2

20-05-2023 [16:50] - u2 | Link:

Ale za to my mamy fantazyję jak nie przymierzając ci muzycy

Dzisiaj mojemu ojcu zebrało się na wspomnienia i opowiedział mi jak podszedł do niego nauczyciel muzyki niejaki pan Bejnar i zastukał mu na ławce i poprosił o powtórzenie. Ojciec nie skumał o co chodzi i coś tam mu odstukał. W ten sposób nie dostał się do orkiestry dętej, którą prowadził p. Bejnar. Tak się składa że p. Bejnar to ojciec słynnego Pawła Jasienicy (Paweł Jasienica to oczywiście pseudonim słynnego historyka). Z kolei moi dwaj stryjkowie grali w tej orkiestrze p. Bejnara, jeden na mniejszej trąbce, a drugi na dużo większej. :-)

Obrazek użytkownika terenia

20-05-2023 [17:55] - terenia | Link:

@u2
Pan jest zawsze taki skrupulatny ,zatem zgodnie z tym uściślam ....prawdziwe nazwisko Pawła Jasienicy  to Leon Lech Beynar  nie Bejnar . 

Obrazek użytkownika u2

20-05-2023 [18:02] - u2 | Link:

Beynar  nie Bejnar

Dla antypolki Beynar, dla prawdziwego Polaka Bejnar. To są proste sprawy :-)

Obrazek użytkownika terenia

20-05-2023 [18:14] - terenia | Link:

@u2
Jakże łatwo przychodzi panu szufladkować innych ....to,że zwróciłam uwagę na pisanie zgodnie  z prawdą nazwiska Jasienicy ,czyni mnie antypolką ?
Ciekawa jestem ,czy gdyby ktoś przekręcał pańskie nazwisko byłoby ok? 
Dla pana może są to proste sprawy ,dla innych mogą wydać się prostackie  .

Obrazek użytkownika u2

20-05-2023 [18:30] - u2 | Link:

szufladkować innych

Droga tereniu, kilka razy widziałem twoje yadowite odpowiedzi do mnie, więc uważam się za prawdziwego Polaka ruskiego pochodzenia, żadnego centusia z Krakowa, czy Oświęcimia. Kacap może zdobyć Polszę, ale tylko po moim trupie. To są proste sprawy :-)

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-05-2023 [04:54] - jazgdyni | Link:

@u2

Hej! Odpuść. Pani Terenia jest dobrym człowiekiem. I kobietą. I co ważne - nie jest dziunią.

Obrazek użytkownika Ptr

21-05-2023 [12:20] - Ptr | Link:

Bardzo fajne. Shorty robią karierę. 
Koleżanka matematyczka też lubiła techno.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-05-2023 [14:38] - Imć Waszeć | Link:

@Ptr. Te shorty to tylko zajawka pełnych wersji utworów tej grupy. Mnie w tym zafascynowała łatwość tworzenia muzyki, która porywa. Tu jest inny artysta, który tworzy muzykę z palca:
https://www.youtube.com/watch?...
A o co w tym chodzi? O dwie rzeczy:
1) Pierwszy raz w historii zaczyna być ważne pojęcie "stworzone przez człowieka", co stanie się wkrótce chwytem marketingowym. Dlatego AI nie zagraża prawdziwej twórczości, lecz stanowi jej inspirację i wynosi do roli rarytasu (oryginalność).
2) AI daje środki wyrazu tym, którzy nie byli by w stanie sami grać na instrumentach. Teraz także oni będą mogli spełniać się w muzyce. Można to nazwać nową fala "discopolo" - zgoda - ale z tego zawsze narodzi się jakaś perełka. Muzyka, która została wyrwana z rąk konserwatoriów, cynicznych krytyków i zawodowych macherów od stylu tworzenia oraz gry na instrumentach, to może być świeży powiew. Realizuje się prawdziwie wolnościowa wizja tworzenia, a nie tylko przeklejanie papierów zezwalających na odgrywanie roli na czoło jak w komuchowie lub sowietlandii. Oczywiście obecnie trzymający władzę w kulturze będą musieli ten niekontrolowany wyciek zakorkować i skanalizować. Znów pewnie zrobią papier zezwalający na trącanie strun E1, ale nie pozwalający na pukanie w klawisze E2, albo dęcie w rurę E3, bo taka jest ich jedyna racja bytu.
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

21-05-2023 [15:01] - Edeldreda z Ely | Link:

@Ptr & @Imć Waszeć
Ja też oniemiałam, gdy linki odpaliłam 😁 Moje ulubione to: prysznic, biuro i ta ostatnia Ibiza... 
Aż się chce coś zrobić w kolektywie 🙂

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-05-2023 [15:44] - Imć Waszeć | Link:

A jak się Pani podoba mój artystyczny projekt "A Muza jego była w każdym ziarnku piasku"? ;)
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

21-05-2023 [16:36] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć
Myślę, że można by było udostępnić szerzej. 

Obrazek użytkownika Ptr

21-05-2023 [00:38] - Ptr | Link:

Przegrywamy wojny gdyż nie narzucamy swojej woli protestantom ani prawosłanym, ani muzułmanom. Oni należą do swoich religii czy też sekt i nie polonizują się.
Gdy Car 17 stycznia 1654  wypowiedział nam wojnę  jednocześnie przejmując Ukrainę,my 17 stycznia 1664 wkroczyliśmy na ziemie moskiewskie i wygralismy kilka bitew i niszczyliśmy ich za ruski Potop aż po Moskwę. Ale lewobrzeżna Ukraina sama zdaje się chciała pozostać w Rosji pewne i przy prawosławiu,albo ze strachu przed Moskwą.Jak to było ? 
Bo otoczyły nas państwa bandyckie z sekciarskimi religiami.  Pytanie jak wygrywać z nimi  pokój.? Jak Ci "chrześcijńscy" kapłani unicy naoływali do zbrodni ludobójstwa.Albo jak święcą broń masowego rażenia.Mamy problem.
Doszedłem,że trzeba było samemu twierdze budować. I tak trzeba robić dzisiaj - technologie wojskowe,prawnicze,gospodarcze.Bo w unii nie jesteśmy bezpieczni.
Podpisywać z Ukraińcami twrde układy.Niech się rewanżują czymś konkretnym. Bo się obściskują tylko. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-05-2023 [04:52] - jazgdyni | Link:

@Ptr

Cześć

Piszesz:
Doszedłem,że trzeba było samemu twierdze budować. I tak trzeba robić dzisiaj - technologie wojskowe,prawnicze,gospodarcze.Bo w unii nie jesteśmy bezpieczni.
Pełna zgoda. Staram się walczyć o to od dawna. Lecz trzeba jeszcze czegoś - to nasz projekt RATUJMY AMERYKĘ! Wielu geopolitycznych analityków na całym świecie wieszczy, że około 2030 USA może przestać byś światowym hegemonem. Jednakże my - Polska - mamy potencjał i tylko chęci trzeba, aby, choć biedni, tak wesprzeć Stany Zjednoczone, że nie dadzą się przeciwnikom. Ale o tym za tydzień.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-05-2023 [12:27] - Imć Waszeć | Link:

Chyba z tymi unitami to było przejęzyczenie: https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-05-2023 [16:19] - NASZ_HENRY | Link:

Tłumaczenie kwantów jest łatwiejsze ;-)