Edukacja na konwencji programowej PiS

Streszczając:
Jaki program wyborczy w dziedzinie edukacji zaproponował dziś PiS?
a. Nowa hierarchia odpowiedzialnych za edukację wg Jarosława Kaczyńskiego: 1. prof. Gliński 2. prof. Czarnek
b. PiS będzie wzmacniać rolę tzw. nauczycieli wspierających w szkole (pedagogów, psychologów) (prof. Czarnek)
c. Będą dalsze duże inwestycje w infrastrukturę i subwencje dla samorządów oraz gadżety z zakresu nowych technologii typu laboratoria przyszłości (prof. Czarnek)
d. Polska szkoła kształci znacznie lepiej niż szkoły na Zachodzie i nie należy szkół zachodnich naśladować (prof. Legutko)
e. Istnieje konflikt/różnica zdań między "ekipą Beaty" a "ekipą Mateusza" odnośnie 1. podstaw programowych i konieczności ich zmiany 2. płac nauczycieli (A. Zalewska)
f. biurokracji w szkole nadal będzie dużo, ale będzie ona tworzona na komputerach, a nie ręcznie (p. dyrektor szkoły)
g. nauczycielki chcą wcześniejszych emerytur i - gdy ono było -  bardzo ceniły sobie to uprawnienie (p. dyrektor szkoły)
h. PiS nadal będzie oszukiwał swój elektorat mówiąc, że dąży do wzmocnienia prestiżu zawodowego nauczyciela, a jednocześnie będzie ten zawód degradował. (prof. Czarnek)
************************
MÓJ KOMENTARZ:
Jedyne co w tej konwencji wybrzmiało to to, że PiS będzie kontynuował dotychczasową linię, czyli: w szkołach w PL będzie obowiązywał model zachodni polegający na tym, że nauczycielom przedmiotowym odbiera się wszelkie pisane i niepisane uprawnienia typu sankcyjnego wobec uczniów (ale wzmacniając odpowiedzialność za zachowania uczniów), których wychowanie, dbałość o zachowanie szkoła ceduje przede wszystkim na dyrektora i nauczycieli specjalistów (pedagog, psycholog) Jednocześnie PiS będzie oszukiwał swoich wyborców - głównie starszych wiekiem - że do szkoły wróci wychowanie patriotyczne, odpowiedzialność ucznia. A pojawi się nowoczesność i tama dla lgbt. Dlaczego jest to oszukiwanie? Minęło 8 lat rządów PiS kwestia wychowania patriotycznego jest identyczna jak za PO: tak na prawdę zależy ona od pojedynczego nauczyciela. Tych zaś PIS swoją polityką mocno atakuje, a że część kobiet jest mocno emocjonalnych, to efekty mogą być odwrotne od głoszonych przez Prezesa czy ministra. Jeśli chodzi o odpowiedzialność ucznia - to polityka MEiN wręcz zabrania podobnych praktyk (np. jedna z ostatnich wytycznych min. Czarnka, że nawet w drodze do ubikacji podczas lekcji uczeń musi mieć opiekę i ochronę, albo, że uczeń może wyjść na szkolne podwórze ale tylko w reżimie opieki i odpowiedzialności nauczyciela - czyli jeśli uczeń będzie biegał, skakał przewróci się i obetrze skórę to nauczyciel i dyrektor będą za to odpowiadali)
Jeśli chodzi o tamę dla lgbt to moje zdanie jest tutaj jasne: PiS jej nie postawi dopóki UE będzie stawiała sprawę jasno: albo pieniądze unijne albo tama dla lgbt w szkołach. A zdaje się, że właśnie tak UE postępuje.
Jeśli chodzi o nowoczesne sprzęty typu laboratoria przyszłości, to w mojej opinii są one głównie gadżetami, którymi władza chwali się przed ludem. Nieprzypadkowo w szkołach na zachodzie nie ma drukarek 3D, jest niewiele robotów sterowanych numerycznie. Po prostu opanowanie obsługi tych urządzeń wymaga czasu i przygotowanej kadry. Sam wydruk 3d trwa kilka godzin zegarowych. Obsługa robota to nauka programowania - które wcale nie jest łatwe i w przeciwieństwie do pisania, czytania czy matematyki nie każdemu uczniowi Bozia dała takie zdolności by to opanować - a tego nie da się przeskoczyć. W PL więc MEiN zafundował szkołom nowoczesny sprzęt za 1,2 mld ale w szkolnych planach nie ma na to godzin a nauczyciele - w swojej masie - zwyczajnie tego sprzętu nie znają. Albo więc samorządy znajdą kasę na godziny dodatkowe i szkolenia dla nauczycieli albo sprzęt za 1,2 mld zwyczajnie sobie zardzewieje - a już za parę lat - tutaj akurat nauka galopuje - będzie to sprzęt przestarzały.
Jeśli chodzi o punkt h - to oczywiście mój skrót. Dane są jednak jednoznaczne:
1. Badania prestiżu zawodów. Do 2019 prowadził i publikował je CBOS. Od początku badań zawód nauczyciela cieszył się bardzo dużym szacunkiem w społeczeństwie - na poziomie 70%. Do 1999 r. - do reformy Handtkego (AWS-UW) zawód ten znajdował się w pierwszej trójce najbardziej poważanych zawodów. Potem, utrzymują szacunek 70% spadł na ok. 7 miejsce w rankingu. Historyczny szczyt szacunku do nauczyciela 77%, miał miejsce we wrześniu 2019 - kilka miesięcy po przegranym strajku - tym gdzie były przebieranki za krowy i śpiewy o "strzale pioruna w prącie". Od 2021 badania prestiżu zawodów prowadzi pracownia SW Research. W jej badaniach na pytanie "Jakim poważaniem darzysz osoby wykonujące poniższy zawód" suma odpowiedzi "dużym" "bardzo dużym" dla nauczyciela to 54-57%, a miejsca w rankingu to w kolejnych latach: 13-e, 9-e, 11-e - czyli skokowy spadek. Moim zdaniem jest to efekt przede wszystkim antynauczycielskiej i antyszkolnej propagandy i działań PiS i rządu RP. Utwierdzają mnie w tym wyniki badań zleconych przez  Kancelarię Prezydenta RP w 2022r.. W nich ogólny szacunek dla nauczyciela też jest niski, ale jeśli weźmie się pod uwagę jedynie odpowiedzi osób, których dzieci uczą się w szkołach to tam szacunek dla nauczycieli wynosi 70% - taki jaki był od lat. Jednak te osoby widzą szkołę z bliska, własnymi oczyma. Dlaczego więc ci, którzy nie mają dzieci w szkołach tak bardzo nauczycieli nie szanują, nie lubią? Moim zdaniem trudno znaleźć inne wytłumaczenie niż propaganda i działania PiS i aktualnego Rządu RP.  
A jakie są to działania? W skrócie:
a. kwestie finansowe: 1. podwyżki pensji niższe niż inflacja, 2. Obniżenie wartości pensji nauczycielskiej na tle społeczeństwa o ok. 40%. Niekoniecznie oznacza to, że nauczyciele są ubożsi za PiS niż za PO. Często są nawet bardziej zamożni, bo pensje są tak niskie, że młodzi nie przychodzą do zawodu i dotychczasowi nauczyciele pracują na 1,5 etatu, albo 2 albo wiecej niż 2 etaty. Gorzej z tym na prowincji gdzie i uczniów i godzin jest mniej. Poza tym, jeśli "pełny nauczyciel" (za J. Kaczyńskim) i salowa będą praktycznie po jednej pensji (tak będzie od lipca br. - 400zł brutto różnicy) to ludzie widzą to i wyciągają wnioski. 
b. systematyczne wmawianie społeczeństwu przez ministra - nie wprost - i farmy trolli - tutaj już bezwzględnie - że nauczyciele to lenie, kłamcy, roszczeniowcy, lewactwo itp. Typowym przykładem są frazy min. Czarnka, że nauczyciel zarabia średnio ponad 7 tys. zł., albo że w ub. roku nauczyciele dostali podwyżkę taką samą jak cała budżetówka. Polacy jakoś tak mają, że wierzą i ministrom i telewizji. Jeśli więc jacyś nauczyciele czy związki mówili, że to nieprawda, to sami wychodzili - w oczach społeczeństwa - na kłamców*. Majstersztykiem zaś PiSu - w tej kwestii - była tzw pragmatyka nauczycielska. MEiN zaproponowało, że 4 godziny nadliczbowe, które średnio nauczyciele wypracowują zostaną im wpisane na stałe do pensum (czyli pensja de facto nie ulegnie większym zmianom) a w zamian nauczyciele będą za darmo odpracowywali dniówkę (8h dostępności/tydzień). A potem festiwal zdziwień: jakżeż głupi są ci nauczyciele? Rząd im daje 1300 podwyżki, a oni nie chcą?
Dodajmy, że upadek autorytetu zawodu nauczyciela jest dla polskiej szkoły szczególnie szkodliwy. Obecnie bowiem i nauczyciel i szkołą nie mają żadnych narzędzi wychowawczych innych niż te oparte na tym jak widzą ich uczniowie i ich rodzice. I państwo polskie bardzo pilnuje by nic tutaj nie zmienić. Jeśli zaś ktoś sądzi, że może i nie ma formalnych narzędzi, ale są stopnie i jak nauczyciel "się uweźmie" to po prostu obleje to wyprowadzam z błędu - na zaliczenie przedmiotu wystarcza 30%. I tylko leń lub jednostka "wybitna" nie jest w stanie tego zrobić. Za ten pisowski atak na szkołę wiele pokoleń uczniów będzie pokutować gorszą wiedzą.
Wcześniejsze emerytury. Moim zdaniem jest to wyborczy myk PiSu, czyli mówiąc wprost próba oszukania przez tę partię wielu starszych kobiet - nauczycielek, która skończy się dalszym obniżeniem prestiżu zawodu.
Wiele osób starszych boi się utraty pracy przed emeryturą. Nie bardzo też zna się na internetach itp. Słucha radia i telewizji i mniej lub bardziej ale wierzy w to co słyszy i widzi. l do tych starszych nauczycielek sam minister edukacji mówi na początku roku: W ciągu 2-3 lat 100 tys. z was zostanie zwolnione!!!!! Zwłaszcza te ze szkół średnich!!!!!!! I co taka starsza nauczycielka szkoły średniej z małego miasteczka ma myśleć? Podejrzewam, że najchętniej: "Gdybyż to były stare czasy, gdyby był 88 art. KN i po 30 latach pracy mogłabym przejść już na pełną emeryturę" I oto jest!!!! EUREKA!!! Dobry PiS przywraca wcześniejsze emerytury!!! Idą wybory, zagłosuję na ten dobry PiS.
I taka starsza nauczycielka, niezbyt biegła w internetach, nie sprawdzi już jak to jest na prawdę (Po co? Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego okłamywałby ją?). A rządowa propozycja dla 58-letniej nauczycielki jest następująca:
-pełna emerytura (60 lat) - ponad 3600 brutto
- emerytura pomostowa(istniejąca od dłuższego czasu, korzysta ok. 13 tys. nauczycieli) - ok 3200 brutto - potem pełna emerytura
- wcześniejsza emerytura nauczycielska (ta nowa czarnkowa):  prawie 2800 brutto do końca życia + zakaz pracy w edukacji na jakimkolwiek stanowisku (np. kurs w domu kultury), chyba, że zgodzi się kurator.
 Jeśli jednak związki zawodowe odrzucą propozycję rządu, tak jak wcześniej odrzuciły "podwyżkę o 1300" to wcześniej czy później rozbrzmią głosy: "Co za durnie ci nauczyciele: chcieli wcześniejszych emerytur, rząd dał a oni nie chcą. Co za chciwi i nienażarci ludzie z tych nauczycieli: rząd daje 1300 podwyżki - nie chcą bo za mało, wcześniejszych emerytur nie chcą bo za niskie, biorą prawie 8 tys. za 18h  i uważają że mało zarabiają? A ile zwykły człowiek zarabia?? Żeby toto jeszcze coś umiało, albo reprezentowało sobą ale: dzieciaki nic nie umieją, rozwrzeszczane, niegrzeczne, wychowanie pod psem - nie to co szkoła kiedyś, kiedyś to była prawdziwa szkoła i prawdziwi nauczyciele - nie barachło co przebiera się za świnie i krowy i ma strzał  z pioruna w prącie. Jeszcze lgbty wpuszczają żeby dzieci znieprawić - gonić, nic nie dawać, najwyżej kopa w tyłek tłusty od kawek i nieróbstwa". W taki właśnie sprytny sposób zbija się szacunek do zawodu z 70% do 50-u. A im mniejszy szacunek do nauczyciela tym gorzej będą uczyć się uczniowie.
Kończąc ten przydługi komentarz:
Najważniejsze na konwencji programowej PiS o edukacji było to co na niej nie padło: wizja nowej pragmatyki nauczycielskiej. Wszak minister Czarnek zapowiedział likwidację Karty Nauczyciela i nowy Kodeks Nauczycielski. Ale jak ta wizja miała zostać przedstawiona, skoro - jak pisze min. Piontkowski w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów - "W chwili obecnej w Ministerstwie Edukacji i Nauki nie są prowadzone prace zmierzające do rewizji, czy też likwidacji Karty Nauczyciela".
W wypowiedzi ex-minister Zalewskiej słychać było dość wyraźnie, że "ekipa Beaty" inaczej postrzega edukację niż "ekipa Mateusza". Wypada wyrazić nadzieję, że - gdyby PiS rządził przez III kadencję - to Beacie uda się odbić edukację od Mateusza - gorzej nie będzie.

https://cbos.pl/PL/publikacje/...
https://swresearch.pl/ranking-...

================================
Informacja dla Czytelników: Szanowni Państwo już od dłuższego czasu pod moim blogiem na tym portalu wpisują się różni osobnicy, którzy próbują oszukać Państwa twierdząc, że należę do tej czy innej politycznej organizacji czy opcji - zwykle nie mając nic do powiedzenia w merytorycznym temacie notki.
Oświadczam Państwu, że do żadnej organizacji politycznej nie należę i, m.in., dlatego stać mnie na uczciwość i niezależność od myślenia partyjnego. A moje poglądy nie zmieniły się - wierne wartościom. Natomiast ci, którzy rzucają na mnie kalumnie to kłamcy i oszczercy. Oni nie znają mnie, ja nie znam ich. Dlaczego łamią tutaj 8 przykazanie? Nie wiem. Domyślam się jedynie, że chodzi im o zdezawuowanie mojej osoby w Państwa oczach.
2. Z wszelkiego typu bolszewią, która przybywa na ten blog tylko po to by bluzgać, zostawić swój ekskrement na dywanie, kłamać o mnie, nie mam zamiaru wchodzić w żadne interakcje. Natomiast zawsze chętnie rozmawiam z ludźmi poważnymi, potrafiącymi sformułować swoje zdanie.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

13-05-2023 [23:11] - u2 | Link:

Jaki program wyborczy w dziedzinie edukacji zaproponował dziś PiS?

Jak do licha #foros zna program wyborczy Peace skoro odżegnuje się od przynależności do jakiejkolwiek partii ? Pytania się mnożą :-)

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

14-05-2023 [00:17] - Alina@Warszawa | Link:

Wystarczy, że foros oglądał dziś polską telewizję, która w Rosji jest niedostępna dla u2 i się dowiedział. Stąd dysonans poznawczy u2.

Obrazek użytkownika u2

14-05-2023 [00:28] - u2 | Link:

dysonans poznawczy u2

Daab - Fala ludzkich serc

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-05-2023 [06:27] - Tezeusz | Link:

@alina vel ruszkiewicz
raz dziewczynka raz chlopczyk obojniakowe zwidy 
Dzisiaj występujesz Jaruś jako kto ? pamiętaj o stingach i obowiązkowo usta wymaluj..

Obrazek użytkownika spike

14-05-2023 [01:35] - spike | Link:

"sralis mazgalis referendus duptus"

Obrazek użytkownika u2

14-05-2023 [01:38] - u2 | Link:

foros soros

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2023 [08:49] - sake3 | Link:

Odniosę się do jednego ze zdań komentarza pana @forosa..,,,,PiS oszukuje wyborców głównie starszych,że do szkoły wróci wychowanie patriotyczne''.....Nie wiem na czy to oszustwo miałoby polegać,ale autor już wie i to w trybie przyszłym,że wychowania patriotycznego nie będzie.Czyli wniosek ,że pan@foros jest jasnowidzem.Poddając PiS tak miażdżącej krytyce w tym temacie autor chyba nie zauważa,że to własnie wśród przeciwników PiS-u takich jak on panuje przekonanie,że patriotyzm to obciach,zaściankowość równany do nazizmu a nawet faszyzmu. Zresztą nie tylko przekonanie ale i przekonywanie jak archaiczny jest PiS w swoim oglądzie patriotyzmu,jak paskudni są patrioci.Przytocze fragment wierszyka napisanego na wzór ,,Murzynka Bambo''  przez ,,znanego poetę'' Krzysztofa Wychowałka...........,,Polaczek Stasiek na polskiej wsi mieszka. -W zębach koszulę ma ten koleżka---Uczy się pilnie przez całe ranki ze swej polackiej ,pierwszej czytanki------Dalej jest tylko gorzej,bo Stasiek w poplamionych portkach i kołtunem na głowie nie chce sie napić ,,mlika'' i znika w szopie z owcami Oto ,,znany poeta'' przedstawia obraz młodego Polaka a ten chamski ohydny wierszyk spodobał się niesłychanie pani Róży Thun polskiej rzekomo eurodeputowanej.Tu mam pytanie do pana @forosa czy podziela pan radość pani Thun z takiego ,,zgrabnego'' antypolskiego utworu? I pytanie drugie,co może zrobić PiS w przyszłości z wychowaniem patriotycznym jeśli dziś nienawidzący Polski Polacy ten patriotyzm osmieszają? Jeżeli Polacy sami Polaków obrażają naywając ich Polaczkami? Jeśli ten obrzydliwy wierszyk spodobał się tej tłustej niedomytej paniusi to z pewnością spodoba się panu i wielu innym Prawda? Ale o brak patriotyzmu oskarżycie PiS.

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2023 [09:15] - Pers | Link:

@sake
//co może zrobić PiS w przyszłości z wychowaniem patriotycznym jeśli dziś nienawidzący Polski Polacy ten patriotyzm osmieszają? //
Wypisz wymaluj @fekaliusz & Co.
No ale to patrioci ukraińscy.

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2023 [11:58] - sake3 | Link:

@Pers.......Świetnie że pan skierował do mnie swój komentarz.Może w takim razie wytłumaczy mi pan swój wczorajszy atak na mnie-,,a ode mnie trzymaj się z daleka maglaro'' No więc skoro tak mnie pan nienawidzi po co dzisiaj pisze? I w czym się tak pana uczepiłam?J Raczej rzadko wymieniamy jakiekolwiek uwagi,częściej są to kierowane przez pana zniewagi wobec mnie.Jak widać dzisiaj u pana awansowałam nawet do nicka -fekaliusz.Szkoda bo mój sake wydaje się bardzo fajny.

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2023 [12:05] - Pers | Link:

@sake
//Jak widać dzisiaj u pana awansowałam nawet do nicka -fekaliusz//
Jak zaczniesz czytać ze zrozumieniem to daj znać.

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2023 [14:13] - sake3 | Link:

@Pers.....No,przecież mam się trzymać od pana z daleka,więc po co mam dawać jakies znaki? Wprawdzie nie gryzę ani nie kopię a nawet z rzadka cokolwiek skrobię jakies dwa słówka ale ostrozności nigdy za wiele. Moje kotki takie oschłe jak pan nie są i trzymają się blisko.

Obrazek użytkownika Zofia

14-05-2023 [09:51] - Zofia | Link:

Przeczytałam dokładnie 2 razy wpis autora. Zgadzam się z prof. P.Czarnkiem co do naprawy szkolnictwa w Polsce. Mając złe doświadczenie ze szkołą (kiedy chciałam się skontaktować z nauczycielem telefonicznie, na przeszkodzie stanęło RODO). Obserwuję od lat zachowanie uczniów i reakcję nauczycieli. Mogę powiedzieć, że brak jest kultury i szacunku po obu stronach. Nauczyciele biorą przykład ze swoich uczniów zarówno w ubiorze jak w sposobie bycia.  Kiedy istniało  Gimnazjum i Liceum, mieliśmy przed  klatką bloku  palących (papierosy i trawkę) młodych ludzi. Interwencje nic nie dawały, bo szkoła nie była od pilnowania i wychowywania tylko od przekazywania wiedzy. Nauczyciele wtedy stracili swój prestiż. Jednym zależało aby przekazać wiedzę i ją skutecznie wyegzekwować a innym nie, bo za mało zarabiali. Pamiętam scenę z wczesnej klasy szkoły podstawowej, kiedy nauczycielka została z nami po zakończeniu lekcji ( nie było telefonów tylko poczta "pantoflowa") czekając aż rodzice przyniosą nam ciepłe okrycia bo było po burzy . Mieliśmy na popołudnie i pogody były zmienne. Teraz nie do pomyślenia, bo by im nikt nie zapłacił za nadgodziny. Taka była przedtem wrażliwość i odpowiedzialność. Po za tym choćby ministerstwo szkolnictwa chciało jak najlepiej to i tak ich skrytykują ci co nie chcą żeby była jakakolwiek poprawa.
 

Obrazek użytkownika u2

14-05-2023 [12:04] - u2 | Link:

Nauczyciele biorą przykład ze swoich uczniów zarówno w ubiorze jak w sposobie bycia. 

To fakt, nauczyciele palą podczas lekcji i przeklinają. Jakoś muszą trzymać dyscyplinę na lekcjach, ale lepiej używać bardziej subtelnych metod :-)