Czar PRL-u

Jak kiedyś, dzisiaj w domu trzeba być czujnym - mimo pielęgnowanych tradycji. Czy można zabronić dzieciom oglądania TV, zwłaszcza niektórych programów? To się raczej nie uda. Już za komuny, starałam się swoim dzieciom pokazać w innym świetle bajer płynący z ówczesnej TV. Dużą popularnością cieszyły się wtedy dwa seriale: "Czterej pancerni i pies" oraz "Stawka większa niż życie". Moje dzieci oglądały to z zapartym tchem, i później rozdzielały sobie role w zabawie. Byłam przerażona, przecież tyle się w domu mówi o naszej rodzinnej historii. Jak temu zaradzić - jak przeciwdziałać tej propagandzie? Kiedyś po jednym filmie, zapytałam dzieci:

- Pewnie już wiecie kto wygrał II wojnę światową, bo ja kiedy oglądam te filmy to już nie wiem?

Najstarszy popatrzył na mnie z litością i odpowiedział
:
- Mamo, przecież wszyscy wiedzą że wojnę wygrali Alianci

- A ja oglądając te wasze filmy, odnoszę wrażenie że wojnę wygrali Pancerni i Kloss zdobywając Berlin. Bez nich Alianci nie dali by rady.

Dzieci popatrzyły na mnie tak jakoś dziwnie. I na tym by sie pewnie skończyło, gdyby nie cieć szpicel z naprzeciwka. Przyszedł właśnie do nas z "dobrą wiadomością" i oznajmił nam, że zmieniają nam nazwę ulicy przy której mieszkamy, na ul. "Armii Czerwonej" - dodając, że ta armia wygrała wojnę. No i wtedy najstarszy wypalił:

- Bzdura! Wojnę wygrali Czterej pancerni i pies oraz Hans Kloss!

Cieciowi kopara opadła do ziemi. Zapytał tylko skąd mają takie wieści, a najstarszy krótko mu odpowiedział: Nie ogląda pan seriali? Cieć szybko się pożegnał, a ja w duchu pękałam ze śmiechu.
Do dzisiaj dzieci mi to przypominają i dodają: Mamo czy ty myślałaś że my wtedy łykaliśmy wszystko jak pelikan? No ba, ale zawsze warto na wszelki wypadek dmuchać na zimne.

Dziękuję za uwagę.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [08:40] - u2 | Link:

"Czterej pancerni i pies" oraz "Stawka większa niż życie"

Bo nic innego nie było. Dwa kanały TVPRL, 4 kanały PRL. Były jeszcze Wolna Europa i Głos Ameryki, stamtąd można się było czegoś dowiedzieć o historii. A seriale zrealizowane sprawnie, choć to była zwykła propaganducha.

Obrazek użytkownika Jan1797

19-03-2023 [12:22] - Jan1797 | Link:

Dobre to było o tyle, że rodzice mogli spokojnie stać w kolejce po kartkowe wołowe z kością 1,20 kg/ miesiąc. Pociechy tymczasem w tv uczyły się historii, aż na kartki brakło :-))

Obrazek użytkownika Jabe

18-03-2023 [08:45] - Jabe | Link:

Państwowe „przekaziory” po­winny być kon­sty­tu­cyjnie zakazane, jak w USA.

Obrazek użytkownika u2

18-03-2023 [09:48] - u2 | Link:

po­winny być kon­sty­tu­cyjnie zakazane

To zmień konstytucję.

Obrazek użytkownika r102

18-03-2023 [14:09] - r102 | Link:

Jako konesera trochę mnie denerwowało że w kilku  pierwszych odcinkach Janek strzela z Diegtiariowa Piechotnego /DP/, potem poprawili i miał prawidłowego Diegtiariowa Tankowego /DT/... 

Poza takimi drobnymi wpadkami filmy były perfekcyjnie zrobione, całkowicie bez liczenia się z kosztami - widać politrucy uznali że warto...