Rola Ukrainy w Europie - potęga gospodarczo - militarna ?

Władze USA na wsparcie pogrążonej w wojnie Ukrainy przeznaczyły dotychczas ponad 67 mld dol. w ramach oficjalnych pakietów pomocy wojskowej. Wkrótce suma ta może przekroczyć 100 mld dol.
Pentagon przygotowuje analizę tego, jak Stany Zjednoczone mają wesprzeć pochłoniętą wojną Ukrainę. Celem Amerykanów jest długotrwała współpraca wojskowa na linii Waszyngton-Kijów. Zakładałaby ona pomoc walczącej armii ukraińskiej w postaci miliardów dolarów.

USA chce także określenia planu działania swoich wojsk, obejmującego okres do pięciu lat po zakończeniu wojny ukraińsko-rosyjskiej. Plan uzgadniany jest wspólnie z Ukraińcami. Zdaniem jednego z informatorów CNN, jeżeli szczegółowa analiza zostanie zatwierdzona przez prezydenta Joe Bidena, zostanie wdrożony program wieloletniej sprzedaży broni oraz długotrwałych szkoleń wojskowych, prowadzonych przez armię amerykańską dla strony ukraińskiej.
Analiza ma być gotowa w przeciągu dwóch miesięcy. Zdaniem Colina Kahla, podsekretarza Departamentu Obrony ds. polityki, wymienione działania nie przyczynią się bezpośrednio do prowadzonej obecnie walki w obronie Ukrainy, ale mogą "stanowić szkielet przyszłych sił ukraińskich, zdolnych do obrony Ukrainy przez wiele lat”.

Taki plan dla Ukrainy mają Amerykanie. To zasadniczo zmieni pozycję Polski
Ukraina zdolna samodzielnie obronić się przed Rosją, Ukraina z silną i wolną od korupcji gospodarką, a także Ukraina, która jest częścią Unii Europejskiej – tak przyszłość naszego wschodniego sąsiada widzi administracja Bidena – informuje "Washington Post". To wyraźna zmiana strategii USA w porównaniu z ubiegłym rokiem. Zmiana, która będzie miała niemały wpływ na pozycję polityczną Polski.

Za naszą wschodnią granicą powstaje bowiem jedna z najsilniejszych konwencjonalnych armii w Europie, która – w zamyśle Waszyngtonu – ma potrafić samodzielnie stawiać czoła armii rosyjskiej. Jeżeli do tego dodać deklarowane wsparcie USA dla rozwoju powojennej ukraińskiej gospodarki i jej członkostwa w Unii Europejskiej, to nietrudno zauważyć, że celem USA jest powstanie bardzo silnego państwa w Europie Środkowej, które byłoby w stanie powstrzymywać rosyjską agresję i jednocześnie byłoby zaufanym sojusznikiem Waszyngtonu.

Taki scenariusz – częściowo już spełniony, ponieważ ukraińska armia rzeczywiście jest już jedną z najsilniejszych w Europie, a państwo ukraińskie otrzymuje wprost gigantyczne wsparcie finansowe – oznacza, że zasadniczo zmienia się miejsce Polski w europejskim porządku politycznym. Historycznie rzecz biorąc, Polska zawsze znajdowała się między Rosją a Niemcami.

Teraz jednak, gdy Ukraina pokazała, że jest w stanie przeciwstawić się armii rosyjskiej, Stany Zjednoczone zaczynają z nią wiązać coraz większe nadzieje: zarówno gospodarcze, jak i wojskowe. I dlatego największą zmianą, jaka zaszła od 24 lutego, jest to, że Polska znajduje się w coraz mniejszym stopniu między Niemcami a Rosją, a w coraz większym stopniu między Niemcami, Ukrainą i Rosją.
Z nauki o stosunkach międzynarodowych doskonale wiadomo, że takie układy z większą liczbą państw zazwyczaj są mniej przewidywalne i mniej stabilne. Jak w każdym tego typu układzie – to rzecz oczywista – najwięcej do powiedzenia mają najsilniejsze elementy, a także te, które nieustannie zwiększają swoją potęgę i mają możliwie duże zdolności koalicyjne.

Dlatego zmiana, która się dokonuje, to zmiana o historycznym znaczeniu i proporcjach. W dłuższej – powojennej – perspektywie będzie miała ona niebagatelny wpływ na relacje Warszawy ze wszystkimi elementami tej układanki: zarówno z Niemcami, jak i z Rosją, ale też z Ukrainą. Naiwnością byłoby jednak sądzić, że implikacje tak poważnej zmiany będą dla Polski jedynie pozytywne, a stosunki między tymi czterema państwami już zawsze będą wyglądać tak, jak dzisiaj. Będą one podlegać różnym zmianom i dlatego należy rozpatrywać różne scenariusze. Tak samo, jak robią Amerykanie, kiedy z wyprzedzeniem myślą o roli Ukrainy w powojennej Europie.

Żródło :
https://www.onet.pl/informacje...
https://dorzeczy.pl/swiat/3426...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

26-01-2023 [17:01] - u2 | Link:

Polska znajduje się w coraz mniejszym stopniu między Niemcami a Rosją, a w coraz większym stopniu między Niemcami, Ukrainą i Rosją.

Akurat to bardzo dobrze, bo dobrze mieć bufor w postaci suwerennego, demokratycznego państwa pomiędzy Polską a totalitarną kacapią.

PS. Jeśli Niemcy pójdą na wojenne udry z Polską, to z kolei Ukraina będzie miała bufor w postaci Polski. Historia uczy, że sojusz Niemcy - Rosja jest zabójczy zarówno dla Polski, jak i dla Ukrainy. To są proste sprawy :-)

Obrazek użytkownika Maverick

26-01-2023 [20:15] - Maverick | Link:

W krótce to Stany będą banktrupem, przepraszam bankrutem.

Drukowanie pieniędzy z powietrza może tylko trwać jakiś czas a w nieskończoność. Lewacy jednak nie znają się na ekonomii i nigdy nie znali.

Zegar długu publicznego USA.
https://www.usdebtclock.org/

80% świata chce kooperować z państwami BRICS, tworzą nowe struktury wymiany handlowej wyłączając z obiegu dolary. Saudyjczycy odchodzą od dolara, Turcja, Brazylia i Argentyna, Malazja, Indonezja, Indie i Chiny.

Pismo Święte przepowiada upadek kurwy babilońskiej w jeden dzień. Tylko skąd to w Polin mogą wiedzieć gdy tam są słomiani katolicy.

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-01-2023 [21:16] - Tezeusz | Link:

@Maverick dlaczego tak śmierdzisz gównem osranego bandyty putlerka...wali jak diabli..

Obrazek użytkownika Darek65

27-01-2023 [08:26] - Darek65 | Link:

Informacje o takich zamiarach "chodzą" od dłuższego czasu. Do tej pory USA ( w domyśle żydowskie lobby) broniło się przed tym skutecznie, bo to oznacza dla nich upadek.  Kto wie, czy Chiny nie nasilą działań w tym zakresie. Wiedzą, że na razie militarnie nic nie wskórają, to mogą chcieć zadziałać w sposób ekonomiczny.

Obrazek użytkownika Ryan

26-01-2023 [20:21] - Ryan | Link:

14 lutego odbędzie się nowe spotkanie koalicji partnerów Ukrainy w formacie Ramstein. Będzie to dziewiąte spotkanie w tym formacie.
Co nas może czekać w opinii wielu ekspertow:
- Deklaracja wysyłki samolotów myśliwskich wraz z pakietem logistycznym i amunicją.
- Deklaracja o wysyłce dalszych systemów przeciwlotniczych;
- Deklaracja o przekazaniu Ukrainie kolejnych czołgów i BWP.
- Uzbrojenie rakietowe o zasięgu 120-150 km.
- Samochody różnych typów;
- Raczej na 100%  śmigłowce transportowe i szturmowe, w tym posowieckiej produkcji.
- MIG 29 ze Slowacji (24szt)
- Amunicja

Obrazek użytkownika Ryan

26-01-2023 [20:24] - Ryan | Link:

Frank St. John z Lokheed Martin poinformował, że zakłady LM zwiększają moce produkcyjne żeby być w stanie zrekompensować lukę dla każdego kto się zdecyduje na przekazanie Ukrainie samolotów F-16

Obrazek użytkownika Darek65

27-01-2023 [08:30] - Darek65 | Link:

Wojna, to intratny interes. Pytanie, kto za to płaci, a kto na tym zarabia. Kto jest frajerem, a kto cwaniakiem. Jakoś tak mam nieodparte myśli, że my jesteśmy frajerami.

Obrazek użytkownika Maverick

26-01-2023 [20:27] - Maverick | Link:

Obrazek użytkownika Ryan

26-01-2023 [21:55] - Ryan | Link:

Pułk Azow zostanie przeformowany w 3.Samodzielną Brygadę Szturmową
Dać im Abramsy i Bradleye i pięknie będą szli na Mariupol bo mają wysoką motywację do walki

Obrazek użytkownika Maverick

26-01-2023 [22:09] - Maverick | Link:

To jest na poziomie bohaterów z Polish Jokes.

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-01-2023 [06:38] - Tezeusz | Link:

@Maverick jaką masz pogodę w moskwie ?

Obrazek użytkownika Pers

27-01-2023 [10:00] - Pers | Link:

Żeby pojechać do Mariupola muszą mieć wize.

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-01-2023 [14:50] - Tezeusz | Link:

@Pers
 
By się wypowiadać należy mieć rozum ! zapamiętaj.