Czy od Nowego Roku spadną pensje nauczycieli?

Od maja 2022 do 31 grudnia 2022, ustawą poselską,  nauczycielom podniesiono zarobki o 4,4%. 31 grudnia minął. Czy więc pensje nauczycieli powinny być obniżone o 4,4% od 1 stycznia?
Nauczycielom wypłaca sie pensje na podstawie rozporządzenia ministra oświaty. Rozporządzenie - na logikę - nie może być sprzeczne z ustawą. Skoro ustawa wprowadza epizodyczną, ograniczoną czasowo zwyżkę płac, to rozporządzenie nie powinno mieć mocy jej przedłużać. 
Obecnie jest procedowana ustawa budżetowa. Na jej podstawie minister ma napisać rozporządzenie o pensjach. Rzecznik ministerstwa twierdzi, że zostanie ono ogłoszone do końca marca. Póki co obowiązuje (a może już nie obowiązuje?) rozporządzenie wydane na podstawie ustawy o epizodycznej zwyżce płac.

I teraz pytanie, na które ja nie umiem  odpowiedzieć, ale mam nadzieję, że może notkę przeczyta jakiś prawnik albo osoba obyta, kumata:

Co teraz - zgodnie z prawem - powinno zdarzyć się z pensjami nauczycieli w PL? Czy samorządy wypłacając wypłaty na podstawie rozporządzenia, które jest niezgodne z ustawą łamią prawo czy jednak nie? Powinny obniżyć pensje o 4,4%, czy wypłacać takie jak dotąd?

Liczę na poważne odpowiedzi.

Dodajmy, że już dziś, pensje zasadnicze nauczycieli początkujących i mianowanych bez przygotowania pedagogicznego są niższe niż pensja minimalna. Jeśli zostanie cofnięta epizodyczna zwyżka 4,4% to również pensje nauczycieli mianowanych z przygotowaniem pedagogicznym prawdopodobnie spadną poniżej pensji minimalnej. Oznaczałoby to, że pensję zasadniczą poniżej minimalnej miałoby ok. 40% nauczycieli w PL. 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

05-01-2023 [23:18] - smieciu | Link:

Krótkie googlanie zdaje się ujawniać że ma być jak z paliwami Orlenu ;)
Czyli podniosą po to by zostało jak jest :)
W grudniu uchwalono ustawę budżetową i tam zawarto jakąś finansową magię odnośnie zarobków nauczycieli. Nie jest to coś w czym się orientuję.
Tu wyjaśniają to prosto a tu dość zawile.

Obrazek użytkownika foros

06-01-2023 [01:51] - foros | Link:

thx
rzeczywiście, zrobili drugą ustawę we wrześniu, w której napisali to samo co w pierwszej, ale w inny sposób liczone i nie ograniczone jedynie do grudnia. Czyli mianowani jednak będą zarabiać powyżej minimalnej, a tylko początkujący - ci którzy zdaniem min. Czarnka dostali ponad 1200 zł podwyżki -,poniżej minimalnej, póki nie wyjdzie nowe rozporządzenie..

Obrazek użytkownika Jabe

06-01-2023 [00:18] - Jabe | Link:

W razie czego winna będzie prawo­rządność.

Obrazek użytkownika Ijontichy

06-01-2023 [08:25] - Ijontichy | Link:

foros,śmiec i i jabe...oto twarz NB w Święto...6 króli???
Petru wróć! Nudno bez ciebie..

https://niezalezna.pl/470521-podwyzki-dla-nauczycieli-znamy-szczegoly

Obrazek użytkownika sake3

06-01-2023 [09:01] - sake3 | Link:

No jakżeby inaczej,w dzień powszedni i w święta, przez cztery pory roku,w pogode i kiedy pada deszcz pan foros nieodmiennie wałkuje swój jedyny sztandarowy temat.Cyba nawet gdyby Polskę nawiedziło trzęsienie ziemi,najazd UFO ,kataklizm czy wojna to pan foros otrzepawszy się z kurzu też będzie nadawał jedno i to samo.

Obrazek użytkownika Es

06-01-2023 [15:38] - Es | Link:

W odróżnieniu od paru tutaj Omnibusów, według swojego mniemania ponoć znających najlepiej się na wszystkim, @foros pisze o tym na czym rzeczywiście się zna. Można się nie zgadzać z jego punktem widzenia, ale jego opinie są warte dyskusji. 
mnie natomiast dziwi ciągle od llat90-tych jak można ciagle skazywać państwo na prowizoryczne prawo- nie tylko w tym konkretnym przypadku-  którego nikt już nie ogarnia. Ta sama, a może większa historia jest z prawem podatkowym, zmieniająym się nieustannie i bez gwarancji kontynuacji w kolejnych okresach rozrachunkowych. Konstruowanym tak, żeby trzeba było zatrudniać ekspertów.