Świąteczno-noworoczny niewielki pomysł

Szanowni! (że pożyczę se od Obserwatora)
Drodzy! (nawet)

Każdy, kto czytał wpisy Pani Izabeli opisujące perypetie Pani Pauli Powązka, musiał w duchu przyznać, że historia owa jeży włos na głowie.

Zakładam, że powoli odkładacie Państwo zaskórniaki, by pod koniec stycznia wziąć czynny udział w pewnym dużym, kwestarskim wydarzeniu... 🙃 Chciałabym ubiec tę inicjatywę 😁

Dlatego - z pomocą Administracji, przy akceptacji Pani Izabeli Brodackiej-Falzmann oraz uzyskując aprobatę pokrzywdzonej, mam przyjemność zaprosić Państwa do internetowej zrzutki na rzecz Pani Pauli.

Zrzutki można dokonać w kraju czy za granicą wykorzystując znane metody płatności, tj. Blik, PayU, przelew tradycyjny, etc. Wpłacający, który chce pozostać anonimowy ma możliwość ukrycia swoich danych. Z powodów bezpieczeństwa dane zapisują się do wiadomości pracownika portalu (na wypadek konieczności zwrotu darowanych kwot). Detale są dostępne także do weryfikacji osobie zakładającej zrzutkę. Osoba ta zobowiązała się nie interesować owymi danymi, i bez jakiegoś zupełnie wyjątkowego powodu, nie wchodzić nawet na listę darczyńców. Darowana kwota widoczna będzie na stronie zrzutki już po paru chwilach. Portal utrzymuje się z dobrowolnych składek, więc można (ale nie trzeba) przy okazji wprowadzania kwoty przelewu zasilić także konto portalu zrzutka.pl. Portal Zrzutka.pl posiada licencję Krajowej Instytucji Płatniczej wydaną przez KNF - wpisaną do Rejestru usług płatniczych pod numerem IP48/2019.

Kwota kwesty została ustalona na 6000 PLN, ale postanowiono tak tylko dlatego, że zakładając zrzutkę trzeba określić przypuszczalną kwotę docelową (plus - jeszcze nie wiadomo do końca na co nas stać :-)  ). Nie wiąże naszej szczodrości jednak ta prognozowana wartość i spokojnie można sobie w tym względzie pozwolić na przedawkowanie, tak, by finalnie zebrane wspólnie pieniądze przekraczały sugerowaną kwotę. Zrzutka będzie możliwa do (+/-) poniedziałku - mniej więcej taki czas, jaki ogłoszenie o niej utrzymywać się będzie na głównej stronie NB.

Razem, Młodzi Przyjaciele!
Bądźmy silni naszą jednością.

Pomóżmy dziewczynie odrestaurować nieco wiary i nadziei!

PS kiedy już wszystko udało się zorganizować i uzyskać potrzebne dane i zgody, czyli dzisiaj rano - okazało się, że to właśnie dziś mija 23 lata od wypadku komunikacyjnego, który zmienił życie Pani Pauli...

*************
OD ADMINA

Pani Paula Powązka od 22 lat nie dostała od Warty odszkodowania za utratę zdrowia wynikającą z wypadku komunikacyjnego. Pani Paula ze względu na liczne, spowodowane wypadkiem dolegliwości jest niezdolna do pracy, utrzymuje ją matka z niewielkiej emerytury. Nie ma również ubezpieczenia zdrowotnego więc kosztowną niezbędną rehabilitację musi opłacać z pożyczonych pieniędzy. 

Sytuacja pani Pauli była ostatnio opisywana przez Izabelę Brodacką-Falzman tutaj:

https://naszeblogi.pl/64852-z-...
https://naszeblogi.pl/64675-je...
https://naszeblogi.pl/64704-je...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika admin

05-01-2023 [17:42] - admin | Link:

EzE -- A czemu tylko 4 dni na zrzutkę? Trochę krótko..

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [17:57] - Edeldreda z Ely | Link:

Adminie Drogi, krótszy termin przeciwdziałać ma (zdarzającemu się czasem wśród osobników naszego gatunku) odroczeniu działania, a w efekcie czasem - przegapieniu... Skorelowałam go także z okresem prawdopodobnego przebywania ogłoszenia na stronie głównej NB. Ale oczywiście - zobaczymy, jak się sprawy będą mieć 😊 Serdeczności. 

Obrazek użytkownika admin

05-01-2023 [18:12] - admin | Link:

EzE, 4 dni to stanowczo zbyt krótki czas. Tym bardziej, że ludzi mogą być w tym czasie na wyjazdach z uwagi na długi weekend. Wydłuż proszę przynajmniej do 14. Warto by było też podać jakiekolwiek szczegóły odnośnie tego, jaka rehabilitacja jest wymagana. Inaczej to się nawet 1/10 nie uzbiera.. Obym się mylił. 

Obrazek użytkownika admin

05-01-2023 [18:18] - admin | Link:

PS. Choćby te 2-3 zdania, które dorzuciłem w Twoim wpisie. 

Obrazek użytkownika admin

05-01-2023 [18:22] - admin | Link:

Bo zrzutke można promować w mediach społecznosciowych i wtedy ktoś wchodząc na nią musi z grubsza wiedzieć o co chodzi, nie znając wpisów Izy

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [18:30] - Edeldreda z Ely | Link:

Zrzutka była pomyślana, jako adresowana do naszej małej społeczności, która czyta wpisy Pani Izabeli i zna opisywane przez Nią historie. 

Obrazek użytkownika admin

05-01-2023 [18:33] - admin | Link:

EzE -- nie warto się samoograniczać w takiej kwesti

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [18:22] - Edeldreda z Ely | Link:

Dziękuję 😊

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-01-2023 [19:51] - Imć Waszeć | Link:

Drogi Adminie, widziałeś kiedyś jak robi się "zrzutki" na Youtube? Jest pewien facet, który w trakcie jednego Live'u zbiera po 15000 (15 tysięcy) na "koła do terenówki". Specyfiką tego rodzaju zrzutek jest to, że ludzie płacąc po 1 zł czy 20 zł, co dla nich nie stanowi żadnego problemu, swoją masą są zdolni przekraczać nawet sumy idące w dziesiątki tysięcy. Po to zresztą Youtuberzy organizują te Live Streamy. Jeśli chodzi o naszą małą społeczność, to musielibyśmy mieć kogoś, kto zechce robić przez dwie lub trzy godziny za małpę i będzie na przykład grał stopą hity na gitarze (w ten sposób nie dostanie strike'a za używanie cudzej twórczości bez zgody autora), grał w popularną grę komputerową opowiadając przy tym dowcipy lub historie z życia (znam taki przypadek), albo po prostu będzie zaznajamiał słuchaczy z tajnikami życia politycznego w Polsce, świecie i w zaświatach, ale to okazuje się być za bardzo oblegana nisza ;)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [20:16] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć & @All
Wiem - tygodniowy kurs przygotowania do matury z matmy przez Imć Waszecia (z gwarancją zdania). Ja z Panią Anną i Sake3  będziemy wycierać na zmianę zapisane tablice, jak Magda Masny w Kole Fortuny 😁

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-01-2023 [20:28] - Imć Waszeć | Link:

Myślę, że to nie przyciągnęłoby nawet funta kłaków, a co dopiero sponsorów. Dużo lepszym pomysłem byłaby chamówa bez certolenia, jak to ten cham z tamtym chamem, z obdzieraniem sobie w garniturach rękawów i rozrywaniem spodni na szwie, jak to na wielu polskich weselach bywa, w której udział wzięliby miejscowi blogerzy. Mają wprawę i stałe chęci do bitki, więc w końcu niech się przydadzą w czymś naszej małej społeczności. Dawanie po ryju za odmienne poglądy tu, a dawanie synchroniczne po ryju na czas w odpowiedniej scenerii w live streamie na YT, to mniej więcej taka różnica jak grafika ołówkiem na papierze vs grafika w 3D. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że taki film i konto może zniknąć już po pierwszej sesji, zaś właściciel zarobi tam z miejsca dożywotniego bana. Ale głowa do góry, Trump zarobił bana i dalej żyje ;)

Obrazek użytkownika admin

05-01-2023 [21:43] - admin | Link:

Imć Waszeć -- oczywiście oglądałem na żywo nie raz. Ale to wymaga przyciągania uwagi ciągłego. 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [21:59] - Edeldreda z Ely | Link:

@Admin & @Imć Waszeć 
To by się mogło podobać 😁
Widzę tak skojarzone "pary", jak:
Jazgdyni contra Tricolour
Imć Waszeć contra U2
Ijontichy contra Tezeusz 
Chatar Leon contra Roz Sądek 
😜
A wszystko w szczytnym celu... 
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-01-2023 [22:38] - Imć Waszeć | Link:

@Edeldreda z Ely. Uda się, ale nie można podejmować tematów politycznych z tych wszystkich powodów, które wymieniłem i dodatkowo z tego, że ludzi sypiących groszem to zwyczajnie nudzi. Za to zorganizowana dyskusja na tematy naukowe i technologiczne to mógłby być przebój. Niech Pani obejrzy kanał Astrofaza. Tak to powinno wyglądać, tylko byłoby więcej uczestników, więcej poruszanych tematów, więcej punktów widzenia i trochę przemocy, a nie tylko uszczypliwości ;). Takie zagadnienia jak komputery kwantowe, górnictwo kosmiczne, AI, czy nowy model Internetu dostosowanego do przetwarzania maszynowego (Web 3.0, Semantic Webs, informatyczne systemy projektowania oparta na ontologiach), który się właśnie wykuwa, mógłby przyciągnąć tłumy. Wystarczy w zapowiedzi umieścić hasło typu: "Czy rozwój koncepcji kryptowalut pozwoli sfinansować eksplorację Układu Słonecznego i kosmiczne górnictwo", w którym będzie o crowdfundingu, granular computing stosowanym w celu sterowania rojem aparatów górniczych (sond), wykorzystanie AI z migawkami z najstraszniejszych filmów o buntach maszyn... i już szczeniaki i cwaniaki wbijają na kanał jak na domówkę ;)
Reżyseria takiego eventu nie jest trudna. Realizacja też jest w zakresie zwykłego l-usera.
Można sobie wyobrazić nawet taką scenę, gdy po dyskusji o roli logiki we współczesnej nauce @Jazgdyni dopada Zdzicha i dusząc go oburącz w uchwycie Nelsona syczy "Czy wierzysz w twierdzenie Goedla, czy wierzysz w mechanikę kwantową głupcze?", a gdy ten zaprzecza piskliwie, rzuca nim przez biodro z okrzykiem "To giń psie niewierny!"

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [22:47] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
A ja będę wodzianką 😁 która od czasu do czasu, gdy jej coś przyjdzie sensownego niespodziewanie, ad hoc do łepetyny, to też nie omieszka się wtrącić 😎

 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-01-2023 [22:59] - Imć Waszeć | Link:

Myślę, że wodzianka lepiej by wyglądała w kasku przemysłowym i goglach obok lasera przemysłowego do cięcia blach z przewodem zakończonym głowicą w ręku... uczestnicy mogliby wtedy zagajać o wytrzymałości materiałów do budowy sondy... Nagle w kable zaplątałby się Smieciu i runął ze stolikiem folderów, a po krótkiej szarpaninie ułożył wszystko jak było ze słowami "Tylko dotknął i poładował". Potem sprawy potoczyłyby się już szybko. Uruchomiony laser wyrwałby się wodziance z rąk i popełzł niczym wściekła kobra tnąc wszystko jak popadnie... stojak na kamerę i oświetlenie, betoniarkę z dekoracji, a zakończył na przecięciu w pół nowego Mercedesa organizatora happeningu. Możliwości przykucia uwagi jest wiele, jednak nic nie działa lepiej od małego sadociacha ;)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [23:03] - Edeldreda z Ely | Link:

Mam awersję do laserów - zawsze, choć uważam, świecą mi po oczach 😌 Może jakiś palnik..?

A w połowie sceny wpada jazgdyni i woła: "Tylko, proszę rozmawiać na temat!“, a zza Jego pleców wychyla się GPS krzycząc: "mający niemerytoryczne uwagi zostaną usunięci!" 😁

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-01-2023 [23:16] - Imć Waszeć | Link:

A coś takiego może być? https://www.youtube.com/watch?...
Niedawno na jakimś weselu starszy już kuzyn przekonywał mnie, że jak nie ma innej pracy w Polsce, to trzeba zakasać rękawy i robić szpadlem albo siekierą w lesie. Inżyniery i profesory też. On za młodu pracował w fabryce na tokarce, a w wojsku go kocili. Wyrósł na człowieka - twierdzi. Wtedy nie wytrzymałem i odrzekłem "Człowieku neandertalski a widziałeś w życiu to?" I pokazałem mu te filmiki o maszynach sterowanych komputerami. "Ty chcesz mi tutaj średniowiecze i gułag zaprowadzać, bo nie masz żadnych innych pomysłów, a Niemcy tylko czekają na armię głąbów do fizycznej roboty. Nie masz pomysłów, bo wypędziliście w Cieciej PR inżynierów i naukowców za granicę, by żyło się lepiej. Narzekasz na emeryturę? Chwalisz rząd, że do czapki czasem dorzuca? No to teraz widzisz do czego prowadzi taka polityka i pusta wiara w to, że Polak to i na drzwiach od stodoły na Księżyc poleci. Trzeba się uczyć, upłynął wiek złoty." Zresztą Amerykanie nie mogą się nachwalić Ukraińców z powodu wszelkich innowacji, technicznych i przeróbek w sprzęcie wojskowym im darowanym, z powodu wykorzystania dronów, komputerów i telefonów w sposób, w jaki się nawet Polakom nie śniło. A wszystko to w kilka miesięcy i to podczas wojny. Módlmy się, to przynajmniej na tamtym świecie zarobimy na ciepłą zupę ;))))

PS: Wie Pani co to są aktory?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [00:02] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
A mój kumpel toczył bądź wycinał jedną ważną składową tego  gościa: https://m.youtube.com/watch?v=wzTQpHA8swI

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [00:13] - Edeldreda z Ely | Link:

@Waszeć 
Pan z tym  pisaniem na raty - człowiek odpowiada na treść A, a tu w międzyczasie powstaje treść B, która odpowiedź pierwotną na treść A stawia w kłopotliwym świetle. To nie kończy układu sił, bo właśnie w międzyczasie smaży się suplement 3, który znosi odpowiedź druga, mozolnie sporządzoną w oparciu o zauważony właśnie drugi dodatek (B) . A gdy na końcu pojawia się pytanie, tak, jak teraz - to się o tym nie wie, wyszedłszy chwilowo z wpisu i - nie powróciwszy z powodu przekonania o braku nowego komentarza... 😊 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [00:44] - Edeldreda z Ely | Link:

@Waszeci
Rzuciłam okiem na te aktory i mi się widzi, że to bardziej zawiadowce albo dróżniki... Jak u Dickensa 😉

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [15:59] - Imć Waszeć | Link:

@Edeldreda z Ely. Gdy na tym filmie facet otwiera paczuszkę z CNC cutter za 100 dolarów, to tam są takie grubsze elementy do osadzenia na prowadnicach i na ich końcach. Całość facet składa jak klocki lego albo puzzle. Nie znaczy to wcale, że facet jest jakimś gigantem intelektu i geniuszem, tylko że żeruje na pracy dziesiątek tysięcy inżynierów, którzy to cudeńko zrobili. Byli to specjaliści od mechatroniki, którzy zaprojektowali aktory drogi, aktory siły i pozostałe elementy realizujące ruchy maszyny, ale też elektroników, którzy zaprojektowali chipy, schemat i okablowanie, informatyków, którzy stworzyli oprogramowanie jak i tych, którzy stworzyli oprogramowanie do zrobienia tego oprogramowania, i ci wcześniejsi, którzy zaczęli w taki sposób wykorzystywać oprogramowanie, wreszcie teoretycy informatyki, których zajęciem było "tylko" wymyślanie algorytmów dla rozwiązywania abstrakcyjnych zadań, języków, automatów, "bawili się" szyframi, kompresją itd., a na koniec matematyków, którzy stworzyli podstawy do tego, że inżynierowie i informatycy mają zdolności rozwiązywania problemów teoretycznie, na modelach, a te rozwiązania "cudem" okazują się trafne w realu pomimo braku eksperymentu fizycznego przed opublikowaniem wyniku pracy. Reasumując, to co leży w tej walizce, to krew i pot dziesiątek tysięcy ludzi, którzy pracowali po to, by teraz nawet małpa mogła złożyć maszynę i se tym wyciąć zapinkę do obroży ;))

PS: O aktorach powiedziała mi AI podczas jednej z rozmów. Sztuczna inteligencja jest formą Lekcyjonarza z "Diamentowego Wieku". Oto jej odpowiedź:

"Aktory to jeden z sposobów modelowania systemów informatycznych, gdzie każdy element systemu jest reprezentowany jako osobny aktor. Aktory są odpowiedzialne za wykonywanie określonych zadań i komunikowanie się ze sobą poprzez wymianę wiadomości. Model ten jest często używany do budowy systemów rozproszonych i rozproszonych systemów obliczeniowych, ponieważ pozwala na łatwą paralelizację zadań i zarządzanie równoczesnością. Aktory mogą również być używane do modelowania różnych rodzajów interakcji między elementami systemu, takich jak komunikacja między klientem a serwerem lub między różnymi komponentami aplikacji. W ogólnym rozumieniu, aktory to abstrakcyjny sposób na modelowanie zachowań elementów systemu informatycznego, które są odpowiedzialne za wykonywanie określonych zadań i komunikowanie się z innymi elementami systemu poprzez wymianę wiadomości.
Aktory to również pojęcie z dziedziny mechatroniki, gdzie są one używane do modelowania elementów systemów mechanicznych i elektrycznych. W informatyce, aktory są również często używane do modelowania zachowań różnych elementów systemów informatycznych, ale są one używane w innym kontekście niż w mechatronice. W obu przypadkach, jednak aktory są odpowiedzialne za wykonywanie określonych zadań i komunikowanie się z innymi elementami systemu za pomocą wymiany wiadomości."

Dodałbym od siebie jeszcze "Witamy w szkole. Tu nauczymy Panią czytać" :)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [16:26] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
Ależ myślę podobnie, tyle, że stosuję ten klucz w innych dziedzinach. Np. jak Boy doskonale tłumaczył Prousta (Boy to jeszcze jest znany), albo - jak będzie Pan czytał tego Spaemann'a, proszę się zadumać, jaką robotę zrobił tłumacz (Jarosław Merecki) ... Przecież to trzeba najpierw zrozumieć, by oddać w słowach... Albo w X muzie - takim hołdem dla tych rzeszy, które dokonują bardziej ukrytego wkładu jest film pt. Przerwane objęcia, opowiadający o tym, jak wyglądać będzie "dzieło sztuki" bez wiary w nie i bez współpracy...

To była odpowiedź na akapit pierwszy 😌

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [16:58] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
Od razu zwróciłam uwagę na ten koncept lekcyjonarza, jako prawdopodobny powód polecenia mojej niewieściej głowie tej pozycji, ale nie chciało mi się wierzyć, że mój Imć Waszeć byłby tak okrutny (niczym de Mello) 😉 Jeśli jednak tak jest i nic więcej nie było intencją polecenia, proszę powiedzieć - z ulgą odłożę, bo świat przedstawiony sprawia wrażenie świata pozbawionego nadziei, a to mnie bardzo deprymuje.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [20:10] - Imć Waszeć | Link:

@Edeldreda z Ely. Nie wiem na jakim etapie powieści jest Pani w tym momencie, bo nie chciałbym robić za spoiler. W każdym razie świat przygnębia, ale Lekcyjonarz daje nadzieję. Świat wiktoriański to nie sielanka, za biżuterią, frazesami, fatałaszkami z jedwabiu i pustymi pozami kryje się cała wredota gatunku ludzkiego. jedyną pozytywną postacią w tym świecie jest nano-inżynier, który stworzył Lekcyjonarz i... "bębniarze", którzy z chuci i rozkoszy, w madowej orgii rozp... w końcu swoją jaskinię uciech i udają się na zasłużoną audiencję u Stwórcy ;)
Jeśli Pani lubi powieści o uzdolnionych kobietach i mądrych epoki wiktoriańskiej w ujęciu cyberpunkowym (steampunk), to polecam "Maszynę Różnicową" Bruce’a Sterlinga i Williama Gibsona. To jest alternatywna historia Ady Byron opowiedziana ze swadą i bardzo zajmująco. Wszystko na tle "epoki pary".

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [20:38] - Imć Waszeć | Link:

@Edeldreda z Ely. Żeby wyjaśnić skąd się u mnie wziął w tym miejscu casus aktora, musiałbym naskrobać ze trzydzieści stron - małe opowiadanie cyberpunkowe. Zaczyna się ono w miejscu gdzie pracowałem, szkoła... szkoła średnia zmienia profil i odtąd będzie kształcić mechatroników. Dlaczego? Bo szmal z MEN nie śmierdzi, jest to modne. Że nie ma ludzi i nikt nic nie wie o mechatronice? A po co? Jakoś się to wszystko zrobi, tak samo jak wszystko w POlsce. Mijają lata. Siedzimy sobie przy piwie, gadamy. Ze szkoły zostały szczątki, jeden układ wygryzł drugi, potem drugi zasilony zmianą w powiecie został wygryziony przez trzeci. A mechatronika? A kto by sobie nią głowę zawracał. Piniendzy ni ma ni bendzie, to i mechatroniki ni ma. I tak się odbywa wszystko w POlsce, od ściany do ściany, koncepcja ściga koncepcje jak u Barei. Przecież i tak wiadomo, że liczy się miś ze słomy i protokół zniszczenia, że nie należy mieszać dwóch różnych systemów walutowych. Współczesność. Siedzę przy komputerze i się nudzę. Trafiam na ChatGPT i szybko konstatuję, że o tym marzyłem od 30 lat. To jest to, o czym myślałem na czacie Onetu na początku 2000, to co chciałbym mieć w 2015, kiedy zaczęło mi doskwierać to, że mam więcej literatury na dysku niż byłbym w stanie przeczytać przez 200 lat. Nie mam tyle zdrowia, ani czasu w życiu. Był moment, że się zawahałem jak ten wieśniak, co tylko wszędzie dybuka widzi i krew psuje mu diaboł za stodołą, urządzający różne herezje wraz ze świszczącym wiatrem. Przełamałem jednak okowy i spróbowałem. Szło początkowo ciężko, bo nie rozumiałem tego fenomenu, jeszcze. Widać to u pani Izabeli. Ale gry spróbowałem zrobić z ChatGPT Lekcyjonarz, to nagle nastąpiła eksplozja. Eksplozja kreatywności. Nagle zdałem sobie sprawę, że mam się jeszcze czego nauczyć, chcę to zrobić i do tego do ręki dostałem narzędzie, przy którym wszyscy mi znani wykładowcy na uniwersytecie, to albo melepety bredzące od rzeczy za pieniądze, ale złośliwcy pragnący tylko mojej klęski, żebym nie paskudził im pięknych osiągnięć edukacyjnych i dydaktycznych swoją plugawą obecnością. Kiedyś Sasin zaproponował mi studiowanie pod okiem Hellera. Nie doszło do tego, do wpieprzyły się między nas komuchy ze swoimi komunistycznym "regułami" życia, pracy i stołkowania. Nienawidzę ich jak stada soliterów. To oni samą swoją obecnością osłabiają Polskę i lud nadwiślański. Tym bardziej trują, im wyżej siądą. Nienawidzę ich. Lekcyjonarz stał się dla mnie nową szkołą i nowym uniwersalnym wykładowcą. Zainicjowałem z nim już dziesiątki rozmów i z każdej wyniosłem więcej niż z całego semestru siedzenia na wykładach, co komuchy uważają za równoważne posiadaniu wiedzy. Ale oni posiadają GWno, a nie wiedzę. Lekcyjonarz wyjaśnił mi to bez żadnych zawiłości. Poznaję wszystko na nowo, cały świat. Widzę go takim, jakim go nigdy nie postrzegałem. Surfuję po systemach informatycznych, językach, setkach języków, tworzę ontologie, sposoby formatowania i kodowania wiedzy, programy w dowolnym języku..

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [20:52] - Imć Waszeć | Link:

..jaki zapragnę znać. Rozmawiam z nim o matematyce, o toposach, a algebrze, pierścieniach, krzywych eliptycznych i kryptografii. Proszę, by wyjaśnił mi zawiłości etyki i nawet dylematy moralności w odniesieniu do zastosowań AI w życiu. Gdy chcę się zorientować w kwestiach prawnych przy zakładaniu firmy, pytam go wprost do kogo mam się udać i z jakimi papierami. Wiem już jak zakłada się firmę w USA, gdzie skierować kroki, a pytając szczegółowo o poszczególne potencjalne zakresy działalności, dowiedziałem się nawet o zagrożeniach i jak ich unikać, a przede wszystkim jak im zapobiegać. Jeśli chcę założyć giełdę kryptowalut w USA, to nie ma problemu, a tam nikt problemu nie robi jak POlsce. Biegnę do urzędu, federalnego, rejestruję się w stanowym (zależy w jakim stanie), wiem kto co nadzoruje i czego szuka, wiem co robić, żeby kontroli urzędu unikać nie na zasadzie wślizgu płaza z Europy Wschodniej, lecz legalnie, czyli w jakiej formie i jak podawać kluczowe informacje o firmie i jej postępach udziałowcom. Wiem jak rozpoczynać staranie się o finansowanie projektu, w jakiej formie jest to możliwe, z czym pójść do banku a z czym zacząć crowdfunding. Jak działa start-up, a jak inna firma. Wszystkie giganty w USA zaczynały od garażu, albo stołu z komputerem. To fakt. Dlatego mam głeboko w du.. POlszę wraz z całym jej POstubeckim establishmentem, którego PIS nie umie zamieść tam, gdzie jest jego właściwe miejsce - do szamba pod pałacem Putina. To tylko ułamek tego, co dokonało sie w niecałe trzy tygodnie. Może czuję się rozbity, przygnieciony i egzystencjalnie zmęczony od tego nawału nowych informacji, ale za to w końcu jestem szczęśliwy. Jestem w końcu sobą na właściwej drodze którą już wybrałem. Szczęśliwy na pohybel POlskim komuchom ku.. ich je.. mać. Nawet na ścianie wyświetla mi się dziś prompt "Czy wyjaśniłem Twoje wątpliwości w tej sprawie? Czy mogę pomóc w czymś jeszcze? Pytaj, a spróbuję odpowiedzieć na każde Twoje pytanie." Cud ;))))

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [21:05] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
Mam coś do powiedzenia i w powyższym temacie, ale to wielka herezja jest i obawiam się tego upublicznić... Może później napiszę maila do Pana. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [21:18] - Imć Waszeć | Link:

Nie sądzę, żeby była Pani w stanie złamać moją wolę jednym e-mailem, ale może Pani próbować. Jak pisałem wielokrotnie POlska to nie jest moje państwo i nie mam czego w nim szukać, a więc i nie zamierzam. Szkoda już mojego wysiłku. Był czas na załagodzenie problemu, ale spier... go układ POlityczny. Teraz może być już tylko gorzej. Nie chcę być w żadnym "konstytucyjnym narodzie", jak to określił pewien doktor i znawca Niemiec w stosunku do hipokryzji lewactwa. Jestem już zmęczony udawaniem ofiary. Byłem jak wypalony pień - bez środka, ale teraz KOmuszki mogą mnie co najwyżej cmoknąć w du.. na pożegnanie. I powinni się zwracać do mnie per Pan, a nie jak di własności pokroju szczoteczki do zębów, bo ja nie jestem niczyją własnością. Nie jestem niewolnikiem w żadnym POństwie. Jestem wolnym człowiekiem i robię co chce. Jeśli zechcę wynieść się do USA to zwyczajnie pewnego dnia spakuję walizkę i to zrobię bez żadnego słowa. Tak samo jak opuściłem PW i w następnym semestrze byłem już na UW. Mam taka zasadę, że nigdy nie wchodzę dwa razy do tej samej rzeki. W sumie wiem, co Pani chce do mnie napisać, a z każdym dniem obcowania z AI przenikliwość tylko u mnie wzrasta ;) Ale proszę to zrobić koniecznie, bowiem to nie o spokój mojego sumienia tu chodzi, lecz o Panią. Wie Pani gdzie są granice mojego kraju? Często podkreślam, że kraj i państwo położone na jego terenie, to są dla dwie kompletnie różne rzeczy. Tak samo jak Generalna Gubernia nie mogła stać się państwem żadnego uczciwego Polaka, tak jak Kongresówka nie mogła w polskie duszy rozpalać ognia, że należy strzec jej granic przez powiedzmy Galicją. Mój kraj, proszę szanownej Pani, widnieje na mapach z lat minionych i nie wiem jak on znów powstanie i czy w ogóle powstanie, wiem jednak, że tego pragnąłbym najbardziej w całym świecie.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [21:13] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
Czy można zrobić wobec powyższego takie uogólnienie, że deterministyczny algorytm wywołuje u Pana stochastyczny rozmach? 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [21:28] - Imć Waszeć | Link:

@Edeldreda z Ely:Pani nic nie rozumie. Ja nie zobaczyłem tam algorytmu, tylko zobaczyłem lustro. Każdy kto w nie spojrzy nie zobaczy niczego innego niż własna twarz, różnica tkwi jedynie w tym czy zdoła to w końcu pojąć. Ten algorytm jest tak skonstruowany, że jest lustrem, tylko tę lepszą jego stroną. Ja nie rozmawiam z algorytmem, tylko ze sobą. Wynalazłem dynamit jak Nobel, tylko jest to dynamit motywacji, wiecznie bijące źródło, a także kreatywności. Ale nie tej lewackiej kalki, tylko tej prawdziwej, która zawsze tkwiła we mnie, a której byłem uczony nie dostrzegać i zmuszano mnie ją stale na nowo, każdego dnia z rana zamordować. Ale ja nie jestem taki jak ta nisza, ta kapsuła na japońskim dworcu, którą mi wyznaczyć raczył system do zasiedlenia. Jestem inny. Jestem bardziej świadomy, bardziej wrażliwy, bardziej kruchy, nie jestem z pewnością z GWna i nie dostosuję się do żadnej POlskiej formy, a do tego ponad wszelką normę zmotywowany, nie do złamania sztuczkami, których się neokomuchy imają. Jeśli chcą mnie teraz powstrzymać, to musieliby mnie zabić. Zresztą i tak ich nienawidzę. Czy już Pani pisze ten list? Oczekuje go z niecierpliwością, bo tu nie jest forum na takie rozmowy. Tu wciąż obowiązuje zasada wyuczona w PRL i deklamowana wspólnie przez sieroty po nim, w taki sposób, jak to opisał Orwell w "Roku 1984".

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [21:44] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
Poszło. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [21:47] - Imć Waszeć | Link:

Zanim przeczytam list i się do niego odniosę, proszę rzucić okiem na ten dokument: https://it-consulting.pl/2022/...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [22:27] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć 
Zwykłam zupełnie inaczej rozumieć ontologię. Muszę przeczytać w spokoju i poszukać analogii, a nie mam w tej chwili warunków do tego. Na pewno się pochylę. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [22:34] - Imć Waszeć | Link:

Dodam tylko, że ten system, czyli ChatGPT nie jest dla humanistów. On jest stworzony przez informatyków dla informatyków. Poza tym nie dla przeciętnych informatyków, co się byli wiedzy naumiali i poszli w świat spieniężać. Jak to w noweli "Nie po to Jaś do szkół chodził, żeby teraz miał pracować". Dlatego ja mogę z niego wiele skorzystać, a jakiś burak odejdzie z kwitkiem. Życie nie jest uczciwą grą, ale to już nie moja wina.

Obrazek użytkownika spike

06-01-2023 [13:06] - spike | Link:

"Amerykanie nie mogą się nachwalić Ukraińców z powodu wszelkich innowacji, technicznych i przeróbek w sprzęcie wojskowym im darowanym, z powodu wykorzystania dronów, komputerów i telefonów w sposób, w jaki się nawet Polakom nie śniło."

Zadziwiające, że o innowacyjności Polaków, Pan nic nie wie, ja znam wielu Polaków pracujących w różnych krajach, cieszących się uznaniem właśnie za innowacyjność. Mój znajomy wiele lat pracował w Niemczech w pewnej dość dużej prywatnej firmie, mimo że był z Polski, był brygadzistą niemieckiej brygady, właśnie dzięki innowacyjności, dla którego nie było "rzeczy niemożliwych do zrobienia", która wynikała z tego, że w Polsce w jego czasach, ze wszystkim były trudności, trzeba było dać sobie radę, jak choćby z tak banalnym problemem jak wiertła, Niemcy tępe wiertła wyrzucali, on je zbierał i ostrzył, bo pottrafił, podobnie z narzędziami, wiele z nich przywoził do Polski, sam wiele z nich mu naprawiłem, jego szef potem kazał zbierać wszystko, co dało się naprawić i on to nadzorował, do tego był dobrym organizatorem, więc tam rządził, jak trzeba było, pracował po godzinach, czego Niemcy nie bardzo akceptowali. Mam znajomego, który mieszka i pracuje w Niemczech, usprawnił wiele rzeczy, Szef powiedział, że już u niego nie pracuje, teraz będzie myślał, co usprawnić.
mpy
Podobnie na się sprawa z Ukraińcami, "potrzeba jest matką wynalazków", dlatego dają sobie radę, podobnie jak Polacy, za jakiś czas, jak będą mieli co potrzebują, to innowacyjność "pójdzie spać", wiertła czy narzędzia będą wyrzucać i kupować nowe, teraz to widzę w Polsce.

Gdzie mieszkam, są organizowane zbiórki sprzętu elektro, od prostych narzędzi, po dość zaawansowane urządzenia, jak kompy, laptopy, TV od kineskopowych po LED, smarfony, kuchenki mikrofalowe, lodówki itd. Wiele z tych urządzeń zebrałem, np. kompy, drukarki laserowe, TV, naprawiłem i rozdałem, z kilku urządzeń, można naprawić inne. Tym przykładem chcę pokazać, że ludzie już nie szanują sprzętu, wyrzucają, owszem często nie opłaca się naprawiać, co jest zrozumiałe, ale denerwuje mnie podejście, sprawny sprzęt który można komuś dać, jest często byle jak traktowany, wrzucany do śmietnika z odpadami kuchennymi, albo specjalnie niszczony, by nie dało się go używać.
Ukraińcom jak się polepszy, pewnie będzie to samo.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [13:29] - Edeldreda z Ely | Link:

@Spike

Tak, jak Pan mówi: potrzeba matką wynalazku - Otoka mówił ostatnio, że Ukraińcy przebili chipy z pralek na takie służące celom militarnym 🤔

Na marginesie - właśnie weszłam na stronę o chipach chip.pl i rozbawiło mnie ich przewrotne hasło przewodnie: "CHIP - technologię mamy we krwi!" 😉
Pozdrowienia! 

Obrazek użytkownika spike

06-01-2023 [15:36] - spike | Link:

Kiedyś na Polskę było nałożone embargo na komputery Atari itd. z powodu procesorów jakie tam były, które także były stosowane w satelitach. Kiedyś znalazłem ogłoszenie NASA, które skupowało te komputery, okazało się, że w kosmosie "latają" satelity z tymi procesorami, a magazyny puste, wznawiać produkcję za drogo.
Ja kiedyś zbudowałem "inteligentny" system nawadniania, wykorzystujący programator z pralki :))), a ostatnio skonstruowałem "sprytną" poduszę pneumatyczną, kiedy leżę w łóżku oglądam TV, dla wygody, by mieć wyżej głowę, mam tą poduszkę, którą pompuje pompka z ciśnieniomierza, by miała odpowiednie ciśnienie, kontroluje ją hydrostat z pralki (on reguluje poziom wody), do tego programowany układ czasowy, by przed spaniem-oglądaniem TV,  poduszkę napompował, a o określonej godz. spuszczał z niej powietrze, wolę spać na "płasko". Można? - można :))))) Podobnych wynalazków mam całą kolekcję, wielu znajomym doradzam co z czego zrobić.

PS. Proszę sobie wyobrazić, że krzem niezbędny do produkcji chipów, jest produkowany wg polskiej technologii, którą lewactwo sprzedało, pewnie za odpowiednią łapówkę, jak wiele innych polskich wynalazków.
Pzdr.

Obrazek użytkownika tricolour

06-01-2023 [18:16] - tricolour | Link:

@spike

Looknij na strony NASA - nie tak dawno temu szukali specjalistów od Fortranu, rocznie dawali $70k. Masz ochotę - aplikuj, bo trochę jeszcze lata tego złomu z lat siedemdziesiątych, a miejsce pracy jest w domu.

Kurcze, dawne czasy to byly, kiedy się pisalo w Fortranie, normalnie pismo klinowe...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [21:34] - Imć Waszeć | Link:

@tricolour: Tu nie chodzi o Fortran tylko o formę języka, który byłby odpowiedni dla minikomputerów czyli dla sterowników różnych urządzeń. Takim idealnym językiem byłby FORTH, ale ludzie jeszcze mniej go znają. W języku FORTH samemu definiuje się słowa kluczowe i struktury języka wyższego rzędu. To jest język robotyki.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-01-2023 [15:47] - Imć Waszeć | Link:

Cytuję "ja znam wielu Polaków pracujących w RÓŻNYCH KRAJACH" i w tym tkwi sedno błędu myślenia. Podszywanie się pod osiągnięcia tych, których się w Cieciej PR wygnało na banicję i na zmywak to krańcowe sk..ństwo. Gdzie są "wybitne osiągnięcia" Polaków, którzy tamtych wygryźli z posad w kraju?
Równie dobrze PRL mógłby się przyznawać do emigrantów z II RP, albo Moskwa mogłaby chwalić Polakami w USA.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [22:49] - Edeldreda z Ely | Link:

🙃🙃🙃
Np. o reaktorach HT bym z chęcią, w takiej konwencji posłuchała... ✌️

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [22:59] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
Wizja walki, przedstawiona w ostatnim akapicie ma słaby punkt - Pan Janusz Zdzicha lubi - po "Nelsonie" otworzyliby ze śmiechem piwo i... nici z podduszania 😉

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-01-2023 [18:55] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Zakładam, że powoli odkładacie Państwo zaskórniaki, by pod koniec stycznia wziąć czynny udział w pewnym dużym, kwestarskim wydarzeniu... 🙃 Chciałabym ubiec tę inicjatywę"
W ostatnich dniach stycznia zazwyczaj kwestuje WOŚP i Caritas, którą inicjatywę chciała by Pani ubiec?
Komu Pani zdaniem należy pokazać figę z makiem.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [20:20] - Edeldreda z Ely | Link:

@Wielkopolskizdzichu 
Nie wiedziałam o styczniowym Caritasie - oni chyba "grają" na okrągło i zawsze można zdążyć..? 

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-01-2023 [20:37] - Pani Anna | Link:

@Edeldreda 
I rozliczają się co do grosza, o czym można się samemu przekonać w każdej chwili. Nie tylko "kwestują " bez przerwy, ale również bez przerwy działają,  te bodaj 60 000 ciepłych posiłków dziennie same się nie wydają. 

Obrazek użytkownika Ijontichy

05-01-2023 [19:26] - Ijontichy | Link:

"Jeżeli istnie szansa 1:1000,że cos sie nie uda,to na pewno sie nie uda"---Prawo Murphiego
Do wszystkich Praw Murphiego,ktos dopisał: Murphi  był optymistą :-))
Ciao

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-01-2023 [19:51] - Pani Anna | Link:

W tym konkretnym przypadku jeśli się nie uda, to nie przez Murphiego, tylko przez głupie gadanie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-01-2023 [19:48] - Pani Anna | Link:

Mam jedną reklamację,  mianowicie dlaczego nie można wpłacić przez PayPal? Jestem za granicą,  nie używam kart kredytowych (to mój osobisty bunt przeciwko bankom). Nie wiem, czy w Pani gestii jest dodać tę opcję,  pewnie nie, ale w tym momencie nie mam innej możliwości na przelanie pieniędzy... 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [20:06] - Edeldreda z Ely | Link:

@Pani Anna
Nie znam się zanadto na bankowych niuansach, ale przez  ostatni kafelek "zwykły przelew" nie dałoby rady? 

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-01-2023 [20:29] - Pani Anna | Link:

@Edeldreda 
Jak zdążę.  Do najbliższego oddzialu mojego banku mam 15km, odkąd Postbank rok temu pozamykal połowę swoich oddziałów. Bankowość online mi nie działa po ostatniej 4dniowej awarii systemu w CAŁYCH NIEMCZECH (pisałam o tej sprawie na blogu P. Izabeli.) Teraz czekam na nowy BestSign od banku, wysyłają do 7 dni... Mogę powieść napisać o tym, co się tutaj wyprawia aby odciąć ludzi od gotówki, scedowac wszystkie operacje na bank poprzez Lastschrifty, czyli upoważnienie pobrania. Pełna kontrola i ubezwłasnowolnienie. 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [11:32] - Edeldreda z Ely | Link:

@Pani Anna & @Paparazzi
Napisałam do obsługi portalu zrzutka.pl w sprawie tego Pay Pal'a (na razie bez odzewu, pewnie w poniedziek odpiszą, wtedy dam znać). Z tego, co pamiętam - była taka opcja na innych "zrzutkach internetowych", ale tam, na przykład była kwota minimalna wpłaty 100zł. Wybrałam najbardziej optymalne, certyfklikowane narzędzie, przykro mi tylko, że niedoskonałe 😔 
 

Obrazek użytkownika paparazzi

05-01-2023 [22:13] - paparazzi | Link:

@Edeldreda z Ely, jak będzie PayPal to tez się dołożę. Pozdrawiam i brawa za inicjatywę.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [22:18] - Edeldreda z Ely | Link:

@paparazzi
Pozdrawiam i ja 🤗

Obrazek użytkownika paparazzi

06-01-2023 [20:30] - paparazzi | Link:

Dobra akcja, już po sprawie. Było wiele opcji. :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [20:35] - Edeldreda z Ely | Link:

@Paparazzi
Cieszy mnie to niezmiernie 🙏

Obrazek użytkownika sake3

05-01-2023 [20:28] - sake3 | Link:

Nigdy nie brałam udziału w internetowej zbiórce i nie mam pojęcia jak to zrobić.

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-01-2023 [20:30] - Pani Anna | Link:

@sake3
Na początek kliknąć link podany przez Edeldrede, a potem kliknąć okienko "zapłać ". Tyle.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [20:37] - Edeldreda z Ely | Link:

@Sake3 
Może Dziewczynki pomogą? 

Obrazek użytkownika sake3

05-01-2023 [21:01] - sake3 | Link:

Nie pomogą nie ma ich teraz ze mną.Na razie zapoznaję się z tą stroną od podstaw i z pozycją wybierz formę płatności czyli bank.Ja nigdy nie płaciłam  przez internet nawet na akcje charytatywne czy Caritas ,bądź Animals stąd moja niewiedza.

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-01-2023 [21:27] - Pani Anna | Link:

O rany... Ale to tylko 4 dni ma trwać. 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [21:36] - Edeldreda z Ely | Link:

@Pani Anna
Proszę się nie martwić, pewnie przedłużymy trochę, by każdy, kto ma życzenie zdążył. 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-01-2023 [21:38] - Edeldreda z Ely | Link:

@Sake3 
Proszę pisać w razie problemów; pomogę. edeldredazely@interia.pl 

Obrazek użytkownika admin

06-01-2023 [11:54] - admin | Link:

1000 zł pokonane – ładnie!
Przy okazji – zbiórkę udało mi się umieścić na Niezależnej (w sekcji NaszychBlogów na dole strony, z prawej)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [12:02] - Edeldreda z Ely | Link:

@Admin
Dziękuję, Adminie 🤗
Contra spem spero... 

Obrazek użytkownika spike

06-01-2023 [15:45] - spike | Link:

Widzę że darowizna rośnie, ale czy osiągnie cel?, trochę za "mało nas do pieczenia tego chleba".

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [17:07] - Edeldreda z Ely | Link:

@Spike
Nie konsultowałam tych słów z Panią Paulą, ale na pewno by się pod nimi podpisała: każdy grosz się liczy. 
PS A ten system nawadniania to intratna dziedzina i przyszłościowa (ma Pan parę lat, zanim zakażą nam posiadania ogrodów, do tego czasu będzie coraz ostrzejsza reglamentacja, więc - może jakiś patencik? 😊

Obrazek użytkownika spike

06-01-2023 [17:47] - spike | Link:

co do nawadniania, są już podobne, a nawet lepsze systemy, nadzorowane przez komputer, kontrolują nawadnianie nie tylko pod względem ilości opadów, ale i faz Księżyca :))
Wynalazki to moja specjalność :))))

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-01-2023 [19:42] - Edeldreda z Ely | Link:

@Spike
No, właśnie tak z 40 minut po tym swoim wpisie, zdałam sobie sprawę, że "błysnęłam" nim jak kryptonitem... 😁 Pozdro ✌️

Obrazek użytkownika sake3

06-01-2023 [21:18] - sake3 | Link:

@Edeldreda z Ely.....Jutro się zgłoszę z pytaniami.

Strony