Czy w Polsce istnieje niezależne dziennikarstwo ?

W mediach od dłuższego okresu czasu mówi się i pisze o tzw " repolonizacji mediów" czyli ustawowego ograniczenia zagranicznej własności w prasie, radiu, telewizji i mediach internetowych. Mowa tutaj o medialnych koncernach i portalach internetowych finansowanych przez Rosję ( internet). Niemcy ( prasa). Izrael ( prasa, internet) itp. Czy dziennikarze zawodowi reprezentują swoją niezależność wobec spraw polityki czy sami stają się politykami ? To już wszyscy wiemy choćby media zarządzane przez Tomasza Lisa, Jerzego Urbana i ich podobnym. Czy TVN podaje prawdę obiektywną czy prawdę na użytek polityków ? Co się dzieje z tzw. nieżależnością mediów od polityki ? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.
W dobie social media informacja stała się jednym z najcenniejszych towarów. Coraz większy udział w obrocie informacją mają użytkownicy Internetu, którzy stali się twórczym elementem w kreowaniu masowej wyobraźni. Dziennikarstwo zawodowe zostało obarczone uzależnieniem twórcy od szefa, właściciela czy podporządkowaniu politycznemu jednych i drugich.  Tworzy na naszych oczach  równolegle do zawodowego ( uzależnionego od wymienionych czynników) dziennikarstwo obywatelskie.

Dziennikarstwo obywatelskie (znane „wolnym”) jest nowoczesnym sposobem na zarządzanie i popularyzowanie informacjami przez osoby, które nie są zawodowo wiązane z branżą medialną.  Głównym narzędziem takiej działalności są specjalne serwisy internetowe umożliwiające tworzenie oraz zamieszczanie niezależnych artykułów.

Dziennikarstwo obywatelskie jest wyrazem autonomicznego światopoglądu, który zrodził się ze sprzeciwu wobec uzależnionych mass mediów, które zdają się nadużywać swojej władzy, poprzez manipulację informacjami. Ta nowoczesna forma dziennikarstwa od tradycyjnego różni się przede wszystkim tym, iż jest niezależna finansowo oraz światopoglądowo. Dziennikarstwo obywatelskie ma aspiracje do przywrócenia ideału rzetelnego, wiarygodnego i odpowiedzialnego dziennikarstwa.
Współczesne dziennikarstwo obywatelskie ma służyć lepszemu przepływowi informacji, oraz monitorować rzetelność już istniejących. Można powiedzieć, że nastąpiła pewna transpozycja, a więc odwrócenie dotychczasowego porządku, zgodnie z którym informacje płynęły wyłącznie w jedną stronę. Dotychczasowy odbiorca staje się nadawcą.

Pierwszym niezależnym serwisem dziennikarstwa obywatelskiego były Intermedia, które powstały w roku 1999 w celu przekazywania informacji o protestach związanych z odbywającym się wówczas w Seattle spotkaniu Światowej Organizacji Handlu.
W kwestiach formalnych, dziennikarze obywatelscy są dziennikarzami, w rozumieniu polskiego Prawa prasowego, o ile zajmują się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych na rzecz i z upoważnienia redakcji Art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe. Wiąże się to bezpośrednio z przysługującym im prawom i obowiązkom, takim jak przestrzeganie etyki zawodowej, a także rzetelność, odpowiedzialność oraz wiarygodność przekazywanych informacji. Art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe. Oznacza to przede wszystkim, że dziennikarzom obywatelskim przysługuje status osób zaufania publicznego, w związku z czym ponoszą odpowiedzialność cywilną i karną za swoje publikacje. Dlatego tak często dziennikarstwo utożsamiane jest ze swego rodzaju „misją społeczną”.

To wartość informacji jako takiej, i jej realnego oddziaływania na kształt rzeczywistości sprawia, że współcześnie jest ona jednym z najbardziej pożądanych „towarów”, który ma swoją cenę.
Od momentu powstania social media, przepływ informacji w Internecie przestał być jednokierunkowy. Użytkownicy przestali pasywnie przyjmować to, co podają tradycyjne media. Za sprawą istniejących kanałów komunikacji współczesny internauta ma poczucie wpływu na kształtowanie opinii w masowej świadomości, a przede wszystkim coraz lepiej potrafi to wykorzystać. W tym tkwi siła i determinacja osób angażujących się w wolne dziennikarstwo. Dziennikarze społeczni          ( obywatelscy) nie tylko odnoszą się do aktualnych wydarzeń, ale przede wszystkim mają sposobność do przekazywania zupełnie nowych informacji i faktów. Jeśli jest ona wartościowa szybko się rozprzestrzenia. W ten sposób ma również szanse przedostać się mediów komercyjnych, które często posiłkują się informacjami zaczerpniętym z tej strefy. Informacja zyskuje w ten sposób status „faktu” i dociera na masowego odbiorcy.

Najpopularniejszymi polskim społecznościowymi portalami  -Serwisami informacyjnymi dziennikarstwa obywatelskiego ( były i są)  między innymi:
 Nasze Blogi.pl, Salon24.pl, Niepoprawni.pl, Pressmania.pl, mpolska.24, 3obieg.pl, wolnemedia.net, nieistniejące obecnie:  Interia360.pl, czy Wiadomości 24.pl.
Z założenia portale miały i mają  stanowić nowoczesne i całkowicie niezależne medium, pośredniczące w realizacji wolności słowa. Ale fenomen dziennikarstwa obywatelskiego nie wyczerpuje się wyłącznie w wyżej wymienionych serwisach. Elementem tej działalności jest również szeroko pojęta blogosfera, która coraz częściej staje się areną niezależnego światopoglądu.

Zdaniem wielu znawców dziennikarstwa światowego: “Dziennikarstwo nie jest już tylko domeną osób pracujących w mediach. Blogi i ich popularność przewróciły do góry nogami obowiązujący dotąd system, w którym tylko profesjonaliści docierali do masowej wyobraźni. Dziś każdy, kto z pasją i zaangażowaniem prowadzi swoją stronę czy bloga, może mieć wpływ na rzeczywistość i może przebić się ze swoją informacją czy opinią bardzo szeroko. Co więcej – to właśnie pasjonaci są często o wiele bliżej ważnych spraw, do których trudniej dotrzeć dziennikarzom. To od użytkowników docierają do redakcji informacje o wypadkach czy gorące zdjęcia z miejsca zdarzenia. To właśnie dziennikarze obywatelscy i blogerzy pokazują dziś, czym żyje i czym martwi się przeciętny Polak. Dla redakcji to niewyczerpane źródło tematów i nieoceniona pomoc w docieraniu do ciekawych wydarzeń i opinii.“

To w naturalny sposób wpłynęło na kierunek i kształt dystrybucji poszczególnych treści, zarówno w Internecie jak i poza nim. Wiąże się z tym promocja konkretnych jednostek, do tej pory anonimowych i biernych. Grono popularnych blogerów ciągle się powiększa, przybywają nowi gracze, jednakże, którzy są na ustach wszystkich, również tych, którzy nie są ich stałymi czytelnikami.

Blogerzy, tak jak tradycyjne środki masowego przekazu mają swoje grupy docelowe, ze względu na dziedziny zainteresowania. Najpopularniejsze tematy to historia, moda i uroda, kulinaria, branża reklamowa,  fotografia, oraz wszelkiego typu blogi prześmiewcze. Dziennikarstwo obywatelskie, jak pokazuje życie, wpisało się na stałe w internetową rzeczywistość.

Od mediów wymagamy coraz częściej informacji dostarczanych coraz szybciej, które jednocześnie powinny w jak największym stopniu dotyczyć nas osobiście. Dzięki ludziom – pasjonatom dziennikarstwa zaangażowanym w rozpowszechnianie informacji jest to możliwe. Być tam, gdzie redaktor siedzący za biurkiem wpatrzony w program swojej partii politycznej czy zaleceń właściciela stacji (choćby ze względów ekonomicznych) nie da rady dotrzeć. Przekazać informacje niezależną, prawdziwą, to są najważniejsze wartości dziennikarstwa obywatelskiego, które stają w coraz większym stopniu  alternatywą dla uzależnionych od obcego kapitału czy wręcz uwarunkowań partyjnych istniejących w Polsce mediów zawodowych.
"Szanujące się państwo i szanujący się naród nie może dopuszczać do tego, żeby większość mediów znajdowała się w cudzych rękach. I to jest pewne zadanie, które stoi przed naszym rządem, jeżeli będziemy nadal sprawować władzę w następnej kadencji " - stwierdził minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Już najwyższy czas na narodowe media, Polskie media. Dzięki ORLENOWI ten proces już zaistniał. Repolonizacja mediów rozpoczęta !

Żródło :
https://dziennikarzobywatelski...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

02-12-2022 [17:29] - Pers | Link:

@fekaliusz
//Najpopularniejszymi polskim społecznościowymi portalami  -Serwisami informacyjnymi dziennikarstwa obywatelskiego ( były i są)  między innymi:
 Nasze Blogi.pl,...//
I już zarobiłeś cukierka od @admina :)))

A co się stało z twoim blogiem dziennikarzobywatelski na salon24, NEon24, niepoprawni.pl?
Tyle milionów czytelników miałeś...

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-12-2022 [19:06] - Tezeusz | Link:

Ruszkiewicz  vel Rus..gówno twój blog tobie zlikwidowano a moje blogi  czują się wyśmienicie i ich poczytność wzrasta..i to jak !!!
 
Byłem na NEon tylko z jednego powodu - by  publicznie ujawnić co do charakteru tego portalu i jego blogerów. I to się stało.  Co do Salonu musiałem zrezygnować gdyż piszę na 5 blogach było za dużo ale przy likwidacji pomogłem trochę tobie by twój blog poszedł w kosmos podobnie jak w Niepoprawnych...za chamstwo.. Z mego pobytu w NEonku powstały materiały które trafiły do sieci oraz polityków. I tyle zadanie wykonane. Czekamy na likwidację antypolskiego ścierwoneonka- to takie proste. A twoje wklejki i agitki komentuję  zawsze na bieżąco uczciwie - uczciwie..Fachowcy  je oceniają przecież nie ja.
Tobie został już tylko antypolski NEon gdzie indziej jesteś skompromitowany..Ale wkrótce, jak myślę , i tam także przestaniesz pisać.

Obrazek użytkownika sake3

02-12-2022 [19:11] - sake3 | Link:

@Pers.....A nie są NB najpopularniejsze? Fajni blogerzy choć brakuje mi Marcina Brixena i jego humoru.No i taka gwiazda wśród komentatorów jak ja.Pan natomiast przynudza z tym maglem,proszę się poprawić.

Obrazek użytkownika u2

02-12-2022 [18:05] - u2 | Link:

Tomasza Lisa, Jerzego Urbana i ich podobnym

Przypadki skrajnie antypolskie. Drugi już zmarł, pierwszy ma palpitacje serca. Przypadek ? Nie sądzę.

Obrazek użytkownika zbychbor

02-12-2022 [19:02] - zbychbor | Link:

Istnieje niezależne od rozumu koprodziennikarstwo
 

Obrazek użytkownika Jabe

02-12-2022 [19:14] - Jabe | Link:

Słowa „narodowe” i „niezależne” mają więc znaczyć tyle, co „państwowe” i „na usługach partii rządzącej”, jak w PRL.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

02-12-2022 [19:37] - Roz Sądek | Link:

Ludzie mają coraz więcej czasu, to się nudzą, to albo nie puszczają pilota z ręki, albo mniej  lub bardziej bezmyślnie chłoną internetową papkę. Z tego głupieją. Kiedyś nie było mediów, były gazety, to jak o 5 rano wsiadałem z gazetą do pociągu, to wysiadając na 6 przystanku miałem przeczytane wyniki sportowe, ogłoszenia - pracownicy poszukiwani i prognozę pogody. Chyba w poniedziałki jeszcze wyniki totolotka. Mogłem gazetę wrzucić do kosza, bo mieliśmy w domu gaz. To były całe media. Dlatego  nie zgłupiałem. Znałem z tych mediów twarz I sekretarza i premiera polskiego i radzieckiego. Nie znałem z nazwiska ani jednego posła. Nie wiedziałem czy i o czym obraduje sejm. Podobnie jak inni Polacy poświęcaliśmy się z żoną zdobywaniu wykształcenia, zapewnieniu bytu rodzinie i potem wykształceniu dzieci. Takie to były nasze czasy. Dziś połowa obywateli o północy wyliczy po kolei nie tylko posłów i senatorów, ale wiceministrów i 2 tuziny nazwisk dziennikarzy. Zna prawie cały TK, SN i frakcje w parlamencie UE. Po co? Ta wiedza jest dokładnie tak samo przydatna, jak znajomość nazwiska 5 heh partnera jednej czy drugiej celebrytki, czy setnego przepisu na jajecznicę po jakiemuś tam. Jedyną rolą mediów jest ogłupianie. No czymś ludzie muszą się przecież zajmować.

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-12-2022 [19:42] - Tezeusz | Link:

Nic dodać nic ująć w punkt. To fakt internet zmienił życie niszcząc osobiste kontakty w tym rodzinne co często pokazują media.
Osobiście nie zapominam o dobrej  książce czy ulubionej gazecie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

02-12-2022 [21:02] - Pani Anna | Link:

@Roz
No. A jak już coś z żoną,  to tylko po bożemu,  a dziś to szkoda gadać. 
Pisz pan pamiętniki. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-12-2022 [21:10] - Tezeusz | Link:

@anna gary umyte bo znowu śmierdzi przypalonym.
 Biegnij bo stary ci sajgon zrobi.
.No..juź..już..już do zmywaka biegnij szybko ..tam się czujesz najlepiej, bo intelekt coś u ciebie raczej jak odpadki.. Przez 5 lat mycia garów na NB intelekt zerowy ! tylko gary !!!!

Obrazek użytkownika spike

02-12-2022 [23:07] - spike | Link:

Repolonizacji mediów mogą dokonać tylko i wyłącznie Polacy, rząd ma związane ręce, zarówno od strony USA, jak i Berlina, Stolc pewnie z tego powodu znowu by napadł na Polskę.
Problem w tym, że mamy to zbyt liczną V kolumnę o 3 głowach, jedna z nich została wyhodowana przez wieki na polskiej piersi, Prezydent Mościcki to wiedział, dlatego wydał odpowiedni dekret, likwidując to gniazdo szerszeni.

Obrazek użytkownika spike

02-12-2022 [23:15] - spike | Link:

Dodać należy, że w całej UE tylko w Polsce panoszą się obce media, Niemcy obwarowali się ustawami jak forteca, by nikt nie mogły powstać jakiekolwiek obce media.
Jeszcze nie tak stara sprawa z TVNem, końca licencji, okazuje się, że umowa między Polską a USA o współpracy gospodarczej, w jej aneksie obie strony wyłączają z umowy media wszelakie, zostawiając je do dyspozycji prawa z którego pochodzą, tak więc Polska jak USA nie mogły sobie bez specjalnej zgody na instalowanie swoich mediów, można to znaleźć w sieci w formacie pdf. mówili też o tym prawi dziennikarze, ale nasz rząd poległ przy naciskach USA i przedłużył im licencję. Nie bez powodu mówi się, że polityka to taka prostytutka.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-12-2022 [23:35] - wielkopolskizdzichu | Link:

"w całej UE tylko w Polsce panoszą się obce media,"

Tak długo jak w Polsce rządzi mafijna klika która chciałyby położyć swe łapska na każdym przejawie debaty publicznej, przekazie informacji, działaniach kulturalnych to media niezależne finansowo od pisowskiej koterii, czyli obce, są dla Polski pożądane.

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-12-2022 [07:21] - Tezeusz | Link:

@wielkopolski rus
nie dość ze jesteś  komuszy KOD to wali od ciebie sowieckim szambem takim z LGBT . Zabrali  SBcką emeryturę?mieli powód ?

Obrazek użytkownika spike

03-12-2022 [10:35] - spike | Link:

Jakby w Polsce były media niezależne, ale polskie, z polskim kapitałem, prowadzone przez Polaków, to nie było i nie ma problemu.
Pisząc że obecnie rządzi mafijna klika, popierając obce narodowościowo  i wrogie Polsce media, dowodzisz, że nie byłeś i nie jesteś Polakiem, sądzę że z dziada pradziada, kwestia do ustalenia skąd jesteś.

Jestem pewien, że jakby ktokolwiek atakował oszczerstwami twoją matkę czy ojca, byś ich bronił za wszelką cenę, chyba że jesteś talmudowskim wyznawcą, oni są gotowi poświęcić wszystko i wszystkich, dla własnej korzyści. Polski nie uważasz za swoją Ojczyznę, którą każdy patriota utożsamia z matką, za którą jest gotów oddać życie, Polacy to pokazali w czasach wojen i zaborów, obecnie widzimy to w poświęceniu Ukraińców.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-12-2022 [11:03] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ja nie atakuję Polskę, ja atakuję PiS i jego program społeczno-polityczny tworzony na komuszą modłę.
W odróżnieniu od ciebie i innych pisiorów nie traktuję kliki jarkaczowej za swoją matkę i ojczyznę.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-12-2022 [23:28] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Repolonizacji mediów mogą dokonać tylko i wyłącznie Polacy"
Skoro wedle definicji PiS Polakami są ci co liżą 4 litery Prezesowi to pisowska pula uprawnionych do organizowania mediów nader wąska jest i niezbyt lotna umysłowo.

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-12-2022 [07:22] - Tezeusz | Link:

@wielkopolski rus
nie pluj się możesz kupić sobie swoją prasę wydawaną w moskwie czy berlinie...

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-12-2022 [07:36] - Tezeusz | Link:

@wielkopolski rus
Dobra wiadomość o twoim guru:

"Putin spadł ze schodów, doszło do „mimowolnej defekacji” - donosi źródło ujawniające tajemnice Kremla
Rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR poinformował, że Vladimir Putin doznał "niefortunnego wypadku". Według ich informacji rosyjski dyktator spadł ze schodów. Podczas upadku miało dojść do... "mimowolnej defekacji".

Piękne info. A jednak putler osrany....wielkopolski nie popuszczaj masz LGBT ?

Obrazek użytkownika Ijontichy

03-12-2022 [08:33] - Ijontichy | Link:

Mamy Radę Mediów Narodowych...:-))) jeszcze sie nie zdarzyło,żeby odpowiedzieli na maila...taki mamy klimat.Ta cała 'rada" to są synekury do brania forsy...cięzkiej forsy,za nicnierobienie.
A dziennikarzy już NIE MA NIGDZIE NA ŚWIECIE!! Są tylko pracownicy funkcyjni,których można jednym kopniakiem wywalic z pracy...posłuszeństwo w wypełnianiu rozkazów,
albo wypad!

A media "społecznościowe"...to lemowska wyszalnia dla debili,agentów i socjopatów...oraz płatnych trolli...
ODKĄD FENICJANIE WYNALEŹLI PIENIĄDZE,TO NIE MA NIEZALEŻNYCH MEDIOW.

PS.Możesz mi uwierzyć...mam papiery na te sprawy :-)))

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-12-2022 [08:47] - Tezeusz | Link:

Są według mojej skromnej wiedzy media narodowe np. TVP , media społecznościowe ,wymienione w materiale. Co do agentury zostawmy to ABW zgłosić każdy może coś co go niepokoi. Trolli sami możemy ujawnić , ośmieszać i pokazywać kim są. 
To od nas zależy jakie media są i jakie postawy kreują. Nikt nikomu nie zabrania pisania patriotycznych o  Polsce materiałów...Zobacz np.na moich blogach.. Zachęcam do pisania posiadamy wspaniałą historię, wielu narodowych bohaterów..
Polecam :
https://dziennikarzobywatelski...
lub na Ablicli, m24polska.pl, 3obieg.pl, Pressmani  itd...tam odnajdziesz wiele tematów patriotycznych nie wpomnę o  naszym portalu NB  i na moim blogu są ich setki.