Rosja to pustkowia i podróbka

W Konstytucji Ukrainy ojcowie założyciele uroczyście napisali, że jedynym źródłem władzy w państwie jest lud. Ale identyczne normy są formalnie określone w prawie głównym Federacji Rosyjskiej. Nie są one jednak wypełnione żadnymi symbolami ani znaczeniami, więc puste słowa są bezwartościowe. 
Wartości są czymś, za co jesteś gotów dużo dawać, a nie sprzedawać za warunkowe umowy z władzą dla zapewnienia podstawowych potrzeb, z ideologią kompromisów z narzuconym układem współrzędnych, lub tłumić własną wolę niwelując ją w asfalt zbiorowego posłuszeństwa. 
Dla wielu pokoleń Ukraińców prawo ludu do samostanowienia i zarządzania własnym państwem było racjonalnym sposobem przetrwania i zachowania własnej tożsamości.
Jeszcze przed przyjęciem Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ Ukraińcy intuicyjnie czuli, że tylko ich własna państwowość może zapobiec kolejnym klęskom głodu, zniszczeniu elity intelektualnej i asymilacji rasowej z krewnymi. To był krzyk: "Jesteśmy!" 

Norma formalna i ogólna Konstytucji nie jest w swej istocie pusta. Co więcej, aby ustalić jego prawdziwą treść, Ukraińcy za każdym razem udawali się na Majdan. 
1990 – Rewolucja na granicie dla Niepodległości; w 2004 – Pomarańczowa Rewolucja o uczciwe, wolne wybory i prawo do głosowania; w latach 2013-2014 Rewolucja Godności – za zachodni wektor rozwoju cywilizacji i przeciwko łamaniu praw człowieka z masowym biciem studentów w centrum Kijowa. 
Jestem głęboko przekonany, potwierdzony każdym symbolem, że 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się decydująca faza Wielkiej Wojny o Niepodległość. Taka wojna musi zakończyć się klęską Federacji Rosyjskiej, inaczej nie będziemy istnieć jako tacy. 


Nie jest faktem, że nawet zwycięstwo doprowadzi do umocnienia demokracji na świecie, ale z pewnością jest to jedna z decydujących bitew o system demokratyczny w centrum Europy. 
Jak wiadomo z historii i praktyki, systemy demokratyczne nie walczą między sobą, ale mają obowiązek chronić siebie i swój naród przed systemami autorytarnymi i totalitarnymi.
Dlatego jest to najuczciwszy etap konfrontacji, kiedy nawet Parlament Europejski potępił „rozważne i systematyczne wysiłki rządu węgierskiego” podważające wartości europejskie. Wszystko, co ukryte, stało się bardziej oczywiste i jednoznaczne.

Aby demokracja była trwałą formą sprawowania rządów, obywatele muszą mieć polityczną wolę uczestnictwa w procesach budowania państwa lub sprawowania rządów. 
Gdyby nie Rewolucja Godności 2013-2014, już dawno stalibyśmy się satelitą Rosji, podobnie jak Białoruś, bylibyśmy „cicho” okupowani i za kilka lat przeszlibyśmy drogę absorpcji i destrukcji konkurencyjnego środowiska politycznego, jak to miało miejsce przez dziesięciolecia w wyżej wymienionych krajach -sąsiadach
W 2004 roku Ukraina mogła stać się państwem całkowicie autorytarnym. Triumwirat słowiańskich reżimów autorytarnych zrodziłby nowy związek i „rosyjski środek”, który byłby w stanie jeszcze bardziej agresywnie walczyć z „zbiorowym Zachodem”. 
To udział aktywnego odsetka narodu ukraińskiego w tworzeniu państwa poprzez pokojowe protesty i zdolność do przeciwstawiania się konspiracyjnym porozumieniom zrodziła nową, nieoczekiwaną dla wielu rzeczywistość. 

Społeczeństwo rosyjskie jest społeczeństwem wykluczenia, ignorowania, braku uczestnictwa. Łatwiej jest usiąść i czekać, stać z boku, gdy policja torturuje dziewczynę na proteście, wydostać się z zamętu wydarzeń, ale nie brać w nim udziału. 


Inną częścią rosyjskiego społeczeństwa jest społeczeństwo wspólników zbrodni. Zbrodnie wojenne, akty ludobójstwa czy zbrodnie przeciwko ludzkości popełniają zwykli Rosjanie. 
Omazanie ludności krwią jest elementem walki o historyczną pozycję w granicach międzypaństwowej zbrodni. Wszyscy wspólnicy nie potępią elity politycznej za rozpoczęcie zbrojnej agresji.   
Wyborcy kolektywni w demokracjach mogą popełniać poważne błędy, dlatego często głosują na populistów. Ale warto też zdać sobie sprawę, że populizm ma jedną pozytywną stronę: polityk wybrany realnie, a nie z imitacji procesu, nie może nie słuchać swojego wyborcy. 

W przeciwieństwie do autorytarnego przywódcy, który siłą, groźbami, zastraszaniem, terrorem i destrukcją formuje stanowisko odbiegające od „ogólnej linii partii”, populista jest słaby w długiej grze, ale przez jakiś czas jest kochany i obserwowany przez obywateli. Dlatego Wołodymyr Zełenski, legalnie wybrany w wolnych i uczciwych wyborach populista, nie mógł w tym czasie postąpić inaczej. 
Nowe tory z „porozumieniami pokojowymi”, które nie leżały w interesie ukraińskiego społeczeństwa, były mało prawdopodobne z dwóch powodów: 
autorytarny reżim na Kremlu nie mógł sobie pozwolić na przegraną operacji specjalnej i luz, bo nawet jego zastraszeni i zmiażdżeni ludzie nie będą się już jej bać; 
Prezydent Wołodymyr Zełenski nie mógł ignorować opinii obywateli, którzy jednoznacznie sprzeciwiali się kompromisom z agresorem, który wykrwawił jedną trzecią terytorium Ukrainy. Po prostu nie można wybaczyć nie wyimaginowanym „ukrzyżowanym chłopcom”, ale prawdziwym dzieciom, które straciły kończyny, rodziców, ciepłe domy i spokój. I nie chodzi tu o zemstę, ale o chęć przetrwania. Ci, którzy zabili tysiące, nie będą mogli cywilnie rządzić milionami. 

W tym tygodniu Rosja planuje zaanektować 4 regiony Ukrainy, niezależnie od tego, czy ma władzę nad tymi terytoriami w terenie. Wprowadzi je do swojej konstytucji i zadeklaruje, że ofensywa Sił Zbrojnych będzie traktowana jako wypowiedzenie wojny Federacji Rosyjskiej. 
Wniosek jest bardzo prosty. Tak jak słowa w ich podstawowym prawie o władzy i demokracji są bez znaczenia, tak samo są bez znaczenia normy dotyczące tworzenia nowego okręgu federalnego. 
Rosja jest pusta, podobnie jak jej normy prawne .
Wszystko, co powinna zrobić Ukraina i jej społeczeństwo, to kreować rzeczywistość, a nie akceptować zaproponowany nam scenariusz.
Cóż, nie powinniśmy zapominać o prawach i wolnościach naszych obywateli nawet w czasie wojny. Nie jesteśmy nimi. Jesteśmy.

Olga Aiwazowska
http://www-pravda-com-ua.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

29-09-2022 [21:41] - Pers | Link:

//W Konstytucji Ukrainy ojcowie założyciele uroczyście napisali, że jedynym źródłem władzy w państwie jest lud. //

A to to byli ci "ojcowie założyciele"?
Bandera Szuchczewicz i Dońcow?
To ja już wolałbym być sierotą...