NIEŚWIEŻA KACZKA DZIENNIKARSKA ŚLĄSKIEJ PO

Sejmik Śląski większością głosów koalicji PO-RAŚ-SLD-PSL wyraził zaniepokojenie „atakami na śląskich regionalistów” czyli Ruch Autonomii Śląska und kameraden. Miała być powtórka kampanii propagandowej z 2011 r. tylko zamiast Jarosława Kaczyńskiego czarnym charakterem miał być poseł Waldemar Andzel. Najwyraźniej śląska Platforma Obywatelska postanowiła zrezygnować z jakiejkolwiek własnej polityki w kwestii Górnego Śląska i powiela jedynie pomysły ślązakowców. Zniknął nam gdzieś symbolizowany przez premiera Jerzego Buzka nurt mówiący „jesteśmy Ślązakami i jednocześnie Polakami” odnoszący się krytycznie do radykalizmu ślązakowców.

Do kampanii oburzenia wypowiedzią posła Waldemara Andzela i artykułem prof.Aleksandra Nalaskowskiego tradycyjnie dołączyli usłużni dziennikarze należącego do kapitału niemieckiego dziennika „Polska Dziennik Zachodni” czy katowickiej „Gazety Wyborczej” w tytułach i tekstach pisząc o rzekomym „obrażaniu Ślązaków”. Wyjątek niczym sprawiedliwy w Sodomie i Gomorze stanowiła redaktor Teresa Semik, która wytknęła manipulację dziennikarzom „Superstacji”. Niestety dla RAŚ i w wypowiedzi i w tekście mówiono konkretnie o RAS i Jerzym Gorzeliku a nie o Ślązakach. Próbowano bez powodzenia powtórki kampanii propagandowej opartej na kłamstwie.

Sprzedaż „Polska Dziennik Zachodni” według portalu Wirtualne Media wynosiła w lipcu br. nieco ponad 33 tys egzemplarzy i w ciągu ostatniego roku spadła aż o 12%. Czasy gdy sprzedaż wynosiła kilkaset tysięcy to odległa przeszłość, podobnie jak stosunkowo niedawny czas gdy „PDZ” był najpopularniejszym dziennikiem regionalnym w Polsce. Teraz dopiero drugie miejsce za „Gazetą Pomorską”. Istnieją ogólnopolskie przyczyny spadku sprzedaży dzienników jak wzrost znaczenia internetu i większa konkurencja. Linia redakcyjna „PDZ” to utożsamienie z poglądami RAŚ i niedostrzeganie pewnych trudnych czy kompromitujących działań separatystów. No i stały refren manipulacji „Ślązacy to tylko RAŚ”.

Klasyczny przykład to powtarzanie dogmatu jakoby RAŚ nie był organizacją zmierzającą do oderwania Górnego Śląska od Polski. Rozumiem pomysł formowania nowego języka na bazie sztucznie skodyfikowanej gwary śląskiej czy koncepcja tworzenia nowego narodu nie jest tego objawem. Organizacje mające wykreować tzw.naród śląski najpierw zakładali wspólnie Jerzy Gorzelik i Andrzej Roczniok (1995 – niezarejestrowany Związek z Ludności Narodowości Śląskiej) a później Jerzy Gorzelik i Marek Plura (2011 - niezarejestrowane Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej). Zapewne nie ma znaczenia fakt funkcjonowania w latach 2007 – 2010 jako legalnego stowarzyszenia Śląskiego Ruchu Separatystycznego. Przypadkiem lider SRŚ Grzegorz Kot po rozwiązaniu tego podmiotu wystartował z listy RAŚ do Rady Miasta Katowice w okręgu nr 2. Rok później zaliczył start do Sejmu RP z listy PSL. Sekretarz SRŚ Dariusz Jerczyński i autor kontrowersyjnej „Historii narodu śląskiego” (założyciel ZLNŚ wspólnie z Jerzym Gorzelikiem) w latach 2000-2007 działał aktywnie w RAŚ dochodząc do funkcji członka Rady Naczelnej RAŚ. Wydawca i redaktor „Slusnkiego Cajtunga” Dariusz Dyrda do 2015 był przewodniczącym struktury RAŚ w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim.

Oczywiście lider RAŚ odpowiedziałby, że poglądy Rocznioka, Dyrdy czy Jerczyńskiego nie są poglądami RAŚ i on za nich nie odpowiada. RAŚ podobno jedynie dąży do autonomii Górnego Śląska. Niemniej na Marszu Autonomii spotkają się wszystkie organizacje współtworzące Radę Górnośląską czyli poza RAŚ m.in. Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, Pro Loquela Silesiana, Danga, Związek Górnośląski, Związek Ślązaków, Stowarzyszenie „Silesia Schola”, organizacja „Ślonsko Ferajna”czy Przymierze Śląskie. Zwykle dana osoba należy do RAŚ i jeszcze kilku innych podmiotów. Starczy, po co analizować te kilka procent mieszkańców Województwa Śląskiego mające realny wpływ polityczny tylko dzięki koalicji z PO.

Śląska Platforma Obywatelska wierzy najwyraźniej w powtórkę z 2011 czyli zrobienie ostrej kampanii propagandowej pod hasłem „PiS obraził Ślązaków”, jakaś konferencja z ładnymi zdjęciami i szlus. A pozostałe potencjalne ze 30% wyborców w regionie którym sprawy ślązakowskie nie kręcą zapewne zaciśnie zęby i to przełknie. Śląski portal lifestylowy „Silesion.pl”, którego twarzą jest wracający do mediów Kamil Durczok w kwestii tekstów społeczno-politycznych pozycjonuje się w okolicach katowickiej „Wyborczej”i „Dziennika Zachodniego”. Opozycja stawia na odbicie Górnego Śląska, stąd w ostatnich numerach „Newsweeka” jako czołowe materiały wywiady z Kamilem Durczokiem i pisarzem Szczepanem Twardochem. Obydwaj panowie przy okazji promują swoje książki chociaż o bieżącej polityce nie piszą. No ale dla promocji w Lemingradzie trzeba trochę na PiS i Prezesa ponadawać. Jakieś lemingi kupią książkę aby poczuć się światowo i europejsko. W katowickiej „Wyborczej” ukazał się artykuł jakiegoś działacza „na rzecz legalizacji godki”(!). Nie wiedziałem, ze gwara śląska wpisana do regionalnej edukacji jako odmiana języka polskiego jest nielegalna. Twórcy i uczestnicy licznych konkursów gwary od „Po naszemu czyli po śląsku” a kończąc na zajęciach w szkołach dla dzieci, chyba także tego nie wiedzą. Niedawno otwarty Teatr Górnośląski Mariana Makuli w Bytomiu chyba także nie zszedł do podziemia.

PO najwyraźniej liczy, że wygra nowe wybory koncepcjami z poprzedniej kampanii. Tymczasem klucze do sytuacji społecznej w Województwie Śląskim ma głównie Ministerstwo Energetyki a zwłaszcza Wiceminister Grzegorz Tobiszowski jako osoba odpowiedzialna za górnictwo. Nieprzypadkowo na Śląsku startuje ważny program rządowy Mieszkanie Plus. Jeżeli odpowiedzią ze strony PO będzie próba budowania antagonizmu polsko-śląskiego zgodnie z poleceniami RAŚ a cichaczem prywatyzacja szpitali, niekończący się remont Stadionu Śląskiego czy afery w rodzaju tworzenia Koleji Śląskich na bazie funduszy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego, to nie am się czego obawiać. Próba przykrycia własnej niekompetencji wojenką o „śląskich regionalistów” nie przykryje cyklu kompromitacji jaki stanowią rządy PO w Województwie Śląskim.