AMERYKAŃSKA CZĘSTOCHOWA. AMERYKAŃSKI KOD...

Właśnie wróciłem z tzw. amerykańskiej Częstochowy (Doylestown, stan Pensylwania). Mieści się tam Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, miejsce kultu maryjnego Polonii amerykańskiej, w którym znajduje się replika obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Złożono tam również serce pierwszego premiera II RP Ignacego Jana Paderewskiego.

Założony w 1953r. klasztor (przekształcony na 1000-lecie chrztu Polski na sanktuarium) miał na celu utrzymanie Polonii przy swych katolickich korzeniach. Na poświęceniu nie mógł być prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Władze PRL nie wydały mu paszportu, stąd jego nieobecność zaznaczona była pustym fotelem, udekorowanym biało-czerwonymi kwiatami i cierniową koroną. To miejsce miało przypominać naszym rodakom za granicą o męczeństwie Polski.

Dopisał za to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Lyndon Johnson. Witało go 140 tys. Amerykanów polskiego pochodzenia przybyłych na uroczystości. Kolejnym prezydentem obecnym na uroczystościach w amerykańskiej Częstochowie był Ronald Reagan.

Pierwszym polskim prezydentem, który odwiedził cmentarz przy sanktuarium, na którym spoczywają polscy generałowie, żołnierze pierwszej i drugiej wojny światowej i byli więźniowie obozów koncentracyjnych był Andrzej Duda. Powód: odsłonięcie pomnika Żołnierzy Wyklętych, który stanął obok wcześniejszych monumentów, poświęconych ofiarom Katynia, katastrofy smoleńskiej, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, gen. Andersowi, że o najbardziej rozpoznawalnym, charakterystycznym, przepięknym pomniku „Huzara” nie wspomnę.

Na uroczystości pojawiło się tysiące Polonusów z całych Stanów Zjednoczonych. Po mszy św. w ogromnej sali parafialnej stłoczyli się przed czasem wszyscy chętni na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Było duszno, gorąco, wzniośle. Chcąc wypełnić pielgrzymom kilkadziesiąt minut oczekiwania organizatorzy poprosili nas o zaśpiewanie paru patriotycznych ballad. Zamiast profesjonalnej aparatury nagłaśniającej dysponowaliśmy tylko typową megafonizacją kościelną służącą raczej do głoszenia kazań, niż nagłaśniania koncertów masowych... Ale przypomnieliśmy sobie stare, dobre czasy studenckiego muzykowania przy ognisku i … dach uniósł się nad zebranymi...

Na cmentarzu, podczas odsłonięcia pomnika wyobrażającego „Inkę”, „Łupaszkę” i rotmistrza Pileckiego – wyłaniających się z kamiennego zapomnienia symbolizowanego przez ciosany dłutem rzeźbiarza głaz – wszyscy zebrani przeżywali ogromne wzruszenia. Świadomość, że właśnie w tej chwili dokonuje się sprawiedliwość dziejowa i odkłamywana jest najnowsza historia Polski – zwłaszcza w patriotycznym środowisku Polonii amerykańskiej dawała o sobie znać niezwykle mocno. Miałem zaszczyt wykonać w tym świętym miejscu „Balladę o rotmistrzu Pileckim”. I przyznam szczerze, że mimo wieloletniej rutyny estradowej na początku emocje odbierały mi głos...

PS Kiedy następnego dnia oglądałem w telewizji żałosną „demonstrację” kilku przedstawicieli amerykańskiego KOD-u, obrzucających wyzwiskami prezydenta Andrzeja Dudę – szczerze im współczułem. Ich „obowiązki służbowe” – to syzyfowa praca. A przy okazji obciach i wstyd. Dlatego rozsądnie wybrali moment, gdy prezydencka para – bez świadków, tylko w otoczeniu BOR-u – wsiadała do samochodu. Gdyby pojawili się na cmentarzu, przy Narodowym Sanktuarium amerykańskiej Częstochowy – nie śmieliby nawet pisnąć; USA to wolny kraj. Widziałem to na niejednym westernie...

PS Poniżej – filmowe sprawozdanie z uroczystości...

https://www.youtube.com/watch?v=37RO29lKFQY&feature=youtu.be

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RobertJerzy

21-09-2016 [23:44] - RobertJerzy | Link:

Nasza ukochana Polska wreszcie wstaje z martwych. Dobry Bóg zlitował się, wysłuchał naszych modlitw i pomógł nam godnie wypełnić przyrodzoną wolną wolę. Boże, błogosław Polskę, nas wszystkich i jej Prezydenta. Nie pozwól, by kłamstwa podzieliły ten wspaniały, umęczony przez wieki Naród. Zmiłuj się nad nami!

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-09-2016 [00:47] - wielkopolskizdzichu | Link:

Skoro można było psioczyć na Komorowskiego, ba na cmentarzu, to co żałosnego Pan Piosenkarz widzi, w psioczeniu na Dudę, na ulicy? Wszak to nowa świecka tradycja. Zresztą tego rodzaju występy raczej nabijają obecnemu Prezydentowi punkty.

Obrazek użytkownika Stoczniowiec

22-09-2016 [12:45] - Stoczniowiec | Link:

Otóż wychodzisz zdzichu z całkowicie błędnego założenia, że 'my' i 'wy' mamy takie same, każdy swoje, racje. A tak nie jest. Komorowski to błazen i zdrajca, a Duda to porządny i inteligentny człowiek na ten przykład. I dlatego wyśmiać błazna to jedno, a pluć (dosłownie) na samochód Dudy to żenada. Komentarze i duma amerykańskich koderastów mówią zresztą same za siebie - dno.

Obrazek użytkownika Jędrek Zhuty

22-09-2016 [14:00] - Jędrek Zhuty | Link:

zdzichu mało polski, to znowu Ty....ruski trollu? Od mącenia w cudzych mózgownicach zagotowała się i Twoja. Daj już sobie spokój i nie obijaj...jaj(chciałem napisać boków) na Naszych Blogach. Przecież w końcu ktoś się wku...rzy i narobisz sobie przykrości. Idź szczekać na swoim podwórku. Na marginesie...trzeba być kawałem buca, żeby o panu Makowieckim pisać "Pan Piosenkarz".

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-09-2016 [21:54] - wielkopolskizdzichu | Link:

Cóż ja takiego złego robię na NB by zasłużyć sobie na przykrości, rad też bym był, dowiedzieć się dlaczego niestosownym jest wypowiedzieć się o "panu Makowieckim", per Pan Piosenkarz.

Obrazek użytkownika wangust

24-09-2016 [09:30] - wangust | Link:

Dodałem przed 2 dniami komentarz, by podziękować amerykańskiej Polonii, Panu prezydentowi za poruszające przemówienie i Panu Lechowi za wykonanie pięknej patriotycznej pieśni, i... nie ukazał się.

Obrazek użytkownika admin

24-09-2016 [10:03] - admin | Link:

Spiseq

Obrazek użytkownika wangust

24-09-2016 [10:17] - wangust | Link:

Oj...