Współczesny mindset

Niezrównany w sztuce felietonu, biegły w powieściopisarstwie, znany ze swojego bibliofilstwa, zapalony mediewista (z tego akurat znany najmniej) Umberto Eco swojego czasu popełnił pewien felieton. Tekst rozpoczynała informacja o nabożnym podziwie, który pojawia się u gości zaproszonych do domu pisarza, w reakcji na setki zgromadzonych przez niego książek. Eco dziwił się, że standardowym pytaniem, które wówczas pada - i to bez względu na stopień obycia delikwenta jest niewinne: "I Pan je wszystkie przeczytał?". Dalej pisarz informuje nas, że wobec powyższego pytania, początkowo udzielał

odpowiedzi z gatunku tych bezczelnych, mówiąc: "Oczywiście, że nie - w innym przypadku, dlaczego miałbym je nadal trzymać?“. Zarzucił jednak po jakimś czasie tę replikę, zamieniwszy ją na bardziej figlarną: "Nie, to tylko lektury na przyszły tydzień, resztę trzymam na uniwersytecie".
Od tego felietonu minęło kilkadziesiąt lat, a probierzem kierunku zmian zachodzących w ludzkiej mentalności może być na przykład refleksja: „Czy nadal na widok książek ogarnia nas zachwyt, niedosyt i głód wiedzy?” lub druga: „Czy w razie spontanicznych pytań gawiedzi można stale mieć nadzieję, że z ust inteligencji padnie coś tak błyskotliwego jak kwestie cytowane powyżej?”. Aby unaocznić rozziew, który sugeruję, proszę dla kontrastu posłuchać chociażby archiwalnych wywiadów z Wandą Rutkiewicz… (np. 100 pytań do). Zawsze mnie fascynował styl, w jakim się wypowiada ta inteligentna, piękna kobieta - zupełnie jak urodzony filozof; kto dzisiaj tak mówi w sferze publicznej? Może dlatego Sejm RP chcąc ratować naszą kondycję wybrał m. in. Wandę na patrona 2022 roku?

Jim Morrison, wg biografa także dysponował całkiem pokaźną, nie tylko jak na rockandrollowca, biblioteką. Osoba składająca muzykowi wizytę musiała obowiązkowo zaliczyć pewną zabawę – Jim kładł się na łóżku, zamykał oczy, a swemu gościowi nakazywał wybrać z księgozbioru dowolną książkę, otworzyć ją na jakiejkolwiek stronie i przeczytać jedno, losowo wybrane, zdanie. Wysłuchawszy, zgadywał autora i tytuł dzieła. Podobno nigdy się nie pomylił.

My natomiast dzisiaj, o ile nas stać, możemy sobie zamówić do gabinetu atrapy książek – od współcześnie wyglądających ścianek do imitacji luksusowych, oprawionych w skórę dzieł; zdobionych złotymi, ręcznie tłoczonymi literami, a udających, jako żywo ekskluzywne, stare woluminy. Jedna z firm parająca się taką właśnie usługą, reklamuje swoje produkty na stronie www takimi oto słowami: „Wartościowy księgozbiór to element wyposażenia tradycyjnej przestrzeni, naturalnego środowiska człowieka uczestniczącego w kulturze”… Nasuwa się pytanie: uczestniczenia w jakim zjawisku dowodzi posiadanie imitacji wartościowego księgozbioru?

W świecie, w którym nadal jeszcze wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki, gdzie książki używane można nabyć za parę złotych i pochłonąć dowolną ich ilość, 56% badanych Polaków przez ostatni rok nie sięgnęło po ani jedną, czy to papierową czy elektroniczną, pozycję.

Kilka lat temu w jeden z ciepłych, letnich wieczorów podróżowałam po mieście autobusem. Obok mnie siedziało młode dziewczę w okularach i czytało książkę. Swoim postępowaniem zwróciło uwagę dwudziestoparoletniego młodego człowieka, na pierwszy rzut oka nie wyglądającego na mediewistę ani nawet na bibliofila. Na zasadzie odwiecznego magnetyzmu przeciwieństw, tudzież wspomnianej wyżej nagłej, przemożnej czci dla osób będących z książkami za pan brat, młodzieniec postanowił zaryzykować i przemówił do zaczytanej dziewczyny… Ona nie chciała go zbyt bardzo słuchać - spożył trochę procentów wcześniej (skąd mógł wiedzieć, że ją spotka), ale słuchałam ja. W ramach autoprezentacji, wylewnie, pochwalił się jej, że w życiu przeczytał trzy - (słownie: trzy) książki. Były to (oryginalna kolejność zachowana): 1. Harry Potter i kamień filozoficzny, 2. Nasza szkapa oraz 3. Kod Leonarda da Vinci.

Może trochę dziwić i drażnić skala emocji, która przetacza się na wieść o nowej podstawie programowej historii najnowszej. Sprawa jest jednak, proszę Państwa, poważna - walka idzie o rząd dusz. 

Widać protestujący niejasno przeczuwają, że ten podręcznik Czarnka może być jedną z niewielu pozycji, którą w ogóle raczą przeczytać  nasi milusińscy...
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [10:26] - u2 | Link:

"Nie, to tylko lektury na przyszły tydzień, resztę trzymam na uniwersytecie".

A ja swoje wyniosłem do piwnicy. W domu mam ebooki na komputerze i smartfonie. Większość oczywiście książek z piwnicy przeczytałem. Co innego, ile z tego co przeczytałem zapamiętałem :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

26-08-2022 [10:33] - Edeldreda z Ely | Link:

A to już odrębny i podobnie  szeroki temat  🙃

Obrazek użytkownika Darek65

26-08-2022 [14:45] - Darek65 | Link:

Problem czytelnictwa, to spory problem społeczny, szczególnie w grupie młodzieży. Brak zasobu słów powoduje, że bardzo często zastępuje się je słowami powszechnie wulgarnymi. Rośnie nam pokolenie wtórnych analfabetów. Za chwilkę problemem będzie przeczytanie ze zrozumieniem instrukcji obsługi. No cóż, gdybyśmy mieli mądrych rządzących i opozycję na poziomie, to by się nad tym tematem pochylili.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-08-2022 [12:41] - rolnik z mazur | Link:

@ Edeldreda

Książki to bardzo interesujący temat.
Wędrując wczoraj ulicami duzego miasta w Niemczech spotkałem pelne kartony ksiazek ( zu verschenken do wzięcia) . Znalazłem całkiem interesujace pozycje. Wziąłem dzienniki Goebelsa, pare kryminalow Mankella i Spenglera - Upadek Swiata Zachodu. Gdzie ja to wszystko pomieszcze jak wrócę. Pzdr 

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [13:00] - u2 | Link:

Wziąłem dzienniki Goebelsa, pare kryminalow Mankella i Spenglera

Powiedz mi co czytasz, powiem tobie kim jesteś :-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-08-2022 [13:20] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
Byś się zdziwił! Rozumiem, ze ty już wszystko przeczytałeś i posłałeś do piwnicy.

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [13:32] - u2 | Link:

Właśnie czytam "Przy stole z tyranem" Christiana Roudaut`a. Kawałek wstępu zacytowałem u Elig. Teraz pora na kalafiora Mao :-)

PS. W połowie lat 90-tych byłem w Rydze na Łotwie i w pewnym antykwariacie były książki Mussoliniego, jednak wolałem kupić dzieła Szekspira w oryginale :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [13:44] - Pani Anna | Link:

Ja mam wrazenie, że czytasz , ale "Twarze Greya", cały zaśliniony. To by tłumaczyło wyniesienie tych dzieł do piwnicy, lepiej, żeby żona nie widziała,  co?

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [14:00] - u2 | Link:

czytasz , ale "Twarze Greya", cały zaśliniony

Sądzisz innych po sobie trollu :-)

Obrazek użytkownika sake3

26-08-2022 [16:12] - sake3 | Link:

@u2.....Chyba nie ma znaczenia pod jaką postacią czytamy książki. Jeżeli wygodniej czy łatwiej jest Panu czytać elektronicznie to dlaczego nie? Obrzydliwe insynuacje o zaśliinieniu niech Pan pominie milczeniem A może taka forma czytelnictwa łatwiej przyciągnie młodzież?

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [16:32] - u2 | Link:

A może taka forma czytelnictwa łatwiej przyciągnie młodzież?

Niewątpliwie młodzież tkwi od rana do wieczora wpatrzona w ekran smartfona i ciagle tam stuka w klawiaturkę i coś pisze. To normalny sposób komunikacji młodzieży. Nawet jeśli są w grupce to część ma wyjęte smartfony i się w nie gapi. Większa cześć :-)

Znając jednak wygodnictwo młodzieży, każdy z nas był kiedyś taką młodzieżą, to jednak, pomimo ułatwionego dostępu do lektur, młodzież często woli gotowe opracowania, czyli tzw. cegły, czyli bryki :-)

Obrazek użytkownika terenia

26-08-2022 [17:29] - terenia | Link:

@u2              "  młodzież często woli gotowe opracowania, czyli tzw. cegły, czyli bryki :-)"
Szanowny Panie  "cegłami" określa się grube,opasłe tomiska,zaś opracowania jak wydawcy elegancko określają zwykłe,krótkie streszczenia to właśnie bryki.
Wieszcz Adam w Epilogu "Pana Tadeusza " napisał  "o gdybym kiedy dożył tej pociechy,żeby te księgi zbłądziły pod strzechy" a dziś trafiają jak czytam do piwnicy (nad czym ubolewam jako miłośniczka książek i osoba zawodowo z nimi związana)  A propos piwnicy ....śp.prof.J.Szablowski opowiadał ,iż musiał zatrudnić fachowców do wykonania specjalnych wsporników w piwnicy,by pod wpływem ciężaru książek z dużej  domowej biblioteki nie uległ zawaleniu strop. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [17:33] - Pani Anna | Link:

@Terenia
A skąd u2 miałby o tym wiedzieć,  skoro czyta to, co napisałam wcześniej,  a potem znosi skrzętnie te ... wolumeny do piwnicy?

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [18:19] - u2 | Link:

Nie wyczuwa pani żartów, oczywiście cegła to opasły tom, a bryk to streszczenie. Jednak po angielsku brick to ... cegła :-)

PS. Proszę się nie martwić o moje książki. Czekają na "lepsze" powojenne czasy i są dobrze magazynowane. Od czasu do czasu do nich zaglądam i przeglądam. A wojna światowa jest nieuchronna. Moim skromnym zdaniem już się zaczęła. Tylko ludzkość o tym jeszcze nie wie. Żeby nie było, że nie ostrzegałem pani :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [18:25] - Pani Anna | Link:

He, he, będzie czym palić w tym ekologicznym piecu w piwnicy, jak drzewo się skończy. 

Obrazek użytkownika terenia

26-08-2022 [19:13] - terenia | Link:

"czyli tzw. cegły, czyli bryki :-)"     czyli «spójnik przyłączający zdanie lub wyrażenie wyjaśniające, np. Ola, czyli moja siostra.»  gdzie tu niby ten żart???Ech, w mało udolny sposób próbuje Pan (niby sprytnie) wybrnąć  Notabene j.angielski znam ,ale dziękuję za pańską próbę wyedukowania mnie :-)  https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [20:39] - u2 | Link:

w mało udolny sposób próbuje Pan (niby sprytnie) wybrnąć

Sorry Gregory, tak nazywam bryki z angielska, to był żarcik, pani raczyła nie zauważyć emitkonki na końcu zdania. Zdarza sie najlepszym :-)

PS. Ciągłe pouczanie wskazuje, że może być pani z oświaty, tyle, że dobrzy nauczyciele nie poprawiają ciągle uczniaków, tylko starają się ich czegoś nauczyć :-)

Obrazek użytkownika J z L

26-08-2022 [18:16] - J z L | Link:

pani Anna
Jak już czytasz (jeśli czytasz)  książki to zawsze jednak pamiętaj by je czytać od lewej do prawej
Nie odwrotnie. Bo wyłazi z ciebie burak. Czerwony burak

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [18:23] - Pani Anna | Link:

@JzL
Serio? A nie z dołu do góry?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

26-08-2022 [13:53] - Edeldreda z Ely | Link:

A ja liczę, że niebawem przeczytam ciąg dalszy opowieści o Kwiku 🙂 (Kwik znam i los tej wioski nie jest mi obojętny). 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-08-2022 [18:41] - rolnik z mazur | Link:

@ Edeldreda
to zaczyna byc ciekawe. Pewnie w weekend cos spróbuję napisac chociaż losy bohaterów wydają się byc juz przesądzone. Pzdr 

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

26-08-2022 [13:55] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Umberto Eco to typowy snob — musi prezentować ludziom swoją biblioteczkę, by się dobrze czuć w towarzystwie. Tu wyjaśniam, dlaczego to snobizm: https://www.salon24.pl/u/gps65...

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [14:01] - u2 | Link:

Umberto Eco to typowy snob

A może w przeciwieństwie do GPS prawdziwy erudyta ? :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [17:36] - Pani Anna | Link:

@GPS
Gwoli sścisłości należało napisać "musiał " zamiast "musi", gdyż już zmarło się biedakowi.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

27-08-2022 [06:04] - Grzegorz GPS Św... | Link:

O rany? Naprawdę? To ta biblioteka to też już popioły?

Obrazek użytkownika sake3

26-08-2022 [14:36] - sake3 | Link:

Każdy z nas ma chyba jakąś swoją ulubioną książkę,do której lubi wracać.Dla mnie taką są ,,Pamiętniki'' Kazimierza Chłędowskiego Są one dokumentem obyczajowym i psychologicznym dotyczącym historii ziemiaństwa galicyjskiego. Autora cechuje świetne pióro,dar wnikliwej obserwacji pełniące rolę źródła historycznego.Mnie natomiast przybliża czasy !843-188o tak różne od dzisiejszych.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

26-08-2022 [14:54] - Edeldreda z Ely | Link:

Bardzo dziękuję za rekomendację. 

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [14:54] - u2 | Link:

,,Pamiętniki'' Kazimierza Chłędowskiego

W wieku 3 lat uniknął zagłady z rąk zbuntowanych chłopów. Był przeciwnikiem Powstania Styczniowego. Pewnie przewidywał, że skończy się Rabacją jak w 1846, czyli buntem chłopów przeciwko panom, którzy ani myśleli o zniesieniu pańszczyzny, co sprytnie wykorzystał ruski car. Jak by nie patrzeć cały czas na Ziemi jakieś bunty, rabacje, powstania i wojny. Czas leci, a konflikty pozostają niezmienne :-)

https://pch24.pl/upiory-rabacji/

Obrazek użytkownika sake3

26-08-2022 [15:35] - sake3 | Link:

@u2......Chłędowskiemu zarzucano jednak brak polskiego spojrzenia na sprawy polityczne i gospodarcze i ukazywanie raczej rozgrywek personalnych.Myślę,że pamiętnikarz ma prawo opisywać to co uważa za stosowne i podstawę swoich obserwacji.Bardzo ciekawe są opisy ówczesnych ludzi sztuki,aktorów,atmosfery kultury galicyjskiej.Bardzo ciekawy jest opis znajomości z Heleną Modrzejewską którą przedstawia jako bardzo ujmującą swoją grą ale i sposobem bycia.Oglądając później film z Krystyną Jandą przyznaję,że Janda nie oddała postaci Modrzejewskiej z takim wdziękiem jaki przedstawiała w ,,Pamiętnikach'' Modrzejewska.  

Obrazek użytkownika jazgdyni

26-08-2022 [21:33] - jazgdyni | Link:

@sake3

Cześć

Wiedziałem już po pierwszym zdaniu, że ten dobry, nieco prowokacyjny w dzisiejszych czasach felieton, wywoła wysyp erudytów. Nawet się chwalą, że perełki na śmietnikach zbierają.

A ja powiem, że prawdziwy czytelnik - miłośnik, nie ma ulubionej książki. Bo poprzez lata (u mnie od 12; przedtem były tylko wierszyki i bajeczki) w konkretnym momencie czasu i nastroju, ma się przeróżne ukochane książki. Od "Króla Maciusia I" przez Stanisława Lema i "Paragraf 22" (Joseph Heller uznany za najlepszego amerykańskiego pisarza XX wieku).

A książki naukowe, czyli nie literatura, niezbędne by poskramiać ciekawość i stale czegoś się uczyć, też potrafią być niezwykle pasjonujące.

Pozdrawiam Autorkę

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

26-08-2022 [22:00] - Edeldreda z Ely | Link:

A mnie ten wysyp erudytów bardzo się podoba. Do tego stopnia, że wszelkie wieczorne plany na razie leżą odłogiem 🙂 I to prawda, że prawdziwy "czytelnik-miłośnik" nie ma jednej ulubionej książki... Ma ich dziesięć 😎

Obrazek użytkownika sake3

27-08-2022 [07:31] - sake3 | Link:

@jazgdyni........Mozna mieć ulubioną książkę ale jednocześnie być miłośnikiem jakiegoś ich gatunku.Dla tego nie wstydzę się przyznac,że pasjonuje mnie literatura science-fiction hoć raczej nie fantasy.Kiedyś niebacznie przyznałam się do tego na NB za co zostałam nazwana idiotą.No ale to akurat nie jest rzadkością na NB.

Obrazek użytkownika u2

27-08-2022 [07:33] - u2 | Link:

pasjonuje mnie literatura science-fiction hoć raczej nie fantasy

Również zdecydowanie wolę S-F, fantasy to bajeczki dla grzecznych dzieci typu Wiedźmin :-)

Obrazek użytkownika J z L

27-08-2022 [08:11] - J z L | Link:

pasjonuje mnie literatura science-fiction 
Polecam
​Ta pozycję powinien mieć każdy leming w swojej biblioteczce

https://pbs.twimg.com/media/FbJTLBhVEAgAL3s?format=png&name=small

Obrazek użytkownika sake3

27-08-2022 [09:46] - sake3 | Link:

@JzL....No wie pan....Takie dzieło nie dla takich małych robaczków jak ja.

Obrazek użytkownika sake3

27-08-2022 [09:40] - sake3 | Link:

@u2.....Nawet ,,Wiedźmin'' niesie z sobą jakieś przesłanie i wart jest zastanowienia.Zdecydowanie wolę oczywiście książkę Sapkowskiego ,jest napisana świetnym językiem ale i film nienajgorszy.Urzekła mnie w nim nie osoba Żebrowskiego jako tytułowego bohatera ale wspaniała rzeczywiście baśniowa muzyka Ciechowskiego.W komentarzu popełniłam błąd przez koty przebiegające przez klawiaturę.Już widzę jakie będzie miała używanie pewna pani.

Obrazek użytkownika Pani Anna

27-08-2022 [10:35] - Pani Anna | Link:

@sake3
Wiesz co sake3? "Pewna pani" niedawno wstała i nie miała jeszcze czasu zająć się twoją ortografią.  Jednak jeżeli mnie zdarzy się błąd,  to przyjmuję to do wiadomości,  a nie tłumaczę się kotami.

Obrazek użytkownika Ijontichy

26-08-2022 [15:24] - Ijontichy | Link:

W pewnej stacji radiowej [prywatnej]  podano do wiadomości,że część rodziców odmówiła posyłania dzieci do szkół i zanegowała w ogóle istnienie szkół podstawowych,średnich zrówno publicznych,jak i prywtnych. Odsyłali do FB ponoć na dzis mieli 120000 "polubień"

Ja im napisałem,że nawet zaborcy ruscy i pruscy na takie wynarodowienie nie wpadli!! 
Teraz juz wystarczą trzy przedmioty: 
1.Krok marszowy
2.Nauka zbierania szparagów i mycie garów na zmywaku.
3.Język niemiecki
To,że młodzi "ludzie" są bezdenni głupi,to norma,ale ja spotykam magistrów,którzy są obrażeni,że się od nich wymaga znajomość jezyka...na uczelni,w której chca pracowac.

CO? JA UMIEM ANGIELSKI! PO CO MI ZNAĆ WŁOSKI...
Pytam klienta: Ale Machiavelli pisał po włosku ,czy po angielsku? 
To se przetłumacze w necie...ręce opadają,zęby bolą...

O Dostojewskim słyszeli...Panie to skarpeta Putina...i tyle :-)))

Obrazek użytkownika r102

26-08-2022 [16:30] - r102 | Link:

„Ja, co nigdy nie czytam lub przynajmniej mało, wiem, że tak jest najlepiej, jak przedtem bywało”

Tak że nie ma co demonizować dzisiejszych czasów :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

26-08-2022 [20:39] - Edeldreda z Ely | Link:

Bardzo długo myślałam nad jakąś ciętą ripostą do tego wpisu i w końcu wymyśliłam: jak wiele książek musiał przeczytać autor, by móc w usta swojego bohatera włożyć tak lekkie, niewymuszone słowa 🙃

Obrazek użytkownika admin

26-08-2022 [17:13] - admin | Link:

Jak to pięknie napisane 👍

Obrazek użytkownika paparazzi

26-08-2022 [17:19] - paparazzi | Link:

Niech tam, przyznam się bez bicia, glosowałem na prezydenta Polski co się chwalił później ze żadnej książki w życiu nie przeczytał. O tempora mores.

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [17:39] - Pani Anna | Link:

@paparazzi
Za to napisał więcej niż przeczytał,  co jednak nieczęsto się zdarza.

Obrazek użytkownika paparazzi

26-08-2022 [17:44] - paparazzi | Link:

Proszę Pani, chyba donosów a prowadzący czytał.

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [18:21] - Pani Anna | Link:

@Paparazzi,
no, to chyba Danka, a nie Bolek, chociaż w sumie co za różnica.  Napisała więcej,  niż CAŁA  rodzina przeczytała.

Obrazek użytkownika Maverick

26-08-2022 [18:42] - Maverick | Link:

Po angielsku,  Things are turning around, massive lawsuits coming up against promoters of the vaccinations and even youtube changing it's tunes. Wake up. If your source of info is MSNBC, CNN, FOX and other cabal controlled networks you maybe not aware of this. However those paid agents of Lucifer wont even admit theirs wrong doing, big money is only important for them, and not informing a public. So don't expect apologies from them.

Obrazek użytkownika terenia

26-08-2022 [18:56] - terenia | Link:

@Pani Anna
Ani Danka,ani Bolek to dzieła ghostwriterów,ha,ha

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [19:03] - Pani Anna | Link:

@Terenia
Jasne, że tak, przecież ci ludzie to niemal analfabeci. Po prostu  żal mi się zrobiło  pana Paparazzi, dlatego to napisałam.  Żeby pocieszyć człowieka. 

Obrazek użytkownika terenia

26-08-2022 [19:26] - terenia | Link:

@Pani Anna 
Domyślałam się .
Wracając do Ghost Writera to polecam (o ile Pani nie czytała) kapitalny thriller polityczny R.Harrisa "Ghost Writer",w Polsce został wydany pod tytułem "Autor widmo" .Bohater zostaje wynajęty do napisania biografii byłego premiera Wielkiej Brytanii. Pozdrawiam 

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [19:33] - Pani Anna | Link:

@Terenia
Oglądałam film. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika sake3

26-08-2022 [19:48] - sake3 | Link:

Zaczęło się tak pięknie o książkach a skończyło huraganowym ogniem na piwnicę pana @u2 i ,,analfabetyzm' 'pana @paparazzi.Jak zwykle zresztą tylko na NB.można spotkac tak błyskotliwe komentarze.Może w takim razie porozmawiamy o bibliotekach,wieczór przecież jeszcze się nie skończył.J ak państwo oceniają zasób pozycji książkowych-zadowalający,mało atrakcyjny,czy może lubicie chodzić do biblioteki i tam znajdować coś ciekawego dla siebie? Są tam też piwnice z półkami pełnymi książek i audiobooki i nikt tego nie krytykuje.

Obrazek użytkownika juur

26-08-2022 [19:56] - juur | Link:

@sake
W pewnym wieku mężczyźni przestają kupować książki a zaczynają je czytać.

Obrazek użytkownika sake3

26-08-2022 [20:56] - sake3 | Link:

@juur........No to i tak się chwali że czytają choć tak późno.Brawo panowie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [20:08] - Pani Anna | Link:

@sake3
Chwila, gdzie wyczytałas coś o analfabetyzmie pana Paparazzi? Przeczytaj jeszcze raz cały wątek,  MOŻE  coś zrozumiesz. Poczucie humoru, zwłaszcza absurdalne nie jest twoją mocną stroną. Znowu wmawiasz dziecko do brzucha.

Obrazek użytkownika sake3

26-08-2022 [20:38] - sake3 | Link:

Ortografia zaś nie jest Pani mocną stroną.Proszę przeczytać jeszcze raz swój komentarz.

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [21:33] - Pani Anna | Link:

@sake3
no widzisz,  jak coś mądrego napiszesz,  to aż milo. Już poprawiam.

Obrazek użytkownika u2

26-08-2022 [20:41] - u2 | Link:

Poczucie chumoru, zwłaszcza absurdalne nie jest twoją mocną stroną.

you made my day :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [21:30] - Pani Anna | Link:

@ u2
you too

Obrazek użytkownika paparazzi

26-08-2022 [21:31] - paparazzi | Link:

Eee tam, czepiasz się Pani z edytuje i poprawi. A ty nie jesteś nawet Panem.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

26-08-2022 [21:23] - Edeldreda z Ely | Link:

Ja do bibliotek nie chodzę, choć czytam prawie non-stop. Wszystkie książki kupuję w internetowych antykwariatach za bezcen lub pobieram z sieci. Ale doceniam ogromną rangę bibliotek w zachowywaniu od zapomnienia naszego dziedzictwa. Miałam znajomego, który prowadził bloga. Po Jego śmierci, blog został zamknięty, a dostęp do myśli przyjaciela utracony na zawsze. Taka  jest złudna rzeczywistość Internetu. Na szczęście znajomy przezornie zdeponował swoje książki w Bibiotece Narodowej. Ale Jego  felietonów nie wróci już nikt.  Napiszę kiedyś o tym. 

Obrazek użytkownika sake3

26-08-2022 [21:45] - sake3 | Link:

Dobrze,że mi Pani przypomniała o internetowych antykwariatach.Innych już bowiem u nas nie ma,zresztą księgarń też.Dlatego chodzę do biblioteki na naszym osiedlu i jestem mile zaskoczona dużą ilością książek i przemiłą obsługą.Różne nowości głównie dokumentalne pozycje sa na specjalnych stołach,można je przejrzeć przed pobraniem.Bibliotekarki nawet osobiście dostarczaja do domu starszym ludziom książki na telefon.

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-08-2022 [22:46] - Pani Anna | Link:

He, he, jak poszłam pierwszy raz do biblioteki, to też byłam zaskoczona dużą ilością książek. Pamiętam jak dziś,  a było to w II klasie podstawówki. 

Obrazek użytkownika juur

26-08-2022 [19:51] - juur | Link:

Książki, wiedza nie należą do priorytetów od 89r. Kult wiedzy, jeśli można tak powiedzieć, jako pierwszy poległ po okrągłym stole jako wynik długofalowej strategi, która doprowadziła nas do 30% progu zdania matury. Można zapytać po co taka matura i dla kogo? 30% próg maturalny mówi wszystko o planowanej "ścieżce kariery" absolwentów. To nawet nie montażysta to raczej osoba do pakowania. Po kursach obsługa wózka widłowego a ukoronowanie kariery to obsługa szlabanu z wagą.... I to jest plan okrągłostołowy, który sumiennie realizuje, również obecna ekipa.

Obrazek użytkownika sake3

26-08-2022 [20:49] - sake3 | Link:

Ja bym raczej powiedziała,że to nie sam fakt sprowadzenia poziomu matur do parteru a całokształt edukacji doprowadził do katastrofalnego stanu czytelnictwa i wiedzy.No i zabawa zwana komórką.

Obrazek użytkownika J z L

26-08-2022 [21:50] - J z L | Link:

Karol Dickens:
- Są książki, których grzbiety i okładki stanowią najlepszą ich część

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

26-08-2022 [22:30] - Edeldreda z Ely | Link:

@J z L
🙂
Profesor Wolniewicz na jednym ze swoich wykładów podszedł do tablicy i narysował wykres obrazujący na jakie grupy dzielą się według Niego współczesne pozycje wydawnicze. Jedną grupę oszacował na 5%, druga na aż 95... Pierwszą stanowiła literatura, drugą... makulatura. 

Obrazek użytkownika J z L

27-08-2022 [00:14] - J z L | Link:

dlatego przestaliśmy się wstydzić nieczytania.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

27-08-2022 [09:51] - Edeldreda z Ely | Link:

@ J z L 
A to już rola i powinność moralna inteligencji... To ona jest cenzorem i podaje dalej, nam do wierzenia...  "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie". 

Obrazek użytkownika sake3

27-08-2022 [07:22] - sake3 | Link:

@Pani Edeldreda z Ely........chciałabym polecić jeszcze jedną ciekawą pozycję-,,Dzienniki Samuela Pepysa''.To opisywane dzień po dniu zycie mieszczanina z XVII-towiecznej Anglii,takie bardzo zwyczajne,dni powszednie bez wzlotów i upadków .Jest opis wielkiego pożaru Londynu.Badzo żałuję ale podczas przeprowadzki ka książka mi zginęła.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

27-08-2022 [07:42] - Edeldreda z Ely | Link:

@sake3
Dziękuję.
W rewanżu  serdecznie polecam Słońce też wschodzi, Hemingwaya. 

Strony