Kapitan Antoni Kocjan zatrzymał niemieckie rakiety

120 lat temu, 12.08.1902 r. urodził się kpt. Antoni Kocjan, inżynier, pilot, genialny konstruktor lotniczy, twórca wspaniałych  szybowców t.j. Czajka, Sokół, Wrona, Komar, Orlik, więzień Auschwitz. Szef wywiadu lotniczego AK, kierował akcją rozszyfrowania tajnych broni niemieckich V-1 i V-2. Przyczynił się do wygrania wcześniej II WŚ. Ocalił życie milionów ludzi.

Podczas wojny Polsko-bolszewickiej będąc gimnazjalistą służył ochotniczo w 11. Pułku Piechoty. Po maturze rozpoczął w 1923 r. studia na Politechnice Warszawskiej. W 1929 r. ukończył kurs pilotażu.

Był nagradzany w różnych zawodach. W 1930 r. zdobył 2. Nagrodę na Zawodach Młodych Pilotów. Oblatywał samoloty RWD-2 i RWD-7 bijąc na nich wraz z Franciszkiem Żwirką i Jerzym Drzewieckim rekordy wysokościowe. 

Opracował konstrukcję wodnosamolotu z napędem śmigłowym, zaprojektował szybowiec „Czajka", bardzo przydatny do szkolenia pilotów. 

Od 1932 r. był kierownikiem i głównym konstruktorem we własnych Warsztatach Szybowcowych na Polu Mokotowskim w Warszawie. Produkował szybowce: „Wrona”, „Sroka”, „Sokół”, „Orlik”, „Mewa”, „Komar”, zaprojektował motoszybowce „Bąk”. 
Spośród 1400 szybowców zbudowanych w latach 30-tych, ok. 700 było jego konstrukcji. 

Na jego szybowcach ustanowiono 40 krajowych rekordów i 1 międzynarodowy, a na motoszybowcu „Bąk” 2 rekordy międzynarodowe. Mimo że nie ukończył studiów technicznych był genialnym konstruktorem, za co został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Podczas II WŚ związał się z ZWZ/AK. 19.09.1940 r. został aresztowany w łapance ulicznej w Warszawie i osadzony na Pawiaku, skąd Niemcy deportowali go do KL Auschwitz. Wraz z nim do obozu trafił m.in. rtm. Witold Pilecki.  

Zwolniony został dzięki staraniom znajomych z Warszawy i technicznej firmy niemieckiej „Techno-Service”, w której pracował przed aresztowaniem, po czym ponownie podjął pracę w tej firmie. Powrócił do działalności konspiracyjnej w ZWZ/AK udzielając się w tajnej produkcji ręcznych granatów zaczepnych oraz zajmując się naprawą pistoletów i produkcją do nich niektórych elementów. 

W budynku warsztatów szybowcowych Kocjana powstała tajna drukarnia wojskowa, która była największa drukarnią konspiracyjną w okupowanej Polsce. 
W latach 1943-44 Polski wywiad pod kierownictwem Antoniego Kocjana wniósł ogromny wkład w rozpoznanie niemieckiego ośrodka badań rakietowych na wyspie Uznam w Peenemünde, a sam Kocjan rozszyfrował tajemnice niemieckich bomb latających V-1 i rakiet dalekiego zasięgu V-2. 

Po jego depeszy z opisem nowej broni alianci zbombardowali ośrodek Peenemünde. Spowodowało to, że niemiecki program użycia tych broni został opóźniony o pół roku, co umożliwiło aliantom inwazję na Francję 6.06.1944 r., a Londyn uratowało od większego zniszczenia.

W VI.1944 r. wraz z żoną został aresztowany i osadzony na Pawiaku i rozstrzelany w grupie ostatnich więźniów Pawiaka,13.08.1944 r., dzień po swoich 42 urodzinach....
Za swoje niezwykłe zasługi został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. 
Jego imię nosi Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu. https://zskocjan.pl/

Pamięć, Cześć i Chwała  Kapitanowi Antoniemu Kocjanowi.

Źródło :
https://www.1944.pl/artykul/na... 
https://dlapilota.pl/wiadomosc...
http://www.polskieradio.pl/39/...
https://krolowa.pl/nieznana-hi...