Bohaterski kapłan ks. kapelan Ignacy Skorupka

14 sierpnia 1920 roku poległ ks. Ignacy Skorupka.

Tego dnia 1920 roku w bitwie pod Ossowem poległ ks. kapelan Ignacy Skorupka.

Ignacy Skorupka urodził się 31 lipca 1893 roku w Warszawie, w rodzinie herbu Ślepowron. Był synem Adama Skorupki, urzędnika Towarzystwa Ubezpieczeniowego w Warszawie oraz Eleonory, córki powstańca z roku 1863. Ukończył 4-letnie gimnazjum filologiczne.

W 1916 roku przyjął święcenia prezbiteriatu. Był proboszczem w Klińcach, tam uczył języka polskiego, greckiego, łaciny i innych przedmiotów. W 1918 wrócił z Rosji do Polski (Wyjazd w roku 1915). Rok później opiekował się archiwum Kurii Warszawskiej.
Wraz z zbliżającymi się wojskami bolszewików na własną prośbę został kapelanem wojskowym.

14 sierpnia 1920 roku rozegrała się bitwa pod Ossowem, wbrew legendom które mówiły, że ks. Ignacy prowadził wojska w bitwie trzymając krzyż w ręku, tak pozostał postacią historyczną tamtych czasów.

Zginął od strzału kuli ekrazytowej strzelonej w głowę, podczas gdy udzielał ostatniego namaszczenia jednemu z rannych żołnierzy.

3 dni po śmierci ciało ks. Skorupki przyjechało do Warszawy i zostało pochowane na Powązkach. Gen. Haller przyznał pośmiertnie ks. Ignacemu Srebrny Order Virtuti Militari.

Źródło :
https://historykon.pl/w-bitwie...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

14-08-2022 [22:41] - u2 | Link:

Zginął od strzału kuli ekrazytowej strzelonej w głowę

Amunicja ekrazytowa - pociski wskaźnikowe, elaborowane ekrazytem.
Pociski przeznaczone do wstrzeliwania się, które po trafieniu wybuchały, powodując obłoczek dymu ułatwiający celowanie.

Kategoria:
Amunicja artyleryjska

https://pl.wikipedia.org/wiki/...