Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

RoSSja jak "Kursk" szybko tonie

Tezeusz, 13.08.2022
12 sierpnia 2000 roku miała miejsce katastrofa okrętu „Kursk”
„Kursk” K-141 był rosyjskim okrętem podwodny z napędem jądrowym trzeciej generacji, który do służby wszedł w 1994 roku. Jego przeznaczeniem było zwalczanie dużych jednostek pływających w tym lotniskowców.
Latem 2000 roku okręt wypłynął w kierunku Morza Barentsa, aby wziąć udział w przygotowanych na dużą skalę manewrach rosyjskiej marynarki wojennej. „Kursk” w tym czasie pełnił zadania szkoleniowe i na jego pokładzie przebywało 118 marynarzy.
Jednym z zadań podczas manewrów było odpalenie z głębokości peryskopowej dwóch torped ćwiczebnych. Prawdopodobnie podczas przygotowania do działań doszło do wybuchu wyciekającego nadtlenku wodoru, który używano jako utleniacz dla paliwa w przenoszonych przez „Kursk” ciężkich torpedach przeciwokrętowych 65-76 Kit.
To zapoczątkowało serię 5-7 wybuchów o sile 2-3 ton TNT. Eksplozja ta powstała prawdopodobnie z wybuchu kilku głowic bojowych, znajdujących się w przedziale torpedowym, powodując ogromną wyrwę w poszyciu jednostki. Fala eksplozji zniszczyła kilka grodzi, przez co okręt nabrał tyle wody, że zaczął tonąć, aż osiadł na głębokości 108 metrów, przechylony na lewą burtę pod kątem 1,5°.
Z relacji ocalałych członków załogi zaraz po wybuchu wiemy, że przeżyło ich tylko 23, którzy znaleźli schronienie w przedziale nr 9. Nazwiska ocalałych eksplozję zanotował oficer „Dmitrij Kolesnikow”, a ostatnie zdanie, które napisał przed śmiercią brzmiało:
"Jest zbyt ciemno, ale spróbuję pisać po omacku. Chyba nie ma szans, 10-20 procent. Mamy nadzieję, że ktoś to jednak przeczyta. Poniżej jest lista ludzi z załogi innych przedziałów, którzy zgromadzili się w dziewiątym i będą próbowali wyjść. Pozdrowienia dla wszystkich, nie trzeba rozpaczać..."
Nie wiadomo, jak długo udało się przeżyć ocalałym. Na pewno nie uruchomili oni ani jednego z trzech systemów ratunkowych, jakie były zainstalowane na pokładzie okrętu. Przez co lokalizacja ich położenia była bardzo trudna.
W początkowej fazie Rosjanie prowadzili akcję ratunkową na własną rękę. Odrzucili pomoc Brytyjczyków, Norwegów i Amerykanów, oskarżając ich o cyniczną grę. Dopiero po pięciu dniach władze w Moskwie poprosiły oficjalnie o wsparcie. Na Morzu Barentsa już operowała ekipa brytyjsko-norweska, która od razu ruszyła do akcji. 21 sierpnia Norwegowie dotarli do wnętrza. Niestety już wtedy nikt z załogi nie żył.
Władze rosyjskie w roku następnym zdecydowały się wydobyć wrak okrętu. Oficjalnie uznano, że przyczyną katastrofy był wybuch torpedy. Los żywych ludzi w tym wraku był dla Kremla czymś zupełnie obojętnym...
Dzisiaj faszystowska roSSja bandycka mordując niewinnych ludzi na Ukrainie czyniąc tam ludobójstwo nie tylko stała się państwem terrorystycznym ale zmierza jak kiedyś jej okręt flagowy " Kursk" na dno. Na dno moralne, ekonomiczne, wizerunkowe na dno cywilizacji i odrzut uczciwych ludzi.
Żródło :
https://www.rmf.fm/magaz…
https://wiadomosci.onet…
https://historykon.pl/12…
.
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 625
u2

u2

13.08.2022 08:35

Rosjanie prowadzili akcję ratunkową na własną rękę.
Czyli czekali, aż ich marynarze wyciągną kopyta. Wiadomo tajemnice atomowe ważniejsze od życia kilkudziesięciu mariaków :-)
Tezeusz
Nazwa bloga:
Tezeusz
Zawód:
https://albicla.com/Tezeusz
Miasto:
Gdynia

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 1, 883
Liczba wyświetleń: 3,516,881
Liczba komentarzy: 18,665

Ostatnie wpisy blogera

  • Odznaki bohaterów
  • Powstańcza miłość. Historia prawdziwa
  • Mordowali Polaków Niemcy ale mordowali także i Rosjanie. AUSCHWITZ

Moje ostatnie komentarze

  • W punkt
  • @ Tomaszek przecież wiesz i znasz pro kacapskie i niemieckie postawy i powiązania blogerów NB z czerwonymi oni wcale ich nie ukrywają wielu sam ujawniłem w moich materiałach.
  • Ten blogger to potomek Niemieckiego scierwa

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Przesmyk Suwalski – czy tam zaatakuje Rosja?
  • Szczepionki przeciwko COVID-19 – dlaczego są bezpieczne?
  • Dlaczego Polscy nie chcą się szczepić przeciwko Covid19

Ostatnio komentowane

  • Tezeusz, @ Tomaszek przecież wiesz i znasz pro kacapskie i niemieckie postawy i powiązania blogerów NB z czerwonymi oni wcale ich nie ukrywają wielu sam ujawniłem w moich materiałach.
  • Tomaszek, Było jeszcze Kołdyczewo . I to nie takie jak w Wikipedii . I narodzik też cyrylicowy . Wierny zawsze niezależnie czy to car , putin czy stalin . Kolejny temat do eksploracji .  Czy Ponary nie…
  • Tomaszek, Sake Bo Ty nic nie rozumiesz , ja z resztą też . Jest tu troche , jak ich oceniam "dzwonów gumowych " Produkują sie jak stachanowcy na wszystkie tematy . Pisałem już że Nasze Blogi to w zasadzie…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności