Bitwa pod Falaise. Bohaterstwo Żołnierza Polskiego

KRWAWA BITWA POD FALAISE 7-21 SIERPNIA 1944 przełamała obronę niemiecką w Normandii. Był to decydujący etap bitwy o Normandię podczas II wojny światowej. Czołgiści na czele z gen Stanisławem Maczkiem udowodnili, że stać ich na wiele. Dywizja Pancerna gen Stanisława Maczka siała prawdziwy postrach wśród Niemców. Inwazja w Normandii była sukcesem Polaków, którzy dokonali cudu w bitwie pod Falaise, a Bredę wyzwolili bez ani jednej ofiary cywilnej
,,Żołnierz Polski bić się może o wolność wszystkich narodów, umiera tylko dla Polski "mawiał generał Stanisław Maczek, dowódca Pierwszej Dywizji Pancernej na froncie zachodnim.
Bitwa pod Falaise 12 -21 sierpnia 44 r i Mont Ormel 19-21 sierpnia 44 r to miejscowości w Normandii, zapisane na kartach historii II wojny światowej ze względu na zażarte walki toczone w tym rejonie. Dla polskiej jednostki była to pierwsza bitwa tej kampanii, chociaż wielu jej żołnierzy miało za sobą szlak bojowy w Polsce w 1939 r. oraz w Norwegii i we Francji w r 1940.

Kanadyjska 1 Armia z naszą polską dywizją w składzie, zamknęła pod Falaise pierścień okrążenia, w którym znalazły się dwie niemieckie armie: 7 i 5 Pancerna. Próbując się z niego wydostać, nacierały z desperacją na pozycje polskie i kanadyjskie, nie bacząc na ponoszone straty.

Niezwykle krwawa bitwa odbyła się w dniach od 7 do 21 sierpnia 1944 roku pod Falaise. Ważną rolę odegrali w niej Polacy. Generał Montgomery, który dowodził siłami lądowymi, oceniając bitwę powiedział: "Niemcy byli jakby w butelce, a polska dywizja była korkiem, którym ich w niej zamknęliśmy".

W jej wyniku przełamano obronę niemiecką oraz doprowadzono do wyjścia aliantów na linię Sekwany, a później Renu. 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen Stanisława Maczka weszła w skład II Korpusu Kanadyjskiego i wzięła udział w operacji, której celem miało być odcięcie drogi odwrotu siłom niemieckim.
7 sierpnia 1944 r rozpoczęło się natarcie. Sygnałem do wyruszenia Pierwszej Dywizji Pancernej do ataku miało być uderzenie bombowców brytyjskich i amerykańskich w pozycje niemieckie. Jednak lotnictwo alianckie pomyliło się i zamiast bombardować Niemców, zbombardowano Polaków.

Zrzucenie bomb przez aliantów na własne wojska znacznie osłabiło siłę ataku. W ciągu pierwszego tygodnia, cały II Korpus posunął się na odległość zaledwie około 10 kilometrów.
,,Jeden kilometr, trzy kilometry, pięćset metrów i tak dalej, a wciąż przed nami i po bokach okopani po dziurki w nosie Niemcy, ich miny i celny ogień wszelkiego kalibru. Ubywało nas, to tu, to tam, z przodu, z tyłu, ze środka. Och, jak bardzo jednostka pancerna nie lubi takiego dreptania w miejscu "- wspominał gen. Stanisław Maczek.

W tym czasie działania wojsk alianckich w pozostałych sektorach doprowadziły do częściowego okrążenia wojsk niemieckich. Jedyna możliwa droga, którą mogły się one wycofać w głąb Francji, przebiegała przez korytarz o szerokości mniej niż 30 km. Zadanie zablokowania drogi odwrotu wojskom niemieckim powierzono m.in. Pierwszej Dywizji Pancernej.

Brawurowa akcja X Pułku Strzelców Konnych doprowadziła 15 sierpnia do uchwycenia przepraw Niemców przez rzekę Dives. Pierwsza Dywizja Pancerna otrzymała rozkaz opanowania rejonu miasteczka Chambois. Gen. Maczek z własnej inicjatywy dorzucił kompleks wzgórz Mont Ormel (nazwany przez niego "Maczugą"), którego posiadanie pozwoliłoby dywizji na wykonanie zadania.

Wzgórza te przecinały ostatnie drogi odwrotu niemieckiego, a zarazem dawały szansę oparcia się atakom niemieckim w chwili krytycznej.
19 sierpnia oba kluczowe punkty: miasteczko Chambois i "Maczuga" zostały opanowane przez dwa zgrupowania 1 Dywizji Pancernej. W ten sposób okrążono 7 Armię Niemiecką w tzw. kotle Falaise. Jednocześnie ze wszystkich stron na te strategiczne punkty zmierzały zgrupowania niemieckie.

Wojsko polskie było tam okrążone. Armia niemiecka została okrążona przez aliantów, a wewnątrz niej znalazło się wojsko polskie.
Jak mówił gen. Maczek ,,Pierwsza Dywizja Pancerna była postawiona na drodze byka i usiłowała go schwycić za rogi. Podczas kiedy główne siły brytyjskie i amerykańskie zajęły się trzepaniem tego byka po bokach i po ogonie, dodając mu jeszcze rozpędu do uciekania".

Przez 3 dni i noce na Maczudze i w miejscowości Chambois, trwały krwawe walki. Mimo zupełnego odosobnienia, mimo tego, że amunicję trzeba było zrzucać z powietrza, że przewaga Niemców była zdwojona przez rozpaczliwą wolę przebicia się, niemieckie korpusy pancerne nie dokonały tego, musiały skapitulować, zostawiając pole zasłane trupami ludzi, koni i sprzętu.Wzięto wówczas do niewoli ok 6 tysięcy Niemców, zniszczono 70 czołgów, 500 samochodów i ponad 100 dział.

Po bitwie, po uzupełnieniu strat 1 Dywizja Pancerna powróciła na pierwszą linię frontu i wzięła udział w pościgu za wycofującymi się wojskami niemieckimi. Dzisiaj u podnóża tych wzgórz w miejscowości Longuennerie znajduje się polski cmentarz wojenny.Polski Cmentarz Wojenny w Urville-Langannerie w Normandii jest jedynym polskim cmentarzem w okolicy. Na cmentarzu znajduje się 696 grobów, żołnierzy Pierwszej Pancernej Dywizji Generała Maczka, która w sierpniu 1944 r brała udział w Bitwie o Normandię.

Cześć i Chwała Bohaterom

Żródło :
https://muzhp.pl/pl/e/1779/pol...
https://warhist.pl/bitwy/bitwa...
https://www.facebook.com/profi...
https://wielkahistoria.pl/bitw...

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-08-2022 [23:59] - Pani Anna | Link:

A ta III wojna światowa za naszą międza już się skończyła, czy co, że  musisz o Falais pisać? I gdzie się podziała twoja kumpela z tym swoim obrzynem? Bo że nie poległa, to więcej niż pewne. W ogóle jakoś mało patriotycznie się tu zrobiło,  to są skutki byczenia się na wakacjach, zamiast relacjonować wojnę. Niepięknie. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-08-2022 [07:47] - Tezeusz | Link:

@Anna gary
Pomyte gary ? bo wali sowieckim gawneeemmm jak diabli to są skutki wąchania osranej dupy bandyty putlera. Kup sobie elementarz z podstawówki i uzupełnij wiedzę bo kompromitacja od ciebie śmierdzi.

 

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-08-2022 [10:35] - Pani Anna | Link:

Doceniam i wzrusza mnie niezmiernie, że Ty nawet zajęty wiosłowaniem (co w pewnym wieku dla mężczyzny jest prawdziwym wyzwaniem...) troszczysz się o moje gospodarstwo domowe. Nie to, co ta twoja kumpela, która najwyraźniej ma nas i ta całą wojnę w głębokim poważaniu. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-08-2022 [11:02] - Tezeusz | Link:

@ Anna sowiet !
"że Ty nawet zajęty wiosłowaniem "

Od kiedy chodziliśmy razem na TYczki a gary nie umyte i smród gooowna sowieckiego wali , oj wali..A elementarz kupiony bo wiedzą nie błyszczysz ! Twój dorobek prawie 5 letni na NB to ZERO, takie zero intelektualne takie scierwoneonowe !

" Nie to, co ta twoja kumpela"
Nie mam kumpeli na NB chyba,ze ty masz scierwoneonowe gówniane rusofilowe badziewia. Swój do swego ciągnie !

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-08-2022 [12:06] - Pani Anna | Link:

Pacz Pan co to się w tej przyrodzie wyprawia, że  trudno nadążyc. Do Ujejskiej już się nikt nie przyznaje? A taka była amerykańska,  banderowska. Zmiany, zmiany, zmiany...

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-08-2022 [12:19] - Tezeusz | Link:

@Anna rus
Gary śmierdzą ruskim gooowwnem, wiedza zerowa, kultura podobna.Kup se TY czki i elementarz możesz wtedy dyskutować na moim blogu, inaczej wali dalej gówno..Wiedza zero, patriotyzm zero, czyli komletne zero..scierwoneonowy desancik..osranej dupy bandyty putlerka.
Maski włóż..

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-08-2022 [13:34] - rolnik z mazur | Link:

@ pani Anno
też się zastanawialem co się stalo ze słynną snajperką Ujejska. Moze jednak polegla z bronią w reku podczas grilowania. To byloby piekbe odejście. NB. pzdr 

Obrazek użytkownika sake3

07-08-2022 [13:54] - sake3 | Link:

@Rolnik z mazur.....Doprawdy nie podejrzewałam Pana na tak obsceniczny dowcip.

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2022 [13:57] - Pers | Link:

Pani Anna
//Do Ujejskiej już się nikt nie przyznaje?//
Dziwisz się?

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-08-2022 [15:07] - Tezeusz | Link:

Rus..kiewicz
"Ciecie z ABW musiały ładnie mnie przeprosić.
Chcieli zabłysnąć ale wyszli na durni... :)))))""

A do ciebie to kto się przyznaje ABW skoro ich obrażasz. 
Do czasu !

Obrazek użytkownika Kaczysta

07-08-2022 [17:34] - Kaczysta | Link:

Dachowiec zostawił dziecko na plaży na zaledwie 3 minuty i...

https://pbs.twimg.com/media/FZidRP6X0AI_ErN?format=jpg&name=4096x4096

Obrazek użytkownika J z L

07-08-2022 [14:48] - J z L | Link:

Anna
a ty taka zwykla ,taka pizda ruska

Obrazek użytkownika sake3

07-08-2022 [16:32] - sake3 | Link:

@JzL......Do czego mają prowadzić takie określenia? Nawet jeśli się nie lubimy warto zachować jakieś bardziej uprzejme formy zwracania się. Obrażając kobietę nie można błysnąć kindersztubą..

Obrazek użytkownika u2

07-08-2022 [00:19] - u2 | Link:

Brawurowa akcja X Pułku Strzelców Konnych

Myląca nieco nazwa, ale nawiązująca do Pułku z 1939 roku :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...(PSZ)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-08-2022 [13:30] - rolnik z mazur | Link:

@ Tezeuszku

W nagrodę gen. Maczek dostal zaszczytna pozycję barnana w pubie. Tak na marginesie to podczas podróży po świecie poznałem w Bredzie jednego z czołgistów od gen. Maczka, ktory poznal miejscową piękność i zostal w Bredzie - wielu po prostu zwietrzylo pismo nosem i zostali .

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-08-2022 [13:32] - Tezeusz | Link:

@Rolnik
Tak to prawda..

Obrazek użytkownika u2

07-08-2022 [15:15] - u2 | Link:

W nagrodę gen. Maczek dostal zaszczytna pozycję barnana w pubie.

Z tego co pamietam to była niezła fucha. Załatwili mu ją jego koledzy. Przynajmniej się nie nudził na stare lata.

poznałem w Bredzie jednego z czołgistów od gen. Maczka, ktory poznal miejscową piękność i zostal w Bredzie - wielu po prostu zwietrzylo pismo nosem i zostali .

Ten wyjazd to w nagrodę, że twój pociotek kapował AK-owców do UB ?

Poniżej ciekawy artykuł o pamiątkach w Bredzie po armii gen. Maczka :

https://www.zwiadowcahistorii....
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-08-2022 [23:49] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot

To podobno twój kapował na ub i wielu siedziało . i jak się nie mylę to twój ojciec były kapo razem z matką. 
 

Obrazek użytkownika u2

08-08-2022 [00:11] - u2 | Link:

E nie, to ty się chwaliłeś pociotkiem, który dobrowolnie się zgłosił na UB :-)