Ukochał dzieci ponad swoje życie. Janusz Korczak

Z materiałów IPN :

80 lat temu Janusz Korczak wraz z podopiecznymi udał się w ostatnią drogę do obozu zagłady w Treblince.

„Jestem mistrzem ekonomii wysiłku…” – napisał o sobie Ja­nusz Korczak w styczniu 1942 r. Zdanie to, wplecione w oficjalny tekst kierowany do władz, może być streszczeniem życia czło­wieka, którego bogatą biografię dałoby się podzielić na kilka nie­zależnych ludzkich historii.

 Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit) był lekarzem, teoretykiem i praktykiem wychowania, pisarzem i działaczem społecznym. Stawiał siebie na granicy kultury polskiej i świata żydowskiego. 

W 1912 roku wraz ze Stefanią Wilczyńską założył Dom Sierot. W latach 1919–1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej pełnił służbę lekarza w Wojsku Polskim (jako major) w szpitalach w Łodzi i Warszawie. W 1939 r., mimo że nie był już czynnym żołnierzem, założył mundur i toczył codzienną walkę o utrzymanie Domu Sierot, który w 1940 r. został przeniesiony na obszar getta.

5 lub 6 sierpnia 1942 r. wychowankowie z Domu Sierot zostali poprowadzeni na Umschlagplatz, skąd bydlęcymi wagonami mieli odjechać do Treblinki. Korczak udał się w ostatnią drogę ze swoimi podopiecznymi i współpracownikami. Korczak mówił dzieciom, że nie powinny się martwić, że jadą na letnisko. 

Irena Sendlerowa tak zapamiętała ostatnią drogę Korczaka i jego podopiecznych:

„Był już wtedy bardzo chory, a mimo to szedł wyprostowany, z twarzą przypominającą maskę, pozornie opanowany: Szedł przodem tego tragicznego pochodu. Najmłodsze dziecko trzymał na ręku, a drugie maleństwo prowadził za rączkę. We wspomnieniach różnych osób jest tak, a w innych inaczej, co nie znaczy, że ktoś się myli. Trzeba tylko pamiętać, że droga z Domu Sierot na Umschlagplatz była długa. Trwała cztery godziny”. 
Marsz dzieci na Umschlagplatz jest jednym z najdramatyczniejszych momentów niemieckiej okupacji w Polsce. 

Przeczytaj broszurę IPN o Januszu Korczaku 
https://bit.ly/3JiMrad

 Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie przygotowało biograficzną wystawę elementarną poświęconą Korczakowi. Więcej o wystawie 
https://bit.ly/3bvuJ6P

Pobierz panele wystawy 
https://bit.ly/3QkYTIG

 

Źródło :
https://m.facebook.com/story.p...
   
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

05-08-2022 [17:46] - u2 | Link:

W Suwałkach jest ulica Korczaka, poświęcona temu wybitnemu Polakowi żydowskiego pochodzenia. Jest tu również popiersie Jemu poświęcone.