Co zrobi Rosja i co zrobić z Rosją?

Z natłoku informacji i opinii na temat Rosji trudno się zorientować na temat rzeczywistej sytuacji, w jakiej się to państwo znajduje. Nawet zdefiniowanie zjawiska, jakim jest współczesna Federacja Rosyjska, taką bowiem oficjalnie nazwę nosi to państwo, nie jest łatwe. Przede wszystkim, na wzór ZSSR, nazwa jest myląca, nie jest to bowiem żadna federacja, tylko centralnie sterowany twór biurokratyczny na podobieństwo swojego sowieckiego poprzednika, z domieszką carskiej ornamentyki.
Charakterystyczną cechą, przejętą wprost po władzy kompartii, jest jednoosobowa pozycja obecnego prezydenta, będącego faktycznie następcą generalnych sekretarzy z dodatkiem splendoru prezydenckiego, zaczerpniętego z obyczajów carskich. Taki wzór władzy został wprowadzony za potulną zgodą organów przedstawicielskich państwa, ponad jego konstytucją. Świadczy to jedynie o tym, że prawdziwe źródła władzy w tym kraju są inne aniżeli formalnie obowiązujące.
Taki system rządzenia Rosją istnieje od wieków i jest dziedzictwem nie tylko początków ruskiej, nie słowiańskiej, państwowości, trzystuletniego „iga” tatarskiego i władztwa Moskwy.
Jedyna próba stworzenia państwa demokratycznego skończyła się nie „rewolucją październikową”, ale kompromitacją, z możliwością obalenia jej przez każdego z ulicy, któremu zechciało by się ją zastąpić. Akurat trafiło to na bolszewików, wykonujących opłacone polecenie wywiadu niemieckiego wyłączenia Rosji z wojny. Zaangażowanych w ten zamach było stosunkowo niewielu i zapewne bez pomocy pijanych marynarzy „anarchistów”, dla których obalenie każdej władzy było satysfakcjonujące, zapewne by się nie udało. Oczekiwano zresztą, że „bolszewizm” to tylko chwilówka, zapominając, że o skuteczności władzy w Rosji decyduje bezwzględność postępowania, którego zabrakło rządom demokratycznym.
Lenin i jego komilitoni doskonale zdawali sobie z tego sprawę i dlatego z miejsca wprowadzili terror, otwierając równocześnie drogę do powszechnej grabieży, rzucając hasło „grab nagrablonnoje” i nawołując do porzucania frontu dla zaboru pańskiej ziemi.
Najbardziej usatysfakcjonowani tym byli Niemcy, dla których rezultaty działania ich agentury przekroczyły najśmielsze oczekiwania.
Oparta na terrorze i przemocy sowiecka władza przetrwała przeszło siedemdziesiąt lat i po jej upadku powstały nadzieje na wprowadzenie demokracji. Niestety, już po paru latach okazało się, że dziedzictwo zamordyzmu jest w Rosji silniejsze i w błyskawicznym tempie nastąpiła restytucja władzy totalitarnej z fasadowymi instytucjami demokratycznymi, podobnie jak za Sowietów.
Kto rzeczywiście rządzi Rosją, tego nie wiemy, pozornie wygląda to na dyktaturę jednego człowieka, czy to jest jednak możliwe? Putin nie zdobył władzy dzięki samodzielnemu zwycięstwu w walce o nią. Został po prostu delegowany przez siły niezadowolone z rządów Jelcyna, a posiadające odpowiednie możliwości.
Z przebiegu wypadków wynika, że dominującą rolę w ich kształtowaniu odegrało mafijnie zorganizowane kierownictwo służb bezpieczeństwa, co było skutkiem rozpadu partii i utraty twarzy przez dowództwo wojskowe po klęsce afgańskiej i kompromitacji Janajewa, elementów współtworzących układ władzy w Sowietach.
Po śmierci Stalina wytworzył się bowiem typ dyktatury zbiorowej, reprezentowanej przez „genseka”, ale podejmującej najważniejsze decyzje w przynajmniej kilkuosobowym zespole. Pierwszym objawem jej funkcjonowania była likwidacja Berii, zagrażającego pozostałym członkom stalinowskiego gangu, a następnie obalenie Chruszczowa, podejmującego w miarę upływu lat coraz więcej nie konsultowanych zespołowo decyzji.
Breżniew w końcówce swojej władzy nie był w stanie samodzielnie podejmować decyzji i dlatego pozwolono mu spokojnie dotrwać do końca, podobnie i jego następcy Andropowowi i potem Czernience. Dopiero Gorbaczowa, który zbytnio się usamodzielnił, trzeba było usunąć sięgając do ryzykownych zabiegów.
Postanowiono, dla zachowania władzy, zmienić jej szyld, stąd spisek białowieski i powołanie WNP, miało to na celu wyprzedzenie gorbaczowowskiej „pierestrojki” i „głasnosti”. Za cenę uwłaszczenia regionalnych, partyjnych kacyków, którzy nagle stali się prezydentami „niepodległych” państw, pozbawiono Gorbaczowa posady. Z punktu widzenia manewru politycznego był to rzeczywiście majstersztyk, niespodziewanie jednak niósł ryzyko, które w rezultacie przyniosło obecną wojnę.
Organizatorom tego przedsięwzięcia nie mogła przyjść do głowy myśl, że posłusznym i wypróbowanym aparatczykom partyjnym, sprawującym funkcje wielkorządców w imieniu Moskwy, przyjdzie chęć usamodzielnienia się. Zapewne zawdzięczając nieuwadze kremlowskich władz doszło do tego na Ukrainie i w Gruzji. W Rosji natomiast ten system działa nadal i wygląda na to, że Putin dojrzał do wymiany z racji zbytniego indywidualizmu w sprawowaniu władztwa.
Jako człowiek bezpieki, „paczotnyj czekist”, jest zapewne znacznie lepiej przygotowany na wszelkie ataki aniżeli poprzednicy, ale też nazbierał dużo więcej powodów do obalenia jego pozycji.
Nieudana wojna jest jednym z nich, ale nie jedynym i w rozgrywce personalnej może nie najważniejszym. Osobiste zagrożenie wynikać może z chybionej próby stworzenia własnego dworu, szczególnie przez dobór oligarchii finansowej i zbyt daleko idące zaangażowanie się w afery majątkowe. W ciągle silnym aparacie państwowym, a szczególnie w środowiskach związanych z KGB nie jest to mile widziane i może stanowić przyczynę szantażu.
Wyprzedzające negatywne skutki tej sytuacji może być dobrowolne ustąpienie ze stanowiska, najłatwiej z powodu słabego zdrowia, co już miało miejsce w przeszłości. I dopiero w tym momencie tworzy się okazja do wprowadzenia znacznych zmian w sposobie wykonywania władzy.
Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na to, że nie widać w rosyjskich zmianach efektów ewentualnych nacisków społecznych, związanych ze szczególnie upośledzonymi warunkami życia szerokich mas narodu. Właściwie to dotychczas żadna władza w Rosji nie przywiązywała do tego wagi, podział majątku narodowego i dystrybucja dochodów odbywa się na zasadzie przestrzegania priorytetu uprzywilejowanych warstw z kręgu władzy i oligarchii finansowej. Nie wiemy, czy w obecnej sytuacji może być kontynuowana ta linia postępowania i czy nie będzie trzeba poczynić pewne ustępstwa na rzecz ludności.
Na generalną rewolucję trudno liczyć. Nie widać siły zdolnej do podjęcia tej inicjatywy. Jeżeli jednak z taką reakcją społeczną mielibyśmy do czynienia, to jej skutki mogą być nieobliczalne, tak jak to miało miejsce w 1917 roku.
Najprawdopodobniejsze jest jednak dokonanie nieuchronnych zmian na szczytach władzy, a skutki będą zależały od sytuacji politycznej i gospodarczej Rosji w tym momencie. Z tego co dzieje się obecnie nie zapowiada się to dla władz rosyjskich pomyślnie.
Wprawdzie ciągle mogą liczyć na pomoc niemiecką, przede wszystkim na wzmożenie obrotów towarowych, odblokowanie linii przesyłowych, udzielenie kredytów i ulgi w sankcjach. Żeby to wszystko osiągnąć trzeba spełnienia dwóch warunków:
- utrzymania w Rosji minimum porządku administracyjnego i społecznego, co nie będzie łatwe ze względu na rosnące niedostatki, spadek produkcji, pogorszenie i tak niedostatecznego zaopatrzenia ludności; do tego dochodzi niezadowolenie z braku postępów na ukraińskiej wojnie;
- uzyskania realnej poprawy w stosunkach zagranicznych i rezygnacji z prób wykorzystania ciężkiego położenia Rosji dla zewnętrznego wpływu na rozwój wypadków, jak choćby ruchów odśrodkowych, czy wzmożenie roszczeń społecznych;
Dużo będzie zależało od siły i determinacji nowej władzy. Jeżeli ma ona być wynikiem kompromisów między różnymi frakcjami decydenckimi, to można spodziewać się sprowokowania rzeczywistych zamieszek i przynieść w rezultacie pogłębienie zmian. Ewentualna próba utrzymania władzy Putina grozi niebezpieczeństwem swoistej wojny domowej na szczytach władzy i przeniesienia jej skutków na cały naród.
Czy może z tego zrodzić się rewolucja w klasycznym wydaniu, czyli z wyraźnie nakreślonym celem?
Dotychczasowe doświadczenia są negatywne, czego najlepszym przykładem była „zwycięska” rewolucja marcowa z 1917 roku. W jej rezultacie powstał rząd Lwowa z chęciami uczynienia z Rosji europejskiego, cywilizowanego kraju, co całkowicie nie przystawało do realnej sytuacji i poziomu zbuntowanych mas sołdackich. Kompletnie izolowany rząd Kiereńskiego padł łatwym łupem bezwzględnych bolszewików, których system władzy sprawowany jest do dziś, mimo nominalnych zmian
Zasadnicze pytanie polega na tym, czy w Rosji powstała w ciągu ostatniego trzydziestolecia politycznie dojrzała warstwa społeczna (nie biurokratyczna), zdolna do wyselekcjonowania odpowiedniej elity rządzącej i, co najważniejsze, budzącej  powszechne zaufanie?
Zachodnie media propagują wyłącznie pojedyncze objawy „opozycji demokratycznej”, nie znajdującej zresztą oparcia w szerokich masach.
Podobnie było w Polsce, a właściwie to jest kontynuowane do dziś.
Na stworzenie szerokiej płaszczyzny porozumienia mógłby liczyć autentyczny rosyjski ruch ludowy, osadzony w narodowej tradycji. Putin doskonale o tym wie i dlatego usiłuje go pozorować przez nadawanie odpowiedniej fasady swojej najemnej drużynie.
Szczególnie porażającym, a także odrażającym przykładem mistyfikacji, jest skład i usytuowanie hierarchii moskiewskiej cerkwi prawosławnej.
Otrząśnięcie się od fałszywej, putinowskiej maski ruchu narodowego w Rosji też nie daje gwarancji na uczynienia z niej normalnego, jako tako cywilizowanego, kraju. Wielkomocarstwowa retoryka jest tak głęboko zakorzeniona, że mimo oczywistych, zgubnych jej skutków, trudno będzie się jej pozbyć.
W tych okolicznościach nie można polegać, podobnie jak było to w 1991 roku, na samoistnym wyzwoleniu się sił demokratycznych w Rosji. Wymagana będzie interwencja zewnętrzna, tylko nie na zasadzie wzorców z Polski wsparcia wyłącznie lewackich formacji antynarodowych, które są promowane do dziś. Zasadniczy problem polega na pytaniu: kto ma taką akcję prowadzić?
Jeżeli odda się ją w ręce tych samych sił, które sterują przemianami politycznymi w Europie środkowej, to możemy spodziewać się ponownego zwycięstwa dyktatury w rodzaju istniejącej obecnie, posiadającej odpowiednie kadry i środki do wyeliminowania libertyńskiej „wolności”.
Alternatywą jest puszczenie na żywioł wypadków w Rosji i oczekiwanie na jej całkowity rozpad.
Było by to może i do zniesienia, gdyby nie groźne zapasy zardzewiałej broni nuklearnej i chińska gotowość do przejęcia rosyjskiej masy upadłościowej.
Jeżeli się chce na serio rozwiązać problem rosyjskiego imperializmu, to nie można tego załatwiać na zasadzie haseł, lub tylekroć już zawiedzionych nadziei na jej samodzielną demokratyzację, a przynajmniej jaką taką normalizację. 
Ze wszystkich aspektów problemu Rosji dla nas najważniejsze jest zabezpieczenie się przed możliwością jej agresji. Nie można poprzestać na umacnianiu NATO i kontynuowaniu stałego wyścigu zbrojeń. Należy wprowadzić systemowy stan bezpieczeństwa, nie tylko przez odpowiednie usytuowanie Ukrainy, Białorusi, krajów kaukaskich z Czeczenią włącznie, lecz też stworzenie stanu zapewnienia pokoju, faktycznego, a nie papierowego, ze strony samej Rosji.
Pomocna w tym powinna być likwidacja specjalnych stosunków niemiecko-rosyjskich i zastąpienia ich reprezentacją całej Europy.
Nie można też liczyć na możliwość skurczenia Rosji do rozmiarów małego i niegroźnego kraiku, trzeba natomiast poddać ją terapii odchudzającej przez umożliwienie uwolnienia przynajmniej kilku krajów z objęć „federacji” i kontrolowane dostarczanie środków wykorzystywanych obecnie dla celów agresywnych.
Przy okazji warto ujawnić rozmiary korupcji i metody tworzenia oligarchii w Rosji.
Może to wreszcie potrząśnie bezwolnym rosyjskim narodem.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

25-07-2022 [15:33] - u2 | Link:

Najbardziej usatysfakcjonowani tym byli Niemcy, dla których rezultaty działania ich agentury przekroczyły najśmielsze oczekiwania.

To dokładnie tak jak w Polen, kiedy niemieckie ciecie rządziły przez długich 8 lat. Tyle że współczesne Niemcy są opanowane przez ... rosyjską agentur, która zamienia Niemcom siekierkę na kijek, tj. elektrownie atomowe na gaz i to się skończy "pieczalna" dla Niemców :-)

Obrazek użytkownika Pers

25-07-2022 [15:50] - Pers | Link:

//Zasadniczy problem polega na pytaniu: kto ma taką akcję prowadzić?//
Najbardziej nadaje się do tego spedalony Zachód z USA na czele, które zaraz będą miały nową "wojnę secesyjną".

Obrazek użytkownika u2

25-07-2022 [17:30] - u2 | Link:

USA na czele, które zaraz będą miały nową "wojnę secesyjną"

Wcześniej Chiny zaatakują twoją matuszkę, doniosłeś już srep swoim mocodawcom co ich czeka ? :-)

Obrazek użytkownika Pers

25-07-2022 [17:51] - Pers | Link:

@u-bucik
Tutaj od donoszenia jest ścierwousz.

Obrazek użytkownika u2

25-07-2022 [20:41] - u2 | Link:

Tutaj od donoszenia jest ścierwousz

Czyli srep ty ścierwousz, tak bedę ciebie srep nazywał od tej pory :-)

Obrazek użytkownika Pers

26-07-2022 [05:13] - Pers | Link:

@u-bucik
//Czyli srep ty ścierwousz, tak bedę ciebie srep nazywał od tej pory :-)//
Nie konfabuluj @u-bucik. Tu jest tylko jeden ścierwouszek/tezeuszek.

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-07-2022 [08:46] - Tezeusz | Link:

@Pers
Tutaj od chamstwa i rozpowszechniania ideologi osranego bandyty karakana putlera jest @Pers vel Rus....kiewicz
A ja ćwoku na ciebie nie donoszę baranie, brzydzę sie tobą, czynią to twoim komple z NEonka, a tylko komentuję twoje badziewia scierwoneonowe skoro mnie zablokowałeś na NEonku korzystam z innych możliwości - uczciwe ! uczciwe ! I przynosi rezultaty - czytają !

Obrazek użytkownika J z L

25-07-2022 [19:19] - J z L | Link:

u2
Wartość nowych chińskich inwestycji w Rosji w ramach strategicznej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) spadła do zera w pierwszej połowie 2022 roku. To sytuacja bez precedensu, świadcząca o niechęci Chin do ponoszenia kosztów sankcji nałożonych na Kreml w odpowiedzi na agresję na Ukrainę 

Obrazek użytkownika J z L

25-07-2022 [19:16] - J z L | Link:

pam...pers
A za chwilę bandycka i pedofilska rosja będzie miała z dupy jesień średniowiecza i wszystkie polskojęzyczne parchy też

СЛАВА УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВОЇНАМ!
Chwała Ukrainie
Chwała gierojom z Azow
Wieczną im Chwała
Śmierć polskojęzycznym rosyjskim żołdakom

Obrazek użytkownika Pers

25-07-2022 [19:50] - Pers | Link:

@husky
//pam...pers
A za chwilę bandycka i pedofilska rosja będzie miała z dupy jesień średniowiecza i wszystkie polskojęzyczne parchy też//
Pomarzyć fajna rzecz, nic nie kosztuje.

Obrazek użytkownika J z L

25-07-2022 [20:35] - J z L | Link:

pam...pers
Białe myszki?
Zwidy?
Omamy?
przestań chlać śmieciu
​wypad  reniferom jaja huśtać i lizać

СЛАВА УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВОЇНАМ!
Chwała Ukrainie
Chwała gierojom z Azow
Wieczną im Chwała
Śmierć polskojęzycznym rosyjskim żołdakom

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-07-2022 [08:48] - Tezeusz | Link:

@Rus..kiewicz
Skomentowałem z linkiem, jak chcesz, twoje badziewia scierwoneonowe o pijaku Ławrowie..Cieszysz się ?
A jak twój blog ? już na Marsie !!!!

Obrazek użytkownika sake3

26-07-2022 [09:43] - sake3 | Link:

@Tezeusz....Tylko nie na Marsie,bo w tej chwili własnie tu zasłużenie wypoczywam i chcę być z dala od polityki.

Obrazek użytkownika Jabe

25-07-2022 [17:23] - Jabe | Link:

Zwracam uwagę, że w Rosji władza rzeczywista pokrywa się z władzą formalną, przynajmniej rządzi ten, kto jest oficjalnie u steru. To w Polsce jest inaczej, co Autor raczył przeoczyć.

Co do ukraińskiej wojny, nie wiemy, jaki jest jej cel, więc nie możemy ocenić postępów. Już lata temu prof. Mearsheimer wywnioskował, że skoro Rosja nie może wyrwać Ukrainy spod amerykańskich wpływów, będzie próbowała ją zniszczyć, by pełne włączenie jej do amerykańskiej sfery wpływów było zbyt kosztowne. I wydaje się, że tak się dzieje. Rosja przy tym zarabia na wysokich cenach. My zaś tracimy, bo nasz rząd ma ważniejsze cele.

Obrazek użytkownika sake3

25-07-2022 [17:37] - sake3 | Link:

Co zrobi Rosja i co zrobić z Rosją? Z polskiego punktu widzenia należy rozpatrywać nie tylko działania rosyjskie przeciw Polsce,ale przede wszystkim niemieckie.Plan Scholtza polega na likwidacji ostatnich przyczółków suwerenności państw UE. i dokończenie budowy sterowanego z Berlina imperium Potępiając ,,egoizmy narodowe'' ten polityk o wyglądzie klauna cyrkowego cynicznie narzuca własne rozwiązania wszystkim. Jeśli chodzi o Polskę to Scholtz ma swojego sprzymierzeńca w postaci polskiej opozycji Niech też nikogo nie zmyli fakt że opozycja teraz gardłuje przeciw Rosji.W planach rosyjskich i niemieckich jest podtrzymanie sojuszu i nasza opozycja w stosownej chwili złoży hołd nie tylko Niemcom ale i Rosjanom.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

25-07-2022 [18:41] - Marek Kudła | Link:

Co zrobić z Rosją ?  A przepędzić za Ural !!!

Obrazek użytkownika J z L

25-07-2022 [20:37] - J z L | Link:

Co zrobić z Rosją ?
Zutylizować te  ścierwa

СЛАВА УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВОЇНАМ!
Chwała Ukrainie
Chwała gierojom z Azow
Wieczną im Chwała
Śmierć polskojęzycznym rosyjskim żołdakom

Obrazek użytkownika sake3

26-07-2022 [08:45] - sake3 | Link:

Nie rozumiem skąd to zastanawianie się nad Rosją,jej kondycją,poziomem cywilizacji czy demokracji. Rosja wcale nie kryje swoich działań,krok po kroku realizuje jawnie założenia swoich doradców ,ideologów,ekspertów. Niestety nie zauważamy roli Niemiec równie niebezpicznej i pokazującej że ta rola dorównuje rosyjskim działaniom destabilizującym. Z Niemiec a nie tylko z Rosji też płyną pieniądze do konfidentów. rusofilskich portali internetowych i antypolskich śmieci. Czy było kiedykolwiek powiedziane skąd Trzaskowski bierze pieniądze na swoje Campusy i szkolenia bojówkarzy? Dlaczego więc o tym się nie mówi? Antypolskie akcje należy rozpatrywać jako sojusz niemiecko-rosyjski i tak traktować

Obrazek użytkownika Jabe

26-07-2022 [09:02] - Jabe | Link:

Jakie szkolenia, jakich bojówkarzy?

Obrazek użytkownika sake3

26-07-2022 [09:39] - sake3 | Link:

@Jabe......Pan Nitras to nie bojówkarz? Nie przeprowadzał szkoleń z ,,opiłowywania'' ?

Obrazek użytkownika Jabe

26-07-2022 [09:58] - Jabe | Link:

Z czego przeprowadzał? No i co to za jeden?

Obrazek użytkownika sake3

26-07-2022 [12:28] - sake3 | Link:

Przecież wyraźnie napisałam z ,,opiłowywania' z przywilejów.