CZTERDZIESTY CZWARTY

Kilka ostatnich dni spędziłem na Mazurach, odcięty od telewizji i codziennej prasy. I ani przez chwilę tego nie żałowałem. Jedno, co mnie niepokoiło – to nieprzewidziane numery, jakie mógł wywinąć wojujący dżihad podczas wizyty papieża na ŚDM w Krakowie. Kiedy w końcu złapałem zasięg i dzięki komórce ustaliłem ostatecznie, że Jego Świętobliwość szczęśliwie opuścił nasz kraj samolotem rejsowym LOT, a w trakcie spotkań z młodzieżą katolickiego świata nic nie wybuchło, nie było żadnego skandalu, a w świat poszedł optymistyczny i przyjazny Polsce i Polakom przekaz – odetchnąłem z ulgą. I ucieszyłem się szczerze.

Wiem – nie powinienem cieszyć się z cudzego nieszczęścia! Cóż, nikt nie jest idealny... Ale gdy wyobraziłem sobie bezsilną wściekłość „totalnej” opozycji z powodu kolejnego sukcesu rządzących – trudno było nie parsknąć śmiechem...

A przed chwilą obejrzałem w TVP koncert piosenek powstańczych na wypełnionym po brzegi Placu Piłsudskiego w Warszawie – i wyobraziłem sobie lewackich „resortowców”, gryzących paluchy z bezsilnej wściekłości. Tyle lat ciężkiej „pracy u podstaw”, aby obrzydzić, zohydzić, opluć tradycyjny polski patriotyzm – wzięło w łeb! Tyle trudu, ażeby wykorzenić nasz zaściankowy „ciemnogród” i zmienić młode Polki i Polaków w kosmopolityczne, metroseksualne indywidua poszło na marne!

Nie udało się przerobić powstańców Armii Krajowej na antysemickich faszystów, nie dało się wyrwać nam z serc legendy „Żołnierzy Wyklętych”, nie powiodło się zabić pamięci o naszej Tradycji i Wierze. Nawet niewierzący Polacy widząc to, co dzieje się w Europie Zachodniej czy na Ukrainie – odzyskują szacunek do Dekalogu. A to z powodu Dobra i Nadziei przez niego niesionych. Nikt dotąd nie wymyślił lepszego, bardziej uniwersalnego kodeksu człowieczeństwa. Ani Marks, ani Hitler, ni Stalin...

Dlatego w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego pozwolę sobie spadkobiercom Wandy Wasilewskiej i Bolesława Bieruta zrobić małe przypomnienie z historii najnowszej:

(z tomiku „Ja tu zostaję”)

ZBRODNIA I KARA

A kiedy wiatr historii sypnął piachem w oczy –

Naród nasz w pacht oddano bestiom i swołoczy...

Gdy pół Polski zajęła zaraza czerwona,

Drugą zaś jej połowę wzięła szwabska wrona –

Antydekalog nastał. Wyzuł nas z wolności.

Nie było już ni Dobra, ni Sprawiedliwości...

Wtedy Zło się rozlało, mocne kłamstwa siłą;

Na ziemi, krwią zroszonej – zakwitły mogiły...

W ten czas butni mordercy – pewni bezkarności

Folgowali swym zbrodniom, bestialstwu, podłości.

Tak poddano nas próbie, pełnej okrucieństwa,

Byśmy sens odnaleźli. Nadzieję w zwycięstwo...

I Naród się podźwignął... Ktoś tchnął w ludzi wiarę...

Armia Krajowa walczy! Gdzie zbrodnia – tam kara...

Gdy pierwszy Polak, patrząc w oczy kata swego,

Rzekł: „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego

Na śmierć cię dziś skazuję poprzez rozstrzelanie!”

Przywrócił tym normalność: grzechów rozliczanie...

Oprawcy zrozumieli, że to nie zabawa,

Że zbrodnia rodzi odwet. Nikt nie jest nad prawem!

***

Wojna się wypaliła, czerwoni wygrali...

Terrorem karki zgięli... Sędziów – rozstrzelali...

Cała armia zaprzańców najeźdźcę wspierała;

Kula w łeb bohaterom! Okupantom – chwała!

Jednak ten, co nie wierzył w sądy ostateczne,

Gdy się już zestarzeje – drży o swoją wieczność...

Tak! Zbrodniarz zwykle tchórzy, gdy padół ten żegna.

Iluż – na łożu śmierci – z Bogiem chce się jednać?

Ilu z nich przeznaczenie swoje chce oszukać?

Zmyć spowiedzią krew ofiar? Do raju zapukać?...

***

Łotr na krzyżu – skruszony – żałował za grzechy...

Zdrajcy nie czują skruchy! Zmarłych ranią śmiechem...

Łotr na krzyżu – zbawiony – z Bogiem się pojednał.

Zdrajcy Boga chcą okpić... Im jest wszystko jedno!

Jest coś, czego się boją... I jedynie tego!

To: „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego...”

A z cyklu – znalezione w sieci – przypominam jedną w youtubowych wersji ballady „Czterdziesty Czwarty” (z płyty „Katyń 1940”):

https://www.youtube.com/watch?v=Nl83-gPKNvo

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika 3rdOf9

01-08-2016 [23:41] - 3rdOf9 | Link:

Tylko że właśnie widzi Pan: "zbrodnia rodzi odwet"... czyli - inaczej - zemstę.

Są ludzie, którzy na tej podstawie właśnie - że Powstanie było aktem zemsty - są gotowi wykląć naszych bohaterów. Oskarżyć ich, że nie naśladowali Chrystusa, lecz Barabasza. To nie jest z mojej strony jakiś złośliwy przytyk - można się naprawdę spotkać z takimi argumentami.

Co by Pan na to odpowiedział?

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

02-08-2016 [00:51] - Lech Makowiecki | Link:

Pan Bóg nakazał ludziom: "Idźcie i rozmnażajcie się. I czyńcie sobie ziemię poddaną..." Jeśli więc ktoś wybija moją rodzinę - chcąc wykonać boskie życzenie muszę się przeciwstawić tej przemocy. Skutecznie. I tyle w temacie...

Obrazek użytkownika 3rdOf9

02-08-2016 [12:04] - 3rdOf9 | Link:

Odpowiedziano by Panu, że obowiązkiem chrześcijanina jest wyrzekanie się przemocy tudzież ufne i pokorne przyjmowanie losu, który mu Bóg przeznaczył.

Powołano by się też - być może - na fakt, że nakaz, który Pan przytoczył, jest zaczerpnięty ze Starego Testamentu a Chrystus "przybił prawo do krzyża".

Obrazek użytkownika ruisdael

02-08-2016 [13:03] - ruisdael | Link:

To wykorzystywane jest perfidnie przez wrogów chrześcijaństwa: stoi przede mną, pluje mi w twarz i mówi, że nic nie mogę mu zrobić, bo jaki to ze mnie katolik. A ja na to- walę po chrześcijańsku w ryj, aż mu szczęka wypadnie, choćby sztuczna. Nie pozwolę z siebie robić kretyna. I tyle...Drugi raz już nie spróbuje.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

02-08-2016 [13:38] - Lech Makowiecki | Link:

Chrystus siłą przepędził przekupniów ze świątyni. Są sytuacje, w których nawet święci tracą cierpliwość. Nie chcę nikogo krzywdzić. Ale nie pozwolę zabijać niewinnych. Tak samo postępowali nasi rodacy od wieków i dzięki temu Pan/Pani się narodził/narodziła. Co śpiewano pod Grunwaldem? Bogurodzicę! Kto szedł na czele obrońców Warszawy z krzyżem w dłoni? Ksiądz Skorupka... Kto będzie bronił pańskiego życia, gdy wejdzie tu dżihad? Jakiś młody katolik, który jest gotów poświęcić swoje życie za wiarę, ale sam wybierze sobie rodzaj śmierci... Bez odbioru, bo szkoda mi czasu na prowokacyjne, anonimowe pytania (niekoniecznie zadawane przez katolika)... PS Chcielibyście nas wyrżnąć jak stado baranów. No pasaran. :)))

Obrazek użytkownika 3rdOf9

02-08-2016 [17:19] - 3rdOf9 | Link:

Dosyć szybko mnie Pan uznał za prowokatora a tymczasem ja sam od dawna walczę właśnie z takim religijnym pacyfizmem, w imieniu którego zadałem Panu moje pytania :)

Może Pan będzie łaskaw zerknąć na przykład tu http://naszeblogi.pl/58575-o-w... albo tu: http://naszeblogi.pl/55928-nie... to się moja rola i poglądy powinny szybko wyjaśnić.

Mam nadzieję, że wybaczy Pan, że oprócz tego co samemu mówię, jestem też od czasu do czasu ciekaw jak inni ludzie reagują i w jaki sposób się bronią...

Pozdrawiam :)

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

03-08-2016 [01:51] - Lech Makowiecki | Link:

OK, nie ma sprawy... :)))

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [23:56] - wielkopolskizdzichu | Link:

"z powodu kolejnego sukcesu rządzących – trudno było nie parsknąć śmiechem..."
Myślałem że chodzi o oddanie czci Bohaterom, o Powstanie Warszawskie, dobrze że nie z GW się dowiedziałem, tylko z ust pisowca że chodziło tu o sukces rządzących. Jak by był Pan tak miły i zdradził mi jak ten sukces rządzący zechcą skonsumować?

Obrazek użytkownika jdj

02-08-2016 [08:07] - jdj | Link:

Odejdź stąd trollu; tu o wzniosłych sprawach.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

02-08-2016 [08:44] - Lech Makowiecki | Link:

Dzięki, jdj. Miałem napisać to samo :)))

Obrazek użytkownika ruisdael

02-08-2016 [07:59] - ruisdael | Link:

Czyli, mam rozumieć, nie oglądał Pan żadnej transmisji ze ŚDM w Krakowie? I nic Pan na ten temat nie wie, nie mówiąc o przyjęciu pielgrzymów...

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

02-08-2016 [08:47] - Lech Makowiecki | Link:

ruisdael. Nie mogłem oglądać na bieżąco. Ale wszystko jest internecie, więc nie ma najmniejszego problemu przeżyć to jeszcze raz :)))

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

02-08-2016 [13:31] - NASZ_HENRY | Link:

Pan na Mazurach a Papieżowi śpiewa zięć Kwaśniewskiego, a powstańcom Umerówna….nieźle.
Przyroda nie znosi próżni ;-)

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

03-08-2016 [10:49] - Lech Makowiecki | Link:

Drogi Henry Nasz! Graliśmy na Pikniku Country w Mrągowie. Człowiek nie żaba, nie rozerwie się. :))) PS Ale tak po prawdzie to zaproszenia z drugiej strony nie było, więc nie miałem dylematu... Dobra zmiana?