W jeden dzień 1600 zgłoszeń do dobrowolnej służby wojskowej

Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, Rosja zaatakowała Ukrainę i za naszą granicą toczy się wojna. Najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych - mówił w sobotę w Kraśniku (woj.lubelskie) szef MON Mariusz Błaszczak.
Tylko w sobotę 21.05.2022 r. 1600 osób zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To dopiero początek naboru. Do końca roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc, w przyszłym będziemy zwiększać tę liczbę - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.
21 maja rozpoczął się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbyły się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?
Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).
Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:
 *przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);
*będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: - prawo do urlopu wypoczynkowego, - możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), - prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;
*na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
*będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;
*będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

"Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny to bardzo ważne wydarzenie dla polskich sił zbrojnych. Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Te zagrożenia są realne - Rosja zaatakowała Ukrainę, za naszą granicą toczy się wojna" – powiedział minister Obrony Narodowej.
 
Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).
 
Jeżeli zainteresowany wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, przejdzie przez dwa etapy służby: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany).

Ustawa o obronie ojczyzny i wojskowe cele- Naszym celem jest to, żeby wojsko polskie liczyło 300 tys., w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych. (…) "Chcemy też doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej osób było przeszkolonych, a więc żeby jak najszersze było grono rezerwistów, ludzi, którzy wiedzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, którzy potrafią posługiwać się bronią "– powiedział minister.

Rozpoczynamy nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Kampania dziś rozpoczęta będzie trwała. Przygotowaliśmy w tym roku 15 tys. miejsc dla ochotników w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. W przyszłym roku będzie ich dużo więcej. Jesteśmy gotowi, by przeszkolić ochotników - zaznaczył minister.

WOT skutecznie angażują się w działania. Błaszczak wskazał, że żołnierze WOT pokazują na ćwiczeniach swoją sprawność i determinację. Akcentował, że byli też skuteczni, gdy usuwali skutki klęsk żywiołowych. Zwracał uwagę, że pomagali także w czasie pandemii, wspierając służbę zdrowia. Dodał, że pomagają wciąż na granicy polsko-białoruskiej.
 
"Są zawsze gotowi, zawsze blisko. Jesteśmy z nich dumni
"– powiedział szef MON. "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej! Dziś w całej Polsce, w ponad 100 miejscach można złożyć wnioski o wstąpienie do wojska. Tylko w ciągu pierwszej godziny prawie 300 osób złożyło deklaracje wstąpienia do dobrowolnej służby" – napisał na Twitterze szef MON.

Nikt lepiej nie obroni swojej ojczyzny jak żołnierz tej ojczyzny dobrze wyszkolony i uzbrojony. Kiedyś na poligonach wisiało takie hasło " Więcej potu na ćwiczeniach, mniej krwi w boju" - I jest ono nadal aktualne. Pomoc sojuszników z USA i NATO jest ważna ale nie będzie skuteczna gdy Polski Żołnierz nie stanie bohatersko do obrony swego domu i swojej rodziny.

Żródło :
https://www.polsatnews.pl/wiad...
https://niezalezna.pl/443527-w...
https://www.gov.pl/web/obrona-...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika EsaurGappa

22-05-2022 [23:05] - EsaurGappa | Link:

Żołnierz Polski to była zawsze wielka narodowa chluba,powód do dumy i wiary że dobro w końcu i zawsze zwycięży,ciało przymierza wojska z Bogiem,Bóg Honor Ojczyzna. Ale to właśnie Polscy Żołnierze zostali zdradzeni przez państwa Ententy,Watykan i Bóg wie przez jeszcze kogo!!!A dalej przez całe lata wyniszczanii,poniżeni,wymordowani w agoni swej świętej chwały zyskali coś więcej aniżeli ludzką pamięć stali się nieśmiertelni.
  Ale kogo to w tych krwawych czasach interesuje,ludzie dziś głupsi słabsi zmanipulowani.Dopóki dopóty społeczeństwo jest traktowane po macoszemu i jego podstawowe prawo do samoobrony,wolności i prawdy jest mu odbierane,nie ma nadziei że jakiekolwiek wojsko będzie służyło Bogu rodzinie miłości ...Żołnierz to mógłby być każdy z nas tylko znajdzcie nam królestwo i króla za którego oddamy życie.

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-05-2022 [06:15] - Tezeusz | Link:

@grappa
Już się zglosileś do WOT ?

Obrazek użytkownika u2

23-05-2022 [21:51] - u2 | Link:

Żołnierz to mógłby być każdy z nas tylko znajdzcie nam królestwo i króla za którego oddamy życie.

Bez przesady, na wojnie chodzi o to, żeby wróg zginął, a nie my.