Pułapki przyjęcia przez Polskę pieniędzy z FO. Postscriptum

Wczoraj napisałem o ewentualnych pułapkach przyjęcia przez Polskę pieniędzy z unijnego, popandemicznego Funduszu Odbudowy [1]. 

Wskazałem też w tym tekście, że wcale jeszcze nie jest pewne, czy te środki rzeczywiście dostaniemy, bowiem wobec Polski określono, że "niepraworządna" jest Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego a także w ogóle przyjęty w Polsce system dyscyplinowania sędziów oraz fakt "niepraworządnego" zwolnienia przez ID SN części sędziów. Natomiast podobno rząd polski zobowiązał się jak na razie do likwidacji ID SN a "porozumienie z Komisją Europejską polega na tym, że jeżeli zostanie przyjęta prezydencka ustawa, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej, oznaczać to będzie wypłatę środków z KPO - powiedział we wtorek w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller" [2]. 

Jak łatwo zauważyć jest tu jakaś rozbieżność zdań, bo UE żąda od nas więcej niż tylko likwidacji ID SN, co zresztą potwierdziła sama przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w liście do liderów czterech grup politycznych w PE. Przedstawiła w nim warunki, od których uzależnione jest wypłacenie Polsce środków z KPO nazywając je "trzema kamieniami milowymi", które musiałaby osiągnąć Warszawa, aby otrzymać należne fundusze. 

"Jako pierwszy von der Leyen wskazuje „rozmontowanie” Izby Dyscyplonarnej SN. Drugim jest reforma systemu pociągania sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Jako trzeci element przewodnicząca Komisji wskazuje umożliwienie sędziom, których „dotknęła” decyzja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie do pracy" [3]. Dodała również, że "Polska będzie musiała wykazać, że wskazane kamienie milowe zostały zrealizowane, zanim jakakolwiek wypłata z Funduszu Odbudowy będzie mogła mieć miejsce i Komisja Europejska nie zatwierdzi żadnego planu naprawy i odporności, jeśli nie będą spełnione kryteria oceny" [3]. 

Więc skąd ten hurraoptymizm rządu, że już zostało zawarte porozumienie, skoro podobno zgodziliśmy się tylko na likwidację ID SN? A co z pozostałymi "kamieniami milowymi"? Przecież ich spełnienie będzie dla Polski oznaczało przywrócenie stanu polskiego wymiaru sprawiedliwości sprzed jakichkolwiek reform, czyli powróci to "co było" i kasta sędziowska powróci do bycia "nadzwyczajną kastą" jaką była przez 26 lat III RP, czyli PRL-bis. Zresztą np. powrót dyscyplinarnie zwolnionych sędziów (np. za kradzieże, jazdę "po pijaku" czy upolitycznienie) do pracy byłby niezgodny z naszym konstytucyjnym prawem i nie może być przez Polskę spełniony. 

Poza tym wszystkie te "kamienie milowe" to bezprawne wykorzystywanie pozatraktatowego "mechanizmu warunkowości", o czym też pisałem we wskazanym tekście [1].

Także radziłbym rządowi ogłaszać to swoje "zwycięstwo" dopiero wtedy, gdy faktycznie polski KPO zostanie przez KE zaakceptowany, bo tak naprawdę to wcale nie jest pewne. Już raz rząd przeprowadził – po podpisaniu porozumień budżetowych w lipcu i grudniu 2020 roku – ogólnopolską akcję promocyjną, w której chwalił się 700 mld zł wynegocjowanymi dla nas z UE. Były bilbordy, spoty telewizyjne, reklamy w radio i prasie... I co? Ano nico! 

Natomiast trzeba uważnie śledzić ewentualny tekst porozumienia z KE oraz decyzje z niego wynikające, bo obawiam się, że jednak rząd w jakiś tam sprytny sposób będzie jednak chciał spełnić wszystkie trzy warunki, o których mówiła szefowa KE.

[1] https://krzysztofjaw.blogspot....
[2] https://wpolityce.pl/polityka/...
[3] https://wpolityce.pl/swiat/598...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2022 [15:01] - Pani Anna | Link:

Problem w tym, że  to nie jest pro Polski rząd. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [17:23] - Tezeusz | Link:

@ anna
"Problem w tym, że  to nie jest pro Polski rząd."

A twój gdzie jest w ..Moskwie !a może w Berlinie.

Obrazek użytkownika Czesław2

18-05-2022 [15:18] - Czesław2 | Link:

Morawiecki chce kasy i tyle. Reszta nieważna. Zresztą, sprzedaży Polski za kasę chce zdecydowana większość polaków. I rząd jest pod ścianą.

Obrazek użytkownika Es

18-05-2022 [15:47] - Es | Link:

Trudno powiedzieć kto jest bardziej pod tą ścianą, jeśli to rząd rzuca wszystki zasoby propagandy,aby przekonywać, że innej drogi nie ma. Za parę lat obecnie miłościwie nam panujący popularnością dorównają Pawlakowi. Tak..temu geniuszowi od gazowych kontraktów. 

Obrazek użytkownika Czesław2

18-05-2022 [15:56] - Czesław2 | Link:

@Es w zasadzie powinienem o tej ścianie napisać warunkowo. Olbrzymia ilość europejczyków w tym komunistycznym kołchozie uzależniona jest nie od pracy, a od rozdziału kasy. To ci, co dzielą i beneficjenci tego. W tym sensie, ten kołchoz wymyślony jest genialnie. A że się wali? Kogo to obchodzi poza tymi, którzy na komunę zasuwają ( zdecydowana mniejszość w tym tacy, którzy mają klapki na oczach). Więc teoretycznie, gdyby rząd chciał to przerwać, jest bez szans.Po upadku Pisu premierem będzie Jachira i ludzie będą mieli władzę, którą rozumieją, ten sam poziom.

Obrazek użytkownika Es

18-05-2022 [19:10] - Es | Link:

@Czesław2
Poparcie dla unii jak podają niektórzy mieści się w okolicach 70-80 procent. I nic dziwnego, skoro wszyscy- z małymi tylko wyjątkami-jednym prounijnym głosem piorą Polakom czerepy. Bez względu na rewers jaki otrzymujemy z Brukseli. 
Szkopuł w tym, że deklaracje obozu władzy poważnie kłócą się z widoczną gołym okiem  rzeczywistością i należy poważnie zacząć stawiać pytania o prawdziwe jego intencje. Przyglądając się rządowej karierze Morawieckiego mamy wrażenie uczestnictwa w programie typu " co innego widzisz, co innego słyszysz" . Który to już kolejny raz jesteśmy zwodzeni obietnicami, zapewnieniami- jak-mimo ostrzeżeń- przed podpisaniem cyrografów,czy zwykłymi kłamstwami. Czy Polacy w końcu się obudzą i gromadnie wykrzyczą pytanie: w co Pan grasz panie Morawiecki? W co Pan grasz panie Kaczyński? 

Obrazek użytkownika juur

18-05-2022 [15:41] - juur | Link:

Przecież tu nie chodzi o pieniądze.
Tusk i Morawiecki realizują ten sam program z dokładnością co do przecinka. Te wzajemne przepychanki, oskarżenia.... to tylko po to by, tym którym takie łajdactwo nie mieści się w głowie, szlachetnym ale naiwnym, dać poczucie, że istnieje jakaś różnica. By odczuwalny był tylko "dysonans poznawczy" tak długo jak się da. Jak do tej pory z powodzeniem.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [18:54] - Ula Ujejska | Link:

juur
Jeśli Morawiecki działa jak Tusk i wszystko podpisuje, to dlaczego KE nas karze i obcina fundusze?  Nie widzisz sprzeczności w tym co tu bzdecisz?

Obrazek użytkownika Jabe

18-05-2022 [20:27] - Jabe | Link:

Dlatego, że premier Tusk był skuteczniejszy?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [18:59] - Ula Ujejska | Link:

Panie Krzysztofie
Podzielam Pańskie obawy. Nie możemy pozwolić na ograniczenie naszej suwerenności. Ostatnio dowiedziałam się, że projekt prezydencki o ID ma przejść niemal w całości. To będzie koniec PiS i totalna klapa reform w tym sektorze.

Obrazek użytkownika Es

18-05-2022 [19:33] - Es | Link:

@UU
Klapa reform nastąpiła już dawno, a projekt Prezydenta i pacyfikacja Ziobry, to tylko jej dopełnienie.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [19:37] - Ula Ujejska | Link:

Es
Nie doceniasz Zbigniewa Ziobry - pożyjemy zobaczymy.

Obrazek użytkownika Es

18-05-2022 [20:02] - Es | Link:

No akurat na NB to jestem jednym z niewielu, który Ziobrę docenia. 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

18-05-2022 [23:43] - krzysztofjaw | Link:

Obecny projekt prezydenta jest zły i to bardzo, bo de facto zawiera wszystko to, co żąda od nas UE. Z. Ziobro ma rację krytykując go i żądając jego modyfikacji. Zobaczymy jak to wszystko się potoczy, ale jestem pełen obaw. 
Pzdr

Obrazek użytkownika u2

18-05-2022 [23:55] - u2 | Link:

Obecny projekt prezydenta jest zły i to bardzo, bo de facto zawiera wszystko to, co żąda od nas UE.

Skoro zawiera wszystko to czego żąda UE, to chyba dobrze ? Skoro będą środki dla Polski, czyż nie ? :-)

Obrazek użytkownika Es

19-05-2022 [07:35] - Es | Link:

Za paciorki sprzedasz wszystko?

Obrazek użytkownika ruisdael

19-05-2022 [09:32] - ruisdael | Link:

Pani udaje głupa, czy...?