Bohaterstwo jakiego nie było. Monte Cassino

"Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”

18 maja 1944 roku ok. godz. 9:40 ułan Józef Bruliński, z patrolu 12 Pułku Ułanów Podolskich, zatknął na zdobytych ruinach klasztoru Monte Cassino, proporzec pułkowy w barwach amarantowo-granatowych. Jakiś czas po tej chwili załopotała polska flaga, ukochana Biało-Czerwona. Patrolem dowodził ppor. Kazimierz Gurbiel. A w samo południe plut. Emil Czech z 3 Dywizji Strzelców Karpackich odegrał nad ruinami hejnał mariacki… 

"Jeszcze dziś, 18 maja, świat dowie się, że Monte Cassino jest w rękach Polaków. Trzeba, żeby wiedzieli potomni, że dla nas góra ta była najbardziej niedostępnym szczytem świata, trudniejszym do zdobycia niż Mount Everest, niż Nanga Parbat. Lecz tędy prowadziła droga do Polski". – ppor. Witold Domański:

"Żegnamy was. Jeśli na dnie polskich wierzeń tłucze się legenda o żołnierzach, co wyjdą z grobów w ponowny dzień ,,D", to pod Monte Cassino legenda nabrała ponownej surowej treści. Nie chcemy turystów, nie chcemy zachwytów, nie po to oni zmarli, by być pretekstem do czyjegoś łatwego wzruszenia. Leży z nim zamknięta prawda, która rozsadzi nie tylko beton, trawertyn i dolomit, ale i świat. I stanie się"

18 maja 1944 r. po niezwykle ciężkich bojach 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobył Monte Cassino. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Na polskim cmentarzu Monte Cassino spoczywa od 1050 do 1070 polskich żołnierzy.

"Zakupili Kwiaty Chcąc na groby je rzucić poetyczną dłonią,
Lecz nocą pękły groby i Polacy z bronią
Ruszyli, aby żądać za swą krew zapłaty.
Oto jest nasza litania
Z nazwisk złożona i imion,
Ze szwadronów, baterii, kompanii
Odmawiam nocną godziną.
Daj odpoczynek wieczny
Żołnierzom w boju umarłym,
Żywym swój miecz niebezpieczny
Dłoniom ściśniętym i twardym.
Braciom naszym pustynię na polską ziemię zamień,
Niechaj spoczną w pokoju, Amen. "
– Jan Lechoń

Do bitwy o Monte Cassino można porównać tylko rzezie pod Verdun i Ypres z czasów I wojny światowej, czy najcięższe walki II wojny światowej na froncie wschodnim. Była to najkrwawsza walka zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem. Po stronie niemieckiej wielu porównywało ją ze Stalingradem.

W archiwach BBC zachowały się wspomnienia gen. Władysława Andersa.
- Decyzja była ciężka - mówił dowódca II Korpusu Polskiego. - Zdawałem sobie sprawę, że w razie niepowodzenia cała odpowiedzialność spadnie na mnie. Gdy przegramy tę bitwę, myślałem, to będzie moja osobista przegrana, a gdy zwyciężymy, to zwycięstwo odniesie cały naród. Po namyśle oświadczyłem, że podejmę się tego trudnego zadania.

Cześć i Chwała Bohaterom !

Żródło :
https://www.mpolska24.pl/post/...

Fb :https://m.facebook.com/story.p...

 
YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

18-05-2022 [08:53] - u2 | Link:

Do bitwy o Monte Cassino można porównać tylko rzezie pod Verdun i Ypres

Ponoć Stalin wpadł we wściekłość, kiedy dowiedział się o zwycięstwie Polaków :-)

Obrazek użytkownika Pers

18-05-2022 [09:39] - Pers | Link:

Polacy, mówiąc kolokwialnie, zostali wydymani.
Dowództwu znane już były ustalenia konferencji w Teheranie i było wiadomo, że Polska znajdzie się w strefie wpływów sowietów.
W tej sytuacja tak potężna danina krwi polskiego żołnierza była nieuzasadniona i była narodową klęską.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [12:30] - Tezeusz | Link:

Ruszkiewicz wydymany to został dzięki sobie twój pierd...idol bandyta pedofil ożygany karakan putek niech zdycha.. Wydymani to zostali Berlingowcy pod Lenino przez twoich  uwielbianych  skurwieli czerwonych od Stalina.

A co  z NEonka wypad masz na pysk.Biedaczek bezdomny !

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [12:23] - Tezeusz | Link:

ruszkiewicz o sobie pisze tak :

"Naziole to tchórze a ten cwel z pewnością jest naziolem skoro pojechał bić się za UPAdlinę. Ruscy powinni te ścierwa z polskim peselem wszystkie wytłuc."
https://zawisza.nowyekran24.co...(link is external)
Tyle samokrytyki !

I dalej Ruszkiewicz pisze :

"Idź się przytul do twoich cwelowatych kolesi od Sakevitza, zaraz ci przejdzie.
Tu możesz służyć jedynie za obiekt treningowy w konkurencji "plucie banderowskim ścierwom w ryj".
Воно зрозуміло бандерівську тушу?"

Sowieckie ścierwo ?

 
 

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2022 [12:34] - sake3 | Link:

@Pers......Kolejna polska walka uznana za niepotrzebną dla niektórych Polaków.Dobrze,że chociaż ,,walczący'' przy zdobywaniu Monte Cassino syryjski niedźwiedź Wojtek miał polską duszę i wiedział o co walczył. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [12:44] - rolnik z mazur | Link:

@ sake 
oczywiście, ze byla niepotrzebna! Masz jakieś wątpliwości? " Danina krwi" - dala cos Polsce? Tylko glupi dowódcy mogli  coś takiego wymyśleć. Powinni isc walczyc z żołnierzami. Dobry dowodca krzyczy - za mną. 

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2022 [13:53] - sake3 | Link:

@rolnik z mazur.......Dlaczeo Pan uważa,że pod Monte Cassino byli wyłacznie głupi dowódcy? To jak z takimi dowódcami zdobyto to kluczowe wtedy wzgórze?Pamiętam wierszyk o poruczniku Kiedaczu z Dabrowy Górniczej ułożony przez jego żołnierzy---------------,,Lepiej muchę znaleźć w zupie,gołą dupą siąść na jeża, lepiej zginąć na dnie sracza, niźli służyć u Kiedacza.Wierszyk ułożono nie z powodu żalu do wymagającego dowódcy,tylko dlatego że był również wymagający od siebie.Sam poległ pod Monte Cassino.Jeżeli już mówimy o ,,daninach krwi'' to należy unikać wojen w ogóle,bo kazda jest nieszczęściem.Teraz nie ma Pan obiekcji,że napaść Rosji na Ukrainę okazała się krwawa i wywołana bez celu?Obrona Monte Cassino nie była walką napastniczą a zdobycie wzgórza koniecznością. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2022 [14:30] - Pani Anna | Link:

@sake3
Sake3 na litość boską doucz sie trochę,  poczytaj coś,  zanim zaczniesz komentować wszystko jak leci, bo to aż wstyd (no chyba, że go nie masz). General Sosnkowski, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych: "Pióropusz biały Panu się śni” -  tak skomentował decyzję gen. Władysława Andersa o udziale jego 2. Korpusu w szturmie na Monte Cassino.  
Autor książki o bitwie pod Monte Cassino John Ellis nazwał ją „pustym zwycięstwem”, bowiem jeszcze zanim do niej doszło alianci osiągnęli już swoje podstawowe cele inwazji na Półwyspie Apenińskim. Założono bazy lotnicze, z których można było bombardować południowe Niemcy, Royal Navy kontrolowało Morze Śródziemne, a Włochy zerwały sojusz z Niemcami. W takiej sytuacji o wiele większe znaczenie miało skoncentrowanie wszystkich wysiłków na otwarciu zachodniego frontu we Francji. Znowu wykrwawiono Polaków,  a w nagrodę dostali honor zamknięcia flagi na ruinach klasztoru.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [15:08] - Tezeusz | Link:

@ Pa... ni czerwona Annna- brak wiedzy jak zwykle zastępujesz głupkowatym myśleniem i sowieckimi półprawdami. Co do bitwy pod Monte Cassino odsyłam do materiałów IPN, ale ty wolisz Izwiestię .. no cóż swój ciągnie do swego... Brak patriotyzmu od tego czegoś aż kipi...

Do księgarni po wiedzę marsz....
https://ipn.gov.pl/pl/publikac...

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2022 [15:21] - Pani Anna | Link:

@tezeusz
Dla takich jak ty prawdziwym patriotyzmem jest wykrwawianie się polskiego żołnierza i ofiary z ludzi. Na takich " patriotów " mógłby coś poradzić jedynie ksiądz egzorcysta.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [15:47] - Tezeusz | Link:

@ Anna
"mógłby coś poradzić jedynie ksiądz egzorcysta."
Albo czerwona komusza niejaka Annna...buahhahahahahahhahaha

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [15:24] - rolnik z mazur | Link:

@ pani Anna
Brawo! Nie chciało mi się tak dokładnie tłumaczyć nieukom. Pzdr
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [15:05] - Tezeusz | Link:

@ sake3
"rolnik z mazur.......Dlaczeo Pan uważa,że pod Monte Cassino byli wyłacznie głupi dowódcy? To jak z takimi dowódcami zdobyto to kluczowe wtedy wzgórze?"

A jak może myśleć komuszek czerwony ..no jak ! Wiedza zerowa głupota na 100 procent ! Prymitywne bo czerwone...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [15:48] - rolnik z mazur | Link:

@ Tezeuszku
komuchu totalny. Anders mial wybór walczyć o to wzgorze albo nie?  I co robi madry dowodca? Sam sobie durniu odpowiedz jesli cos tam między uszami masz.  Zresztą Anders nie tylko to mial za uszami. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [16:05] - Tezeusz | Link:

@ malorolny
Odsyłam szybko do materiałów IPN a nie Izwiestii i Stalina agitek...Faktycznie jesteś tuman.

Obrazek użytkownika Pers

18-05-2022 [13:38] - Pers | Link:

@sake
//Pers......Kolejna polska walka uznana za niepotrzebną dla niektórych Polaków //
Nie dla "niektórych" tylko dla każdego rozsądnego Polaka, który ma dobro Polski na sercu.

Pomyśl tylko sake przez chwilę - ile wspaniałych dzieciaków mogli spłodzić ci wspaniali Polacy, których wysłano na niepotrzebną rzeź? Sądząc po liczbie poległych a było ich 923 plus 345 uznanych za zaginionych to mogli dać życie co najmniej 4000 nowych Polaków. I mieliby już kilkadziesiąt tysięcy wnuków i wnuczek. Wszyscy by wyrośli ze zdrowego, polskiego pnia. A tak zginęli bez sensu dla cudzych interesów. 

//syryjski niedźwiedź Wojtek miał polską duszę i wiedział o co walczył. //
Może niedźwiedź Wojtek, jako Syryjczyk, walczył o syryjskie interesy? Nie wiem...

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [16:40] - Tezeusz | Link:

@Ruszkiewicz
"Pomyśl tylko sake przez chwilę - ile wspaniałych dzieciaków mogli spłodzić ci wspaniali Polacy, których wysłano na niepotrzebną rzeź? Sądząc po liczbie poległych a było ich 923 plus 345 uznanych za zaginionych to mogli dać życie co najmniej 4000 nowych Polaków. I mieliby już kilkadziesiąt tysięcy wnuków i wnuczek. Wszyscy by wyrośli ze zdrowego, polskiego pnia. A tak zginęli bez sensu dla cudzych interesów."

A twój ukochany morderca Polaków zabójca z Katynia Stalin jak wysłał na pewną śmierć Berlingowców pod Lenino na pewną rzeż specjalnie przygotowaną inaczej to była wojskowa masakra to już ciebie nie martwi..cóż swój nie będzie swoich atakował.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [12:07] - rolnik z mazur | Link:


Cześć i hwala zwyklym żołnierzom na pohybel dowódcom. To byla zupełnie niepotrzebna rzeź polskich żołnierzy. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [12:24] - Tezeusz | Link:

@ od gnoju
Twoja rzeź to na Ukrainie twoi  uwielbiani komuchy pedofile i pederasci gwałcą dzieci. Banda kalmuckich zlodziei i czerwonych szmat takie to bydło.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [12:38] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
Wolę mieć ręce uwalane gnojem niż krwią becwale

 Pod Monte Cassino też kałmuckie ścierwo broniło klasztoru? Idź ty chłopie i kup sobie w kiosku torebkę rozumu. Choć to pewnie już za późno. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [13:44] - Tezeusz | Link:

@czerwony od gnoja
swinie oporządzone ! nie to zapierd... ty zwykly od gnoju czerwonego..

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [12:39] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
Wolę mieć ręce uwalane gnojem niż krwią becwale

 Pod Monte Cassino też kałmuckie ścierwo broniło klasztoru? Idź ty chłopie i kup sobie w kiosku torebkę rozumu. Choć to pewnie już za późno. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [15:11] - Tezeusz | Link:

@Rolnik cwoku
Zamiast oddać cześć bohaterskim żołnierzom 2 Korpusu srasz czerwonym gnojem...ale co można od ciebie wymagać...

Propaganda radziecka oskarżała żołnierzy polskich o tchórzostwo, o to, że nie chcą walczyć. Rezygnując z ataku na Monte Cassino nasi żołnierze wpisaliby się doskonale w te głosy - mówił w Dwójce prof. Janusz Zuziak, historyk wojskowości. Teraz te bzdury powielają komunistyczni agenci...
https://www.polskieradio.pl/39...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [15:27] - rolnik z mazur | Link:

@ Tezeuszku

I co tu siedzisz? Zap....na Krainę U i walcz z sowietami. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [15:29] - Tezeusz | Link:

@ gnojowica rolna
to ty wlazłeś z gnojem na mój blog i srasz na czerwono...wypad do swoich.

Obrazek użytkownika Pers

18-05-2022 [13:55] - Pers | Link:

Waldek
Ale zbulwersowałeś ścierwousza.
Zaraz się okaże, że poległo tam pół jego rodziny.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [16:10] - Tezeusz | Link:

@Persik chamie !
"Ale zbulwersowałeś ścierwousza.
Zaraz się okaże, że poległo tam pół jego rodziny."

Twój patriotyzm jest taki,ze zrobiłeś wypad ze Scierwoneonka bo musiałeś tak jak z Niepoprawnych, Salonu 24.... Twoja rodzina pewno wstydzi się za twoje rusofilowe postawy poddańcze Moskwie ? Ale cóż tak byłeś wychowany i taki jesteś!

A ząbki dalej nie umyłeś bo wali.....

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [17:38] - Tezeusz | Link:

Ruszkiewicz miał zwolnić Zawiszę, a Zawisza wywalił na zbity pysk Ruszkiewicza. Ot i cały dramat antypolskiego bagienka co jest w rozsypce do zera. NEonowe ścierwo tonie we własnym gównie.

Obrazek użytkownika Darek65

18-05-2022 [15:48] - Darek65 | Link:

@rolnik
Jakbyś rzucił 3 x kur....., to by zrozumiał. Racjonalne argumenty, to nie ten poziom :) To właśnie tacy ludzie są nieszczęściem Polski. Zero chłodnego i racjonalnego podejścia, pieniactwo i chamstwo.
Nikt żołnierzom pod Monte Cassino nie odbiera honoru i chwały. Nikt racjonalny ich nie obraża. Padają tu tylko racjonalne argumenty o bezsensowności tej bitwy dla Polaków.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [15:51] - rolnik z mazur | Link:

@ Darek
Otóż to. Pzdr

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [15:52] - rolnik z mazur | Link:

@ Darek
Otóż to. Pzdr

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [16:52] - Tezeusz | Link:

@ rolnik
poducz się trochę - warto :
https://dziennikarzobywatelski...

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [16:02] - Tezeusz | Link:

@ Darek65
"Jakbyś rzucił 3 x kur.....,"
To ,że masz kury twój problem, uważaj na jajka bo się zbiją lub zostaną zbukami....jak ich właściciel!

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [16:53] - Tezeusz | Link:

@ Darek66
Poducz sie trochę nigdy nie zaszkodzi ?
https://dziennikarzobywatelski...

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [14:04] - Tezeusz | Link:

Jak nam Ruszkiewicz placze i lamentuje bo go wykopali z antypolskiego NEonka. :

"Tym bardziej dziwne, że wzrasta lawinowo obecność jawnie antypolskich trolli wyznania banderowskiego, którym wtóruje jeden z adminów NEon24. Podobno w imię "pluralizmu" i walki z "moskiewską propagandą". Pan Opara też nie jest bez winy bo woli np. znanego i uznanego trolla niż moje teksty. Cóż, jego wybór..."

Bo musi ! wiesz dlaczego ! po co beczysz. Sam jesteś sobie winien...za całokształt twojej tffffffuuuurrrczości !

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [15:15] - Tezeusz | Link:

Heroiczne zwycięstwo polskich żołnierzy pod wodzą gen. Władysława Andersa
Zacięta walka Polaków i postępy sprzymierzeńców na innych odcinkach natarcia doprowadziły w efekcie do opanowania 18 maja kluczowych pozycji obronnych, w tym wzgórza klasztornego. Jako pierwszy do ruin klasztornych dotarł patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich, który na znak zwycięstwa zatknął tam swój proporzec.
https://www.wojsko-polskie.pl/...

Komunistyczna nacja widzi to jak Stalin...co potwierdzeniem mogą być komentarze niejakich @ anien czy @ rolników oraz @ persów

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2022 [16:19] - sake3 | Link:

Historia ma to do siebie,że różne uwzględnia podejścia do zdarzeń,ustrojów,walk,sytuacji czy wojen.Różne bywają opracowania i spojrzenie historyków,są dyskusje i spory. Historia stwarza pole do spekulacji i róznych ocen.Nie rozumiem więc dlaczego w internecie nie można uszanować zdania innego niż własne.Najłatwiej pouczać mentorskim tonem i obrażać.Trudno sobie wyobrazić,że jestem pozbawiona wstydu tylko dlatego że tak uważa inna komentatorka.Jak widzę do baby z magla,istoty o szczątkowej inteligencji czy też rozumu wielkości bucika dziecięcego jeszcze muszę się wstydić,że ,,nie mam wstydu''.Czekam jeszcze aż pan rolnik każe mi się modlić o zdrowie,bo o rozum za późno.Szkoda,że pan rolnik nie pomodlł się za mnie,może skutek byłby lepszy.

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2022 [16:37] - Pani Anna | Link:

@sake3
To, że jak zwykle nie rozumiesz,  to akurat nic nowego. Historia, podobnie jak PRAWDA jest jedna i tylko jedna. Ilość opracowań nie ma tu nic do rzeczy, zwłaszcza,  że większość jest pisana na polityczne zamówienie. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [16:51] - Tezeusz | Link:

@ anna
"Ilość opracowań nie ma tu nic do rzeczy, zwłaszcza,  że większość jest pisana na polityczne zamówienie."

Wystarczy przeczytać twoje komentarze na zamówienie... jakby wypisz wymaluj polityczne prosto ale z ...Moskwy !

Polecam poducz sie trochę :
https://dziennikarzobywatelski...

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2022 [17:03] - Pani Anna | Link:

@tezeusz
Mnie wystarczą twoje "  wpisy", które łączą w sobie i głupotę i polityczne zamówienie.  Poziom w sam raz dla sake3 i paru podobnych.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [18:38] - Tezeusz | Link:

@anna 
Poducz się nie tylko rosyjskiego i tych kacapskich agitek. poczytaj sobie ?
https://dziennikarzobywatelski...

Skoro włazisz z gnojem i smrodem na mój blog to chociaż dysponuj wiedzą bo inaczej... śmiech ! gary i magiel....do @ Persa marsz !

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [16:51] - Tezeusz | Link:

Ruszkiewicz skoro juz jesteś takim internetowym " przybłędą" i nie masz gdzie pisać to chociaż poducz się troszeczkę :
https://dziennikarzobywatelski...
https://dziennikarzobywatelski...

 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-05-2022 [18:45] - Ula Ujejska | Link:

Cześć i Chwała Bohaterom - zdobywcom Monte Cassino!
A wypierdkom podważającym ten polski sukces  wstyd i hańba!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [18:56] - rolnik z mazur | Link:

@ UJejska
po raz drugi się zgadzamy - chwala bohaterom - najdzielniejszym z dzielnych i na pohybel tym, którzy  bezmyslnie  i bez narazania swojego życia ta krwią szafowali w nadziei na profity . 

Obrazek użytkownika u2

18-05-2022 [19:15] - u2 | Link:

A wypierdkom podważającym ten polski sukces  wstyd i hańba!

Sporo się tutaj tych śmierdzących ruskich onuc zleciało. Widać nieprzypadkowo Stalin wpadł we wściekłość po polskim zwycięstwie pod Monte Cassino :-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [19:43] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
nikt go nie podważa historyku z bozej laski. Więcej takich zwyciestw i zostaną same tezeuszki i uboty - glupota jest dziedziczna.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [19:48] - Tezeusz | Link:

@,rolnik
ale jesteś glupi jak twoje oborowe świnie ( nie obrażać świń) cóż takie geny czerwonych. Głupota, bezmyślność i chamstwo ruskiego ścierwa. Dalej liż faszystowską roSSę pedofili skurwiela putlerka może zdechnie.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [20:23] - rolnik z mazur | Link:

@ tezeuszku,
Ty faktycznie jesteś chory! Idź się leczyc i to szybko. Jesteś zaslepiony totalnie. Żal mi ciebie, bo wiem jak straszne są choroby psychiczne. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [20:34] - Tezeusz | Link:

@rolnik
Twoja wiedza i elokwencja faktycznie z obory nie wyszła to napiszę twoim językiem " spadaj oborowy z mego bloga " wypier...cwelu !
Całe szczęście ,że przyznałeś się iż jesteś psychiczny....

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [20:41] - rolnik z mazur | Link:

@ tezeuszku dziecko specjalnej troski
Od kiedy to jest twój blog? Ale nie denerwuj się za bardzo biedactwo. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [20:50] - Tezeusz | Link:

@oborowy
ty nie masz żadnego bloga oprócz swojej choroby jak napisałeś psychicznej i tu masz cwelu  rację biedny rozumem.
Dla ciebie "Czerwone Maki na Monte Cassino" to sierp i młot ......

 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2022 [21:21] - rolnik z mazur | Link:

@ Tezeuszku
Tak, tak uspokój się a od kiedy masz te objawy - czerwone maki, sierp i młot, ja mam bloga naszego... ludzie sowiety atakują.. Zrób se lewatywę na noc i upuść krwi - rada za darmo

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-05-2022 [21:31] - Tezeusz | Link:

@rolniczku
"bo wiem jak straszne są choroby psychiczne. "

Tak mi przykro..ale leczysz się ?

Obrazek użytkownika Tezeusz

19-05-2022 [06:48] - Tezeusz | Link:

Materiały IPN:
7️⃣8️⃣. rocznica bitwy o #MonteCassino 

Dziś we Włoszech upamiętniono bohaterów spod Monte Cassino. Tegoroczne obchody historycznego polskiego zwycięstwa 🇵🇱 zbiegają się ze 1️⃣3️⃣0️⃣. rocznicą urodzin gen. Władysława Andersa.

Podczas uroczystości zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski odczytał list prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego do organizatorów i uczestników wydarzenia.

– 2 Korpus Polski nie tylko pokonał Niemców w Italii, gdzie wielu jego żołnierzy oddało swoje życie, ale w konsekwencji wracający do komunistycznej Polski demobilizowani żołnierze Polskich Sił Zbrojnych przywieźli ze sobą heroiczną opowieść o tym czego dokonali. To oni byli też tymi, którzy samym swoim istnieniem w zniewolonej Ojczyźnie dawali nadzieje na wolność swoim rodakom. Mieć w rodzinie andersowca, albo znać go – to często znaczyło obcować z żołnierzem Wolnej Polski. To także zwycięstwo, ale tym razem odniesione nad sowieckim, komunistycznym okupantem - napisał w liście dr Karol Nawrocki. 

ℹ️ W uroczystościach zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wzięli udział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski oraz Agnieszka Jędrzak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej IPN.

👉 Czytaj więcej: https://bit.ly/37WTAih

Obrazek użytkownika Jabe

19-05-2022 [07:17] - Jabe | Link:

I want you to remember that no bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor, dumb bastard die for his country.

Obrazek użytkownika Tezeusz

19-05-2022 [06:50] - Tezeusz | Link:

Czerwone  maki  ...

Czy widzisz te gruzy na szczycie?
Tam wróg twój się kryje, jak szczur!
Musicie! Musicie!! Musicie!!!
Za kark wziąć i strącic go z chmur!
I poszli szaleni, zażarci,
I poszli zabijać i mścić!
I poszli - jak zawsze – uparci!
Jak zawsze – za honor się bić.

REF.
Czerwone maki na Monte Cassino,
Zamiast rosy piły polską krew…
Po tych makach szedł żołnierz i ginął,
Lecz od śmierci silniejszy był gniew!
Przejdą lata i wieki przeminą,
Pozostaną słady dawnych dni!…
I tylko maki na Monte Cassino
Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi!
2.
Runęli przez ogień straceńcy!
Nie jeden z nich dostał i padł…
Jak ci, z Samossierry, szaleńcy!
Jak ci, spod Rokitny, sprzed lat!
Runęli z impetem szalonym
I doszli!… I udał się szturm!
I sztandar swój biało-czerwony
Zatknęli na gruzach wsród chmur!
REF.
3.
Czy widzisz ten rząd białych krzyży?
To Polak z honorem brał ślub!…
Idź naprzód!… Im dalej… im wyżej…
Tym więcej ich znajdziesz u stóp!
Ta ziemia do Polski należy,
Choć Polska daleko jest stąd,
Bo wolność… krzyżami się mierzy…!
Historia ten jeden ma błąd…!
REF.
4. [zwrotka dopisana przez autora, Feliksa Konarskiego na 25-lecie Bitwy, w roku 1969]

Ćwierć wieku, koledzy, za nami,
Bitewny ulotnił się pył
I klasztor białymi murami
Na nowo do nieba się wzbił...
Lecz pamięć tych nocy upiornych
I krwi, co przelała się tu -
Odzywa się w dzwonach klasztornych,
Grających poległym do snu...!

Feliks  Konarski -  Ref-Ren