Polskie " Amazonki" bohaterowie Rzeczypospolitej

Z materiałów IPN :

https://www.facebook.com/16046...

"Ochotnicza Legia Kobiet – „amazonki” w wojsku Rzeczpospolitej. 

Upięte w kok włosy schowane pod maciejówką, wojskowa bluza, na ramieniu przewieszony karabin, w 1918 r. widok maszerujących ulicami miasta kobiet-żołnierzy szokował przechodniów. Koniec jednej wielkiej wojny był początkiem kolejnej, był zatem czas, aby przyzwyczaić oczy do munduru, ale nadal dla zdaniem wielu mężczyzn, ale również i kobiet, damie nie uchodziło walczyć o swój dom jak mężczyzna, z bronią w ręku! 

Powodów dla, którego kobiety stanęły w jednym szeregu broniąc przed napastnikami młodego państwa polskiego można przytoczyć kilka. Na pewno emancypacja – 28 listopada 1918 r. polskie kobiety uzyskują prawa wyborcze, po wtóre patriotyzm młodych panien z pochodzących z inteligenckich domów, wykuty na historii życia Emilii Plater, powstańca listopadowego, ale przede wszystkim okoliczności miejsca i dnia bieżącego nadają wagę powziętym decyzją. Walki w Lwowie wybuchają nagle w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 r. Żołnierze narodowości ukraińskiej ogłaszając powstanie Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej przejmują główne gmachy w mieście. Ich działania mają duże szanse powodzenia, gdyż polskie oddziały są daleko od Lwowa. Do walki w obronie swoich domów stają mieszkańcy miasta. W Komitecie Obywatelskim Polek kpt. Aleksandra Zagórska organizuje, spośród kandydatek na sanitariuszki, oddział kurierek. Specyfiką walk w mieście jest wiele wyizolowanych punktów oporu, zatem łączniczki okazują się być niezastąpione.

Przenoszą rozkazy i listy, pokazują drogę żołnierzom, kolportują prasę i zbierają informacje. W grudniu 1918 r. Dowództwo Miasta, przystając na pomysł Aleksandry Zagórskiej, przekształca milicję kobiecą w formację ściśle wojskową, skoszarowaną, uzbrojoną i umundurowaną, której nadano nazwę Ochotnicza Legia Kobiet. Ogłoszenie statusu OLK ma miejsce w Warszawie. By sprawa się dopełniła, by nikt nieprzychylny służbie kobiet w Wojsku Polskim nie przeszkodził, Zagórska osobiście jedzie do Marszałka Piłsudskiego, który w marcu 1919 r. oficjalnie zatwierdza status OLK w strukturach WP.

Podczas wojny Rzeczpospolitej z bolszewicką Rosją szeregi OLK zwiększyły swoją liczebność do 2,5 tys. żołnierek. Ochotniczki wzięły udział w walkach obronnych m.in. w Wilnie i Warszawie. Dowódcą wileńskiego oddziału OLK zostaje por. Eugeniusz Olejniczakowski a jego zastępcą jest ppor. Wanda Gertz. Wydarzenia w Wilnie, na chwilę przed atakiem jazdy Gaj Chana na miasto obserwuje brytyjski korespondent wojenny „The Tims’a”. W relacji opisuje, że mieszkańcy uciekają w panice wykorzystując także dachy pociągów, ale na swoich stanowiskach pozostaje jednak 250 żołnierek z OLK. Kiedy sytuacja staj się dramatycznie zła, dowództwo obrony Wilna przekształca OLK w batalion liniowy.

Na front idą wszystkie zdolne do walki dziewczęta, także dwadzieścia studentek Uniwersytetu Wileńskiego, które do OLK wstąpiły w ostatnich dniach, bronią odcinek od Nowej Wilejki do miejscowości Pogiry, kilkanaście kilometrów od Wilna. Kiedy miasto pada przed przeważającymi siłami bolszewików niektóre z legionistek trafiają do niewoli, większości udaje się wycofać do Warszawy. Obrończynie Wilna zostają przyłączone do batalionu liniowego warszawskiej OLK z zadaniem utrzymania punktów obrony w okolicach Parku Skaryszewskiego.

Po wojnie OLK została rozwiązana w 1922 r. Ponownie odezwały się głosy, że kobiety w koszarach to stan nienormalny, ale głównym powodem rozformowania kobiecych oddziałów była powojenna finansowa zapaść młodego państwa polskiego. Jedna z lwowskich ochotniczek Maria Wittek, późniejsza pierwsza generał Wojska Polskiego we wspomnieniach o dniach końca żołnierskiej służby z żalem napisała, że „Zwalnianie z wojska legionistek było najcięższym dla nich zawodem życiowym. Niektóre za nich zostały bez środków do życia i w miesiącach zimowych bez dachu nad głową. Odchodziły w poczuciu wielkiej krzywdy, którą, jak uważały, uczyniło im wojsko, któremu oddane były bez reszty…”

Duch służby wojskowej jednak w kobietach nie ustał i już w 1923 r. z inicjatywy członkiń dawnych organizacji Związku Strzeleckiego oraz Polskiej Organizacji Wojskowej w miejsce rozformowanej OLK powołano Przysposobienie Obronne Kobiet. Krótko przed wybuchem II wojny światowej w szeregach PKW było ponad 47 tys. kobiet. Uczestniczyły one w kampanii wrześniowej, a w czasie okupacji działały w polskim ruchu oporu..."

Cześć i Chwała Bohaterom

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

17-05-2022 [17:25] - u2 | Link:

Po wojnie OLK została rozwiązana w 1922 r. Ponownie odezwały się głosy, że kobiety w koszarach to stan nienormalny

Teraz kobieta - żołnierz to normalka :

https://www.wojsko-polskie.pl/...

PS. Pamiętam jak nasza pani wychowawczyni, teraz już świętej pamięci, pytała się uczniów mojej klasy, kim chcieliby zostać w przyszłości. Wszyscy mówili że żołnierzami, nawet dziewczyny :-)

Obrazek użytkownika Maverick

17-05-2022 [18:05] - Maverick | Link:

Wojny nie można wygrać fałszywą propagandą.

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-05-2022 [19:21] - Tezeusz | Link:

@ maverick
piszesz o propagandzie swoich sowieckich szmat w Moskwy ! Lecz się na nogi bo na głowę już za póżno !

Obrazek użytkownika Maverick

17-05-2022 [19:51] - Maverick | Link:

Jest nadzieja w narodzie! Pod biedronką stoją dwie osoby i zbierają na Ukrainę do takiego przezroczystego pudełka. I wiecie co? Jest puste!!! i tu cisną się słowa KLASYKA ,, JAK ODEJDZIE MISKA Z POD PYSKA TO NARÓD ROZUM DOPIERO ODZYSKA !!!!!!!!''

Obrazek użytkownika Maverick

17-05-2022 [19:56] - Maverick | Link:

Całościowa deszeremietyzacja Polski jest niemożliwa technicznie i organizacyjnie w rozsądnie krótkim czasie. Nie ma tyle wapna.

Znalazłem to na stronie polskich patriotów. Co na to Tazeusz?

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-05-2022 [22:20] - Tezeusz | Link:

@maverick
Jak u ciebue w Moskwie. Gwałty i pedofilstwo taki twój kraj bandytów. Taki z ciebie troll skurwiela bandyty putlerka