O wspólnym państwie Polski i Ukrainy

Wojna putinowska na Ukrainie, liczna migracja ze wchodu wrzuciły ten temat na tapetę i to tak mocno, że stał się wiodącym tematem prezydenckiego przemówienia z okazji 3 maja.
Korzyści byłyby oczywiste: powstałoby jedno z najsilniejszych państw Europy i jedno z najsilniej rozwijających się, zdolne do powstrzymania rosyjskiej agresji na Zachód, politycznej, ekonomicznej i politycznej. Ale zdolne też do powstrzymania podobnej agresji Niemiec na wschód. Te oczywiste walory wskazują też jak bardzo trudne byłoby stworzenie takiego państwa.
Osobiście byłbym jednak zwolennikiem tego, by w tym kierunku iść, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że, gdyby powstało, byłoby to państwo zupełnie inne inne, niż I RP. W XVI-wiecznej RP polska szlachta dominowała kulturalnie nad ruskimi bojarami. Nieprzypadkowo. Była to jedna z najlepiej wykształconych i najbogatszych warstw społecznych całej ówczesne Europy. Mieliśmy elity wysokiego sortu. Dziś tak nie jest. Nasze elity polityczne to albo ludzie o mentalności i poziomie karbowych, wywodzący się głównie z strony PZPRowskiej albo pozoranci z dawnej strony solidarnościowej. Brak elit politycznych skutkuje brakiem elit naukowych (spauperyzowanych) i artystycznych (sprostytuowanych). Jakoś bronią się jeszcze elity gospodarcze i kościelne, choć też szału nie ma.
Ma jednak Polska całkiem solidną konstrukcję opartą na najsilniejszych sojuszach gospodarczych (UE) i polityczno - militarnych (NATO) oraz zupełnie solidne doły społeczne: nie zepsute, pracowite, religijne, oparte, ciągle jeszcze, na zdrowych zasadach moralnych.
Aż się prosi by na ten kadłub gnijący od góry wrzucić autentyczne niepodległościowe i ambitne elity ukraińskie które wyłoni długa i zwycięska - w co wierzę - wojna. Tylko wtedy jest nadzieja, że:
a. takie państwo/unia/sojusz powstanie (na pewno nie zrobią tego politycy, którzy zaciągają kredyt, muszą go spłacać ale nie dostają pieniędzy z kredytu)
b. będzie silne.
W tym nowym państwie mielibyśmy więc raczej proces odwrotny niż w I RP: to Polacy, z czasem, liczonym w długich dziesiątkach lat, ulegaliby ukrainizacji, podobnie jak wcześniej ruscy bojarzy polonizacji. Najprawdopodobniej powstałby nowy naród o podwójnej identyfikacji, ale z przewagą pierwiastka ukraińskiego (tak jak kiedyś: gente Ruthenus, natione Polonus ).
Nawet wtedy byłoby warto. Byłby to największa gwarancja bezpieczeństwa i dobrobytu ludzi żyjących miedzy Donem a Odrą. 
Jeśli zaś chodzi o drugą ofertę: wspólna Europa pod zarządem niemiecko-francuskim, to widać czym to sie kończy: kobietom nie chce się rodzić dzieci co wymusza import ludzi o innym kodzie kulturowym, który w końcu rozbije to państwo jak kiedyś podobny proces rozbił Rzym. Dokładnie wtedy, gdy skończył się socjal. Tyle, że potrwa to dłuższy czas. Poza tym cóż, historia uczy, że Niemcy, gdy uzyskają za dużo władzy to koniec końców zawsze doprowadzają do katastrofy, w której giną miliony. I to Polacy i im podobni będą pierwsi do ginięcia, bo w takiej UE jak jest teraz, to my zawsze będziemy postrzegani jako gorsze prowincje, posługacze, jak Buriaci, muzułmanie w dzisiejszej Rosji.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika admin

14-05-2022 [08:23] - admin | Link:

Odważnie z tą wymianą elit polskich na ukraińskie..

Obrazek użytkownika foros

14-05-2022 [11:21] - foros | Link:

Odważnie?
Gdyby były wybory prezydenckie i w drugiej turze stanęliby Duda i Zełeński, to na kogo zagłosowaliby ludzie?
Przyszły teraz do polskich szkół dzieci z Ukrainy. I kto jest lepszy z matematyki? Ukraińcy.
Kto byłby hetmanem wspólnej armii? Człowiek który pokonuje Rosję czy człowiek, ze złotego zaciągu Jaruzelskiego?
Jakie jest największe osiągnięcie III RP w dziedzinie kultury? Disco polo. Wystarczy sobie porównać je z ukraińską kulturą ludową by zobaczyć różnice.
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-05-2022 [08:35] - rolnik z mazur | Link:

@ autor
sam się wymieniaj na Ukrainca. Nastepny Gowin.

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2022 [12:26] - Pers | Link:

Waldek
//sam się wymieniaj na Ukrainca//
Jak widzisz można już otwartym tekstem pisać o likwidacji państwa polskiego, wymianie prezydenta, wymianie elit itd.
To już nawet nie jest ukrainofilia czyli głęboka sympatia dla Ukrainy ale dużo więcej.
Czyżby potomkowie akcji Wisła powychodzili z nor?
Autor notki robi jednak błędne wyliczenia. Ukraina po wojnie będzie liczyła góra 15 mln mieszkańców + z 5 mln w Polsce. I te 5 mln będzie dla nas największym problemem za który słono zapłacimy.

Notkę uważam za wyjątkowo skandaliczną.
 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

14-05-2022 [08:36] - Ula Ujejska | Link:

Pan nas próbuje straszyć jak kiedyś germanizacją i rusyfikacją? Dwaj zaborcy już kiedyś próbowali. Polacy są bardzo przywiązani do swoich tradycji, religii i kultury etc. Unia polsko ukraińska, owszem, to dobry pomysł, oby tylko nie ze szkodą dla Ukrainy - tego się obawiam. Totalsi tylko na to czekają.

Obrazek użytkownika foros

14-05-2022 [10:14] - foros | Link:

Nie wiem, gdzie pani widzi straszenie. 
Jeśli pogłębi się integracja w ramach UE, to wiadomo kto będzie rządził. Niemcy.
Jeśli stałby się cud i wróciłaby I RP, to przy miałkości, góra średnim poziomie intelektualnym polskich polityków idący w parze z niskimi umiejętnościach rządzenia, to da mnie jest oczywiste kto wygra walkę o władzę, zresztą wystarczy porównać liczby ludności.

Obrazek użytkownika tricolour

14-05-2022 [11:31] - tricolour | Link:

Hehehe...

Polacy przywiązani do tradycji i kultury czyli w obcym dyskoncie znika brykiet na grille, zero przeczytanych książek rocznie i Zenek w telewizorze.

 

Obrazek użytkownika zbychbor

14-05-2022 [16:57] - zbychbor | Link:

Unia, ale ze szkodą dla Polski. Tak, to będzie OK.

Obrazek użytkownika u2

14-05-2022 [08:43] - u2 | Link:

powstałby nowy naród o podwójnej identyfikacji, ale z przewagą pierwiastka ukraińskiego (tak jak kiedyś: gente Ruthenus, natione Polonus )

Skoro nie powstał przez wieki RON, to nie powstanie i teraz. Co innego wskrzeszenie RON, czy też stworzenie Międzymorza, albo Trójmorza. To nie są mrzonki, tylko przyszłość :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

14-05-2022 [10:42] - Pani Anna | Link:

Sam się ukrainizuj człowieku. Podobnych głupot będziemy czytać niestety coraz więcej. Już lepiej pisz o tym pensum biednych nauczycieli.

Obrazek użytkownika foros

14-05-2022 [10:44] - foros | Link:

będzie i o tym, a raczej o tym na czym polega oszustwo Czarnka z rzekomymi podwyżkami.

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2022 [12:30] - sake3 | Link:

@foros.....To już było w tamtym tygodniu.Zapomniał Pan?

Obrazek użytkownika foros

14-05-2022 [12:39] - foros | Link:

ale bez liczb

Obrazek użytkownika Jabe

14-05-2022 [10:49] - Jabe | Link:

Nie oczekujmy jednak, że Ukraińcy zaprzańców będą szanować.

Obrazek użytkownika foros

14-05-2022 [11:22] - foros | Link:

I to byłby kolejny plus

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2022 [12:58] - sake3 | Link:

Gdzie te elity na miarę czasu  zaspiewałaby Danuta Rinn gdyby żyła.Pan też ich poszukuje i nie wie gdzie znaleźć ten unikatowy towar.Elity są odzwiercieciedleniem  społeczeństwa i tu tkwi odpowiedź.Jakie społeczeństwa takie i elity.w tym polskie.Zapatrzone za zachód starają się naśladować w każdym słowie,w każdym geście i działaniu. i praktycznie niczym się nie różnią.Czy na Zachodzie nie ma korupcji,kolesiostwa,nepotyzmu.Czy elity UE są uczciwe w swojej działalności? Widzimy to przecież wyraźnie w nieustannym atakowaniu Polski kuriozalnych sankcjach ,wyrokach TSUE i majstrowaniu przy traktatach.Ględzenie o wartościach europejskich,tolerancji,poszanowaniu jakoś nijak się ma do zachowania Europosłów.Czymże błysnął przewodniczący PE za swojej kadencji? Czym się zajmują panowie Verhofstadt czy Timmermans.chyba tylko liczeniem faszystów na Marszu Niepodległości i ,,ratowaniem planety'' idiotycznymi posunięciami.Nasze elity niewolniczo ich naśladują więc i reprezentują tę samą marną jakośc.

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2022 [13:03] - Pers | Link:

@sake
//Nasze elity niewolniczo ich naśladują więc i reprezentują tę samą marną jakośc.//
No co ty...
A "dobra zmiana" z "polskim ładem"?

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2022 [14:11] - sake3 | Link:

@Pers.......No przecież nie nazywacie dobrej zmiany elitą tylko pisuarami,pisiołkami,kołtunami i tym podobnymi.....Z tobą oczywiście na pierwszej linii frontu do walki z tą dobrą zmianą choć przyznaję bez agitek.

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2022 [14:21] - Pers | Link:

@sake
//.Z tobą oczywiście na pierwszej linii frontu do walki z tą dobrą zmianą choć przyznaję bez agitek.//
Ja nie walczę z dobrą zmianą (z tą "gorszą" też). Ani na pierwszej linii ani na ostatniej.
Po co mam walczyć jak po jednych przychodzą drudzy i wcale lepiej się nie dzieje?
Szkoda czasu. Zmiana PiS na PO nic by nowego nie przyniosła. Jedynie zmianę "sponsorów".

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2022 [15:15] - sake3 | Link:

@Pers.....Och widze,że stajesz się powoli filozofem. Znów urosłeś w moich oczach.Ale otrzyj łzy ,nie musisz wcale zmieniać PiS-u na elitę z PO.Jest taki wybór przecież,masz pana Hołownię,Biedronia,Tygryska,pana z muszką i jego gwardią. i panie z Lewicy żeby było zgodnie z parytetem.Jedno bardziej elitarne od drugiego.Wybieraj,rób listę.

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2022 [15:27] - Pers | Link:

@sake
//Jest taki wybór przecież,masz pana Hołownię,Biedronia,Tygryska,pana z muszką i jego gwardią. i panie z Lewicy żeby było zgodnie z parytetem.Jedno bardziej elitarne od drugiego.Wybieraj,rób listę.//

Jaja sobie robisz? Sama na nich głosuj :)

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2022 [16:35] - sake3 | Link:

@Pers.......Sęk w tym,że żaden z nich nie jest w moim typie.Może ty założysz partię,obiecuję,że na ciebie będę głosować.Pan rolnik z mazur napisał mi że potrzeba nam ludzi mądrych i trzeba na nich oddać cenny głos.No więc? 

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2022 [17:03] - Pers | Link:

@sake
//Pers.......Sęk w tym,że żaden z nich nie jest w moim typie.//
Ani w moim.

//Może ty założysz partię,obiecuję,że na ciebie będę głosować.//
To miłe ale nie mam takich planów. Zresztą w Polsce nie można ot tak sobie założyć partii, zwłaszcza polskiej.

//Pan rolnik z mazur napisał mi że potrzeba nam ludzi mądrych i trzeba na nich oddać cenny głos.No więc? //
Pan Rolnik ma całkowitą rację. Tylko, że tacy do polityki się nie pchają.
W polityce dominują BMW, potrzebny tylko sprawny palec.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-05-2022 [21:09] - rolnik z mazur | Link:

@ sake
Mylisz się. Elity nie są odzwierciedleniem społeczeństwa. W żadnym razie. Politycy są odzwierciedleniem społeczeństwa. Elit nikt nie wybiera demokratycznie w przeciwieństwie do polityków. Pzdr

Obrazek użytkownika u2

14-05-2022 [21:19] - u2 | Link:

Elity nie są odzwierciedleniem społeczeństwa.

Ależ są. Jakie społeczeństwo, takie elity. Na przykład w Rosji są oligarchowie i nędzarze, których oligarchowie wysyłają na wojenki.

Elit nikt nie wybiera demokratycznie w przeciwieństwie do polityków.

Polityków można kreować merdialnie, na przykład Hołownię. Ma przyjemną powierzchowność, trochę bełkocze tak jak ty, więc jest twoim odzwierciedleniem, choć nie masz przyjemnej powierzchowności. :-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-05-2022 [22:23] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
No to u nas nie ma elit i nie będzie. Społeczeństwo - popić, poruchac i Sławomira posłuchać. A i ostatnio Ukrow na barana ponosić żeby im się krzywda nie stała. Gdzie ty tu elity widzisz. Elity z tego kraju wyjechały. Podmiana w toku jak autor stwierdził.
 

 

Obrazek użytkownika u2

14-05-2022 [22:44] - u2 | Link:

Gdzie ty tu elity widzisz. Elity z tego kraju wyjechały.

Wielu celebrytów deklarowało wyjazd z "tenkraju" jak tylko PiS dojdzie do władzy, ale oczywiście nie wyjechało. Oczywiście można dyskutować, czy celebryci to elita. Ale skoro występują w merdiach, to są kreowani na elitę. Tyle że ta celebrycka "elita" gardzi pospólstwem, tak jak ty gardzisz. Ale ty również nie jesteś elitą. W Polsce nie widać oligarchów tak jak w Rosji nowych ruskich. Gdzieś się ukryli i nie udają celebrytów. Jeden co prawda chciał polecieć w kosmos z Bajkonuru, ale okazało się, że oszukał klientów i ma sprawy w sądzie. W młodości został agenciakiem SB. Przypadek ? Nie sądzę :-)

Obrazek użytkownika sake3

15-05-2022 [08:19] - sake3 | Link:

@rolnik z mazur.....Ciekawe podejście,ale nie zgadzam się z nim.Więc gdzie Pan chce je znaleźć? Chyba nie spadną nam z nieba.Polityków też nie wybiera się demokratycznie Wstepują do partii które ich przyjmują i są ich członkami Wybory to tylko demokratyczne jego uznanie bycia posłem,europosłem,senatorem,czy wewnątrzpartyjnym działaczem na stanowisku.

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2022 [08:52] - Pers | Link:

@sake
//Wstepują do partii które ich przyjmują i są ich członkami//
Świetnie to ujęłaś sake - są członkami.
Ja nigdy nie byłem i nie będę członkiem.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

14-05-2022 [13:14] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Mieliśmy elity wysokiego sortu."
Doprawdy? Od schyłku XVI te "elity" bez skrępowania przytulały każdy grosz z zagranicy, stając się zakładnikami obcych mocarstw.

Obrazek użytkownika foros

14-05-2022 [16:00] - foros | Link:

Co nie zmienia faktu, że Zamojski, Żółkiewski, Jakub Sobieski, Ossoliński to były elity najwyższego sortu, podobnie jak naród szlacecki w swojej masie.

Obrazek użytkownika u2

14-05-2022 [16:27] - u2 | Link:

elity najwyższego sortu, podobnie jak naród szlacecki w swojej masie

Panowie szlachta powstała z rabusiów, gwałcicieli i zabijaków. Po wiekach dziesięciny i pańszczyzny, chłop się zbuntował i sam stał się rabusiem, gwałcicielem i zabijaką. Stąd wynika, że chłop to elita, żadna szlachta :-)

Obrazek użytkownika zbychbor

14-05-2022 [16:56] - zbychbor | Link:

Tak chyba uczyli na przyspieszonych kursach dla partyjnych. Gratuluję wiedzy

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2022 [17:37] - sake3 | Link:

@foros.....Tu się zgadzam,bo trzeba uzupełnić pojęcie elity o wiedzę,co po sobie zostawiły,jakie dzieła,jaką kulturę Skąd się wzięły wspaniałe budowle sakralne i świeckie,malarstwo,rzeźba,biblioteki i literatura? To własnie elity były mecenasami sztuki i ośrodkami kultury.Nie zmienia to faktu,że wśród elit było wielu których trudno podziwiać czy cwalić.

Obrazek użytkownika Jan1797

14-05-2022 [23:05] - Jan1797 | Link:

@foros
Ba, ilu szlachciców sam car wybrał? Całe mnóstwo, do dzisiaj śmierdzi. Ilu z kolei pozbawił wszystkiego, co posiadali. Kto o tym uczy? A trzeba będzie :)

"Gazeta Wyborcza" panu wyliczyła, że Kobylin-Borzymy, to jest taka miejscowość niedaleko Białegostoku, w której jest największy odsetek szlachty w Polsce - bo to są wsie szlacheckie - i tam proszę pana 85 proc. głosów dostało PiS, a 2,7 proc. Platforma Obywatelska. A czy teza - to mówił też profesor Raciborski w "Gazecie Wyborczej" - że to chłopi folwarczni głosują na PiS jest kompletnie sprzeczna z faktami. Tutaj; https://www.rmf24.pl/tylko-w-r...
Temu raczej ufasz, bo dumny jestem, że jedni i drudzy (szlachta i chłopi) na PiS głosują.