Rocznica zamachu dokonanego na Świętego J.P.II

Z materiałów IPN :
https://www.facebook.com/ipngovpl

„Papież musi zginąć”

Było pogodne popołudnie, środa 13 maja 1981 r. Odkryty papamobile drugi raz okrążał Plac św. Piotra. Zatrzymał się, a Jan Paweł II nie potrafił odmówić sobie serdeczności wobec zgromadzonych. Przywitał się z małą dziewczynką. Chwilę później rozległy się strzały.

Zamachowca pochwycili wierni, a watykańska ochrona oddała go w ręce policji. W tym czasie papież został już dowieziony do kliniki Gemelli, gdzie rozpoczęto trwającą sześć godzin operację ratującą życie. Jedna z kul przeszła przez brzuch, ale szczęśliwie ominęła aortę, nie naruszyła też kręgosłupa. Druga zraniła Ojca Świętego w dłoń i, prawdopodobnie rykoszetując, w ramię.

Wiadomość o zamachu na papieża lotem błyskawicy rozeszła się po świecie, a szczególnie po Polsce. Ludzie natychmiast zapełnili kościoły, rozpoczęły się msze w intencji uratowania życia papieża. Każdą wiadomość przychodzącą z Rzymu – a nie był to czas komórek, internetu i błyskawicznej wymiany informacji – przekazywano sobie z ust do ust. Jest operowany, stracił dużo krwi, jest przytomny, Dziwisz jest cały czas przy nim, Gemelli to najlepszy szpital, cały czas go operują – dobre i złe wieści krzyżowały się ze sobą, każdy dodawał coś od siebie. 17 maja odetchnęliśmy. Papież odmówił ze szpitalnego łóżka modlitwę Anioł Pański, a 23 maja lekarze wydali komunikat, że życiu Jana Pawła II nie zagraża niebezpieczeństwo.

Kto strzelał do papieża? Dość szybko ustalono, że był to Mehmet Ali Ağca, zbiegły z więzienia turecki terrorysta. Został ujęty i wkrótce osądzony. Ale Ağca nie działał w pojedynkę. Kolejne lata miały z wolna odkrywać skomplikowany mechanizm przygotowań do zamachu.

Za skonstruowaniem planu przedsięwzięcia i zapewnieniem jego powodzenia stały trzy siły: służby bułgarskie (których zaangażowanie było decydujące), turecka mafia oraz prawicowa organizacja terrorystyczna Szare Wilki, z którą powiązany był kolejny z tureckich mafiosów, Abdullah Catli. W organizację zamachu będzie zaangażowanych jeszcze wiele osób, spośród których warto wymienić Omera Mersana, tureckiego przedsiębiorcę z firmy Vardar Company – również powiązanego z Bułgarami. Turecką mafię z Bułgarami wiązały interesy gospodarcze; wspólne czerpanie zysków z nielegalnego handlu m.in. bronią. Z punktu widzenia bułgarskiej bezpieki zamachowiec powiązany z turecką mafią i organizacjami terrorystycznymi był „bezpiecznym” rozwiązaniem – odsuwał podejrzenia od Sofii.

Plan został pieczołowicie przygotowywany, a jego bezpośredni wykonawcy zgarnęli wynagrodzenie wysokości trzech milionów marek zachodnioniemieckich. Szczegóły „dogrywane” były już w Wiecznym Mieście, do którego Ağca przyjechał 10 maja. Nawiązał tam kontakt z Bułgarami, mającymi zabezpieczyć techniczną stronę zamachu i zapewnić zabójcom możliwość bezpiecznego „odskoku”.

Czytaj dalej:
https://bit.ly/2SJqNWu

 Więcej na :
Bułgarski ślad. Na ile komunistyczne służby były zaangażowane w zamach na Jana Pawła II? https://bit.ly/3uH4qz0
Publikacje IPN do pobrania IPN h
//bit.ly/3hyearN

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

13-05-2022 [14:09] - u2 | Link:

służby bułgarskie (których zaangażowanie było decydujące), turecka mafia oraz prawicowa organizacja terrorystyczna Szare Wilki, z którą powiązany był kolejny z tureckich mafiosów, Abdullah Catli.

Bułgarzy byli w tureckiej niewoli chyba 6 wieków, ale jakoś to przetrzymali i odzyskali niepodległość. Dlatego trochę mnie dziwi ta współpraca w zamachu bułgarsko-turecka.

PS. Widziałem JP2 na Placu św. Piotra w 2004 roku. Jechał odkrytym Papa Mobile i machał ręką do tłumu, w którym stałem. My też Mu machaliśmy. To był piękny dzień :-)

Obrazek użytkownika Kaczysta

13-05-2022 [16:53] - Kaczysta | Link:

13 maja 1901 urodził się rtm Witold Pilecki.
13 maja 2017 w Warszawie odsłonięto pomnik Witolda Pileckiego.
13 maja 1917 objawienie III tajemnicy fatimskiej.
13 maja 1981 zamach na papieża Jana Pawła II.

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-05-2022 [17:10] - Tezeusz | Link:

Wyrok śmierci na J.PII wyszedł z Imperium Zła z Moskwy.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

13-05-2022 [18:36] - Ula Ujejska | Link:

Papież odwiedził w więzieniu łotra i wybaczył zamachowcowi. Poprosił Włochów o łaskę dla niego. Jan Paweł II znał całą prawdę o tym zamachu.