Solidarność żąda natychmiastowej dymisji min. Czarnka

Postulat tej treści wystosowała Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania, Krajowy Sekretariat Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność na dzisiejszej konferencji prasowej w petycji do premiera Morawieckiego.
Wg R. Proksy jest to drugi taki wniosek w dziejach Sekcji. Pierwszym było żądanie odwołania min. Katarzyny Hall. Podstawowe motywy tak radykalnej decyzji to:
a. Symulowanie przez ministra dialogu, a de facto zwodzenie Związków
b. dążenie przez ministra do degradacji zawodu nauczyciela
Pełniejsze zapisy ocen związkowców w artykułach i materiale viedeo:
https://www.gazetaprawna.pl/wi...
https://www.miastopociech.pl/a...
Materiał video dostępny był na stronie facebooka Sekcji, ale raz pojawia się raz znika, podaję adres strony sekcji https://www.facebook.com/SKOiW  (zapewne problemy techniczne, pierwsza wersja była słabo słyszalna) https://www.facebook.com/watch...

Jeśli chodzi o symulowanie dialogu to najważniejsze argumenty Związku to
a. cykliczne kłamstwa ministra począwszy od wysokości pensji (gdzie Czarnek uparcie podaje zawyżone tzw. średnie kwoty)  - i trudno się tutaj ze Związkiem nie zgodzić
b. niepoważne traktowanie partnerów społecznych jako możliwego do ominięcia paragrafu prawnego
c. wycofanie się przez rząd z realizacji porozumienia płacowego podpisanego z NSZZ w obecności ministra, reprezentantów premiera i prezydenta.

Jeśli chodzi o degradację zawodu nauczyciela to związkowcy wskazują na:
a. wybitnie niekorzystne dla nauczycieli traktowanie przez resort kwestii płacowych prowadzące do pogłębienia pauperyzacji zawodu
b. powrót tzw. darmowych godzin karcianych.

Jeśli chodzi o pierwszy zarzut wydaje się on zasadny. Propozycja wydłużenia pensum o w sumie 60% (do 30h/tydz.) przy ok 20-kilku procentowym podwyższeniu wynagrodzenia w oczywisty sposób nie była propozycją poważną ze strony resortu. De facto oznaczała ona zwolnienie ok 60 tys. nauczycieli głównie młodych stażem (bo ci są najczęściej zwalniani) i podzielenie się ich pensjami przez resztę + 8 darmowych godzin karcianych - godzin z które wcześniej i PiS i Solidarność bardzo mocno zwalczali. Wydaje się więc, że propozycja ta została zgłoszona wyłącznie ze względów politycznych by mieć w debacie publicznej usprawiedliwienie niskich płac w oświacie. 

Jeśli chodzi  o drugi zarzut to Solidarność wskazuje na kwestię powrotu darmowych godzin karcianych, o których wspomniałem wcześniej, oraz bardzo niskich płac nauczycielskich. Tutaj też trudno nie zgodzić się ze związkowcami. 
Za kadencji min. Czarnka rozziew między zasadniczą płacą nauczyciela dyplomowanego, a średnią krajową osiągnął swój historyczny rekord. Wg GUS średnia krajowa za marzec to 6665,64 zł, w tym czasie pensja zasadnicza nauczyciela mianowanego wynosiła brutto 4046 zł, różnica więc to ponad 2600 zł, i różnica ta powinna się pogłębiać wraz ze wzrostem inflacji a za nią płac w gospodarce. Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość czyniło olbrzymie zarzuty PO i Donaldowi Tuskowi za doprowadzenie do rozziewu 1000 zł między pensją dyplomowanego a średnią krajową.
Kolejny rekord min. Czarnka to sprowadzenie pensji zasadniczej nauczyciela poniżej pensji minimalnej (pensja minimalna w 2022 - 3010zł, pensja zasadnicza nauczyciela stażysty to 2949zł). Od maja pensja ta ma wzrosnąć do 3079 zł brutto (netto 2417 zł). Dodajmy, że istnieje duze prawdopodobieństwo, ze w 2023 min. Czarnkowi uda się sprowadzić poniżej pensji minimalnej również pensję zasadniczą nauczyciela mianowanego. W 2023 pensja minimalna wzrośnie co najmniej do ponad 3400 zł, a będzie również druga podwyżka tej pensji w czerwcu. Od maja pensja zasadnicza mianowanego to ok. 3600zł, ale tylko do grudnia, wtedy spada ponownie do ponad 3400.
A jak wygląda to w porównaniu do innych zawodów? Pensja zasadnicza początkującego policjanta to 4090 zł netto (na rękę), szeregowego WP 4560 zł brutto (ale wojskowi nie płacą ZUS), pielęgniarki po LO pielęgniarskim od 1 lipca 5322 brutto, pracownik niemedyczny szpitala ze średnim wykształceniem od lipca min. 4416 zł, a z podstawowym wykształceniem 3680 żł. Nauczyciel dyplomowany pensja zasadnicza (od maja do grudnia) 4224 zł (3 164,85 ł na rękę), wcześniej nieco ponad 4000 brutto. Wszystko to pensje zasadnicze budżetówki, mogą do tego dojść dodatki stażowe, godziny nadliczbowe, za rangę i inn. Widać tutaj skuteczność min. Czarnka ale też wyraźne dążenie do utrzymania możliwie niskich płac w oświacie przy jednoczesnym dokładaniu nauczycielowi nowych obowiązków w ramach tych zarobków. A znakomita większość praktyków oświaty - i z jednej i drugiej strony biurka -  mówi jedno: dobra szkoła stoi dobrym nauczycielem. Co po pomocach naukowych za miliony, co po pięknych budynkach, jeśli nie będzie tego kogoś kto wyjaśni, oceni i przypilnuje?

*****************
Warto przypomnieć, że pytana o nowy projekt Czarnka b. minister Zalewska, która wraz z premier Szydło znosiła godziny karciane, wyraźnie powiedziała Dziennikowi, że jest przeciwna powrotowi tych godzin i darmowej pracy nauczycieli. Pytanie więc w co gra PiS? Czy jesteśmy świadkami walki frakcyjnej, gdzie grupa socjalna Szydło wskazywanej jako kandydat na prezydenta, jest właśnie dezawuowana przez frakcję liberalną, której narzędziem jest Czarnek (a wspomina się, że wódz tej frakcji, premier Morawiecki też myśli o prezydenturze)? Czy też może mamy tu do czynienia z szerszą grą PiS, który chce odzyskać zaufanie przynajmniej części nauczycielskich związków przed wyborami, dlatego prowadza teraz kozę (a może Półkozica) Czarnka, by przestraszyć i przeczołgać nauczycieli, a potem wyprowadzi się tę kozę, dając jednocześnie blisko 1000 zł podwyżek, by odzyskać przynajmniej część środowiska (PiS tak czy inaczej musi podobne podwyżki wprowadzić na początku przyszłego roku, w związku ze wzrostem pensji minimalnej).
Jakby nie było aż cisną się na usta słowa szkolnego wierszyka: "Przestańcie chłopcy, bo się źle bawicie. Dla was jest to zabawa nam chodzi o życie."
Czynienie z oświaty piaskownicy do politycznych gierek w sytuacji gdy w od września do polskich szkół trafi kilkaset tysięcy dzieci z Ukrainy (może nawet ok. 700 tys.) bardzo źle świadczy i  kompetencjach i o odpowiedzialności pierwszego nauczyciela RP. Oby był nim możliwie krótko.

****************************
upd
jest odpowiedź ministra:
"Karty na stół. Propozycja była następująca: Podwyżka wynagrodzeń o 36 proc., 22 godziny pensum, przy debiurokratyzacji i uproszczeniu awansu zawodowego, 3 lata okresu przejściowego z pensum 18/22, emerytura po 20 latach pracy przy tablicy, 2h dyżuru tygodniowo (a nie 8h karcianych). Od 2024 gwarancja wzrostu wynagrodzeń o min. 50 proc. wzrostu średniej krajowej" – wyliczył minister Przemysław Czarnek.
"Zamiast manipulacji faktami lepiej wrócić do rozmów wraz z samorządami. Zapraszam" – zaapelował minister edukacji.

Widać więc, że minister nie potraktował poważnie tego co mówi Solidarność i kontynuuje dotychczasową linię słownych gierek, celem których jest marginalizacja, wkręcenie i ośmieszenie NSZZ. Zobaczymy jakie będą tego skutki.

https://odpowiedzi.com.pl/news...
https://businessinsider.com.pl...
https://pulsmedycyny.pl/nowe-w...
https://oko.press/ucieczka-nau...
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jan1797

10-05-2022 [21:38] - Jan1797 | Link:

Nawet nie czytam wpisu do końca, Powód już nim pisałem, po pierwsze pracowałem prawie przy jednym stole z krajówką nauczycielskiej Solidarności. Denerwowały mnie ich późniejsze żądania, żądania mijające rządy Tuska i lewicy. Jeżeli dzisiejsze warunki są nie przyjęcia przez nauczycieli, to i moja legitymacja związkowa jest zbędna.
Karty na stół. Za TT. Propozycja jest następująca:
1️, - Podwyżka wynagrodzeń o 36%.
2️, −22 godziny pensum, przy debiurokratyzacji i uproszczeniu awansu zawodowego.
3️, −3 lata okresu przejściowego z pensum 18/22.
4️, - Emerytura po 20 latach pracy przy tablicy.
Po prawie czterdziestu dwu latach zrezygnuję z członkostwa w Solidarności.

Obrazek użytkownika u2

10-05-2022 [21:49] - u2 | Link:

Wygląda na fejkowy nius, ewentualnie ktoś podłożył świnię dla ministra Czarnka, bo PiS zlikwidował halówki-darmówki :

https://www.miastopociech.pl/a...

Po dojściu PiS do władzy minister edukacji Anna Zalewska zlikwidowała “halówki” argumentując, że są one “upokarzające dla nauczycieli”. Wcześniej z godzinami karcianymi walczyli inni działacze PiS, jak chociażby obecna małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, pełniąca wówczas funkcję prezesa Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich. - To łamanie standardów państwa demokratycznego, w którym za pracę przysługuje płaca - mówiła Nowak o godzinach karcianych. A jej przyjaciel Ryszard Terlecki, obecny wicemarszałek Sejmu dodawał: - Te godziny są niezgodne z konstytucją.

Obrazek użytkownika foros

10-05-2022 [22:03] - foros | Link:

do U2
oho linki działają!!!! Eureka!!! 
Witam serdecznie kłamczuszka. Przypominam, że tę politykę PiS, postawy premier Szydło, min. Zalewskiej i skargę konstytucyjną Terleckiego opisywałem w poprzednim poście w tej części, której uporczywie nie mógł pan znaleźć w tekście, cytat z Zalewskiej o upokarzaniu przytoczyłem w pod jedną z poprzednich notek. 

Obrazek użytkownika foros

10-05-2022 [21:57] - foros | Link:

Niestety min. Czarnek w tym twicie zakłamuje swoją propozycję. Bo gdyby ona na prawdę taka była to np. ja wyraziłbym na nią zgodę. Myślę, też, że bardzo wielu innych również. Niestety prof. KUL nie pisze prawdy. Nie pierwszy raz 

Obrazek użytkownika u2

10-05-2022 [22:11] - u2 | Link:

Wygląda na podkładanie świni przez p. Proksę, szefa nauczycielskiej "S", dla pana ministra, ale pożyjemy, zobaczymy co z tego wyniknie :-)

https://twitter.com/CzarnekP/s...

Przemysław Czarnek
@CzarnekP

Karty na stół. Propozycja była następująca:

1, - Podwyżka wynagrodzeń o 36%.
2, −22 godziny pensum, przy debiurokratyzacji i uproszczeniu awansu zawodowego.
3, −3 lata okresu przejściowego z pensum 18/22.
4, - Emerytura po 20 latach pracy przy tablicy.
5. - 2h dyżuru tygodniowo (a nie 8h karcianych).
6. - Od 2024 gwarancja wzrostu wynagrodzen o min. 50% wzrostu średniej krajowej.

Obrazek użytkownika foros

10-05-2022 [23:09] - foros | Link:

a nie na podkładanie świni przez min Czarnak PiSowi, a przede wszystkim Polsce? Bo cel Czarnka jest wyraźny:  zrobić zadymę w szkołach. Wszystko jedno jak
a. skłócić dyrektora z kuratorem i wójtem (lex Czarnek)
b. skłócić starych nauczycieli z młodymi (jednym dać pieniadze innym nie)
c. skłócić nauczycieli z wójtami (powrót godzin karcianych - wójt nie musi płacić za zajęcia - np. wyrównawcze - po lekcjach)
d. skłócić nauczycieli z rodzicami (specjalne ewidencjonowane godziny dostępności dla rodziców, również wieczorem/popołudniem na ktorych nauczyciel ma siedzieć bez wynagrodzenia i , najczęściej, bez potrzeby, bo rodzice bardzo rzadko bywają w szkołach, nawet gdy szkoła ich wzywa to jest problem )
e. rozdrażnić i skompromitować związki zawodowe
f. sprowadzić nauczycielskie pensje tak mocno w dół, że nikt nikt z nawet średnią inteligencją nie podejmie się tego zawodu.

I dodajmy, że Czarnek robi to w prawdopodobnie najcięższym roku szkolnym jaki rozpocznie się od września.

Brakuje tutaj jednej sprawy, konfliktu nauczycieli z uczniami, a konkretniej zrobić tak by uczeń miał "trzymanie" na nauczyciela. Czymś podobnym był pomysł min. Wójcika by stawiać dyrektorowi zarzuty prokuratorskie gdy coś stanie sie uczniowi. Oznaczało to taką sytuację przychodzi rodzic, czy sam uczeń do dyrektorki i mówi: straszna rzecz sie stała, Amelka doznała x, więc albo dogadujemy się albo sprawa ląduje u prokuratora. I co w takiej sytuacji zrobi dyrektorka? NIe wiem czy to przeszło, ale min. Czarnek jest b. kreatywny i na pewno coś wymyśli. Może by kurator nagradzał uczniów za donoszenie na nauczycieli? Pierwociny już są, minister wiele razy powtarza, że najważniejszy jest uczeń i jego potrzeby. Jeśli jednak to uczniowie zaczną rządzić szkoła, razem z częścią nawiedzonych rodziców to koniec edukacji a początek wielkiego bałaganu.

Obrazek użytkownika u2

10-05-2022 [23:18] - u2 | Link:

Bo cel Czarnka jest wyraźny:  zrobić zadymę w szkołach. Wszystko jedno jak

Znowu niejaki forosz nadaje jak słuchacz do Radia Erewań, to forosz i Proksa chcą zrobić zadymę, wszystko jedno jak :-)

Obrazek użytkownika foros

10-05-2022 [23:25] - foros | Link:

OO!!! 
Jednak Kłamczuszek potrafi czytać!!! Congrat.

Obrazek użytkownika u2

10-05-2022 [23:32] - u2 | Link:

Każdy forosz sądzi innych po sobie :-)

Obrazek użytkownika foros

10-05-2022 [23:37] - foros | Link:

nie, po zachowaniach, np. dziecięcy udawaniu, że nie potrafi się przeczytać artykułu: a to link nie działa, a to nie widzi, a na koniec jak nic się nie da wymyśleć to: a u was biją murzynów. Bo tak trudno jest zrozumieć co p. Nowak wprost pisze, że lepiej stchórzyć i udawać Greka.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

11-05-2022 [07:53] - AŁTORYDET | Link:

A może poczekajmy na wyniki matur? Rzuci to nowe światło, na jakość pracy 800 tysięcy nauczycieli. Może kiedyś się doczekamy poważnej rozmowy o poziomie nauczania w polskich szkołach. 

Obrazek użytkownika foros

11-05-2022 [17:18] - foros | Link:

Wyniki matur są znane już teraz: 80% zda a 20% nie zda. Jak co roku.
Jeśli zaś chodzi o poziom nauczania jest on jeden z najwyższych w Europie i na świecie czego dowodzą badania PISA. Min. Czarnek stwierdził nawet w Polskim Radiu, że polscy nauczyciele są najlepszymi nauczycielami na świecie.

Obrazek użytkownika angela

11-05-2022 [08:11] - angela | Link:

Lewactwo wytoczyło wojnę najlepszemu ministrowi ???

Obrazek użytkownika Darek65

11-05-2022 [08:12] - Darek65 | Link:

"Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma" - tylko gdzie w tym są dzieci, uczniowie?

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

11-05-2022 [08:32] - AŁTORYDET | Link:

Nie wie Pan gdzie są dzieci, uczniowie? Na korepetycjach. Gdzieś musza się czegoś nauczyć.

Obrazek użytkownika Darek65

11-05-2022 [08:57] - Darek65 | Link:

Tak, to obecnie ogromny rynek, wart wiele milionów. Tylko, co mają powiedzieć dzieci rodziców, których na to nie stać ?

Obrazek użytkownika Czesław2

11-05-2022 [10:40] - Czesław2 | Link:

To dokładnie tak, jak z lekarzami pierwszego kontaktu i paniusiami w rejestracjach.. Ich zadaniem jest kierowanie pacjentów do prywatnych gabinetów.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

12-05-2022 [17:10] - Roz Sądek | Link:

Chodziłem do szkoły podstawowej w czasach powojennego wyżu demograficznego. Szkołą kierował nie dyrektor, a kierownik. Dziś nawet przedszkolem kieruje dyrektor. 7. klasowa szkoła - jedna z 4 w dzielnicy liczyła ok. 500 uczniów, a grono pedagogiczne 12 osób, w tym 2. półetatowców - emerytów. Klasa liczyła od 35 do 45 uczniów, w tym w starszych klasach nawet 10 repetujących. W szkole był gabinet lekarski, ale nie było lekarza, była natomiast półetatowa pielęgniarka (od 8 do 12). Kierownik szkoły, przedwojenny nauczyciel, skierowany do pracy na drugi koniec Polski, mieszkał w szkole wraz z 4 osobową rodziną. Oprócz kierowania, uczył matematyki, fizyki, chemii i jako meloman i wirtuoz skrzypiec prowadził szkolny chór i lekcje śpiewu. Szkoła miała 2  woźnych, do których obowiązków należało m.in. palenie węglem w ogrzewanych piecami kaflowymi klasach, czyszczenie akwariów i klatek z papugami, podlewanie i pielęgnacja roślin w kąciku biologicznym, oraz naprawa sprzętu sportowego,w tym pompowanie piłek.
......
Tyle wstępu, bo na nast. przystanku wysiadam.

Obrazek użytkownika foros

12-05-2022 [20:00] - foros | Link:

Chętnie uwierzę, tylko do tego poziomu, który Pan opisuje, to ten człowiek nie doszedł  zarabiając pensję minimalną lecz co najmniej dwie pensje wykwalifikowanego robotnika z okładem + bezpłatne leki i leczenie + płatne wielomiesięczne urlopy + zakaz wchodzenia na konto przez komorników + zakaz przenoszenia + szczególna opieka państwa i wiele innych przywilejów jakimi II RP obdarzała swoich nauczycieli w zamian za pensum rzędu 20-24h na tydzień.