Polska empatia. Nikt na świecie nie byłby do tego zdolny!

Historycznie przez wieki kształtowała się mentalność poszczególnych narodów. I ona zawsze i w teraźniejszości pozostaje taka sama. Ona implikuje zachowania każdego indywidualnie. 

Cały czas od początku agresji Rosji na Ukrainę mam łzy w oczach widząc jak my, Polacy pomagamy Ukraińcom. Tak naprawdę tylko my okazaliśmy się najbardziej przewidującym narodem a do tego cechującym się taką empatią na jaką dziś nie nie byłyby w stanie pokusić się żadne inne społeczności. To budzi zszokowanie a zarazem podziw normalnego świata. 

Tyle tylko, że nasza empatyczna reakcja jest mentalnie naturalna. Była taka przez wieki. Tylko Polacy i Polska jako jedyny kraj w ówczesnej Europie dał schronienie Żydom, których wyganiano z całej Europy. Tylko nas było stać na powstrzymanie islamskiej nawałnicy w Bitwie pod Wiedniem, dzięki czemu cała chrześcijańska Europa zachowała swoją tożsamość. To my powstrzymaliśmy komunistyczne i sowieckie  hordy na Europę w czasie Cudu nad Wisłą w 1920 roku. W czasie II WŚ tylko nasz kraj nie skalał się współpracą z nazistami i komunistami, kiedy znów cała dzisiejsza Zachodnia Europa nie może się poszczycić takim heroizmem. Od zawsze walczyliśmy o "naszą i waszą wolność". Tacy mentalnie są Polacy i tacy jesteśmy dzisiaj. 

To napawa mnie dumą, choć niestety nigdy na przestrzeni dziejów nie zostaliśmy za naszą postawę docenieni. A było wprost przeciwnie. Byliśmy traktowani jako naiwniacy i atakowano nas zawsze, choć uważam, iż ten atak był spowodowany jakimś strasznym kompleksem niższości różnych narodów wobec Polaków. One nie potrafiły się zachowywać jako normalni ludzi więc atakowali nas - ku stłamszeniu własnego sumienia - jako tych, którzy zawsze ludzko byli po katolicku normalni. Wskazuję tu niestety Żydów jako najbardziej niewdzięczny naród wobec Polaków. I trwa to niestety do dzisiaj. 

Ale jak napisałem każdy naród ma swoją odwieczną mentalność. Żydzi, Niemcy i Rosjanie mają zupełnie inną niż nasza. Są agresorami (nazizm, komunizm, syjonizm) i takimi są od wieków i to się nie zmieniło. My nawet wtedy, gdy nieraz otrzymywaliśmy tzw. baty od innych to i tak jesteśmy w stanie pomagać, gdy jakiś naród znajdzie się w potrzebie. Tak jest w przypadku Ukraińców. Mamy z nimi rachunki krzywd (OUN-UPA: Ukraińskie Mordy na Wołyniu i w Galicji Wschodniej), ale dzisiaj pokazaliśmy, że jesteśmy naprawdę ludzcy. Wierzę w to, że dzisiejsza nasza postawa zbliży nas ponownie, bo żaden naród nie zasługuje na ludobójczą agresję. 

Także składam moim rodakom wielkie chapeau bas i jestem wprost szczęśliwy, że jednak pomimo agresji niemiecko-unijnej (w tym polskich współczesnych Targowiczan z tzw. opozycji totalnej)  i rosyjskiej dalej zachowujemy naszą polską mentalność!

Pamiętajmy jednak o mentalności naszych wrogów!

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 
Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

07-05-2022 [22:33] - u2 | Link:

Tylko Polacy i Polska jako jedyny kraj w ówczesnej Europie dał schronienie Żydom, których wyganiano z całej Europy.

Raczej zły przykład z historii, bo wiadomo jak to się skończyło. Warto oczywiście pomagać sąsiadom, ale nie warto z tego robić jakiegoś nadzwyczajnego bohaterstwa. Bohaterami są obrońcy Ukrainy, którzy bronią się przed raszystami.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

07-05-2022 [23:13] - krzysztofjaw | Link:

A ja uważam, że powinniśmy zawsze podkreślać nasze polskie człowieczeństwo, jakże inne niż większość krajów na świecie. Trzeba być dumnym Polakiem i to zawsze. To nie znaczy, że też zawsze musimy dostawać za naszą postawę agresję innych. To my mamy rację moralną i katolicką, inni winni się przed nami kalać w przeprosinach. 
Pzdr

Obrazek użytkownika u2

07-05-2022 [23:16] - u2 | Link:

inni winni się przed nami kalać w przeprosinach. 

Bez przesady. Ja na przykład lubię Niemców, lubię żydów, ba, lubię nawet kacapów. Oczywiście na dzień obecny nie przyznaję się do niezłej znajomości języka kacapskiego, wolę studiować piękny język ukraiński, trochę twardszy od miękkiego języka białoruskiego, którego słuchałem w młodości :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-05-2022 [22:37] - Pani Anna | Link:

Łzy są dopiero przed  Panem, ale takie prawdziwe, nie pensjonarskie. Kiedy obudzi się Pan z nożem (siekierą) w plecach.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

07-05-2022 [23:22] - krzysztofjaw | Link:

Napisałem, że dostawaliśmy "baty" i też od Ukraińców. Oni wtedy naprawdę byli okrutni i znam to z opowieści mojej rodziny, która przed nimi uciekła w nocy, pozostawiając cały ziemiański dobytek. I w sumie tak naprawdę dzięki tej ucieczce ja się mogłem urodzić, bo moja mama też uciekła spod topora Ukraińców. Tyle tylko, że dziś jest inna sytuacja. Oczywiście po wojnie musimy wymóc na Ukraińcach zaprzestanie gloryfikacji S. Bandery, ale dzisiaj trzeba im pomagać, bo my wiemy co to znaczy sowieckie barbarzyństwo. Tak... ja jestem trochę rozdwojony pomiędzy pamięcią o zbrodniach ukraińskich na narodzie polskim a potrzebą pomocy dzisiaj temu narodowi. Mam nadzieję, że dzisiejsza postawa Polaków już na stałe zmieni stosunek Ukraińców do Polaków. Nie wyobrażam sobie, aby było inaczej. 
Pzdr

Obrazek użytkownika u2

07-05-2022 [23:32] - u2 | Link:

Oni wtedy naprawdę byli okrutni i znam to z opowieści mojej rodziny

Z tego co mówi i pisze prof. Grzegorz Motyka okrucieństwo OUN-UPA było celowe, aby wywołać wrażenie, że ta rzeź była akcją oddolną, a de facto to była akcja 35-40 tysięcy morderców na służbie Niemców, a nie 5 milionów Ukraińców żyjących wtedy na Wołyniu i Galicji wschodniej.

PS. Jak mówi mój ojciec, kiedy Ukraińcy w służbie Niemców uciekali z Białegostoku to Niemcy bili kolbami w ręce Ukraińców, którzy chcieli uciekać razem z nimi samochodami ciężarowymi :-)

Obrazek użytkownika Tomaszek

07-05-2022 [23:59] - Tomaszek | Link:

A ten znów swoje srutu tutu . Napisz jescze że Bandera to siedział o obozie  . I w ogóle taki biedaczek .

Obrazek użytkownika zbychbor

08-05-2022 [08:37] - zbychbor | Link:

@U2
jest trochę kretów w nauce, też ukraińskich.
Wybielają rezunów

Obrazek użytkownika Tomaszek

08-05-2022 [09:08] - Tomaszek | Link:

Zbychu , pewnie piszesz do tego kreta . Tak że oszczędź waść . Poczytaj jego komentarze i wszystko jasne .

Obrazek użytkownika Tomaszek

07-05-2022 [23:40] - Tomaszek | Link:

Żadna inna sytuacja . Naród ten sam i ciągłość historii . Żadnych batów nie było tylko nóż w plecy i to dosłownie .. Srać na empatie . Pomoc owszem i to skuteczna , ale tylko przeciwko Rosji . Niech sie powyrzynaja bedzie swięty spokój na przyszłóść . Po wojnie przyjdzie Niemiec , rzuci parę ojro i dziadkowie z jak SS będzie cacy  Brak pomocy ze strony Niemiec to tylko przypomnienie Ukrom o ich miejscu w szeregu i utemperowanie zapędów . Pokazanie kto, tu jest panem a kto psem . Nic się nie zmieniło i nie zmieni . Pomnik Bandery w Kijowie stoi i nawt ruscy go nie zbombardowali chociaż całe miasto w gruzach  Coś w tym jest . Proszę Panie Krzysztofie nie zaklinać rzeczywistości , bo sądziłem zawsze że jest Pan większym realistą , atu co ? Po wojnie to będą dziamdziaczyć razem z gebelsami na temat upadku demokracji w Polsce . Juz wielokrotnie pisałem ilu politykóww można kupić za kasę za jednego Leoparda . Na Ukrainie to jest jeszcze taniej .
Oby się moje słowo w gówno zamieniło , ale zobaczymy wszyscy że tak będzie .

Obrazek użytkownika Pers

08-05-2022 [09:05] - Pers | Link:

@tomuś
//Pomnik Bandery w Kijowie stoi i nawt ruscy go nie zbombardowali chociaż całe miasto w gruzach //

Skąd masz takie info?

Obrazek użytkownika Tomaszek

08-05-2022 [19:55] - Tomaszek | Link:

Pewnie byś się pochwalił . A co taki skromniś jesteś ?

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-05-2022 [23:41] - Pani Anna | Link:

Więc proszę uruchomić wyobraźnię.  Tak bezkresna głupota musi być ukarana.
Szkoda tylko Polski i reszty rozumnych ludzi, którzy widzą co się dzieje i mogą tylko bezsilnie na to patrzeć. 

Obrazek użytkownika u2

07-05-2022 [23:47] - u2 | Link:

Tak bezkresna głupota musi być ukarana.

Bez przesadyzmu, sprawcy rzezi dawno nie żyją. Rosjanie obecnie nadal masowo mordują, ich chętnie ukarzę, ale zgodnie z prawem międzynarodowym.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

08-05-2022 [07:22] - rolnik z mazur | Link:

@ pani Anna
u nas na Mazurach mówi się - jak masz dobre serce to musisz mieć twardą du.... Zgadzam się, że głupota w uwielbieniu dla przybyszów sięgnęła zenitu i przyjdzie nam srogo za nią zapłacić. Pzdr 

Obrazek użytkownika Pers

07-05-2022 [23:46] - Pers | Link:

@Kjaw
//Nie wyobrażam sobie, aby było inaczej. //

Masz bardzo skromną wyobraźnię.

Obrazek użytkownika admin

08-05-2022 [10:52] - admin | Link:

@PA -- Tylko bez takich, bo odbiere co dałem

Obrazek użytkownika Pers

07-05-2022 [22:44] - Pers | Link:

Ta "empatia" to idiotyzm i skundlenie oraz plucie na pomordowanych na Kresach Polaków.

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-05-2022 [09:26] - Tezeusz | Link:

Zgadnijcie co za kałmk pisze takie gówno rodem z moskwy roSSji faszystowskiej no kto ?

"Kto tym idiotom powiedział, że Putin chce zakończyć Operację Specjalną do 9 maja?
Ławrow w wywiadzie dla włoskiej sieci telewizyjnej Berlusconiego Mediaset powiedział wyraźnie -
Pytanie: Czy konflikt zakończy się do 9 maja? Czy jest jakiś powód, by mieć nadzieję, że tak się stanie?
Sergey Lavrov: Nasi żołnierze nie będą sztucznie wyznaczać czasu swoich działań na żaden termin, w tym Dzień Zwycięstwa.
9 maja będziemy uroczyście obchodzić, jak zawsze. Będziemy pamiętać o wszystkich, którzy zginęli, aby wyzwolić Rosję i inne byłe republiki ZSRR, aby wyzwolić Europę od nazistowskiej zarazy.
Tempo operacji na Ukrainie zależy przede wszystkim od konieczności minimalizacji zagrożeń dla ludności cywilnej i rosyjskiego personelu wojskowego.
Zachodni debile mend-ialni znowu wymyślają jakiś bon mot, żeby potem się nabijać, jak w przypadku "klęski w zdobyciu Kijowa". A naród głupi wszystko kupi......"

A co na takie teksty rodem z Kremla - Służby ? pewno już wiedzą ? bo muszą !

Obrazek użytkownika sake3

08-05-2022 [07:01] - sake3 | Link:

@Krzysztofjaw.......,,Trzeba być dumnym Polakiem'' tak Pan uważa.Trochę to trudne by wzbudzić w sobie poczucie dumy patrząc na antypolskie wygibasy pana Biedronia,Thun,Millera w Europarlamancie.