ŚWIATŁOWÓD Pozwoli zniszczyć wroga?

Boimy się wojny. Chwilowo tej na ukraińskiej granicy. Lecz wielka wojna, która nam na prawdę zagraża, już będzie inna.
Po co fronty długie na setki kilometrów i tam setki tysięcy żołnierzy. Tysiąc czołgów, armat i haubic na przeciwko tej samej ilości ciężkiego sprzętu z drugiej strony. I otwarte silosy balistycznych rakiet z nuklearnym głowicami, gdzie jedna głowica zniszczy kompletnie duże miasto i zabije milion ludzi.
Po co to komu? Dla samej destrukcji? Niszczenia? Przecież to wszystko po zwycięstwie może się przydać. Szczególnie ludzie.

Przeciwnika nie należy fizycznie zlikwidować, a wrogi kraj zaorać. W wojnie nowoczesnej trzeba drugą stronę wyłącznie sparaliżować. Pozbawić go energii. Zniszczyć jego wolę walki. A najprościej pozbawić go możliwości komunikacji. Co się stanie, jak umilkną wszystkie telefony. Jak to będzie, gdy nie będzie telewizji, radia, Internetu.
Wszystko stanie.
Wystarczy kilka precyzyjnych ataków na najważniejsze węzły komunikacji. Jak generał z Centrum Dowodzenia będzie przesyłał rozkazy i odbierał meldunki? Znowu gołębiami?
Co będzie robił naród, gdy go pozbawić kontaktu ze światem? Jak sklep zamówi towar, jeśli nie będzie jak to zrobić?

Dokładnie, jak właśnie zaczął się XXI wiek, brałem udział przy pracach z podwodnym światłowodem. Niemiecka firma, która go kładła na dnie, zrobiła to dosyć niechlujnie. Pełno było pętli i ryzykownych lokalizacji, które należało zidentyfikować i wyeliminować. To było na Morzu Północnym.

Przy okazji powiem, bo nie wiem czy wiecie, że na Morzu Północnym, między Norwegią, Danią, Holandią i Szkocją jest 184 platform wydobywczych ropy naftowej i gazu. Najwięcej na świecie. Potem jest Zatoka Meksykańska – 175 i Zatoka Perska – 159.
I co fajne, całe te wewnętrzne europejskie morze, łączące się bezpośrednio na północy z Atlantykiem, a na południu przez kanał La Manche, ma w bliskości platform łączność telefonii komórkowej. Dumnie dodam, że i na Bałtyku nie ma kłopotu z gadaniem i Internetem przez telefon. Zwłaszcza niedaleko platformy Petrobalticu, a teraz już może Platformy Obajtka.

Aby zrealizować dochodowy projekt skorygowania położonego w morzu światłowodu, potrzebny był solidny, specjalistyczny statek offshore, posiadający spory moon pool, czyli otwierany na dnie kadłuba basen, taki gdzieś 10 na 7 metrów, z instalacją, gdzie można do wody spuszczać, a potem sterować ROV – Remote Operated Vehicle – takim podwodnym dronem, tylko, że połączonym kablem ze statkiem i centrum operacyjnym, który wykonuje różne zadania w toni i na dnie morza.
Mieliśmy dwa różne ROV ze sobą. Jeden klasyczny – napęd hydrauliczny pozwalający na precyzyjne ruchy 3D, kamery i oświetlenie, oraz dwa ramiona manipulacyjne. Takie dwie, dosyć prymitywne ręce. Drugi, bardziej specjalistyczny, nazywany Subsea Trencher [1], najpierw kopał rów na dnie, układał tam, w tym przepadku kabel i na koniec zasypywał z powrotem. Dokładnie jak to robi na lądzie paru facetów z łopatami, choć dzisiaj to raczej mini koparka.

Tak więc posuwając się według precyzyjnych lokalizacji umieszczonych na elektronicznej mapie, powolutku płynęliśmy sobie nad kablem i jak coś nietypowego zauważyliśmy, to się zatrzymywaliśmy i dzięki systemowi DP – Dynamic Positioning utrzymywaliśmy się na pozycji z dokładnością 0,7 metra.
Trenczer kabel odkopywał, drugi robot łapał go i delikatnie wyciągał na pokład statku. Wtedy do pracy zabierał się wyspecjalizowany technik. Ucinał szkodliwą pętlę, a potem przy pomocy mikroskopu, precyzyjnych narzędzi, oraz elektronicznych mierników zespajał wszystkie żyły światłowodu; każdą bardzo dokładnie, by nie było zakłóceń i tłumienia sygnału (dopuszczalne poniżej 0,2 dB), izolował połączenia i na koniec wzmacniał konstrukcję całego nowego złącza. W ostatnim etapie kabel światłowodu ponownie wędrował na dno pod wodę, trenczer kopał nowy rów i ułożony prawidłowo światłowód zasypywał .

Ciekawostka: - najdłuższy na świecie kabel światłowodowy SEA-ME-WE 3, zapewniający m.in. Internet dla 33 państw, ma 39 000 kilometrów. Układa się go nawet na głębokości 1200 metrów [2]

Jak napisałem, układanie tak delikatnych kabli, mimo zastosowanych w nich najnowocześniejszych technologii i materiałów, to nie proste rozwijanie światłowodu z dużego bębna i zatapianie go w morzu, tylko skomplikowana inżyniersko operacja. I to droga praca. Zresztą sam podmorski kabel optyczny kosztuje około 50 tysięcy dolarów za kilometr.
Szacuje się, że obecnie już jest ponad 400 podmorskich linii światłowodowych, których żywotność w fazie projektowej określa się na 25 lat.

Zdecydowana większość, nie tylko podmorskich światłowodów służy celom ogólnospołecznym i komercyjnym Na przykład w projekt tego najdłuższego kabla zaangażowany był Facebook.
Jednakże są pewne kable, których lokalizacja jest utajniona na najwyższym poziomie i które mogą decydować o światowym bezpieczeństwie.

***

Wiemy, że we współczesnych konfliktach, w tym konfliktach zbrojnych, a także w dyplomacji i zarzadzaniu, komunikacja i szybka informacja mają decydujące znaczenie i często może od tego zależeć wygrana, albo przegrana. A także zagłada milionów.

Śmiejemy się dzisiaj, gdy na filmie pokazującym kremlowski gabinet, widzimy na potężnym biurku ważnego komisarza, szereg telefonów, w tym niektóre czerwone. Taki jeden z tych czerwonych łączył bezpośrednio pierwszego sekretarza KC KPZR, Stalina, Chruszczowa, czy Breżniewa bezpośrednio z prezydentem USA w Białym Domu.
Znamy też dobrze tak zwaną "czerwoną walizeczkę", która jest wszędzie noszona przy prezydencie Stanów Zjednoczonych i przy pomocy której każdy kolejny prezydent może autoryzować ostateczną decyzję odpalenia rakiet z ładunkami termojądrowymi i określić ich cel.
Widać tu na przestrzeni lat, jak ważna jest szybka i wiarygodna komunikacja, nie tylko na najwyższym szczeblu.
W dzisiejszych czasach techniczną stronę komunikacji i dystrybucji informacji przejęły satelity, rozmieszczone na przeróżnych orbitach. To jest ich podstawowe zadanie, oprócz szpiegowania, podsłuchiwania i obrazowego śledzenia.
Niestety, ostatnio coraz częściej umieszcza się w kosmosie satelity do niszczenia nie tylko innych satelitów przeciwnika, ale także do niszczenia obiektów naziemnych.
Doktor Jacek Bartosiak wraz ze światowej sławy geostrategiem George Friedmanem, właśnie niedawno opublikował książkę "WOJNA W KOSMOSIE Przewrót w geopolityce".
Pokazuje ona m.in. jak ważne jest zablokowanie komunikacji każdego przeciwnika.

Dane na połowę roku 2021 podają, że wokół Ziemi krąży około 2 000 satelitów komunikacyjnych, oraz 1000 satelitów "obserwujących ziemię".
To pokazuje, że wojna w kosmosie nie jest wcale prosta. Lecz wszyscy się do niej przygotowują.

Można więc wywnioskować, przyjmując, iż komunikacja i informacja jest kluczowym elementem każdej gry politycznej, z naciskiem na konflikty, że chyba najlepszym sposobem zapewniającym te najistotniejsze elementy, będą światłowody. Oczywiście – przede wszystkim światłowody dobrze ukryte i jeszcze lepiej strzeżone.

Wiedzą to oczywiście bardzo dobrze wojskowi i ich eksperci, szczególnie specjalizujący się w wojnach nowego typu.
I już działają w tym zakresie. Kto? Oczywiście Rosjanie.

Więc przywołam tu zdarzenie wg. informacji z listopada 2021 z Morza Norweskiego w okolicach Lofotów, gdzie nie jest żadną tajemnicą, iż Norwegowie mają sieć podwodnych instalacji, obecnie oczywiście światłowodowych z mnóstwem czujników, by miedzy innymi kontrolować wszelki ruch jednostek morskich, w tym i okrętów podwodnych, pomiędzy Morzem Barentsa a Atlantykiem. [3]
I oto w zeszłym roku część systemu obserwującego ten newralgiczny przesmyk, znany z konwojów czasu II WŚ jako jedyny dostęp do sowieckich portów, jak Murmańsk, przestała działać. Zamilkła nagle. Norwegia jest członkiem NATO, które było zaniepokojone rosyjską aktywnością szpiegowskich jednostek na północnym Atlantyku. Zidentyfikowano awarię: - zniknęły czujniki i około 2,5 kilometra kabla światłowodowego i elektrycznego zasilania sieci. Po prostu wyparowało. Wytłumaczenie mogło być tylko jedno i takie podali eksperci: - Rosjanie użyli małą bezzałogową łódź podwodną, zniszczyli część, a spory fragment po prostu zabrali. Powodem mogła być ordynarna dywersja, albo kradzież tajnych technologii.
Ta sieć światłowodowa z zespołem różnorakich czujników pracuje od lat, jest raczej powszechnie znana i jest stałą ością w gardle Rosjan, którzy, jak wiemy strasznie nie lubią być kontrolowani. Oni tak, jak najbardziej – szpiegując na całym świecie zatrudniają tabuny hackerów, którzy nawet specjalnie się nie kryją ze swoją robotą.
Lecz z sieciami światłowodowymi i współpracującymi urządzeniami jest pewien kłopot. One są izolowane od światowych, ogólnodostępnych struktur, jak właśnie Internet. Ich zhackować nie można. Co więcej – cała lokalizacja jest tajemnicą. Toteż ten który zdobędzie informację o nich, tak, że będzie w stanie je zniszczyć, zada potężny cios, kto wie czy nie decydujący o ewentualnym zwycięskim rozstrzygnięciu losów wojny.

Wojna nowej generacji nieco wywraca priorytety do góry nogami.
Dotychczas w największym zagrożeniu byli żołnierze na pierwszej linii frontu. To oni – najmłodsi, najsłabsi ginęli pierwsi. Nie tylko piechota, teraz także z jednostek zmotoryzowanych. W czasie I i II WŚ ginęli milionami.

Współczesne priorytety są inne.
Pierwszym i głównym celem ataku są stanowiska dowodzenia. To w generałów i pułkowników w ich sztabach i bunkrach będą wymierzone pociski i rakiety. Cel pierwszy i najważniejszy – pozbawić armię dowodzenia.
Nie mniejszą siłę rażenia jest pozbawienie przeciwnika środków komunikacji. Armia nagle ślepa i głucha, z centrami dowodzenia, które nie wiedzą co się dzieje, jest praktycznie bezużyteczna. Jest w chaosie i panice. Nie można prowadzić skoordynowanych działań i nie można obserwować działań wroga.
Dlatego właśnie najnowsza elektronika i światłowody są tak pilnie strzeżonymi instrumentami przyszłej wojny. W pełni utajnione i zamaskowane. I to najbardziej łakomy cel dla ewentualnego wroga.

[1] https://youtu.be/1U72_B7B3Wk
[2] https://www.businessinsider.com/facebook-subsea-internet-communications-cable-worlds-longest-2africa-extension-pearls-2021-9?IR=T
[3] https://www.thedrive.com/the-war-zone/43094/norwegian-undersea-surveillance-network-had-its-cables-mysteriously-cut
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

26-01-2022 [16:46] - Ijontichy | Link:

Początek lat 70,USA ...NY. Amerykanie postanowili wymienić na Manhattanie wszystkie kable telefoniczne,bo juz nie dawaly rady...były przeciążone.
Tam kable idą w specjalnych kanałach + cała infrastruktura...woda,gaz itp.
Przygotowania do tej operacji trwały 2 lata...myśleli jak to zrobić i kiedy...wykorzystali jakieś święta...2.5 dnia pracy non stop i w poniedzialek rano można sie było
wszędzie dodzwonić,numery zostały...wszystko OK .

I to jest różnica...u nich sie myśli 3 lata i w 2.5 dnia wymienia wszystkie kable,a u nas myśli sie 2 dni...i ....sami wiecie!
Admin!!! Puścisz???

Obrazek użytkownika jazgdyni

26-01-2022 [18:45] - jazgdyni | Link:

Cześć

Nauczyłem się właśnie tak pracować. 2,3 dni namysłu i planowania, a potem 2,3 godziny i zrobione.
Oczywiście nie było to możliwe przy nagłych awariach. Wtedy trzeba było improwizować i szybko mysleć.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

26-01-2022 [16:53] - Ula Ujejska | Link:

Dzisiaj zwycięstwo w "wojnie" zagwarantują: opanowanie wirtualnej przestrzeni, przeróżne hybrydowe posunięcia wobec przeciwnika i jego sojuszników vide granica polsko białoruska oraz nacisk / zdominowanie finansowo gospodarcze i propagandowa agresja. Prezydent Trump był pierwszą ofiarą tej "wojny".

Obrazek użytkownika jazgdyni

26-01-2022 [17:05] - jazgdyni | Link:

Ulo

Nie wiemy jeszcze ile podstępów i nowych wektorów ataku kryje wojna nowego typu, w tym wojna hybrydowa. Lecz jak widać, na Polskę z lewa i prawa już dzisiaj wykonuje się szereg przeróżnych uderzeń. A najokrutniejszy był Smoleńsk. To PLK był pierwszą ofiarą, nie Trump.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

26-01-2022 [18:18] - Imć Waszeć | Link:

Ciekawa rozmowa. Mniej więcej o tym, jak chamski język dyskursu medialnego generuje problemy ustrojowe. Na przykład niszczy republikanizm:
1. Ideologia a propaganda, cybernetyka społeczna a wolność jednostki, nacjokratyzm, fakty a emocje: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-01-2022 [00:20] - jazgdyni | Link:

Coś mnie odpycha od kanału Jaruzelskiej. Jest sztuczna i pozerska. Gra "szlacheckie korzenie", gdy przecież była córką patologicznego złoczyńcy. Lecz ludzie się nabierają. A warszawka pcha się drzwiami i oknami, aby u niej wystąpić. Co za obciach. Nawet Zybertowicz - socjolog, który u boku prez. Dudy wyrósł na eksperta od nowych technologii i guru III kategorii.
Ten akurat dialog praktycznie nic nowego mi nie dostarczył.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

27-01-2022 [01:02] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Gra "szlacheckie korzenie", gdy przecież była córką patologicznego złoczyńcy. "
Nie oglądałem ani jednego odcinka programu Jaruzelskiej, podobnie jak Żony dla Rolnika lub Big coś tam. Tak się składa, że Jaruzelska jest trzecim pokoleniem walczących o Wolną Polskę. można rościć pretensje do jej tatusia, ale do jej dziadków i babć nie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

27-01-2022 [01:26] - Imć Waszeć | Link:

No cóż, lubię poznawać cybernetykę i jej wyjaśnianie zjawisk społecznych. Ale to szczegół. Tak przy okazji, to ja akurat mało zwracam uwagę na markę noża, którym muszę pokroić cebulę do gulaszu i tak samo podchodzę do prowadzących rozmowy. Nie odrzucają mnie też książki, które wydrukowano na papierze zrobionym z jodeł odebranym kornikom w Białowieży. Liczy się przede wszystkim zaproszony gość. O ile mi wiadomo, to prewencyjne fochy dotyczące ludzi niebezpośrednio związanych z omawianym tematem na podstawie ich obecnych lub przeszłych poglądów (zdarza się, że i przyszłych), to technologia lewaków (tam w filmie nazywanych marksistami) i powód do zamilczenia przez przemysł cancel culture. Swoją drogą to ciekawe, ale gdzieś do połowy filmu nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, że to jest Jaruzelska, Olejnik czy inny Igor Janke.

Oto przykład strasznego faceta, który zna i rozmawia z samym diabłem - Billem Gatesem: https://www.youtube.com/watch?...
Muszę spytać proboszcza, czy mogę ten kanał oglądać ;) On wszystko wie. Są jednak ludzie którym przeszkadza dosłownie wszystko, co niepoprawne, np. kanał trefnisia Tomkowicza: https://www.youtube.com/watch?... nie mówiąc już o Prodigy.

Ostatecznie, jak mnie ta nawalanka zmęczy, to mam jeszcze muzykę: https://www.youtube.com/watch?...
XD
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-01-2022 [03:00] - jazgdyni | Link:

Liczy się przede wszystkim zaproszony gość"

Tu zgoda. Lecz tylko w 65 - 70%.
Któż by tak obnażył Wałęsę, gdyby to pytań właśnie nie zadawała Oriana Fallaci? (Wśród jej masakrowanych byli Indira Ghandi, Henry Kissinger, ajatollah Chomeini, Muammar al-Kadafi, Nguyen Cao Ky, Jasir Arafat, Hailse Selassie i Deng Xiaoping.).
 "Kiedy się pomyśli, że pijak Jelcyn był carem, a ignorant Wałęsa symbolem wolności, uginają się nogi pod człowiekiem". - Fallaci]

A taki Tim Sebastian czy Stephen Suckur z Hardtalk BBC. To było mistrzostwo, a nie mizdrzenie się córeczki oprawcy   [ https://youtu.be/tzDgWBy9acg   ;  2018   https://youtu.be/-zJ41whNgR0 ]   Robienie wywiadów to bardzo ciężki kawałek dziennikarstwa. Mazurek się stara, lecz czasami wychodzi błazenada. Na razie dosyć dobre są dyskusje Orła w Roninie i w IPNtv. Polecam też od strony naukowej niektóre Copernicusa.

Więc tak, uważam, że bardzo ważny jest ten dziennikarz, który wywiad prowadzi. U nas w RP jest z tym kiepsko. Generalnie poziom tabloidów.

Ps. Muza niezła, ale to nie moje klimaty,  ten cover mnie ostatnio kręci  https://youtu.be/HWi8NPD42Lk

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

27-01-2022 [21:52] - Imć Waszeć | Link:

Knokin' On Heaven's Door to doskonały utwór do wszelkich przeróbek, bo ma to coś, co ja czasem nazywam kontynualnym transem (to z czeskiego). Dobrze to widać w tej przeróbce chilloutowej:
1. Slider & Magnit - Knockin' On Heavens Door (feat. Mikayla): https://www.youtube.com/watch?...
Warto tu wsłuchać się w te rozmaite smaczki syntezatorowe. Kiedyś jeden znajomy zakochał się w piosence tylko z powodu pewnego, jak to określił, smaczku gitarowego.
Tu z kolei uwypuklona jest przestrzeń w kontraście do rozmaitych "zadrapań", czyli swoista wersja electro. Tłem jest tu chyba właśnie ta wersja z linkowanego covera:
2. RAIGN - Knockin' On Heaven's Door (LaKosta Remix): https://www.youtube.com/watch?...
3. też electro, Anomura Remix: https://www.youtube.com/watch?...
przypomnę może z czym mi się to kojarzy: Vexento - Home: https://www.youtube.com/watch?...
Jak pisałem kiedyś filtry były tu bardzo pracowite i czynne, ale wyszło nadzwyczaj dobrze.
Mistrzostwo niektórych kompozytorów zawiera się w tym, że potrafią grać wrażeniami, czyli że już nie ma oryginalnego utworu, a mimo to gra on dalej w naszej wyobraźni.
4. Czy to jest oryginał (czyli cover)? Raign - knocking on heavens door: https://www.youtube.com/watch?...
5. Dylana to nie przeskoczy, ale warto uwzględnić ze względu na ciekawy wokal (kogoś mi to przypomina): https://www.youtube.com/watch?...
6. Wersja Marka Knopflera (Dire Straits): https://www.youtube.com/watch?...

A na koniec z innej beczki Trampsta, czyli taka reminiscencja Prodigy :)
7. Trampsta - Work: https://www.youtube.com/watch?...
8. A to: Trampsta - Chunky: https://www.youtube.com/watch?...
9. jako odpowiedź na to: 'Dancing On The Ceiling' - An Old School Mash Up: https://www.youtube.com/watch?...
Internet to wyjątkowe narzędzie ludzkości, gdzie każdy staje się prosumentem, choćby tylko słuchał.

Obrazek użytkownika jazgdyni

28-01-2022 [01:30] - jazgdyni | Link:

@Imć Waszeć

Dylan tego Nobla musiał przecież za COŚ dostać. Knockin' jako powód do tego się nadaje jak najbardziej. Lecz Dylan, czy Knopfel mają tylko połowę polubień tego, co uzyskali Guns N' Roses. I ja chyba , oprócz Raign, też najbardziej lubię to wykonanie

Ja się natomiast zakręciłem wokół Hey Joe. Gdzieś, chyba jak zwykle u Tarantino, usłyszałem kapitalne wykonanie, taką właściwie melodeklamację. I nie znalazłem. Ale YT się obudziło i wreszcie dało pierwsze, oryginalne wykonanie Billy Robertsa z 1961   https://youtu.be/OmrGOXJMQj0

Teraz dużo słucham naszych europejskich neandertalczyków.   https://youtu.be/QRg_8NNPTD8

Obrazek użytkownika Es

26-01-2022 [18:24] - Es | Link:

Proszę nie przesadzać z tą tajemnicą lokalizacji światłowodów. Tajemnicą to ona jest tylko dla przeciętnego Kowalskiego, czy Smitha. Zainteresowani znają  ją z chwilą ułożenia. Każdorazowe użycie jednostki, która jest zdolna wykonać takie zadanie/ ułożenie kabla/ jest skrupulatnie monitorowane

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-01-2022 [00:15] - jazgdyni | Link:

Widzę, że mamy tu fachowca. Amerykanie musieli zburzyć trzy piętra nowej ambasady w Moskwie, bo ściany były naszpikowane ponad setką mikrofonów. Były nawet już wewnątrz cegieł. Zbudowali potem sami od nowa. Sprowadzili ze Stanów wszystkie materiały i robotników.
Popełnia pan głupi błąd  - uważa mianowicie, że jedna strona jest znacznie mądrzejsza od drugiej, więc wszystko wie. Otóż tak nie jest. Teraz wywiady są na podobnym poziomie, a Amerykanie przeważają technicznie, co Ruskie nadrabiają bezczelnością. Jakże łatwo Anglikom było znaleźć "zabójców" Skripala, bohaterów Rosji Pietrowa i Boszyrowa (w rzeczywistości Myszkina i Czepigę), co świadczy o klasie ruskich tajnych służb. Albo tragedia Kurska. Nasłuchał się pan bajek i demonizuje KGB i GRU. Są zaledwie przeciętni.

Przy aferze podsłuchów "Sowa i przyjaciele" wspomniano coś o światłowodzie pod mostem na Wiśle. Wie już pan skąd i dokąd on prowadził? Po co wymyślać bzdury. To przecież kompromitujące.

Obrazek użytkownika Es

27-01-2022 [09:36] - Es | Link:

Jestem gotów postawić dobrego Jaśka komuś, kto odgadnie czemu w tej dyskusji ma służyć podrzucenie tych paru ni z gruchy ,ni z pietruchy przypadków? 
Rozumiem,że podsunieta pod nos klauzula poufności była podstawą poczucia przynależności do zakonu strażników wiedzy dla przeciętnych zjadaczy chleba tajemnych, ale tkwić w takim przekonaniu dziesiątki lat? Tylko muszę szanownego zmartwić, że jako strażnik świętego Graala spisuję się pan dosyć marnie, bo właśnie wypaplał gdzie wywijał łopatą,żeby go zakopać.I teraz wszyscy się tam zlecą. A Putin zapewne już ostrzy na niego siekierę.
Zmartwię pana po raz drugi....cholera kiepski poranek będzie? Ewentualna lokalizacja kabla tej klasy jest przedmiotem rozpoznania służb wszelkiej maści, już na etapie zamówienia u producenta.
A ten pod innym mostem to też tajemnica? Tylko  z" przyjaciółmi Sowy "narazie posucha"?
Proszę pana .Kompromitująca to jest mitomania którą pan żyje i z upodobaniem wokół siebie rozsiewa.

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-01-2022 [12:22] - jazgdyni | Link:

O rany! Co za harcerzyk z finką.

...bo właśnie wypaplał ...

No... w przybliżeniu. Morze Północne to 575 000 km kw. Przeszukanie tego nieco zajmie. Choć wiem, że z pana Spidygonzales (sądząc po tempie pańskich myślowych diagnoz).
No i oczywiście spowiadam się producentowi kabla, co z nim zrobię. A reszcie pewnie wygadam w knajpie przy wódce.
Niektórzy wzięli sobie tak do serca filmy Barei, że zaczęli żyć w takim świecie. A Misia gdzie pan schował?

Pozdrawiam Wielkiego łowcę Mitomanów. Linki to oczywiście ściema i sam je wyprodukowałem.

Ciężko pan przeszedł ten Covid. Jak MRI wyszło?  Jak COVID-19 niszczy mózg - rp.pl  https://www.rp.pl/diagnostyka-...

Obrazek użytkownika Es

27-01-2022 [13:08] - Es | Link:

To było od razu napisać, że kabel 3- ,no niech tam .5 żyłowy w igielicie , co to nikogo (oprócz złomiarzy oczywiście) nie zainteresował, pan z kajaka do sadzawki zrzucił, a nie że światłowód o strategicznym dla świata znaczeniu układał . AAa . I czapkę niewidkę przy tym założył?
Znaczenie Enigmy było tak kluczowe dla losów wojny nie dlatego,że wszyscy się chwalili, że już ją znają.Szpieg /agent wykryty i ujawniony to nie sukces tylko porażka służb.Ale jak by co co światłowód należy potraktować siekierą.Ło matko. Elyta inżynierska nb.
No i właśnie delikatnie, z szacunkiem zwróconą uwagę o pewnych błędach we wpisie zamienił pan w swoim stylu w tradycyjną nawalankę.
Ten "harcerzyk " to dodam, że bez finki. Za to z narzędziami wystarczającymi aby powiedzieć, że głupstwa pan wypisuje oczekując aplauzu, tak na poziomie szeregowego na przepustce po przysiędze. No słuchajta ludziska co my tam .... Wiem,że już was na samochody ładowali żeby Wietnamowi jechać pomóc.Jakże zazdroszczę przeżyć.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

27-01-2022 [22:36] - Imć Waszeć | Link:

Pogodzę Panów. Dziś wszystko robi się tak, żeby nawet technik to mógł znaleźć. Przykładem są książki w księgarni, które same wzbudzają alarm, gdy ktoś wychodzi bez zapłaty. To samo tyczy się całej elektroniki, co najlepiej pokazują produkty z segmentu IoT. Bazując na schemacie budowy elementu elektronicznego można wybrać taką częstotliwość i rodzaj sygnału, żeby tenże po podaniu sygnału (mocy) sam się zgłosił wyraźnym "Tu jestem". Prawdopodobnie ruski robot w ten właśnie sposób lokalizował poszczególne czujniki ruchu na norweskim światłowodzie. Na uwagę zasługuje fakt, że dziś nie potrzeba żadnego Pegasusa, bo inteligentny telewizor a nawet lodówka robi to samo, czyli podsłuchuje. Nieaktywny głośnik urządzenia "na czuwaniu" powoduje wsteczne wzbudzanie sygnału elektrycznego. Ale to wiedzą już nawet użytkownicy pilota do telewizora. Wystarczy umieć go gdzieś zebrać. Kiedyś dawno temu na Defconie prezentowano ustrojstwo, które odtwarzało obraz ekranu na podstawie poświaty na ścianie. Dziś można to zrobić nawet po mikro brzęczeniach wzbudzanych w kablu elektrycznym za ścianą. Wszystko stało się możliwe. Przypomnę tylko, że wykrywacze podsłuchów i kamer nawet tych nieaktywnych chodzą na Allegro po parę stów, zaś kota lub psa rozpoznaje się po nieaktywnym obwodzie wszytym za skórę i można na niego skonfigurować drzwi od balkonu, żeby się otwierały. Właśnie po to jest IoT wymyślony ;)

Obrazek użytkownika jazgdyni

28-01-2022 [01:40] - jazgdyni | Link:

@IW

To jest właśnie symptomatyczne odwołanie się do orwellowskich 1984 i Folwarku. Mnóstwo jest lokalizatorów, identyfikatorów, i resztę tego barachła. Są, zupełnie bez kozery, u nas sklepy ze sprzętem szpiegowskim. Natomiast coś stajniaczyć, ukryć zamaskować, "zniknąć", już jest znacznie trudniej. Ktoś tu pisał o indywidualnych kombinezonach, które maskują ślad cieplny w podczerwieni. To ściema. Natomiast widziałem filmik, bodajże z Hong Kongu, czy Japonii - ubiór, który ma takie lustrzane powłoki, co pozwalają na uczynienie kogoś niemal niewidzialnym.

Obrazek użytkownika Es

28-01-2022 [10:17] - Es | Link:

Imć
Wszystko to prawda, tylko zauważ, ze punktem wyjścia było twierdzenie autora o istnieniu supertajnych kabli i moja uwaga, że to technicznie nie jest możliwe. Owszem można utrzymać to w tajemnicy ,ale jedynie na etapie projektowym- I to nie zawsze. Reszta tej sprowokowanej arogancją autora nawalanki, to już licentia poetica

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

28-01-2022 [15:18] - Imć Waszeć | Link:

Scientia potentia est.

Obrazek użytkownika jazgdyni

28-01-2022 [01:03] - jazgdyni | Link:

@Es

Jak pan czyta? Między wierszami, czy tworzy we własnej głowie"
Gdzie ja coś napisałem, że brałem udział w tajnej operacji układania strategicznego kabla? Choć jedno słowo. Tworzy pan z wyobraźni, czy jedzie pan na jakimś halunie?
Ten kabel, który opisuję z własnych doświadczeń, to klasyczna korporacyjna komunikacja między Bergen, Norwegia, a Aberdeen Szkocja. Niby nic tajnego, a mimo to procedury nierozpowszechniania były i są zachowane. To było 20 lat temu, a dzisiaj w tych samych destynacjach jest już pewnie z dziesięć.

Niech mi pan tajnych służb nie dorabia (sekcja technika).

Obrazek użytkownika maks jamnicki

27-01-2022 [00:56] - maks jamnicki | Link:

Tekst niewątpliwie trafny i ciekawy.
A jak gruba jest taka wiązka światłowodów? Położona na dnie morza?
Oglądałem kiedyś mapę przebiegu tras światłowodowych na lądzie i na morzu. Najbardziej gruba i kolorowa była trasa Kalifornia-Dolina Krzemowa do NY i z Doliny Krzemowej do Izraela. To ciekawe, bo wiadomo kto rządzi tymi miejscami. Inna sprawa, że tekst opisuje sprawę globalnie. Ciekawy jestem też lokalnie, jak wobec całkiem niedużego "migotania przedsionków", dadzą sobie radę mieszkańcy wielkich osiedli w wielkich miastach, np. z 8-go a nawet 2-go  piętra, gdy zabraknie wody, sterowanej przecież komputerowo i wszelkiego towaru i napitku w dwu jedynych w pobliżu zagranicznych marketach, które mają zapasy może co najwyżej na 2-3 doby. Gdybym był młody, szukał bym jakiejkolwiek działki w promieniu 20 km od dużego miasta i budował ten tak "pogardzany" 70- metrowy domek bez fundamentów. Kupił sobie agregat i dużo nafty do oświetlenia, może "nowocześnie, "panele", przekopał działeczkę pod marchewkę  pomidory i ogórki Dla "rozrywki" trzymał  kozę w stylowej szopce w ogrodzie ,dla uciechy dzieci, co to się pożywi "na rowie". I myślał nad zleceniem wywiercenia studni głębinowej, czasami to tylko 10 m. I dobrze żył z sąsiadami :). O tym jak  na takich osiedlach zabraknie ciepła z ciepłowni też "skomputeryzowanej" nawet nie myślę. Jak pierdykną te światłowody, to i wszystko na końcówkach chyba  pierdyknie ?. Pozdrawiam. 

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

27-01-2022 [00:30] - jazgdyni | Link:

@maks jamnickit
Witam

Proszę popatrzeć - jak wielu, nie tylko celebrytów, lecz wszyscy co mają trochę grosza na boku, kupują sobie gdzieś na wsi, czy przysiółku stare gospodarstwa, czy kawał areału. I tak, tak - mają generatory, mają łączność satelitarną i zapasów tak gdzieś na 2 tygodnie. No i te porządne wozy terenowe. Tylko... czy to coś pomoże, jeśli na czas nie zdążą uciec do Burkina Faso lub Cabo Verde? Już panika i puste półki przy pierwszej fali Covida dały dużo do myślenia.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Czesław2

27-01-2022 [12:15] - Czesław2 | Link:

Każdy Europejczyk po wyłączeniu internetu natychmiast nadaje się do psychiatry, a wy gadacie o bronie kraju,

Obrazek użytkownika jazgdyni

28-01-2022 [01:03] - jazgdyni | Link:

Dobre! ;-)