Jak poradzić sobie z problemem humanitarnym na wschodzie

Kolega krzysztofjaw podał swój sposób na rozwiązanie sytuacji na granicy wschodniej: powtórzenie akcji Orbana z pociągami imigrantów do Niemiec.

Ja podam swój, który nie rozwiązuje sprawy ale czyści hipokryzję.
Otóż PL powinna skierować do wszystkich krajów UE - zwłaszcza bolejących nad dolą migrantów - propozycję: wydzierżawimy wam terytorium na granicy PL - Białoruś. Na podobnych zasadach jak dzierżawi się teren pod ambasady. Możecie tam zbudować obozy przejściowe i przyjmować na swoje juz terytorium migrantów oraz zarządzać nimi.
Jako gest dobrej woli Polska powinna pierwsza otworzyć taki obóz na powiedzmy 500 - 1000 osób i weryfikować. Zweryfikowani negatywnie powinni trafiać na Białoruś - jeśli ich przyjmie - lub do krajów pochodzenia. Osoby kwalifikujące się do azylu powinni dostać azyl. Może dwa takie obozy?
Jeśli chodzi o resztę. Powinna zostać uchwalona ustawa, że osoby fizyczne lub prawne (parafie, partie polityczne) mogą przyjąć imigrantów podpisując zobowiązanie, iż oferują im na własny koszt mieszkanie, wikt, opierunek oraz zobowiązują się do pokrycia ew. kosztów spowodowanych zachowaniem podopiecznych. Umowa taka obowiązywałaby przez 3-4 lata aklimatyzacji.

Całość problemu nie zostałaby rozwiązana, ale i my i świat zobaczylibyśmy kto jest hipokrytą, a komu rzeczywiście zależy na losie migrantów i przyjmie ich pod swój dach. Jak np. zachowaliby się humanitarni posłowie z kilkoma mieszkaniami? Co zrobiłyby miasta Warszawa, Poznań, Łódź? I ilu migrantów skorzystałoby z polskiej gościnności. Czy wysoce humanitarne Niemcy, Szwecja zgodziłyby się przyjąć ludzi w potrzebie.

Bo póki co to my jesteśmy tym złym.

IMO pomysł jest bardzo dobry (oczywiście obce enklawy musiałyby być izolowane np. wysokim płotem z kątowników), mógłby przynieść partii rządzącej wiele punktów, i jako taki nigdy nie doczeka się realizacji. Dlaczego? Tak po prostu podpowiada mi intuicja.

UPD
jeszcze jedno, od osób prawnych powinien być pobierany depozyt lub gwarancje, aby zaraz po umowie nie rozwiązały się.
2. Obozy przejściowe oczywiście tylko dla tych migrantów, którzy przekroczą granicę legalnie, przez przejścia. Osoby, które łamią prawo przekradając sie nielegalnie zawsze mogą wybrać azyl na Białorusi, która właśnie taki zaproponowała.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

14-11-2021 [20:14] - u2 | Link:

Jako gest dobrej woli Polska powinna pierwsza otworzyć taki obóz na powiedzmy 500 - 1000 osób i weryfikować.

Proszę nie ściemniać. Obóz jest po stronie białoruskiej. Polakom nic do tego obozu. Pomocy humanitarnej z Polski baćka nie wpuszcza.

Polacy powinni działać zgodnie z prawem międzynarodowym. Białoruś również podpisała odpowiednie konwencje. Należy zdecydowanie działać na forum międzynarodowym.

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [20:32] - foros | Link:

A ja mam takie zdanie, że rząd powinien posłuchać opozycji - okazując dobrą wolę - i 1-2 takie obozy - oczywiście zabezpieczone - otworzyć. Powinien dać ogłoszenia na 1 stronę wszystkich najważniejszych europejskich dzienników i wykupić reklamy w telewizjach, że proponuje by inne państwa też takie obozy przejściowe otworzyły. PL przekazuje terytorium w dzierżawę też w geście dobrej woli. Zobaczymy jaka będzie reakcja. Ile państw okaże serce migrantom i biednym kobietom i dzieciom na granicach.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

14-11-2021 [20:30] - Marek Kudła | Link:

Nie, to nie jest dobry pomysł !  Lepszym pomysłem byłaby organizacja zrzutki na pokrycie kopsztów zabezpieczenia granicy wschodniej, wszystkich państw UE - bez wyjątku, w tym najwięcej powinni płacić Niemcy i Holendrzy.
A na granicy wystarczy postawić kilka polewaczek wody do ochładzania ich rozgrzanych łbów !!!
I trzeba pośpieszyć się z budową bariery, choćby na razie bez kamer, które można instalować na wiosnę !!!

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [20:58] - foros | Link:

Jeśli zrzutka to dobrowolna i nic nikomu się nie narzuci.
A polewanie wodą zimą? Dla wielu będzie to jednoznaczne albo bardzo podobne ze strzelaniem. Łukaszenko będzie zapraszał CNN i Deutche Welle by niezależni dziennikarze pokazywali jak w cierpieniach umierają oblewane wodą w mróz przez bezdusznych Polaków niewinne kobiety i dzieci.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

14-11-2021 [21:38] - Marek Kudła | Link:

foros
a niech sobie mówią co chcą do usr śmierci !  To jak inaczej mamy obronić granicę przed setkami ciapatych bez strzelania ostrą amonicją ?  No jak ?!"

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-11-2021 [20:36] - NASZ_HENRY | Link:

@foros druga Ochojska najchętniej migrantami obdarowałby każdą parafię, katolicką ma się rozumieć, w Polsce. Merkel nawarzyła piwa to niech go wypije ☺☻

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [20:42] - foros | Link:

Ochojska ma organizację, ma lokale, ma fundusze. Chce przyjąć migrantów do siebie? Niech przyjmuje, ale też niech bierze za nich odpowiedzialność finansową, gdyby wyrządzili oni jakieś szkody.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-11-2021 [21:03] - NASZ_HENRY | Link:

Bez zrozumienia o co toczy się gra wszystkie takie rady są bezużyteczne!
To Merkel wywołała kryzys migracyjny!  I wcale nie dlatego, że poszukiwała tanich pracowników do zbierania szparagów. Migranci mieli stanowić ładunek wybuchowy rozwalający od środka państwa narodowe m.in. Polskę aby umożliwić stworzenie jednolitej IV Rzeszy czyli UE. Na zakończenie kadencji Merkel zwróciła się do swojego oficera prowadzącego pułkownika Putina o wsparcie jej kulejącego  projektu i ten z pomocą Łukaszenki jej prośbę spełnia przy okazji realizując swoje własne interesy, jak ten z NS2. A że cierpią niewinni ludzie, no cóż gdzie drwa politycy  rąbią tam humanitarne wióry lecą  ☺☻
 

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [21:12] - foros | Link:

Idąc za tą myślą:
W ten sposób Niemcy musieliby zdecydować: przyjmują do siebie więcej migrantów - czyli tworzą obozy na bialoruskiej granicy bez możliwości cofnięcia migrantów do PL (i ciekawe co na to wyborcy), czy tez mówią migrantom i całemu światu, że ich nie chcą. Nie ma specjalnie dobrych wyjść

Obrazek użytkownika Tomaszek

14-11-2021 [22:20] - Tomaszek | Link:

Ochojska to ma doświadczenie w szmuglu do i z Afganistanu . Na tym się zarabia , a nie jacyś goście do chaty . Jaja jakieś czy co ? A teraz , europosłanka , nie te progi . 

Obrazek użytkownika u2

14-11-2021 [20:48] - u2 | Link:

A ja mam takie zdanie, że rząd powinien posłuchać opozycji - okazując dobrą wolę - i 1-2 takie obozy - oczywiście zabezpieczone - otworzyć.

To wygraj Pan wybory i rządź. Możesz się Pan spodziewać oporu z mojej strony, ale ja mieszkam na ścianie wschodniej, nie życzę sobie tutaj zielonych ludzików, którzy będą zabijać Polki i Polaków.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

14-11-2021 [20:52] - RinoCeronte | Link:

Taką akcję oczywiście będą nadzorować rosyjskie siły pokojowe?  Powodzenia życzę...

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [21:00] - foros | Link:

Skąd rosyjskie siły zbrojne w PL? Rząd wpuści?

Obrazek użytkownika RinoCeronte

14-11-2021 [21:07] - RinoCeronte | Link:

Rząd jak rząd, ale ONZ jednak może.

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [21:13] - foros | Link:

w jaki sposób? ONZ nie ma TSUE, który unieważnia miejscowe prawo.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

14-11-2021 [21:21] - krzysztofjaw | Link:

foros

Oczywiście jest wiele możliwości. Ja podałem tą na jaką wpadł wcześniej V. Orban, ale przecież można też i w taki sposób jak Pan proponuje. Tyle tylko, że to nasze - małych żuczków - propozycje, bo nie wiemy co wiedzą polskie służby, co zamierza Łukaszenko, Putin czy też Niemcy z USA? Czy wpuszczenie migrantów do Polski nie skończyłoby się ich przyjęciem tylko na terenie Polski? Tego się właśnie obawiam, dlatego proponuję przewieźć ich prosto do Niemiec. One zawiniły więc niech wezmą w końcu za swe czyny odpowiedzialność. Ale to dla Niemiec jest nie do zniesienia: przecież to one mają - wedle nich - najważniejszy głos w UE i mają słuchać takich Polaczków, którymi gardzą? Niestety to nie leży w ich antypolskiej naturze, ale zawsze są w stanie dogadywać się z Moskwą. I tego też się obawiam, bowiem J. Biden już sprzedał naszą część Europy Niemcom i Rosji. Ta prezydentura USA już nam wychodzi bokiem. Niemcy i Moskwa się śpieszą, bo w USA może nastąpić w każdej chwili nawet Impeachment obecnego prezydenta.
Pzdr

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [21:43] - foros | Link:

Czym PL ryzykuje? 1-2 tys. migrantów więcej? Znacznie więcej przybywa tutaj przez samo Schengen. Wystarczy spojrzeć na ulice w wielkich miastach, ale i w małych są przecież tureckie kebabownie. Ryzyko jest więc niewielkie.  Tempo filtracji - przy sprawności służb PL - raczej nie będzie nadzwyczajne.
A zysk?
a zewnątrz zależy on od sprawności służb PR-owskich PL.
Wewnątrz już wyobrażam sobie tabun dziennikarzy TVP biegających za posłem Kropiwnickim, Czarzastym, posłanką Dziemianowicz z jednym pytaniem: czy przyjęli już uchodźców pod swój dach? Przecież mają tych dachów dużo. 

Jest też trzecia rzecz:
na razie imigranci mają 3 wyjścia: wrócić, zostać na Białorusi w biedzie, atakować polską granicę
teraz pojawiłoby się czwarte: nadzieja na legalne przedostanie sie do raju, ale tylko dla tych, którzy leganie przekroczą granicę, a nie dla łamiących polskie prawo.

Jeśli o pociągi chodzi, to zawsze jest ryzyko, że Niemcy skorzystają  z prawa międzynarodowego i zrobią cofkę do poprzedniego kraju czyli do Polski.

Obrazek użytkownika u2

14-11-2021 [21:53] - u2 | Link:

Czym PL ryzykuje? 1-2 tys. migrantów więcej?

Pan tak na poważnie chce nielegalnych imigrantów przyjmować u siebie ?

Jak Pan taki odważny to pojedź Pan do Iraku i ściągnij sobie kilku Kurdów, aby zamieszkali u Pana w domu. Życzę powodzenia :-)

Znacznie więcej przybywa tutaj przez samo Schengen.

Przez Schengen przybywają legalni imigranci, którzy chcą uczciwie pracować, a nie pasożytować na socjalu.

 

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [21:59] - foros | Link:

ci sami legalni co ich Węgrzy pociągami przywozili do Niemiec albo przepływali pontonami przez granice włoskie i greckie, albo którzy teraz przekradli się przez Litwę, Łotwę i PL i dostali w Niemczech czy Szwecji papiery. 

Obrazek użytkownika u2

14-11-2021 [22:16] - u2 | Link:

ci sami legalni co ich Węgrzy pociągami przywozili do Niemiec

Proszę nie ściemniać. Polska przyjęła najwięcej legalnych imigrantów w całej strefie Schengen spoza tej strefy.

Jak widać można legalnie przybyć do EU i pracować.

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [22:28] - foros | Link:

czyli Ukraińcy i Białorusini. Oni raczej nie są czarni i śniadzi i rzadko prowadzą kebabownie, czy inne interesy, choć często w nich pracują.
Jeśli Pan myśli, że migranci przyjęci przez Niemcy nie przemieszczają się m.in. do PL to - moim zdaniem - jest Pan bardzo naiwny. We wszystkich duzych miastach jest ich duzo. Jedni z prawdziwymi, a część pewnie ze sfałszowanymi papierami, dlatego musza pracować na utrzymanie, a nie żyć z socjalu. Ale to oczywiście mój domysł.

Obrazek użytkownika u2

14-11-2021 [22:29] - u2 | Link:

Oni raczej nie są czarni i śniadzi i rzadko prowadzą kebabownie

Akurat w Suwałkach prowadzą i kolorem skóry się odróżniają. Jak widać można pracować legalnie pochodząc nawet z egzotycznych krajów.

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [23:01] - foros | Link:

No to gratuluję Panu, że tak świetnie zna Pan to środowisko i wie Pan, kto jest z jakiej migracji. Dodajmy też, że ci z Grecji, Włoch i węgierskich pociągów też przecież w znakomitej większości przebywają w UE legalnie i legalnie pracują - na papierach wydanych przez Niemcy i wiele innych państw. A w jaki sposób przekroczyli granicę to jest ich sprawa.

Obrazek użytkownika J z L

14-11-2021 [21:25] - J z L | Link:

Łukaszenka to psychopata i mamy na Białorusi coś na kształt upadającego reżimu Saddama Husseina,

Obrazek użytkownika Andrzej-emeryt

14-11-2021 [22:40] - Andrzej-emeryt | Link:

Zagłada cywilizacji białego człowieka zaplanowana w 1922 roku
Plan Coudenhove-Kalergi - ludobójstwo narodów Europy
https://www.rodaknet.com/rp_ar...

Obrazek użytkownika u2

14-11-2021 [23:09] - u2 | Link:

świetnie zna Pan to środowisko

Każdy kto się tam stołuje to widzi kto tam pracuje, to żadna wiedza tajemna.

W Warszawie zwykłem się stołować w barze wietnamskim, gdzie pracuja legalnie Wietnamczycy. No może nie wszyscy przebywają w Polsce legalnie, ale to zjawisko normalne, w komunizmie dużo ciężej żyć niż w kapitalizmie :-)

Obrazek użytkownika foros

14-11-2021 [23:42] - foros | Link:

No, jeśli Pan po wyglądzie rozpoznaje, kto pracuje na legalnych papierach a kto nie to o czym tu więcej rozmawiać
Tylko jak rozpoznać np. migranta z Belgii od migranta z ew. obozu przejściowego, jeśli obaj będą mieli prace i podobne ubrania z polskich sklepów?

Obrazek użytkownika u2

15-11-2021 [08:21] - u2 | Link:

Tylko jak rozpoznać np. migranta z Belgii od migranta z ew. obozu przejściowego, jeśli obaj będą mieli prace i podobne ubrania z polskich sklepów?

Nikt z Belgii nie migruje do Suwałk. Był jeden cygański nastolatek, obywatel Belgii, który zabił nastolatka z Belgii dla tableta i uciekł do Suwałk, ale to było dosyć dawno temu.

Wątpliwe, aby obecni migranci z Białorusi chcieli pracować, to zwykłe darmozjady liczące na socjal w Niemczech, ewentualnie na trzecią wojnę światową.

 

Obrazek użytkownika paparazzi

15-11-2021 [00:40] - paparazzi | Link:

Po pierwsze, jak chodzi o obronę granic UE to Polska powinna ponieść koszty przy gwarancji pokrycia przez UE. Rzad przedstawiając dowody na agresje granicy UE domaga się stanowczo reakcji. Widzę powód do zwołania posiedzenia NATO do analizy sytuacji. Ciekawe czy starczy do ogarnięcia naszym politykom rządzącym właśnie wykorzystania takiej sytuacji dla dobra Polski? To jest okazja dyplomatyczna zapisana w traktatach. Polityka Panowie i dyplomacja wymaga inteligencji.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-11-2021 [01:13] - wielkopolskizdzichu | Link:

Bloger foros głowiąc się na sposobami rozładowania problemu migrantów na Białorusi chcących przedrzeć się przez Polskę do lepszego świata, błędnie zakłada, że obecnie rządzącym na zlikwidowaniu tego problemu zależy, tylko nie wiedzą jak.
Taka gromada przy naszej granicy to żyła złota i to nie jedna.
1. Można będzie parędziesiąt, a może paręset milionów przewalić, podobnie jak na pandemii i wyborach Sasina. Całkowicie poza kontrolą.
2. To doskonała okazja do zbicia kapitału politycznego, za pomocą aparatu propagandy.  Przecież od czasu stanu wojennego i towarzyszących jemu agitacji z radia i tv minęło ponad 30 lat a to oznacza że elektorat pisowski od czterdziestoparolatków w dół, nie zdaje sobie sprawy, iż jest poddany takim samym narzędziom ogłupiania. Na czele z językiem.
Wszak warsztat zachwalania działań służb na granicy jest taki sam jak onegdaj zachwalania ZOMO i Milicji. 
"Przypadkowi"  rozmówcy są szczęśliwi z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego podobnie jak "przypadkowi" rozmówcy byli szczęśliwi po wprowadzeniu stanu wojennego.
"Patrioci" AD 2021 domagają się surowego ukarania niepodzielających rozwiązań PiS, tak samo jak "Patrioci" AD 1981 gardłowali za tępieniem wichrzycieli.

W związku z tym Panie Blogerze foros, niech Pan nie robi koło pióra ukochanej władzuni.
Samodzielne myślenie i publikowanie efektów tegoż, może Pana zaprowadzić do obozu pracy, pobicia przez nieznanych sprawców, ewentualnie zdewastowania samochodu.
Paru blogerów i komentatorów, płci obojga, związanych uczuciowo z PiS, szczerze pragną takich działań ze strony władzy.
Podanie  ciepłej herbaty i kanapki migrantowi jest dla nich równoznaczne z zdradą ojczyzny, a co dopiero budowa obozu przejściowego.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-11-2021 [13:13] - NASZ_HENRY | Link:

Na koniec kluczowe pytanie.
Po co Polska ma cokolwiek organizować?
Migranci są przecież na Białorusi ☺☻
 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-11-2021 [13:35] - wielkopolskizdzichu | Link:

Zgodnie z prawem polskim każdy z nich może przekroczyć granicę na legalu powołując się na chęć uzyskania azylu i oczekiwać będzie na decyzję na terenie UE czyli Polski.