Dlaczego Kreml sieje dezinformację i kłamstwa

Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony Federacji Rosyjskiej.
O Rosyjskiej propagandzie kierowanej przez Putina z Kremla przeciwko państwom NATO i UE pisałem już wiele na NP i wielu innych portalach. To zaplanowana od dawna i realizowana wojna Rosji przeciwko państwom NATO i UE obecnie przy pomocy Białorusi. Podobne przypadki wiedzieliśmy już na Ukrainie na Krymie. Najpierw działania tzw V kolumny agentury politycznej i działania w sieci, dezinformacja stymulowanie emocji, kłamstwa, zielone ludziki póżniej atak zbrojny. Takie są scenariusze działań " Imperium Zła" czyli Rosji co do tego już nikt rozsądny nie zaprzecza. A co na takie działania źródła oficjalne oto jeden z wielu materiałów :

"Obecnie, przy okazji kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, mamy do czynienia z mocnym zintensyfikowaniem tego typu działań. Coraz większa jest liczba ataków informacyjnych na Polskę, ale także fake newsów, które w czasie walki z epidemią mogą mieć szczególnie groźne skutki. Polskie służby specjalne na bieżąco monitorują podejrzane aktywności w sieci Internet, w tym w mediach społecznościowych, identyfikując najgroźniejsze przejawy dezinformacji, propagandy i ataków informacyjnych wymierzone w nasze państwo. Analiza identyfikowanych przez służby przykładów pokazuje główne wątki eksplorowane w wojnie informacyjnej przeciwko Polsce."

"Kreml usiłuje wpływać na media, politykę i opinię publiczną zachodnich społeczeństw za pomocą tzw. trolli internetowych i sterowanych politycznie kampanii medialnych. Niemcy w przeszłości już bywały celem tego typu operacji. Eksperci, których opinie cytuje portal federalnego ministerstwa obrony w Berlinie, uważają celowo rozpowszechniane fałszywe informacje za element "wojny hybrydowej".

Materiały zamieszczane przez trolli mają pomóc przejąć rząd dusz w debatach, które toczą się w Sieci. Możemy je znaleźć głównie na internetowych forach dyskusyjnych. Mianem trolla w tym znaczeniu określamy więc osobę, która systematycznie stara się wpływać na przebieg dyskusji intencjonalnie zamieszczając tendencyjne materiały w interesie zakamuflowanego mocodawcy. Celem jest wywołanie politycznego zamieszania.

Za przykład mogą posłużyć materiały, które przygotowywały grunt pod rosyjską agresję przeciw Ukrainie. Wpisy te pojawiały się jako informacje w atrakcyjnej formie, będąc jednocześnie częścią przemyślnej strategii: dzięki celowo podsuwanym nieprawdziwym wiadomościom wpływano w ten sposób trwale na opinię czytelników urabiając ją.

W samym tylko Sankt Petersburgu - według danych będących w posiadaniu eksperta DGAP Stefana Meistera -  działają trzy setki kremlowskich trolli, których codzienne zajęcie polega na rozpowszechnianiu fałszywych lub zmyślonych informacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jednym z najważniejszych narzędzi prowadzenia kampanii dezinformacyjnych w ramach "wojny hybrydowej" jest internetowy portal informacyjno-publicystyczny "Sputnik", który jest wydawany w ponad 30 językach. Setki jego współpracowników są zaangażowane w globalną akcję rozsiewania propagandowych materiałów Kremla. Za nadzór nad "Sputnikiem" odpowiada rosyjska państwowa agencja informacyjna "Rossija Sjewodnia" (pol. "Rosja Dzisiaj"). Centrum Doskonalenia Łączności Strategicznej NATO (NATO Strategic Communications Center of Excellence/StratCom COE) z siedzibą w Rydze wyróżnio pięć kategorii trolli wykorzystywanych przez Kreml do ataków:

- trolle reprezentujące spiskową koncepcję dziejów i dążące do tego, by jako źródło wszelkiego zła na świecie wskazać USA;
- wściekłe trolle podsycające nienawiść i agresję;
- trolle odpowiedzialne za dystrybucję załączników i rozpowszechniające szkodliwe oprogramowanie;
- trolle oddelegowane na odcinek Wikipedii i dążące do manipulowania faktami w Sieci;
- bikini trolle ze zdjęciami roznegliżowanych młodych kobiet, używanymi jako środek perswazji wspomagający skuteczność propagandy wobec mężczyzn, najczęściej w wieku powyżej 45 lat, którzy zostali ich znajomymi w mediach społecznościowych.

Unia Europejska zareagowała na rosyjską strategię dezinformacyjną powołując specjalny zespół zadaniowy pod nazwą „East StratCom Task Force“. Działa on od września ub.r. koncentrując się m.in. na demaskowaniu dezinformacji i prostowaniu nieprawdziwych wiadomości. Działalność zespołu opiera się na siatce ponad 500 dziennikarzy, którzy przekazują doniesienia o kolejnych publikacjach nieprawdziwych wiadomości w rosyjskich mediach.
Dla uzupełnienia tego obrazu należy dodać, że regularnie co tydzień ukazuje się „Disinformation Review“, wydawany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (European External Action Service/EEAS). Naświetla on fałszywe informacje, miejsca i daty ich publikacji, a także polemizuje z kłamliwymi komentarzami.

NATO w końcu również oficjalnie wzięło się za prostowanie nieprawdziwych wiadomości, nagłaśnianych przez rosyjskie media. Na stronie internetowej Sojuszu Atlantyckiego po Anschlussie Krymu przez Rosję zamieszczono dokument pt.  „Russia's Accusations - Setting the record straight“. Jest on dostępny w 28 językach i odnosi się do takich zagadnień jak: stosunki dwustronne Rosja-NATO; sens dalszego istnienia NATO i jego rozszerzenie po zakończeniu "zimnej wojny"; uporczywe rosyjskie twierdzenia jakoby NATO obiecało nie przyjmować nowych członków; powtarzające się twierdzenia władz Rosji jakoby NATO lekceważyło ich obawy dotyczące obrony rakietowej; rosyjska krytyka podstaw prawnych operacji wojskowej Sojuszu Atlantyckiego w Kosowie i Libii; kwestionowanie legalności obecnych władz Ukrainy, utrzymywanie przez władze w Moskwie, że tzw. referendum na Krymie było legalne; legitymizowanie przez Kreml aneksji Krymu opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie niepodległości Kosowa..."
Żródło :https://www.cyberdefence24.pl/...

Internet stał się prawdziwym polem walki na świecie pomiędzy zwolennikami i agentami Kremla – nie wstydźmy się ich tak nazywać - ponieważ za tę działalność biorą jak już wspomniałem pieniądze w dolarach (fakty te ujawnia i przytacza konkretne nazwiska portal internetowy niezależna.pl), a społeczeństwami państw będących przeciwnikiem tej kremlowskiej polityki agresji i wojny, gospodarki czy innych ekspansywnych poczynań i interesów Rosji.
Wojna informacyjna to nowa jakość wojny psychologicznej i nowoczesna forma oddziaływania przez wywieranie presji na przeciwnika. Aktywizują się grupy internautów atakując w sieci inne opcje niż płynące z Kremla. Wojna informacyjna trwa w polskiej i międzynarodowej sieci internetowej od wielu lat. O tym fakcie informują coraz częściej zagraniczne i krajowe media. Taki stan rzeczy jest zauważalny niemal codziennie w krajowym internecie.

Kampania dezinformacyjna wielu państw w tym Kremla, wojna psychologiczna poprzez stosowanie nowoczesnych technik psychologicznych nasila się z dnia na dzień głównie w związku ze zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę oraz ekspansją polityczną Rosji na świecie, wojną hybrydową u granic państw NATO. Każdy niemal nośnik informacyjny jest natychmiast infekowany przez zwolenników Putina - chociaż to jest to samo. Zwolennicy polityki i strategii wojny płynącej z Rosji używają do swego działania oficjalnych witryn internetowych np. Russia Today lub działają oficjalnie za pośrednictwem wewnętrznych rosyjskich stacji radiowych i telewizyjnych.

Wiele portali internetowych działających w sieci skupiających wokół siebie zwolenników agresywnej polityki Putina, wspierających jego politykę działa w sieci od wielu lat jako  "ukryta agentura wpływu". Piszą ci ludzie materiały podważające sojusze i obronność Polski, wyszydzają cel reform gospodarczych, podważają rolę Polski na arenie międzynarodowej. Czyni taką destrukcję latami w myśl " nieprawda sączona latami staje się prawdą". Ale oni tego nie wymyślili nawet Putin a III Rzesza Niemiecka. W wielu przypadkach oczywiste argumenty i fakty zastępują manipulacją i chamstwem, agresja i atakiem. Infekują portale o treściach narodowo - patriotycznych dlaczego ? by osłabić poczucie narodowe, obronność i patriotyzm według hasła " Poddajcie się wasz opór jest beznadziejny" Przykładów takich działań jest wiele pisałem o tym już wcześniej np. w materiale :
https://naszeblogi.pl/58502-an...
Wiele innych żródeł też na to wskazuje np:
https://www.gov.pl/web/sluzby-...
http://1do10.blogspot.com/2019...
https://www.forum-ekonomiczne....
https://www.gazetaprawna.pl/ma...
https://niezalezna.pl/35265-ki...

Szkoda iż wielu Polaków, głownie niestety, - tylko bywa patriotami. Są to polskojęzyczni ludzie mieszkający w Polsce szkalujący naszą ojczyznę nie tylko w Europarlamencie i w kraju. Ludzie spod znaku tęczy i sierpa i młota potomkowie katów z NKWD i UB opluwający niemal codziennie nasz kraj.
Ujawnione takie działanie wrogie Polsce należy upubliczniać a ich autorów wskazywać na portalach internetowych instytucji państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

18-10-2021 [17:03] - u2 | Link:

"Internet stał się prawdziwym polem walki na świecie pomiędzy zwolennikami i agentami Kremla – nie wstydźmy się ich tak nazywać - ponieważ za tę działalność biorą jak już wspomniałem pieniądze w dolarach"

Ano, co ciekawe Rosjanie sami zdecydowanie wolą "baksy" czyli zielone dolarki, niz rubelki. Zgodnie z ruskim przysłowiem : rubelki, interes niewielki :-)

Obrazek użytkownika Maverick

18-10-2021 [20:08] - Maverick | Link:

Dolar Poliniaki niedługo będzie tyle wart co marka wejmarska w jejnajgorszym okresie. W Polin idą ich śladem czyli tego co zalecają im lucyferianie z City of London drukuj i obniżaj wartość swojej waluty a tym samym czyń motłoch coraz biedniejszym. Jak Biden tak i w Polin zadłużają naród bo taki jest ich plan, niedługo Rosja będzie najbogatszym krajem na świecie, bo mają najważniejsze minerały na świecie, za co inni będą płacić coraz to większe ceny. Rosja jest jednym zniewielu krajów gdzie nie drukuje się fiat money. Buduje się natomiast rezerwy złota, co ciekawe robią to też Chiny i Indie.

Obrazek użytkownika J z L

19-10-2021 [06:43] - J z L | Link:

Jak świat-światem,Rosjanin nigdy nie był i nie będzie Polakowi bratem

Obrazek użytkownika J z L

19-10-2021 [06:41] - J z L | Link:

Uchodźca, balansujący na granicy śmierci, po przedarciu się nocą w jesiennym deszczu przez lasy i bagna Podlasia:
1. czyściutkie markowe "adidaski"
2. krótkie sportowe skarpetki
3. markowe jeansy prosto ze sklepu
4. drogi zegarek
5. kurtka skórzana jak nowa

Żal mi go

https://pbs.twimg.com/media/FB7RSJ8WYAUH08U?format=jpg&name=medium

https://twitter.com/jan_czapski/status/1449827021115252740

Obrazek użytkownika Pers

19-10-2021 [11:54] - Pers | Link:

Na niepopkach ten "materiał ma przez 30 godzin 24 odsłony.
No no... Poczytny jesteś tezeuszku :)))))

Obrazek użytkownika J z L

19-10-2021 [19:07] - J z L | Link:

Brak kochających inaczej śmiecia repsola i dobrowolskiego aż nadto widoczny