Pamiętamy i pamiętać będziemy - Jerzy Targalski

Dr Jerzy Targalski nie żyje. O śmierci historyka, publicysty i politologa poinformowała na Twitterze Dorota Kania, która napisała z nim książkę pt. „Resortowe dzieci”. Informację tę dziennikarka, pracująca dziś w grupie Polska Presse podała w niedzielny poranek (19 września 2021 r.). Jerzy Targalski kilka dni temu trafił w ciężkim stanie do szpitala.

Informacja o śmierci dr. Jerzego Targalskiego dotknęła wiele osób. Historyk dał się poznać szerszej publice dzięki książkom z serii „Resortowe Dzieci”, później zaś dzięki programowi „Geopolityczny Tygiel” na antenie Telewizji Republika. Dla wielu był autorytetem w zagadnieniach dotyczących geopolityki czy służb specjalnych. Internauci żegnają wybitnego historyka w mediach społecznościowych.
Zmarł Jerzy Targalski. Wysiłki lekarzy okazały się płonne. Jego hospitalizacja zakończyła się zgonem. Targalski przybywał kilka dni w szpitalu. Gdy tam trafił Dorota Kania (współtwórczyni trzech książek z serii “Resortowe dzieci” – najbardziej znanej publikacji Targalskiego) apelowała o modlitwę za publicystę (razem pracowali też w Telewizji Republika).

Targalski zajmował się naukowo problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne. Był autorem głośnej serii publikacji „Resortowe Dzieci”. W grudniu 2020 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a w grudniu 2020 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
"- Wyjątkowy człowiek, jedyny w swoim rodzaju. To ogromna strata dla Polski. Wychował mnóstwo wspaniałych ludzi. Bez niego, bez jego wychowanków, Polska nie byłaby taka, jaka jest. Pewnie by się uśmiechnął, gdyby usłyszał to określenie, ale bez wątpienia był człowiekiem renesansu. Antykomunista, konserwatysta, wielki przyjaciel - opowiada Dorota Kania, dziś redaktor naczelna Polska Press, wcześniej redaktor naczelna w Telewizji Republika.  " (https://niezalezna.pl/411809-w... )

Tomasz Sakiewicz mówi wprost: „Jurek był jednym z najwybitniejszych analityków geopolitycznych, jakiego w życiu poznałem”.
- Jego analizy można porównać tylko z tym, co robią najlepsze amerykańskie think-tanki. Ogromna znajomość świata, szczególnie polityków, krajów czy procesów, które często działy się w regionach dla nas zupełnie egzotycznych, a mających wpływ na światową geopolitykę - tłumaczy naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

Był wybitnym Polakiem, odszedł w sile wieku, ale został w naszych sercach na zawsze.

Uważam, że powinniśmy zrobić wszystko, aby spośród Polaków wyłonić człowieka, który mógłby go zastąpić i dalej kontynuować jego misję. Choć będzie to szalenie trudne, nie znaczy, że całkowicie niemożliwe! Jeżeli uznamy, że to jest niemożliwe, to oznaczałoby to, że nie stać nas już na to, aby umieć bić się o wolną, podmiotową, słowem silną Polskę na mapie Europy! Uważam, że Dr. Targalski tego by od nas oczekiwał - kontynuacji jego misji!

Wraz z Tobą odeszła część inteligenckiej Polski, bezkompromisowej, odważnej wielkiej Polski. Twój patriotyzm, oddanie nigdy nie były powiązane mamoną, stanowiskami. Mówiłeś to co trzeba, a nie to co inni chcieli by usłyszeć. To Twoja wielkość. Spoczywaj w Pokoju.
 
 
Źródło :
https://niezalezna.pl/411809-w...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

19-09-2021 [19:57] - u2 | Link:

Dorota Kania, która napisała z nim książkę pt. „Resortowe dzieci”

Często oglądałem ciekawe filmy na niezalezna.pl z udziałem doktora Jerzego Targalskiego i red. Doroty Kani. Redaktor Dorota Kania wcale nie miała łatwo z doktorem Jerzym. Czasami po prostu mieli odmienne zdania.

Po katastrofie 10/04/10 i długotrwałym rządzeniu PO-PSL miałem spore wątpliwości co do proroctw Cz. F. Klimuszki (1905-1980), które znam od czasów PRL.

Ale seria "Resortowe dzieci" otworzyła Polakom oczy, co sie tak naprawdę dzieje w Polsce. Tego wkładu w zmianę Polski dr Targalskiego nie da się przecenić.

Obrazek użytkownika J z L

19-09-2021 [21:46] - J z L | Link:

W te ostatnie tragiczne dni Wrzesnia

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, * abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, * Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże, * przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
W Nim zabłysła dla nas nadzieja chwalebnego zmartwychwstania * i choć nas zasmuca nieunikniona konieczność śmierci, * znajdujemy pociechę w obietnicy przyszłej nieśmiertelności. * Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, * i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, * znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie.
Dlatego z Aniołami i Archaniołami oraz ze wszystkimi chórami niebios * głosimy Twoją chwałę, razem z nimi wołając…
Święty, Święty, Święty…