Żyliśmy wówczas tak jak nam śpiewał. Czesław Niemen

Dlaczego Czesław Niemen pozostał w sercach Polaków?
Któż z nas nie pamięta z tej już starszej oraz i młodszej generacji Polaków takie przeboje muzyczne jak ''Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat" czy ''Pod papugami''. Całe pokolenia Polaków śpiewało i podziwiało autora i wykonawcę tych piosenek - Czesława Niemena. Dzisiaj nie ma takiego artysty, który mógłby go zastąpić. Czesław Niemen był i pozostał artystą niepowtarzalnym i nietuzinkowym.

Czesław Niemen, jak pamiętamy, urodził się 16 lutego 1939 r. i nosił nazwisko Wydrzycki. Utalentowany muzycznie od młodych lat przybył z Kresów Wschodnich do Gdańska, gdzie uczył się grania na gitarze w szkole muzycznej. W okresie nauki występował nieraz w kabaretach grając na gitarze, śpiewał też znane piosenki.
Gdy zdecydował iż jego powołaniem jest śpiewanie i komponowanie zmienił swoje nazwisko z Wydrzycki na Niemen to z uwagi na to iż koło jego miejsca byłego zamieszkania płynęła rzeka Niemen.

W latach 60 - tych związał się ze znanym zespołem muzycznym Niebiesko - Czarni, z którymi koncertował w kraju i za granicą. Później związał się z grupą ''Akwarele", gdzie nagrał przebój "Dziwny jest ten świat", który podbił serca Polaków na festiwalu piosenki w Opolu w 1967 roku. Wykonanie tego utworu pomogło Niemenowi w zdobyciu złotej płyty w wydanym albumie pod tytułem ''Sukces''.

Stan wojenny osłabił twórczość artysty, występował wtedy rzadko m.in. na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, a także za granicą w Sztokholmie i Londynie. W latach późniejszych artysta realizował swoje marzenia związane z grafiką komputerową i malarstwem. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej w dniu 17 stycznia 2004 r. po długiej chorobie.

Pamięć o Czesławie Niemenie.
Czesław Niemen, jak pamiętam ze swoich młodych lat, był dla wielu młodych zbuntowanych ludzi lat 60-tych i 70-tych nie tylko wielkim artystą o niepowtarzalnej barwie głosu, ale był też idolem godnym naśladowania dla ówczesnej młodzieży. Na topie było wtedy ubierać się jak Niemen, chodzić jak on czy też interesować się tym co interesowało wielkiego Czesława Niemena. Kilkunastoletnia młodzież nie interesowała się wtedy wcale polityką bo i po co, przy muzyce Niemena bawiliśmy się świetnie. Nie było wówczas prywatki czy dyskoteki bez jego utworów.

Czesław był wszędzie w szkole na wakacjach, na imprezach. Z Czesławem Niemenem dojrzewaliśmy, wchodziliśmy w dorosłe życie. Przy jego muzyce i zawartych w nich słowach poznawaliśmy otaczający nas świat. Przy Niemenie kochaliśmy i byliśmy kochani. To ten a nie inny artysta tamtych lat wywarł tak wielki wpływ na kształtowanie się postaw młodych ludzi w Polsce cudownych lat 60-tych i 70-tych.

Żyliśmy tak, jak on nam zaśpiewał.
Wielu moich znajomych i przyjaciół do dzisiaj pamięta o tym wspaniałym artyście. Wielu podporządkowało treściom zawartym w jego utworach niemal całe swoje dorosłe życie. Dla niech Czesław Niemen był nie tylko jak twierdzą ''Wielkim artystą, ale i przewodnikiem w ich życiu aż do chwili obecnej'', przesłania zawarte w utworach artysty towarzyszą im po dzień dzisiejszy.

Dla tych osób twórczość Czesława Niemena otwiera serca i pobudza zmysły, ten artykuł pamięci wielkiego artysty, piosenkarza, kompozytora Czesława Niemena dedykuję.
" rel="nofollow">https://www.youtube.com/watch?...

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

14-09-2021 [11:16] - RinoCeronte | Link:

Wtedy można było żyć "na marginesie" oficjalnej polityki. Teraz juz się nie da ...

Obrazek użytkownika Ptr

14-09-2021 [11:18] - Ptr | Link:

Słabe teksty. Lekko żenujące, rozmijające się z rzeczywistością. 
Niemen mógł być artystycznie najciekawszym z tych idoli , ale nie mogą królować i dziś ci , którzy zdobyli popularność pół wieky temu. 
Pilota mam, ale nie lubię używać.   

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-09-2021 [15:13] - Tezeusz | Link:

Bełkot komentatora porusza w widzie alkoholu. Język jak z przedszkola.

Obrazek użytkownika Ptr

14-09-2021 [16:48] - Ptr | Link:

Tak dopracowanym wpisem oddał pan piękny hołd artyście. Wbił się Pan w nostalgiczny podziw tak dalece, że opinia,że ktokolwiek mógłby ocenić teksty jego piosenek słowami "lekko żenujące" to musiałby być jego alkoholowy bełkot.
       Czasem teksty piosenek bywają bardziej znane niż wybitne, bardziej popularne niż niosące coś wartościowego. Powtarzane od półwiecza te, i niektóre im podobne "nieśmiertelne" przeboje,  zmuszają do użycia pilota, o ile ktoś nie zaprzestał oglądać jeszcze telewizji. 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

14-09-2021 [17:07] - Marek Kudła | Link:

@ Ptr
Po co się odszczekujesz ?! Przecież to co wypociłeś w twoim "komentarzu" to stek głupstw i łamstw !  Nie rozumię, po co się wysilasz na komentowanie, skoro nie masz zielonego pojęcia o muzyce, i o tekstach śpiewanych ...... Po co ?  Chcesz nam udowodnić, że potrafisz jedynie pisać ?!  Dam ci radę, lepiej zajmij się czymś innym niż komentowanie !!!

Obrazek użytkownika Ptr

14-09-2021 [17:45] - Ptr | Link:

Co się z Wami dzieje ludziska ? Nie spodobała się wam opinia , może nie możecie lub nie chcecie jej zrozumieć, to próbujecie poniżej pasa. Nie macie nic do powiedzenia. Czy ja muszę wpis wam napisać ? Zmieniający coś w rozumieniu świata. Mogę , ale to nie pasuje do gorących czasów jakie są. 

Obrazek użytkownika terenia

14-09-2021 [18:04] - terenia | Link:

@Ptr
Owszem teksty z początku lat sześćdziesiątych były jakie były ,ot signum temporis.
Może bardziej przekona Pana tekst napisany przez dojrzałego 50-letniego Artystę    https://www.tekstowo.pl/piosen... 
https://www.youtube.com/watch?...
Pomijam fakt,że Autor notki mocno spłycił dokonania Niemena,ograniczając  się do początkowego okresu  a przecież Niemen pisał muzykę do filmów,spektakli teatralnych .Tu ze spektaklu Sen srebrny Salomei (J.Słowacki)  wystawionego w Opolu w reżyserii  B.F.Hanaoki w 1978 r   https://www.youtube.com/watch?... 

Obrazek użytkownika terenia

14-09-2021 [18:04] - terenia | Link:

@Ptr
Owszem teksty z początku lat sześćdziesiątych były jakie były ,ot signum temporis.
Może bardziej przekona Pana tekst napisany przez dojrzałego 50-letniego Artystę    https://www.tekstowo.pl/piosen... 
https://www.youtube.com/watch?...
Pomijam fakt,że Autor notki mocno spłycił dokonania Niemena,ograniczając  się do początkowego okresu  a przecież Niemen pisał muzykę do filmów,spektakli teatralnych .Tu ze spektaklu Sen srebrny Salomei (J.Słowacki)  wystawionego w Opolu w reżyserii  B.F.Hanaoki w 1978 r   https://www.youtube.com/watch?... 

Obrazek użytkownika Ptr

14-09-2021 [20:53] - Ptr | Link:

Terenia,
Nie był Niemen wieszczem , ani filozofem, ani prorokiem tylko bardem piszącym z romantycznych uczuć dla młodzieży. I ja też lat temu x lubiłem słuchać jego Żałobny Rapsod Bema Pamięci zresztą, ale chyba tylko tego. Ale jeżeli dziwny jest ten świat , to też dzwine jest to ,że przez tyle lat niedziwny jest warszawski świt. Jeżeli cokolwiek z tego śpiewania mamy brać na poważnie to warszawski świt jest dziwny ,  zawsze był dziwny i nie łudźmy się. Dziwny jest ten świat , warszawski świat... daleki od  tego ideału.
O gustach się nie dyskutuje. Niektórych znanych nie uważam  za dobre, Dziwny, Warszawski , Papugi ,reszta nieznana. 
Chce Pani przekazać tym utworem ,że oskarżał, pokazywał zło i hipokryzję , walczył o lepszy świat.
Jeżeli to ma działać na jego plus to świetnie, niech będzie ten plus. Zawsze jest jakaś mniejszość , która zdaje sobie sprawę jak niedoskonałe jest to co tu zastajemy. 
Ale niekoniecznie czujemy się potomkami Kainów czyli morderców.  

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-09-2021 [17:11] - Tezeusz | Link:

@Ptr  - aby coś przekazać mądrego trzeba mieć wiedzę i umiejętności jakoś twoich " wypocin" nie zamiesćiłeś  na NB skupiając się na komentarzach i to poznał się Boże...

 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

14-09-2021 [12:30] - Marek Kudła | Link:

Czesław śpiewał wspaniale !  jak byliśmy zbuntowani na komunistów to słuchaliśmy "Dziwny jest ten świat", a jak potrzebowaliśmy trochę odpoczynku, melancholii to słuchaliśmy:
Czas jak rzeka
https://www.bing.com/videos/se...
Pamiętam ten dzień
https://www.bing.com/videos/se...

Jeśli ktoś dzisiaj krytykuje Czesława, to jest komuchem, bo oni też go nie lubieli, nie wspomnę o wygranej w Sopocie żaglówce, której nigdy nie otrzymal !

Obrazek użytkownika Ptr

14-09-2021 [17:29] - Ptr | Link:

Komuchem może być ktoś kto kocha Lennona z jego Imagine.  
Raczej warto słuchać   Lynyrd Skynyrd  https://www.youtube.com/watch?...
A jak ktoś chce żywej muzyki , zgrania , lekkości i finezji  w podobnym stylu lat dawnych to polecam : https://www.youtube.com/watch?...
Niestety w niewoli (PRL) śpiewanie słabo się rozwijało. 
 

Obrazek użytkownika u2

15-09-2021 [15:34] - u2 | Link:

"Raczej warto słuchać   Lynyrd Skynyrd"

Ja zdecydowanie wolę słuchać polską Muzę. A zagraniczne zespoły to może ładnie grają i śpiewają, ale oprócz Jima Morrisona, ktorego znam na pamięć, nie wiem o czym o śpiewają, bo nie znam za dobrze angielskiego :-)

A oprócz Niemena w latach 60-70-80 był cały wysyp znakomitych polskich artystów i zespołów nie tylko big-beatowych. Że wymienię w naprędce Skaldów, Trubadurów, Czerwone Gitary, Kasię Sobczyk, Karinę Stanek, Ewę Demarczyk, SBB, Breakout, Budka Suflera, Daab, Maanam, Republika, TSA, Brygada Kryzys. Długo by jeszcze można wymieniać :-)

Obrazek użytkownika Ptr

15-09-2021 [15:57] - Ptr | Link:

i Perfekt .. 
smutne to
Ja tu nie pisze o rozrywce. Podałem przykład Imagine jako biegun lewactwa i Simple Man jako biegun amerykańskiego konserwatyzmu ( w każdym razie blisko , bo może są inne ). 
Nasz status polityczny , obecnie trudny i dziwny , jest czynnikiem wpływającym na nasz"oddech", spiew, samopoczucie. Innymi słowy ogólną atmosferę duszną lub świeżą i zdrową. Komunizm to były czasy duszne. Nie ma sensu wdawać się w analizę.

Obrazek użytkownika Ptr

16-09-2021 [10:31] - Ptr | Link:

c.d.śpiewanie tekstu typu "dziwny jest ten świat" wydaje się nieco żenujące, gdyż świat wypełniony jest pogardą wszystkich przeciw wszystkim. Silne narody gardzą słabymi, religie gardzą sobą nawzajem. Pokaż mi kraj a powiem kim gardzi i kto nim gardzi. Anglia, Niemcy, Izrael, Francja, Iran, Rosja..etc.  Tylko niektóre osoby pragną tej pogardy uniknąć przez bycie jakoby neutralnymi jak Budda i tolerancyjnymi do wszystkich. Polska jest też pogardzana, przez zachód i przez przeciwników katolicyzmu. A więc słowa piosenki mają nastepujące znaczenie  : dziwne jest to ,że mną pogardzasz, bo ja jestem arbitrem wszelkiej pogardy i jestem tolerancyjny. 
Pozycja Niemena w oczach tego świata jest słaba i godna pogardy ze wzlędu na te słabośc właśnie. 
Nie podoba mi się ten buddyjsko katolicki tolerancjonizm. Po prostu. 
Samo zjawisko pogardy jest wtórne w stosunku do wartości , więc zagłaskiwanie uczucia nie zmieni nic, tak jak na bliskim wschodzie nic się nie zmieni, gdyż są przyczyny głębszze tego stanu rzeczy.