Dlaczego Zbigniew Ziobro nie jest wicepremierem?

To pytanie nurtuje mnie już od dawna i można by rzec, że nawet od samych początków obecnych rządów PiS (ZP), czyli od 2015 roku. To wtedy po raz pierwszy w tamtych wyborach startowała zwycięska koalicja pod nazwą Zjednoczona Prawica zrzeszająca koalicję ugrupowań politycznych: Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski. Oczywiście te ugrupowania startowały pod wspólną listą PiS i to właśnie ta partia uzyskała najwięcej mandatów a koalicjanci tylko ich ułamek. Tym niemniej już od dwóch kadencji samodzielnie rządzi właśnie ZP (PiS), choć całkiem niedawno z tej koalicji wykruszyło się Porozumienie J. Gowina. Solidarna Polska Z. Ziobry dalej lojalnie wspiera PiS pozostając z tą partią dalej w koalicji rządzącej. 

Tylko ja czegoś od dawna nie rozumiem. Dlaczego od samego początku PiS faworyzowało będącą "koniem trojańskim" w koalicji partię J. Gowina kosztem partii Z. Ziobry? Ten pierwszy od razu został wicepremierem a ten drugi nie doczekał się tego stanowiska po dziś dzień. J. Gowin - o czym pisałem od samego początku - był nieporozumieniem w tej koalicji. Swoimi postawami i decyzjami tak naprawdę niszczył ZP od środka osłabiając wewnętrznie obecne rządy. Został - wedle mnie - usunięty zbyt późno, choć cieszę się, że w końcu to nastąpiło. 

Ale przecież jest pewna niepisana zasada: zwycięzca wyborów otrzymuje tekę premiera a szefowie partii koalicyjnych stanowiska wicepremierów. Nie rozumiem dlaczego tej zasady PiS nie zastosowało do Solidarnej Polski a zastosowało do Porozumienia, którego szef - i tak się stało - nie mógł zagwarantować koalicyjnej lojalności. 

Ja wiem, że mówi się, iż Z. Ziobro jest w ostrym konflikcie z premierem M. Morawieckim i między nimi panuje tzw. "ostra przyjaźń". Jeden znosi drugiego, bo musi i odwrotnie.  Ale przecież i za rządów Pani premier B. Szydło właśnie J. Gowin był wicepremierem z Z. Ziobro nie. Tak więc nie chodzi w tym o osobę premiera, ale w ogóle o podejście szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Zbigniewa Ziobry. Czyżby prezes PiS był tak pamiętliwy, że do tej pory nie zapomniał, iż Z. Ziobro opuścił PiS. Nie wiem i raczej nie, bo przecież jednak wysłał Z. Ziobrę "po naukę" do Parlamentu Europejskiego i też w takim samym stopniu cały czas wspiera J. Kurskiego jako prezesa TVP, który też budował partię Z. Ziobry. 

Więc o co tak naprawdę chodzi? Dlaczego nie docenia się Z. Ziobry dając mu funkcję wicepremiera? Wedle mnie taka funkcja mu się należy, choć faktycznie nieraz nie popiera wszystkich pomysłów własnego rządu. I dobrze, bo przecież jest tylko mniejszościowym koalicjantem i on oraz jego partia mają prawo nieraz mieć inne zdanie niż koalicyjna partia większościowa. Tym bardziej, że jak do tej pory z małymi wyjątkami okazywał się naprawdę lojalnym wobec całej koalicji rządzącej. Prezentuje tak naprawdę przeciwną postawę do zdradliwego J. Gowina. I co? Taki J. Gowin zasługiwał na wice- premierostwo a Z. Ziobro nie? 

W wielu sprawach zgadzałem i zgadzam się ze stanowiskiem Z. Ziobry. Może i stąd wynika, że w ogóle tą notkę napisałem. Żałuję, że jest mu bardzo trudno zreformować polskie sądownictwo, do czego przyczynił się niestety i prezydent A. Duda onegdaj wetując przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowatorskie ustawy, dzięki którym istniała możliwość radykalnej zmiany postawy i struktury polskiego sądownictwa. Teraz też ma na głowie KE z UE, która chce finansowo ukarać Polskę za ustawę o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zgadzałem się z nim też w kwestii konieczności postawienia weta wobec unijnego budżetu. Szkoda, że jednak M. Morawiecki z V. Orbanem tego weta nie postawili, bo teraz władze UE coraz śmielej atakują Polskę i niestety mają ku temu możliwości, wynikłe właśnie z akceptacji przez Polskę uwarunkowań okołobudżetowych UE (m.in. uwspólnotowienia długów i mechanizmu warunkowości przyznawania środków unijnych od tzw. jakiejś wydumanej "praworządności unijnej"). 

Można oczywiście mieć do niego zastrzeżenia dlaczego niektóre decyzje M. Morawieckiego nie skłoniły go do opuszczenia koalicji rządowej, ale zawsze jest wybór: czy pozostać i mieć jakiś wpływ na rządzenie czy też opuścić rząd i nie mieć żadnego takiego wpływu. Z. Ziobro wybrał to pierwsze a historia osądzi czy słusznie. 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

07-09-2021 [18:42] - u2 | Link:

"Teraz też ma na głowie KE z UE, która chce finansowo ukarać Polskę za ustawę o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego."

Precyzyjniej to KE chce karania Polski. A jeszcze dokładniej niejaki Didier Reynders ze stajni Guya Verhofstadta, którego Polacy dobrze pamiętają :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Jabe

07-09-2021 [19:22] - Jabe | Link:

Czy przypadkiem prezes (wiadomo który) nie ogłosił zreformowania tych reform w ramach odbudowy?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

07-09-2021 [19:24] - krzysztofjaw | Link:

Guy Verhofstadt jest lewackim i skrajnie antypolskim politykiem. Można nim rzygać, ale niestety ma duże wpływy w UE, co jest dla nas bardzo smutne, ale i niebezpieczne. Sądzę, że jeszcze nieraz poczujemy tę jego nienawiści do nas. Należy go traktować z ostracyzmem, z tym, że trzeba też z nim merytorycznie dyskutować, choć to będzie bardzo trudne, bo on jest zaślepionym fanatykiem i ma wielu swoich naśladowców.
Pzdr

Obrazek użytkownika RinoCeronte

07-09-2021 [19:26] - RinoCeronte | Link:

A Donald dalej zawija w sreberka... Szykuje się nam "jesień średniowiecza".

Obrazek użytkownika Jan1797

07-09-2021 [21:14] - Jan1797 | Link:

Czytamy i komentujemy; Komisja Europejska zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę
za działalność Izby Dyscyplinarnej?
Przecież jest zawieszona? Reuters raczej się nie myli -spokojnie. 

Obrazek użytkownika Jabe

07-09-2021 [19:19] - Jabe | Link:

Były jakieś wyjątki od lojalności Zbigniewa Ziobry wobec „całej koalicji rządzącej”?

Tyle było krzyku o te „nowatorskie” ustawy sądownicze, nawiasem mówiąc, a zarazem ich treść była i jest tabu.

Obrazek użytkownika u2

07-09-2021 [20:03] - u2 | Link:

"Należy go traktować z ostracyzmem, z tym, że trzeba też z nim merytorycznie dyskutować"

Z pewnością działa w interesie autorytarnej Rosji, dąży do rozwalenia UE. Kiedy UE się w końcu obejrzy, że w samym skarbcu UE działają ruskie szczury ? :-)

Obrazek użytkownika Pers

07-09-2021 [22:29] - Pers | Link:

Ja tam stawiam na pana premiera Morawieckiego. Szczery uśmiech i oczy. Jak coś powie to dotrzymuje.
Pan minister Ziobro smęcił, że "tracimy suwerenność" a pan premier Morawiecki pojechał do Brukseli, warknął i kasę załatwił oraz suwerenność uratował.
Takich nam trzeba mężów stanu!
Pan prezes Kaczyński będzie miał komu buławę przekazać.

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-09-2021 [09:36] - Tezeusz | Link:

A myślałem że stawiasz na Putina. Jak się można pomylić ?

Obrazek użytkownika juur

08-09-2021 [08:56] - juur | Link:

Jeżeli coś jeszcze zostało z deklaracji "starego" PIS-u to w partii Ziobry? Nie wiem na ile jest to kreacja a na ile autentyczne?
Od premiera Morawieckiego trąci Tuskiem i widać to po sposobie działania. Zapewne rozumieją się bez słów. Z jednej strony przedstawiany jest jako wielki bankster (cwaniak) i prawie w tym samym zdaniu jako naiwna myszka, którą oszukali w Brukseli. Częściowo efekty działań premiera już znamy i niebawem dowiemy się co jeszcze podpisał.
Co prawda zrobić z obywateli dziadów z powodu cen energii w państwie o największych zasobach węgla w UE to mistrzostwo świata.  Zachęcam entuzjastów nowego ładu by popatrzyli na swoje rachunki za energię elektryczną i porównali z poprzednimi. Jeszcze obiecanej, wysokiej, podwyżki nie było. Ja im wierzę, że dotrzymają słowa i będzie to wysoka podwyżka i w ślad za tym wszystko musi zdrożeć i będzie to kolejny wielki sukces. Jak sądzicie do czego to ma doprowadzić?

Obrazek użytkownika Jabe

08-09-2021 [10:33] - Jabe | Link:

Do państwa dobrobytu.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

08-09-2021 [10:30] - Niezalogowany | Link:

"Dlaczego Zbigniew Ziobro nie jest wicepremierem?"

Bo nie można mu ufać.
W krytycznych sytuacjach jest kolejnym Gowinem: zamiast grać zespołowo, zaczyna realizować swoje prywatne ambicje.
I jeszcze jeden powód: wrogowie Polski na niego liczą. W różnych obszarach Internetu i blogosfery widoczne jest wyraźne zorganizowane "wzmożenie" trolli i płatnych pisarczyków, wszystkich na jedną nutę śpiewających jaka byłaby wspaniała Polska gdyby rządził Ziobro. Gadanie o zakulisowych rozmowach Kukiza to odwracanie uwagi, tak naprawdę zakulisowo będzie rozmawiac się (lub już się rozmawia) z Ziobrą, niespełnionym delfinem.

Obrazek użytkownika Jabe

08-09-2021 [10:34] - Jabe | Link:

Mógłby Pan podać przykład?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

08-09-2021 [10:48] - Niezalogowany | Link:

Knot z nowelizacją ustawy o IPN który ściagnął na Polskę ataki przedsiębiorstwa holokaust to właśnie przykład takiego podrygiwania upadłego delfina Ziobry. Zamiast pomagać w walce na istniejących antypolskich frontach, ten człowieczek rozpalił kolejny front i od razu sie na nim poddał przeciwnikowi, podkładając się ze swoim ustawowym gniotem.

Obrazek użytkownika Jabe

08-09-2021 [11:33] - Jabe | Link:

No ale to przecież prezes Kaczyński nie oddawał ani guzika, nim czmychnął. „Wrogowie Polski na niego liczą”,  che.

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

08-09-2021 [12:39] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Dla nas Polakow ta ustawa IPN, zapobiegajaca szkalowaniu Polski i Polakow w swiecie byla calkiem OK..
Rozumiem ,ze Wam sie niepodobala ..wiec Wasz Namiestnik na Polske i kapciowy pana Rezydenta Jack Daniels z " Glebi Kieszeni Fundejszen " skutecznie wyperswadowal swojemu podopiecznemu,ze ta Ustawa jest niekorzystna dla Polski i wychowanek w trosce o Polske ja uwalil ..Tak to bylo...pamietam..

Obrazek użytkownika juur

08-09-2021 [15:05] - juur | Link:

Trafne spostrzeżenie, na co dzień to wielcy mężowie stanu a jak przyjdzie co do czego to okazuje się, że marchewką robieni...

Obrazek użytkownika Niezalogowany

08-09-2021 [15:24] - Niezalogowany | Link:

"Dla nas Polakow ta ustawa IPN, zapobiegajaca szkalowaniu Polski i Polakow w swiecie byla calkiem OK.."

Nie była ani "całkiem OK" ani "zupełnie OK". Była do d*upy, a jej podstawową wadą był najgorszy możliwy czas na otwieranie frontu walki z przedsiębiorstwem holoukaust, w momencie gdy trwa walka na innych frontach. Takie działanie ze strony niespełnionego delfinka Ziobry to ewidentne szkodnictwo w gowinowym stylu.

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

09-09-2021 [12:23] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Pieprzysz od Rzeczy..Od 32 lat permanentnie wskazuje sie na " zly lub niewlasciwy czas na niektore dzialania "..
32 Lata..Twoje wnuki za 30 lat beda slyszaly to samo..Tylko Polski juz nie bedzie....

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

08-09-2021 [12:40] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Dla nas Polakow ta ustawa IPN, zapobiegajaca szkalowaniu Polski i Polakow w swiecie byla calkiem OK..
Rozumiem ,ze Wam sie niepodobala ..wiec Wasz Namiestnik na Polske i kapciowy pana Rezydenta Jack Daniels z " Glebi Kieszeni Fundejszen " skutecznie wyperswadowal swojemu podopiecznemu,ze ta Ustawa jest niekorzystna dla Polski i wychowanek w trosce o Polske ja uwalil ..Tak to bylo...pamietam..

Obrazek użytkownika juur

08-09-2021 [18:09] - juur | Link:

Ziobro nie jest godny zaufania? Opoka to może nie jest ale gdyby próbować porównać to Gowin był, Kurski jest, Bielan jest godny zaufania? Na tym tle to Ziobro za całokształt wypada pozytywnie.

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

08-09-2021 [12:24] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Wicepremiera mozna zmienic od reki..
Ministra Spawiedliwosci i Prokuratora Generalnego juz nie :-)) Bowiem posiada obfita wiedze z racji swojego stanowiska :-))
Zbyszek umie zadbac o swoje Bezpieczenstwo..Nikt mu nie podskoczy..
Ja osobiscie mu kibicuje..

Obrazek użytkownika Niezalogowany

08-09-2021 [15:53] - Niezalogowany | Link:

"Zbyszek umie zadbac o swoje Bezpieczenstwo..Nikt mu nie podskoczy.. Ja osobiscie mu kibicuje.."

Każdy, kto "kibicuje" prywatnym animozjom i ambicjom "Zbyszka" zamiast wspierać jedność obozu Dobrej Zmiany, wspiera tak naprawdę rozłam i upadek Polski. Szansa dla Polski jest tylko jedna i jest nią PiS. Wrogowie u granic pokazują wyraźnie jaka jest sytuacja. To nie jest pora na partyjniackie i czy ambicjonalne zagrywki w stylu Gowina - a to właśnie robi "Zbyszek".

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

08-09-2021 [16:29] - krzysztofjaw | Link:

Niezalogowany! Zupełnie się z Panem nie zgadzam. Z. Ziobro tak naprawdę obecnie prezentuje poglądy jakie głosiło PiS w czasie kampanii wyborczej w 2015 roku. Teraz PiS jednak trochę odszedł od swojego pierwotnego oglądu rzeczywistości i ówczesnej deklaracji wyborczej. Owszem, dziś nie mamy innego wyboru niż PiS, ale naprawdę krytykować Z. Ziobrę jest nie na miejscu. Ja tylko mówię, że trzeba go docenić i dać mu jednak tekę wicepremiera przy jego dotychczasowych funkcjach. Jak by nie patrzeć to taki J. Gowin był nieporozumieniem o czym pisałem już w 2015 roku a jednak od razu był wiceprezesem Rady Ministrów. Dlaczego nie dano takiej funkcji Z. Ziobrze? Tego do dziś nie rozumiem. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

09-09-2021 [12:49] - Pre-Iliryjczyk | Link:

No i po co mu ta teka Vice-premiera ?
Szalony i stetryczaly Kaczynski kontrolowany przez Bankstersko-Zydowskie loby aka Morawiecki..decyduje o wszystkim..
Ziobro dobrze robi ,ze nie firmuje tego szalenstwa politycznego Kaczynskiego i Zdrady interesow narodowych przez Morawieckiego..
Zadaj sobie trudu i zerknij jaka jest dynamika Dlugu Narodowego Polski od momentu jak Kaczynski zrobil z Morawieckiego Premiera..Wlosy ci deba stana..
 

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

09-09-2021 [12:38] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Wy macie szczegolny talent..Robienia sobie Wrogow..
Szczegolnie wsrod Katolickich Patriotow-Tradycjonalistow..
Zaufania od nas juz nie odzyskacie..
50 % z nas nie chodzi na wybory z powodu waszego agresywnego partyjniactwa..
Teraz po waszych kolejnych probach  nieudolnych i nieudanych " reform"  wzrosnie do 60 %
Wy jak PO nie mozecie zrozumiec ,ze My nie utozsamiamy Polski i Narodu z jakakolwiek Partia..
Polska i jej Suwrennosc jest Nasza Partia ..Tusk,Miller,Kaczynski,Morawiecki nie jest wstanie sprostac naszym potrzebom..
Jak inne partie przed wami jestescie Wrzodem na zdrowej tkance Narodu i Polski...." Wszystkich was do wora..a wor do jeziora "
Istnieje natychmiastowa potrzeba aby uwolnic sie od was wszyskich partyjniackich zlogow..Zerujecie na Nas i na Polsce..glupie i  nienazarte swinie..Geby pelne frazesow a w realu dawanie du..y kazdemu i wszystkim..lacznie z Hitlerowcami.Sowietami,Syjonistami,i Zachodnio-Amerykanskim banksterom..Te wszystkie wasze Partie to zawodowe Prostytutki Polityczne..a ich Liderzy to Sutenerzy..

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

09-09-2021 [12:41] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Pieprzysz od rzeczy..Nie bylo ,nie ma i nie bedzie " dobrej zmiany" To byla Propagandowa , medialna wrzutka..

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

09-09-2021 [16:39] - Pre-Iliryjczyk | Link:

W przyszłym roku już jedna czwarta długu znajdzie się poza kontrolą parlamentu, który monitoruje jedynie plan dochodowo-wydatkowy z uchwalanej ustawy budżetowej ..
Morawiecki  zakłada, że przyszłoroczny deficyt nie przekroczy 30 mld zł, tyle że plan wydatkowy w coraz mniejszym stopniu pokazuje, jaki jest prawdziwy obraz finansów publicznych.. Bowiem PIS/Morawiecki gros pakietów antykryzysowych związanych z pandemią wypchnal  poza budżet państwa i jego statystyki.
Jak wielka jest  skala tego działania, pokazuje dług sektora instytucji rządowych i samorządowych, czyli obliczany według unijnej metodologii.
W 2020 r. państwowy dług publiczny wyniósł 1,112 bln zł, w tym roku – zgodnie z prognozami MF – ma urosnąć do 1,114 bln zł, a za rok zwiększyć się do 1,16 bln zł.
W tym samym czasie dług obliczany według metodologii UE to odpowiednio: 1,336 bln zł, 1,435 bln zł i 1,511 bln zł.
Tylko w przyszłym roku różnica pomiędzy obiema metodologiami wyniesie ponad 350 mld zł (ok. 13 proc. PKB).
To już jest prawie jedna czwarta długu. Co czwarta złotówka długu idzie poza kontrole Sejmu  i społeczeństwa .
 W przyszłym roku rząd planuje wiele działań, które mają pomóc odbudowie gospodarki, ale znów kluczowe pozycje wydatkowe będą realizowane poza budżetem. T
o dotyczy m.in. Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych czy Rządowego Funduszu Polski Ład oraz Program Inwestycji Strategicznych, z którego PiS chce wydać w trzy lata 100 mld zł. Fundusz będzie w BGK.
Planów finansowych pozabudżetowych funduszy w projekcie ustawy na 2022 r. nie ma. M.in. dzięki takim zabiegom resort finansów może się pochwalić tym, że dziura w kasie państwa w przyszłym roku wyniesie 30 mld zł ..
Ale PO-owski czy PIS-owski ,SLD-owski Leming nawet nie wie co to znaczy..
Wiedza natomiast ktorzy sa beneficjantami tego Dlugu.
Armie do wygzekwowania tego Dlugu juz maja w Polsce..Kuzwa..gdzie sa te pieniadze Morawiecki ? Goral sie ciebie pyta ?