Przegląd wiadomości. Warto przeczytać! Warto wiedzieć! Nr 6

Przegląd wiadomości. Warto przeczytać! Warto wiedzieć!  Nr 6  - 03/01/2016 r. 

***

wSieci - Aktualne wydanie
Wydanie nr 1/2016 (162)

http://www.wsieci.pl/numer-1-p...

***

Na stronie Trybunału już pojawiła się nowa obowiązująca ustawa o TK. Autorstwa PiS, 03/01/2016, Autor: sp

"Na stronie Trybunału Konstytucyjnego pojawiła się już informacja i treść nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o dokument, który według artykułu 197 Konstytucji RP reguluje sposób funkcjonowania tej instytucji. Oznaczać to może, że sędziowie TK, wbrew medialnym zapowiedziom prezesa Andrzeja Rzeplińskiego nie chcą działać wbrew prawu." (...)

http://niezalezna.pl/74527-na-...

*

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

30 sierpnia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064).
Ustawa była dwukrotnie nowelizowana przez Sejm VIII kadencji:
- ustawą z dnia 19 listopada 2015 r., która 20 listopada 2015 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw  (poz. 1928),
- ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r., która 28 grudnia 2015 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw  (poz. 2217).

http://trybunal.gov.pl/o-trybu...
http://trybunal.gov.pl/

***

Twórca Pomarańczowej Alternatywy ostro o liderach wrocławskiego KOD-u, Dodano: 03.01.2016, Autor: MP

„Legendarny twórca „Pomarańczowej Alternatywy” Waldemar Fydrych, pseud. „Major” ostro skrytykował organizatorów wrocławskiej manifestacji KOD. „Widzę tam ludzi, którzy w latach osiemdziesiątych oczerniali Kornela Morawieckiego. Opowiadali, że jest on terrorystą, robili to w Polsce i za granicą, tak by Solidarność Walczącą pozbawić środków i zniechęcać ludzi” – napisał na swoim blogu krytykując manipulacje lokalnej „Gazety Wyborczej”.” (…)

http://niezalezna.pl/74524-two...

***

Dalej kłamią o Polsce. NASZA AKCJA – nie bądź obojętny na manipulacje, wyślij list!, Dodano: 03.01.2016, Autor: plk

„Nie ma najmniejszych wątpliwości, że nasza akcja rozesłania zagranicznym mediom, politykom i think tankom listów, w których piszemy, że demokracji w Polsce nic nie zagraża, jest potrzebna. Prawie każdego dnia bowiem natykamy się w mainstreamowych przekaźnikach na manipulacje dotyczące sytuacji w naszym kraju.”(…)

http://niezalezna.pl/74514-dal...

Stop obcej interwencji w wewnętrzne sprawy Polski

Mr Martin Schulz
President of the European Parliament
 
Mr Donald Tusk
President of the European Council
 
Mr Jean Claude Juncker
President of the European Commission
 
Szanowni Panowie!

W związku z niedawnymi skandalicznymi wypowiedziami Martina Schulza na temat sytuacji wewnętrznej Polski oraz w związku z decyzją, według której sytuacja ta ma się stać przedmiotem debaty Parlamentu Europejskiego w styczniu 2016 roku, stanowczo protestuję wobec ingerowania w sprawy suwerennego kraju, jakim jest Rzeczpospolita Polska.
 
Słowa przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (niedawno zresztą grożącego Polsce użyciem siły), w których wynik demokratycznych wyborów przyrównał on do zamachu stanu, stanowią bezprecedensowe naruszenie wszelkich obowiązujących dotąd dyplomatycznych konwenansów.
 
Co gorsza, słowa te znamionują również pozycję, którą unijna biurokracja pragnęłaby przyjąć wobec jednego z największych państw członkowskich: pozycję bezwzględnej wyższości, uprawniającą do dyktowania Polsce formy rządu i kształtu uchwalania praw.
 
Mój niepokój jest tym większy, że – jako polski patriota – zdaję sobie sprawę ze straszliwych konsekwencji, które w przeszłości dotykały Polskę za sprawą obcych interwencji.
 
Począwszy od zakończonych upadkiem polskiej państwowości tragicznych doświadczeń wieku XVIII, poprzez osamotnienie w walce z bolszewikami w roku 1920, a skończywszy na przeprowadzonej pod pretekstem „ochrony mniejszości narodowych” sowieckiej inwazji z 1939 r., która wsparła agresję niemiecką – Polska, kraj katolicki, który nie prowadził nigdy agresywnej polityki wobec sąsiadów, został przez nich wyjątkowo boleśnie doświadczony.
 
W obliczu tych doświadczeń Zachód, teraz z fałszywą troską pochylający się nad niepewnymi rzekomo losami polskiej demokracji, w najlepszym wypadku pozostawał bierny. To właśnie wskutek braku europejskiej solidarności Polacy zostali skazani przez obradujące w Jałcie mocarstwa na wieloletnią komunistyczną okupację, z której wpływu do tej pory nie udało się nam otrząsnąć.
 
Proponuję zatem, aby najwyższe unijne organy – zamiast kwestionować wyniki demokratycznych wyborów i ingerować w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa – skoncentrowały się na realnych problemach i zagrożeniach, takich jak niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów, ogromny kryzys ekonomiczny czy dokonująca się corocznie hekatomba nienarodzonych dzieci.
 
Szanowni Panowie! Rok 2016 jest rokiem, w którym Polska obchodzić będzie 1050-lecie swojej państwowości. Ośmielę się zauważyć, że to znacznie więcej, niż Unia Europejska liczy sobie obecnie i zapewne również po wielokroć więcej, niż kiedykolwiek będzie sobie liczyć.
 
Żądam zatem od Panów, aby tego roku Unia Europejskiego nie rozpoczynała od wymierzonego wszystkim Polakom policzka. Domagam się uszanowania polskiej suwerenności i liczonej już w setkach lat tradycji demokratycznie sprawowanych rządów.

Z poważaniem
 

https://www.protestuj.pl/stop-...

***

Stanislaw Michalkiewicz zachęca do udziału w akcji na Protestuj.pl

https://www.youtube.com/watch?...

***

Tej walki po prostu nie można przegrać, by  Katarzyna Gójska-Hejke, 02/01/2016

„Dramat – wali się Polska zaprojektowana przez Jaruzelskiego, Kiszczaka i ich zwierzchników z Kremla. Jednym słowem: mamy koniec demokracji – okrągłostołowej, oczywiście. I wszyscy jej beneficjenci, nawet ci, którzy jeszcze w czasach tzw. demokracji ludowej czuli się jak ryby w wodzie, dwoją się i troją, by jedynie słuszny system się ostał. Nie powiem, że rozumiem, raczej, iż nie jestem zaskoczona. Sieci układów, po części z resortowym rodowodem, dawały bezpieczeństwo posłusznym, członkom współczesnej PZPR. Dla nich Polska bez patronów, z uczciwą konkurencją, walcząca z korupcją, oczyszczająca się z postkomunistycznych i promoskiewskich złogów – może być doprawdy przerażającą perspektywą.” (…),

http://niezalezna.pl/74502-tej...

***

5 największych błędów w CV
02.01.2016, 15:00, Źródło: GoWork.pl

„Postanowiłeś, że Nowy rok przyniesie istotne zmiany w Twojej karierze? Zacznij od przeanalizowania swojego życiorysu. Jak napisać dobre CV? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zaczyna poszukiwania nowej pracy. Sieć pełna jest wskazówek dotyczących tego jak powinna wyglądać idealna aplikacja, na co zwracać uwagę, na co uwagę zwracają pracodawcy, a mimo to kandydaci wciąż popełniają podstawowe błędy. Jakie wpadki są najczęstsze i jak ich uniknąć? Sprawdź!” (…)

http://serwisy.gazetaprawna.pl...

***

Odkryto nowe pierwiastki, Dodano: 02.01.2016, Autor: gb
„Odkryto cztery nowe pierwiastki. Trzy z nich amerykański naukowcy, a kolejny Japończycy.” (…)

http://niezalezna.pl/74509-odk...

*
Oryginalny tekst  (patrz poniżej)  podaje jednak trochę inne informacje :) Tytuł polskiego tekstu wprowadza czytelnika w błąd!!!

*

Four elements earn permanent seats on the periodic table
U.S., Russian and Japanese scientists credited with official discoveries
BY ANDREW GRANT  4:58PM, DECEMBER 31, 2015

https://www.sciencenews.org/ar...

***

Brońmy Polski przed atakiem zagranicznych mediów, Dodano: 01.01.2016 [20:55]

(…)”Trwa akcja rozesłania zagranicznym mediom, politykom i think tankom listów, w których punktujemy przewinienia i nadużycia rządu Platformy Obywatelskiej. Dzięki temu opinia publiczna na Zachodzie nie będzie skazana na kłamliwy przekaz płynący od większości zagranicznych korespondentów i mediów meinstreamowych. – My informujemy więc naszych przyjaciół na całym świecie jak jest tutaj naprawdę, a wygląda to inaczej niż jest przedstawiane w The Washington Post czy CNN – mówi portalowi niezalezna.pl Ryszard Kapuściński szef Klubów Gazety Polskiej.” (…)

http://niezalezna.pl/74480-bro...
http://niezalezna.pl/74456-trw...

***

Polacy w niebezpieczeństwie? Poprzednia władza w ogóle nie badała szkodliwości na ludzi stacji telefonii komórkowych! RAPORT NIK, 31/12/2015, autor: Zespół wPolityce.pl

http://wpolityce.pl/spoleczens...

*

"Niejasne przepisy sprawiły, że część stacji bazowych telefonii komórkowej funkcjonowała bez analizy ich oddziaływania na sąsiednie nieruchomości. W ocenie NIK obowiązujące regulacje prawne nie gwarantują także należytego badania wpływu na zdrowie i jakość życia mieszkańców działających już anten, nawet w przypadkach wielokrotnego zwiększania mocy nadawanego sygnału."

https://www.nik.gov.pl/aktualn...

https://www.nik.gov.pl/kontrol...

*

Informacja o wynikach kontroli - POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNE ZWIĄZANE Z BUDOWĄ I FUNKCJONOWANIEM STACJI BAZOWYCH TELEFONII KOMÓRKOWEJ

https://www.nik.gov.pl/plik/id...

***

Istebna: Spontaniczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy,  29 grudnia 2015 18:00:00 SM

Niezwykłą niespodziankę sprawił mieszkańcom Istebnej oraz członkom Zespołu Regionalnego "Istebna", prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką pojawił się podczas niedzielnego koncertu kolęd w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej. Jak spontaniczna była to wizyta przekonuje kierownik zespołu Tadeusz Papierzyński.

http://gazetacodzienna.pl/arty...

http://gazetacodzienna.pl/arty...

http://gazetacodzienna.pl/site...

http://dobrypasterz-istebna.eu...

***

NASZA AKCJA! Wyślij list do zachodnich mediów: "Demokracja w Polsce ma się dobrze", 29/12/2015, Autor: Gazeta Polska Codziennie

(…)”Szanowni Państwo, zachęcamy do włączenia się w naszą akcję i rozesłanie zagranicznym mediom, politykom, think tankom listów, w których punktujemy przewinienia i nadużycia rządu Platformy Obywatelskiej. Niech opinia publiczna na Zachodzie nie będzie skazana na kłamliwy przekaz płynący od większości zagranicznych korespondentów i mediów mainstreamowych. 

Przekaz, który decyzje i działania demokratycznie wybranych władz w Polsce stawia na równi z zamachem stanu. Przez ostatnie osiem lat Platforma Obywatelska miała za nic prawa i potrzeby Polaków, dziś, gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się przywrócić w naszym państwie normalność i cywilizowane standardy, spotyka się z bezpardonowymi atakami prasy zagranicznej. Nie musimy się temu biernie przyglądać. Mamy prawo i obowiązek działać, bronić prawdy i demaskować kłamstwa poprzedniej ekipy rządowej.

Zachęcamy Państwa do pobierania ze strony portalu Niezależna.pl gotowych, spisanych w języku angielskim i niemieckim listów, będących zwięzłym podsumowaniem rządów Platformy Obywatelskiej i o wysyłanie ich drogą elektroniczną bądź tradycyjną zachodnim mediom, politykom i opiniotwórczym think tankom. Na stronie portalu opublikujemy również adresy e-mailowe wspomnianych instytucji.” (…)

„Szanowni Państwo!
Wbrew alarmującym doniesieniom medialnym pragniemy Państwa uspokoić – demokracja w Polsce nie jest zagrożona. Dziś główne media od rana do wieczora krytykują rząd. Ludzie korzystają z prawa do publicznych protestów. To oczywiste w demokracji, ale to nie był standard w Polsce przez ostatnie osiem lat. To za rządów koalicji PO-PSL naruszane były standardy państwa demokratycznego. Oto kilka przykładów.
 
– W ciągu rządów koalicji PO-PSL wielokrotnie dziennikarze niezależni byli nękani przez służby. Rewizje odbywały się w domach m.in. pracowników redakcji „Gazety Polskiej”. W maju 2011 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o szóstej rano weszli do domu internauty, który prowadził satyryczną stronę na temat Bronisława Komorowskiego.

– Dziennikarzy niezależnych wyrzucano z pracy za to, że domagali się uczciwego śledztwa smoleńskiego. Pracę w mediach publicznych utracili m.in. Tomasz Sakiewicz i Anita Gargas. Z redakcji dziennika „Rzeczpospolita” usunięty został Cezary Gmyz za opublikowanie informacji o tym, że na wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku, znaleziono ślady trotylu. Informację podaną przez dziennikarza potwierdzili prokuratorzy prowadzący śledztwo.

– W czerwcu 2014 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wtargnęła do redakcji tygodnika „Wprost”, który ujawnił stenogramy z rozmów najważniejszych polityków w państwie. Agenci chcieli zarekwirować komputery i nośniki pamięci należące do dziennikarzy. Afera taśmowa, która wybuchła kilka dni wcześniej, dostarczyła dowodów m.in. na to, że media dobrze piszące o rządzie jako jedyne były dotowane przez spółki skarbu państwa. Ignorowano takie wskaźniki jak czytelnictwo.

– W ostatnich latach na domy mediowe naciskano, by nie umieszczały reklam w niezależnej prasie. To odcięło dużą część mediów, w tym „Gazetę Polskę”, od płatnych reklam.

– W grudniu 2014 r. aresztowano dwóch dziennikarzy (Tomasza Gzella z Polskiej Agencji Prasowej i Jana Pawlickiego z TV Republika), którzy relacjonowali protest w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej. Instytucja ta przez tydzień nie była w stanie podać wyników wyborów samorządowych, co wzburzyło Polaków którzy zdecydowali się na okupowanie jej siedziby. Dziennikarzy aresztowano, mimo że mieli przy sobie legitymacje prasowe. Wytoczono im również proces. Wybory samorządowe do dzisiaj budzą wątpliwości, o czym świadczy złożenie w sądach ok. 2 tys. protestów.

– Rząd w trakcie ostatnich ośmiu lat powszechnie inwigilował dziennikarzy i obywateli. Tylko w 2014 r. służby występowały o billingi 2,177 mln razy. Byliśmy pod tym względem w czołówce Europy. W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie toczy się śledztwo w sprawie podsłuchiwania dziennikarzy niezależnych. Prawdopodobnie służby dokonały tego bez zgody sądu.

– W maju 2015 r., po przegranych przez Bronisława Komorowskiego wyborach prezydenckich, koalicja PO-PSL złamała konstytucję i postanowiła wybrać nowych członków Trybunału Konstytucyjnego. Politycy chcieli ograniczyć nowej władzy wybór sędziów i doprowadzić do całkowitego zawłaszczenia Trybunału. Dziś, po reformach PiS-u, sędziowie wybrani przez PO nadal stanowią większość. Zajmują w Trybunale Konstytucyjnym 9 miejsc na 15.
To tylko kilka jaskrawych przykładów. Podobnych naruszeń wolności obywatelskich można znaleźć zdecydowanie więcej. Rząd PO-PSL był również bohaterem wielu afer korupcyjnych. Pod jego bokiem rozkwitła piramida finansowa Amber Gold, która oszukała tysiące Polaków. Społeczeństwo powiedziało „dość” i w demokratycznych wyborach dwa miesiące temu odsunęło koalicję PO-PSL od władzy.
Demokracja w Polsce w końcu ma się dobrze, zwłaszcza na tle ostatnich ośmiu lat.” (…)

http://m.niezalezna.pl/74389-n...

***
Polacy narzekają na pracę... na Twitterze, jm |  29 grudnia 2015, 11:40 

(…)”W ciągu całego 2015 roku na Twitterze pojawiło się blisko 2,5 tysiąca skarg na pracę. Rekord padł jednak na Facebooku, gdzie jeden z polskich użytkowników serwisu publicznie wyraził swoje niezadowolenie z pracy aż… 23 razy.” (…)

Raport oparto na monitoringu mediów społecznościowych w aplikacji AMI w dniach 01.01 – 28.12.2015 r. Monitorowano frazę „nie lubię swojej pracy” i kilkanaście deklaracji bliskoznacznych.

http://www.pulshr.pl/po-godzin...

***

"Ministerstwo Kultury powinno należeć do urzędów siłowych. Prawdziwa bowiem siła nie tkwi w MSW, CBA czy ABW, lecz w świadomości dojrzałego społeczeństwa. 27/12/2015, autor: Ryszard Surmacz

(…) „Gospodarka oparta na taniej sile roboczej i reklamie odwołującej się do najniższych instynktów nie nadaje się już do niczego. Pogoń za tanią siłą roboczą zamyka perspektywę młodemu pokoleniu, które ma naturalny obowiązek dalej rozwijać swoją kulturę narodową i państwo. Odbieranie im perspektywy jest forma niewolnictwa, którego uprawianie jest zakazane. Brak właściwego wykształcenia, a co za tym idzie i możliwości zrozumienia drugiego człowieka, rozkłada demokrację w kierunku proletariackiej anarchii. Odwoływanie się do najniższych instynktów lub zdemoralizowanej rozrywki, to nic innego, jak próba zniszczenia ludzkiej konstrukcji moralnej, odebrania człowiekowi jego człowieczeństwa i zdrowego rozsądku.”(…)

http://wpolityce.pl/polityka/2...

***

Początek lawiny. Ten rynek będzie generował miliardowe zyski
RYNEK OPIEKI

 
Autor: TVN24/Rynek Seniora   30 listopada 2015 13:17
„Starszych Polaków przybywa coraz szybciej, a to dopiero początek lawiny, która czeka nas w następnych latach. Dla biznesu to szansa na ogromne pieniądze. Warto inwestować w rynek, na którym wciąż będzie przybywać klientów.” (…)

http://www.rynekseniora.pl/ryn...

***

Pilne! NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI PREZESA TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO Z KOMOROWSKIM,  Redakcja - Lis 26, 2015

„Róża Rzeplińska córka Prezesa Trybunału Konstytucyjnego  i Zosia Komorowska córka byłego Prezydenta RP są w zarządzie wypasionej fundacji STOWARZYSZENIE 61, która na sam tylko portal „Mam prawo wiedzieć” wydała 300 tys. dolarów dotacji. Portal rozsławił tatuś Zosi machając przed nosem wydrukiem w debacie prezydenckiej, swojemu kontrkandydatowi. Tatuś Zosi w grudniu 2010 r mianował tatusia Rózi Prezesem TK.” (…)

http://pressmix.eu/2015/11/26/...

***

Jerzy Owsiak i nieprawidłowości w spółkach związanych z fundacją WOŚP (2015r.) Data publikacji: 10.01.2015 Czas trwania: 35:29 Gościem programu jest: 
Piotr Wielgucki ("Matka Kurka") - bloger prowadzący własne śledztwo ws. fundacji WOŚP.

http://www.dailymotion.com/vid...

***

Jak „król żebraków” chwalił mi się terenówkami i czym nie chciał pochwalić się przed sądem, opublikowano: 11 stycznia 2015, autor: Marek Pyza

„O Jerzym Owsiaku napisano w ostatnich dniach niemal wszystko. W zalewie komentarzy po jego skandalicznym zachowaniu na konferencji prasowej, we wszystkich doniesieniach o nieznanych kartach z jego przeszłości, w sporach o opłacalność działalności WOŚP dla potrzebujących i dla jej założycieli, o dorobek fundacji, wreszcie o coraz bardziej niekontrolowane zachowanie jej lidera jednak ginie nam nieco z horyzontu rzecz zasadnicza, którą przyniósł ostatni rok.” (…)

http://wpolityce.pl/spoleczens...

***

Zestawienie zarzutów wobec WOŚP i ich konfrontacja z faktami, Przed 2014-01-14 11:30:50, RINEO

„W ostatnich dniach przetoczyła się przez internet, w tym wykop, fala rozmaitych oskarżeń pod kierunkiem WOŚP. Przytłaczająca większość z nich to zwyczajne brednie (nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu), oparte na doniesieniach przypadkowych blogerów, polityków, telewizyjnych manipulacjach, krążących w internecie obrazkach oraz zwyczajnych plotkach. W poniższym tekście odnoszę się do tych zarzutów, niesprawdzonym kłamstwom przeciwstawiając uźródłowione fakty. Do rzeczy. „ (…)

http://www.wykop.pl/ramka/1819...

***

teleewangelista (rzecz o "Jurku" Owsiaku), 2.08.2009 , TAD9

„Uwaga: kilka miesięcy temu umieściłem na blogu pierwszą część tekstu „Teleewangelista”. Dziś wklejam całość powtarzając – nieco zmodyfikowaną – część pierwszą. Czytelników, którzy pamiętają co publikowałem na początku roku (są tacy?) – przepraszam za odgrzewane dania. Tekst będzie dla nich nowością gdzieś tak od połowy... „ (…)

http://perlyprzedwieprze.salon...

***

ENCYKLIKA SPE SALVI - OJCA ŚWIĘTEGO BENEDYKTA XVI - O NADZIEI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ 

(...)"38.Zasadniczo miarę człowieczeństwa określa się w odniesieniu do cierpienia i do cierpiącego. 

Ma to zastosowanie zarówno w przypadku jednostki, jak i społeczeństwa. 

Społeczeństwo, które nie jest w stanie zaakceptować cierpiących ani im pomóc i mocą współczucia współuczestniczyć w cierpieniu, również duchowo, jest społeczeństwem okrutnym i nieludzkim. 
Społeczeństwo nie może jednak akceptować cierpiących i wspierać ich w cierpieniu, jeśli nie są do tego zdolne jednostki. 

Co więcej, jednostka nie może akceptować cierpienia drugiego, jeśli ona sama nie potrafi odnaleźć w cierpieniu sensu, drogi oczyszczenia i dojrzewania, drogi nadziei. 
Zaakceptować drugiego, który cierpi, oznacza bowiem przyjąć na siebie w jakiś sposób jego cierpienie, tak że staje się ono również moim. 

Właśnie dlatego jednak, że staje się ono teraz cierpieniem podzielanym, że jest w nim obecny ktoś inny, oznacza to, że światło miłości przenika moje cierpienie. 
Łacińskie słowo con-solatio, pocieszenie, wyraża to w piękny sposób, sugerując « bycie-razem » w samotności, która już nie jest samotnością. 

Ale także zdolność akceptacji cierpienia z miłości do dobra, prawdy i sprawiedliwości stanowi o mierze człowieczeństwa, jeżeli bowiem ostatecznie mój dobrobyt, moja nietykalność jest ważniejsza od prawdy i sprawiedliwości, wówczas panuje prawo mocniejszego; wówczas dominuje przemoc i kłamstwo. 
Prawda i sprawiedliwość winny być ważniejsze od mojej wygody i nietykalności, w przeciwnym razie moje własne życie staje się kłamstwem. 

I w końcu, również «tak» wypowiedziane miłości jest źródłem cierpienia, bo miłość wciąż na nowo wymaga samowyrzeczenia, w którym pozwalam się przycinać i ranić. 
Miłość w rzeczywistości nie może istnieć bez tego wyrzeczenia się samego siebie, również bolesnego, inaczej staje się czystym egoizmem, a przez to samo staje się zaprzeczeniem miłości. "

39. Cierpieć z innymi, dla innych; cierpieć z powodu pragnienia prawdy i sprawiedliwości; cierpieć z powodu stawania się osobą, która naprawdę kocha – oto elementy fundamentalne człowieczeństwa, których porzucenie zniszczyłoby samego człowieka.

Jednak znowu rodzi się pytanie, czy jesteśmy do tego zdolni?

Czy inny jest wystarczająco ważny, abym ja dla niego cierpiał?
Czy prawda jest dla mnie na tyle ważna, by wynagrodziła cierpienie?
Czy obietnica miłości jest tak wielka, aby usprawiedliwiała dar z samego siebie?

W historii ludzkości wierze chrześcijańskiej przypada ta właśnie zasługa, że w nowy sposób i z nową głębią obudziła w człowieku zdolność do takich sposobów cierpienia, jakie są decydujące dla jego człowieczeństwa.

Wiara chrześcijańska pokazała, że prawda, sprawiedliwość, miłość nie są po prostu ideałami, ale rzeczywistością w najwyższym stopniu. Ukazała nam bowiem, że Bóg – osobowa Prawda i Miłość – zechciał cierpieć dla nas i z nami. Bernard z Clairvaux ukuł wspaniałe powiedzenie: Impassibilis est Deus, sed non incompassibilis  – Bóg nie może cierpieć, ale może współcierpieć.

Człowiek jest dla Boga tak bardzo cenny, że On sam stał się człowiekiem, aby móc współcierpieć z człowiekiem, w sposób rzeczywisty, w ciele i krwi, jak to nam przedstawia opis Męki Jezusa.

Stąd w każde cierpienie ludzkie wszedł Ktoś, kto je z nami dzieli i znosi; stąd w każdym cierpieniu jest odtąd obecne con-solatio, pocieszenie przez współcierpiącą miłość Boga, i tak wschodzi gwiazda nadziei.

Oczywiście w naszych różnorakich cierpieniach i próbach stale potrzebujemy także małych i większych nadziei – życzliwej wizyty, uzdrowienia ran wewnętrznych i zewnętrznych, pozytywnego rozwiązania kryzysów, i tak dalej.

W małych próbach te rodzaje nadziei mogą być nawet wystarczające. Jednak w prawdziwie wielkich próbach, w których muszę definitywnie postanowić, że przedkładam prawdę nad dobrobyt, karierę, posiadanie, staje się niezbędna pewność prawdziwej, wielkiej nadziei, o której mówiliśmy.

Również dlatego potrzebujemy świadków, męczenników, którzy oddali się bez reszty, aby przez nich było nam pokazane, jak dawać się dzień po dniu.

Potrzebujemy tego, abyśmy również w małych codziennych wyborach stawiali wyżej dobro niż wygodę – wiedząc, że właśnie tak prawdziwie przeżywamy życie.

Powiedzmy to jeszcze raz: zdolność do cierpienia z miłości do prawdy jest miarą człowieczeństwa.

Ta zdolność do cierpienia zależy jednak od rodzaju i od miary nadziei, jaką nosimy w sobie i na jakiej budujemy. Święci, ponieważ byli pełni wielkiej nadziei, potrafili przejść wielką drogę « bycia-człowiekiem » w taki sposób, jak to przed nami zrobił Chrystus.

40. Chciałbym dodać jeszcze niewielką uwagę, nie całkiem pozbawioną znaczenia dla codziennych zdarzeń. Nie tak dawno dość szeroko rozpowszechnionej formie pobożności – dziś może mniej praktykowanej – przyświecała myśl, że możemy « ofiarować » niewielkie, mniej lub bardziej uciążliwe trudy codzienności, które wciąż na nowo na nas spadają, nadając im w ten sposób sens.

W tej pobożności dochodziło do pewnej przesady, bywały niezdrowe momenty, ale trzeba się zapytać, czy nie zawierała ona czegoś w jakiś sposób istotnego, co mogłoby być pomocne. Co znaczy « ofiarować »?

Ludzie ci byli przekonani, że mogą wnieść w wielkie współcierpienie Chrystusa swe małe trudy, które w ten sposób stawały się częścią skarbca współczucia, którego potrzebuje rodzaj ludzki.

Tak również małe kłopoty codzienności mogą nabrać sensu i być wkładem w ekonomię dobra, miłości pośród ludzi. Może rzeczywiście powinniśmy zapytać się, czy nie może stanowić to również dla nas sensownej perspektywy." 

*
ENCYKLIKA SPE SALVI OJCA ŚWIĘTEGO BENEDYKTA XVI DO BISKUPÓW PREZBITERÓW I DIAKONÓW DO OSÓB KONSEKROWANYCH I WSZYSTKICH WIERNYCH ŚWIECKICH O NADZIEI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ 
W Rzymie, u Świętego Piotra, dnia 30 listopada 2007 r., w święto Świętego Andrzeja Apostoła, w trzecim roku mego Pontyfikatu

http://info.wiara.pl/files/old...

***

Zebrał i opracował: Roman Andrzej Śniady, Wrocław, 03/01/2016 r.

© NOS - Niezależny, Obywatelski, Społeczny Monitoring Środowiska Politycznego, Społecznego, Ekonomicznego, Naukowego, Medycznego, Przyrodniczego, Rolniczego, Rolno-Spożywczego oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce.

e-mail: ekodoradca@o2.pl
twitter@Roman_Andrzej_Sniady

***
 „Naród, który nie ma siły i woli powiedzieć łotrom, że łotry, nie wart być narodem” - Hrabia Aleksander Fredro herbu Bończa
„Nasze życie zaczyna się kończyć wtedy, kiedy zaczynamy milczeć w ważnych sprawach”- Martin Luther King
„Kto milczy, ten przyzwala” - Mikołaj Rej
„Kto zła nie karze, każe je czynić”- Leonardo da Vinci

***
Jeśli czytasz Drogi Czytelniku te informacje, wyszukane i zebrane przeze mnie w jednym miejscu, żeby Ci było łatwiej poznać problem/temat/sprawę i uznasz, że warto, to prosiłbym gorąco o wpłatę darowizny na konto:
Roman Andrzej Śniady – Wrocław

mBank 48 1140 2004 0000 3302 5407 4944
za którą już teraz dziękuję!