Wojna światów. Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska (nazywana też Cudem nad Wisłą)– bitwa stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata.
Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę ZZachodnią

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. 15 sierpnia 1920 roku w trakcie Bitwy Warszawskiej wojska polskie przeprowadziły koncentryczny kontratak,w wyniku którego zdołały odzyskać Radzymin i praktycznie odtworzyć polską linię obrony. Zatrzymanie i odepchniecie bolszewickich najeźdźców od stolicy zostało uznane za 18 decydującą bitwę w dziejach świata.

(Bitwa Warszawska a właściwie Bitwa na przedpolach Warszawy,została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej). Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią,w której idee rewolucyjne były po I wojnie światowej silnie rozpowszechniane przez propagandę sowiecką,głównie w Niemczech,na Węgrzech,we Włoszech czy powstałej niedawno Czechosłowacji,ale też i we Francji. Na podbój Europy,"po trupie pańskiej Polski" ruszyły bolszewickie hordy paląc,gwałcąc,mordując,niszcząc wszystko co polskie;dzieła sztuki,dwory,pałace,muzea,zabytki...a przede wszystkim mordując Polaków:ziemian,przemysłowców,inteligencję.
Do Warszawy zbliżał się Front Zachodni pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. 13 sierpnia, w pierwszym dniu bitwy, nastąpiło gwałtowne natarcie dwóch sowieckich związków taktycznych, jednej dywizji z 3 Armii Łazarewicza i jednej z 16 Armii Sołłohuba.

Nacierały one na Warszawę z kierunku północno-wschodniego. Dwie rosyjskie dywizje bolszewickie, które w ostatnim czasie pokonały marszem przeszło 600 kilometrów, uderzyły pod Radzyminem, przełamały obronę 11 Dywizji pułkownika Bolesława Jaźwińskiego i zdobyły Radzymin. Następnie jedna z nich ruszyła na Pragę, a druga skręciła w prawo – na Nieporęt i Jabłonnę. Rozpoczęła się dramatyczna walka pod Radzyminem, która w polskiej legendzie mylnie uznawana jest niekiedy za „Bitwę Warszawską”.

Niepowodzenie to skłoniło dowódcę polskiego Frontu Północnego do wydania dyspozycji wcześniejszego rozpoczęcia działań zaczepnych przez 5 Armię generała Sikorskiego z obszaru Modlina, by tym samym odciążyć 1 Armię osłaniającą Warszawę. W dniu następnym, to jest 14 sierpnia, zacięte walki wywiązały się już wzdłuż wschodnich i południowo-wschodnich umocnień przedmościa warszawskiego – na odcinku od Wiązowny po rejon Radzymina.

Siły polskie stawiały wszędzie twardy opór i nacierające wojska rosyjskie nie uzyskały poważniejszych sukcesów. Bardziej stabilna sytuacja w rejonie przedmościa warszawskiego, miała miejsce w rejonie położonym na południe od Radzymina na odcinku od Starej Miłosny poprzez Wiązownę, Emów aż po Świerk, gdzie zacięty i skuteczny opór od 13 do 16 sierpnia stawiały oddziały XXIX Brygady Piechoty płk. Stanisława Wrzalińskiego.

15 sierpnia koncentryczne natarcie odwodowych dywizji polskich (10 Dywizji generała Żeligowskiego i 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej generała Jana Rządkowskiego), po całodziennych zażartych bojach przyniosło duży sukces. Odzyskany został Radzymin i polskie oddziały wróciły na pozycje utracone przed dwoma dniami. 16 sierpnia na liniach bojowych przedmościa warszawskiego toczyły się nadal intensywne walki, ale sytuacja wojsk polskich ulegała częściowej poprawie. W strefie Modlina działania zbrojne początkowo nie dawały również wyraźnego rozstrzygnięcia.

5 Armia generała Sikorskiego, która na rozkaz dowódcy Frontu Północnego przeszła 14 sierpnia do natarcia w kierunku Nasielska, czyniła postępy. Były to jednak sukcesy o znaczeniu lokalnym. Dopiero w dwa dni później, czyli 16 sierpnia, koncentryczne uderzenie armii Sikorskiego, wyprowadzone z południowo-wschodnich fortów Modlina i znad Wkry, doprowadziło do opanowania Nasielska. Dało możliwość kontynuowania dalszych działań na Serock i Pułtusk. Na lewym skrzydle frontu polskiego zaznaczyła się przewaga wojsk bolszewickich. 4 Armia Szuwajewa i 3 Korpus okrutnej Kawalerii Gaja, parły na Płock, Włocławek i Brodnicę, a w rejonie Nieszawy rozpoczęły już forsowanie Wisły. Twierdza Modlin stała się głównym punktem obrony 5. Armii generała Władysława Sikorskiego na linii Wkry. Pod wpływem wiadomości napływających z rejonu Warszawy oraz Włocławka i Brodnicy, naczelny wódz Wojska Polskiego Józef Piłsudski zdecydował się rozpocząć manewr zaczepny znad dolnego Wieprza.

16 sierpnia 1920 rozpoczęło się kontruderzenie. Dywizje grupy uderzeniowej, ruszyły szerokim frontem, by już w drugim dniu natarcia dotrzeć do szosy Warszawa-Brześć. Rokowało to wyjście na tyły wojsk sowieckich pod Warszawą. Prawe skrzydło natarcia osłaniała 3 Dywizja Piechoty Legionów maszerująca na Włodawę i Brześć. Pod Warszawą wojska sowieckie zostały związane energicznym zwrotem zaczepnym sił polskich przedmościa, wspartych czołgami atakującymi w kierunku na Mińsk Mazowiecki. Postępy uzyskane już w pierwszym dniu natarcia były znaczne. 3 Dywizja Piechoty Legionów zajęła Włodawę. 1 Dywizja Piechoty Legionów odcinek Wisznice-Wohyń, a 21 Dywizja Piechoty Górskiej oraz dywizje wielkopolskie 14 i 16 osiągnęły rubież rzeki Wilgi, zajęły Garwolin i wysunęły patrole pod Wiązowną. 2 Dywizja Piechoty Legionów, przerzucona z zachodniego brzegu Wisły, przejęła rolę odwodu grupy uderzeniowej. 17 sierpnia siły polskie osiągnęły linię Biała Podlaska-Międzyrzec-Siedlce-Kałuszyn-Mińsk Mazowiecki.

Stolica została ocalona,a wraz z polskim zwycięstwem i późniejszymi sukcesami oręża polskiego widmo komunizmu zostało powstrzymane.
Widmo to powróciło do Polski dwadzieścia lat później,najpierw w 39 roku,kiedy to wraz z Niemcami Hitlera dokonało rozbioru Rzeczypospolitej.

Wieczna Chwała Polskim Bohaterom.

Źródło:
https://dzieje.pl/aktualnosci/...

http://www.bitwawarszawska.pl/...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

14-08-2021 [09:47] - Pers | Link:

Ałtor, jak zwykle, zapomniał podać prawdziwego Autora tekstu.
Oryginalne źródło tutaj https://www.facebook.com/SP32S...

Co na to prawo?
"Zgodnie z art. 115 pr.aut., odpowiedzialność karną ponosi ten, kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania."

Czy istnieje obowiązek zawiadomienia odpowiednich organów o popełnieniu przestępstwa wskazanego w art. 115 ust. 1 pr. aut.? Tak, choć zgodnie z Kodeksem postępowania karnego należy wyróżnić dwie sytuacje.
#1: Społeczny obowiązek
Każdy, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma (przynajmniej co do zasady) tzw. społeczny obowiązek powiadomić o tym organy ścigania (np. pisemnie, ustnie do protokołu, anonimowo). „Każdy”, a więc nie tylko poszkodowany. Brak zawiadomienia nie pociąga jednak za sobą żadnych następstw karnych, a podlega ocenie tylko w wymiarze etycznym. Sankcje mogą mieć zatem charakter społeczny, jak np. towarzyski ostracyzm, potępienie zachowania. https://lookreatywni.pl/baza-w...

A co na to Admin?

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-08-2021 [11:51] - Tezeusz | Link:

Aleś ty głupi Persie ? Szok ! Twoje antypolskie materiały kogo zainteresowały ? Faktycznie wracaj do podstawówki tam twoje miejsce nauczą ciebie czytać. Co jest z tobą Persie ? Chory czy cuś.
Reklamujesz  swój umysł z podstawówki. Brawo tyle razy się ośmieszasz. 

Oto pierwotne żrodlo matetiału:
https://niepoprawni.pl/blog/te...

A co na to Admin ?

Obrazek użytkownika Pers

14-08-2021 [11:37] - Pers | Link:

@tezeusz
Ta notka na niepoprawni.pl, którą teraz podajesz jako rzekome "źródło" to nie to samo.
Notkę, którą wkleiłeś na niepoprawni.pl zerżnąłeś stąd https://timenote.info/pl/event...
Słowo w słowo. Każdy może sobie porównać.

Kłamstwo ma krótkie nóżki tezeuszku i daleko nie ucieknie :))))
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-08-2021 [12:01] - Tezeusz | Link:

Pers aleś ty głupiutki manipulant, ręce opadają.Podajesz lewe linki ?szok 

Obrazek użytkownika Ryan

14-08-2021 [12:25] - Ryan | Link:

Tezeusz

Koniec Swiata rzekl Popiolek
Palagiator szuka plagiatorow

Obrazek użytkownika Pers

14-08-2021 [13:08] - Pers | Link:

@ryanek
//Palagiator szuka plagiatorow//
Możesz wskazać i udowodnić choć JEDEN przypadek?
Bo jeśli nie to będziesz miał okazję odszczekać to w sądzie.
Ostatnio straciłem cierpliwość dla takich hejterów jak ty.

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-08-2021 [13:31] - Tezeusz | Link:

To dziw że admin toleruje tego cwaniaka, kłamcę i manipulatora Persa. Podaje lewe linki straszy Prokuratorem a niech sam lepiej na niego uważa za prezentowane treści w Scierwoneonie. Obraża ludzi, prowokuje do awantur....taki z niego facecik ? 

Obrazek użytkownika Ryan

14-08-2021 [12:13] - Ryan | Link:

Parlamentarzysta Joński twierdzi, że Powstanie Warszawskie miało miejsce w 1980 roku, parlamentarzystka Okła-Drewnowicz z kolei jest święcie przekonana, że słowa Hymnu Polski ułożył Dąbrowski. Takich właśnie ignorantów potrzebuje UE aby rządzili w Polsce