Ludobójstwa dokonane przez Niemców. Rzeź Woli

Z materiałów IPN :

"Rzeź Woli. W ciągu 3 dni Niemcy zamordowali 38-65 tys. Polaków!

W kolejnych dniach Powstania Warszawskiego – pomiędzy 5 a7 sierpnia 1944 r., Niemcy w masowych egzekucjach i mordach zabili, według różnych szacunków od 38 do 65 tys. osób na warszawskiej Woli. Najwięcej w „czarną sobotę” 5 sierpnia. Była to najprawdopodobniej największa jednorazowa masakra ludności cywilnej, dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem największa w historii pojedyncza zbrodnia popełniona na narodzie polskim.

4 sierpnia wieczorem do Warszawy dotarły nowe siły niemieckie przeznaczone do stłumienia powstania. Było to 1700 żołnierzy kolaboracyjnej formacji RONA oraz skierowany następnie na Wolę batalion pułku SS „Dirlewanger”, a także bataliony SS i Wehrmachtu przysłane z Poznania, oraz 608. pułk piechoty płk. Schmidta i batalion słuchaczy szkoły oficerskiej w Poznaniu. Siły te uzupełniało kilka kompanii niemieckiej policji zebranych z różnych miast Kraju Warty. Dowództwo nad tymi siłami objął gen. mjr policji Heinz Reinefarth. 

Rano 5 sierpnia siły te rozpoczęły natarcie w kierunku centrum Warszawy, głównie wzdłuż ulic Wolskiej i Górczewskiej. Od godzin porannych trwała rzeź polskiej ludności cywilnej. Esesmani i policjanci mordowali bez względu na wiek i płeć każdego schwytanego Polaka, masowo rozstrzeliwano mieszkańców zdobytych kwartałów. Nie oszczędzano nikogo, sióstr zakonnych, pielęgniarek, leżących w szpitalach pacjentów, lekarzy, kalek i dzieci. Cywilów mordowano z broni maszynowej lub wrzucano granaty do zamieszkałych domów, które później podpalano. Osoby, którym udało się uciec, mordowano, a zwłoki wrzucano do płonących budynków. Do barbarzyńskiej zbrodni doszło na terenie Szpitala Wolskiego, gdzie wymordowano w okrutny sposób wszystkich, personel i pacjentów, łącznie zginęło wówczas ok. 360 osób.

Egzekucjom towarzyszyły gwałty na kobietach i dziewczynkach oraz masowa grabież. W drugiej połowie dnia ludność dzielnicy zaczęto spędzać do kilku wyselekcjonowanych miejsc egzekucji przy ulicach: Wolskiej i Górczewskiej, gdzie zabijano ich strzałem w tył głowy lub seriami z broni maszynowej.

W „czarną sobotę” 5 sierpnia największe masowe egzekucje miały miejsce: w pobliżu hal warsztatów kolejowych przy ul. Moczydło (według różnych szacunków zamordowano tam od około 4,5 do nawet 12 tys. osób), na cmentarzu prawosławnym (kilkaset osób), w parku Sowińskiego (około 1,5 tys. osób), w Fabryce Obić i Papierów Kolorowych Józefa Franaszka (pomiędzy 4 a 6 tys. ofiar), oraz w fabryce „Ursus’ (pomiędzy 6 a 7,5 tys. ofiar). 

To właśnie w tym miejscu zamordowane zostały dzieci Wandy Lurie, która tak wspomina te straszne wydarzenia: - Podeszłam więc w ostatniej czwórce razem z trojgiem dzieci do miejsca egzekucji trzymając prawą ręką dwie rączki młodszych dzieci, lewą – rączkę starszego synka. Dzieci szły płacząc i modląc się. Starszy widząc zabitych wołał, że i nas zabiją. W pewnym momencie Ukrainiec stojący za nami strzelił najstarszemu synkowi w tył głowy, następne strzały ugodziły młodsze dzieci i mnie. (…) Kula trafiła w kark z lewej strony i przeszła przez dolną część czaszki wychodząc przez prawy policzek. (…) Byłam jednak przytomna i leżąc wśród trupów widziałam prawie wszystko, co się działo dookoła. Obserwowałam dalsze egzekucje. Wprowadzono nową partię mężczyzn, których trupy padały i na mnie. Przywaliły mnie około 4 trupy. 

Według relacji świadków stosy ciał zamordowanych sięgały ok. 25-35 metrów długości, 15-20 metrów szerokości i 2 metrów wysokości. Łącznie 5 sierpnia zginęło od ponad 20 000 do być może nawet 45 500 Polaków.

Chcąc zapobiec wybuchowi epidemii oraz zatrzeć ślady zbrodni, Niemcy utworzyli 6 sierpnia tzw. Verbrennungskommando złożone z ok. 100 młodych i silnych polskich mężczyzn, których wyłączono z grona mordowanej ludności Woli, a następnie zmuszono do pracy przy uprzątaniu i paleniu zwłok. 

Dokładna liczba ofiar zbrodni niemieckich popełnionych na Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. pozostaje nieznana. A jej ustalenie niemożliwym, z uwagi na niewielką liczbę ocalałych, a także fakt zacierania przez Niemców śladów swoich działań. Współcześnie szacuje się ją jednak na pomiędzy 38 a 65 tys. osób.

Żaden ze sprawców ludobójstwa dokonanego na Woli nie został po wojnie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Okupacyjne władze amerykańskie odmówiły ekstradycji do Polski Ericha von dem Bacha-Zelewskiego i Heinza Reinefartha. Oskar Dirlewanger zmarł w niewyjaśnionych do końca okolicznościach w czerwcu 1945 r. w Altshausen w Badenii-Wirtembergii, zaś Alfred Spilker zginął w lutym 1945 r. podczas obrony cytadeli poznańskiej lub w austriackim Krems nad Dunajem.

Poczytaj o miejscach pamięci na warszawskiej Woli:
https://bit.ly/3jk0TSG

Polecamy materiały filmowe o rzezi Woli i tekst Macieja Żuczkowskiego o rzezi Woli:
https://bit.ly/3fmpjK8

Żródlo : 
Materiał IPN zamieszczony w mediach społecznościowych w całości.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

05-08-2021 [07:27] - Pers | Link:

Tytuł "materiału" jednoznacznie wskazuje, że to Niemcy byli masowo zabijani. Nic mi o tym nie wiadomo.
Może tylko bombardowanie Drezna przez aliantów miało znamiona ludobójstwa.
A może ałtor miał na myśli NIEMIECKIE ludobójstwa?
Polska język to trudna język :)))

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-08-2021 [09:31] - Tezeusz | Link:

Skoro czytanie ze zrozumieniem sprawia tobie trudność to może " łopatologia "

Obrazek użytkownika Jan1797

05-08-2021 [19:54] - Jan1797 | Link:

Szanowny Panie,
12 ton prochów ludzkich złożonych w mojej Stolicy, każe mi napisać;Instytucje europejskie
reprezentujące bardziej dominatora niż zdrowy rozsądek wraz ze swoimi k.ndl.m. próbują
określać nam kto, jak i dlaczego w może w Polsce rządzić, a komu nie pozwolą pomimo
zdecydowanego wyniku wyborów. Należy przypomnieć pierwszym i drugim, że wolność
naszego kraju została wywalczona rękami Polaków, a jeżeli potwierdzona to ponad
głowami niemieckich polityków. Dzisiejszą politykę niemiecką można porównać jedynie
do agresji granicznej wojsk Honeckera w strefie granicznej naszego Państwa.
Zarówno wtedy, jak i dzisiaj następuje ostra polaryzacja opinii naszego i niemieckiego
społeczeństwa zdecydowanie ograniczająca pole dyskusji. Tylko patrzeć, kiedy warunkiem
sine qua non dla Polaków, będzie kategoryczna wypłata reparacji. Dziekuję i pozdrawiam.
PS
Polecam dzisiejszy rewelacyjny komentarz TVPInfo w tym temacie.
 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

05-08-2021 [21:17] - Marek Kudła | Link:

Tych dwóch narodów w Europie, Niemców i Rosjan Polacynigdy nie zaakceptują jako przyjaciół.Ci dwaj agresorzy wymordowali nam zbyt wielu ludzi dlatego gniew i ból siedzi w nas zbyt głęboko. Żydzi brali zaś czynny udział w holokauście Polaków, szczególnie po sowieckiej stronie, dlatego nie chcemy ich w Polsce.Jedźcie do Izraela – tam jest wasza Ojczyzna !Te trzy narody, Niemcy, Rosjanie, Żydzi nie mają przeszłości państwowej, z której mogłyby  czerpać dumę i radość. To podłe nacje, fałszywi ludzie, nieludzkie ziemie  i nam nie po drodze z nimi.
 

Obrazek użytkownika Pers

05-08-2021 [21:28] - Pers | Link:

@kudla
Uwielbiam jak jesteś taki zasadniczy kudla!
A co na to twój lekarz?

Obrazek użytkownika Marek Kudła

06-08-2021 [20:56] - Marek Kudła | Link:

Pers
Co ?  Znowu ci się świrze Kudła nie podobie  ?!  Tylko spokojnie gnojku !  Najpierw
musisz się pozbyć nienawiści !!!  Potem Kudła nauczy cię  miłości do Ojczyzny, w której
żyjesz, a nie tej z której pochodzisz, nauczy cię szacznku do rządzących, i respektowania
woli wyborców, nauczy cię ateistyczny łomie  modlitwy i spowiedzi w wierze katolickiej !
Kudła będzie ci się  śnił po nocach, a jeśli się nie zmienisz, to na każdą myśl o NB
będziesz miał czkawkę z powodu Kudły !
 

Obrazek użytkownika J z L

06-08-2021 [21:57] - J z L | Link:

Bingo
Zaorane

Obrazek użytkownika Pers

06-08-2021 [22:45] - Pers | Link:

Adminko szanowna
//Tylko spokojnie gnojku ! // pisze kudla
Czy mogę napisać, że jest idiotą?
Czy tylko wybrańcy mogą używać mocnych słów?

Obrazek użytkownika J z L

07-08-2021 [06:51] - J z L | Link:

Prose Pani
Prose Pani
Znow mnie bijom
ratunkuuuuu
 

Obrazek użytkownika Pers

06-08-2021 [22:48] - Pers | Link:

@kudla
//Tylko spokojnie gnojku !//
Co za Wersal :)))))
Tak mamusia do ciebie mówiła?

//na każdą myśl o NB będziesz miał czkawkę z powodu Kudły !//
Na razie to mam zajady.
Ze śmiechu :)))))
Ale próbuj.