Jak Polscy kryptolodzy rozszyfrowali Niemieckie tajemnice

"Współcześni Polacy  mają obowiązek uświadomić światu, że potrafiliśmy zadać śmiertelny cios  nazizmowi. Mimo naszego poświęcenia w boju, tego ciosu nie mogli zadać nasi żołnierze, bo nasz potencjał militarny był mizerny. Dokonało tego jednak 3 matematyków, którzy złamali jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic Rzeszy, kod Enigmy" - Jan Nowak-Jeziorański  

82 lata temu, 25.07.1939 r. władze wojskowe przekazały Francji i Wielkiej Brytanii klucz złamanego szyfru i egzemplarze kopii Enigmy.

Skonstruowana w latach 20. XX w. maszyna szyfrująca Enigma służyła najpierw utajnianiu korespondencji handlowej. Wykorzystano ją w niemieckich siłach zbrojnych, a złamanie szyfru uważano za niemożliwe - aby odszyfrować wiadomość odbiorca musiał mieć identyczną maszynę i klucz depeszy.

31.12.1932 r. w Pałacu Saskim w Warszawie Polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfr Enigmy. Zatrudnieni w Biurze Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego osiągnęli sukces dzięki zastosowaniu metody matematycznej, a nie lingwistycznej. Umożliwiło to deszyfrowanie tajnych depesz niemieckich i pomogło aliantom odnieść sukcesy m.in. w bitwie o Anglię, o Atlantyk, pod Falaise zmieniając bieg II WŚ, skracając wojnę o 2-3 lata i ocalając ok. 30 mln ludzi.

Polacy zaprojektowali też działającą kopię Enigmy. Urządzenia powstały w warszawskiej Wytwórni Radiotechnicznej AVA. Kilka połączonych ze sobą maszyn tworzyło tzw. bombę kryptologiczną przeznaczoną do automatycznego łamania niemieckiego szyfru.

W 2000 r. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 r. uhonorowani Kamieniem Milowym IEEE - prestiżową nagrodą największej na świecie międzynarodowej organizacji zrzeszającej techników, inżynierów i naukowców.

Wieczna Pamięć, Cześć i Chwała Kryptologom - Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Niezalogowany

26-07-2021 [18:54] - Niezalogowany | Link:

W 1920 roku polscy kryptolodzy (Kowalewski, Leśniewski, Mazurkiewicz i Sierpiński) złamali szyfry bolszewickie, dzięki czemu udało się powstrzymać czerwoną nawałę i uratować Europę i świat przed piekłem sowieckiego komunizmu. To nie pierwszy i nie ostatni raz kiedy Polska ratowała świat przed ideologicznymi patologiami, które w militarnej oprawie niszczyły całe kraje i mordowały miliony ludzi. Polskie Biuro Szyfrów uratowało świat nawet dwa razy.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

26-07-2021 [20:28] - Edeldreda z Ely | Link:

Taki wpis to ja rozumiem - dziękuję, że mogłam się czegoś nowego dowiedzieć. I od razu się rewanżuję - Albert Michelson - laureat nagrody Nobla z dziedziny fizyki, wynalazca interferometru, autor urzekającego eksperymentu mającego zweryfikować/ potwierdzić istnienie eteru w kosmosie, urodził się na Kujawach. Podobno zawsze w dokumentach, jako miejsce swojego urodzenia wpisywał: "Polska", choć naszego państwa nie było wówczas na mapie już od przeszło stu lat... Twierdził, że swoją pracowitość zawdzięcza swojemu pochodzeniu, gdyż pracowitość jest cechą narodową Polaków. 

Obrazek użytkownika Ryan

27-07-2021 [06:13] - Ryan | Link:

Patrząc na wyroki TSUE nalezy uzanć że Powstanie Warszawskie oraz AK były niezgodne z przepisami prawnymi III Rzeszy i uzanać je za nielegalne

Obrazek użytkownika Es

28-07-2021 [12:53] - Es | Link:

Tutaj wersje są dwie: bliższa nam polska i angielska z Turingiem w roli głównej. Już sobie obiecywałem  zweryfikować przekłamania, ale nadal nie znam ich źródeł i jak to rzeczywiście było.