Pojedynek orła z reszką

Przemówienie Kaczyńskiego
Gdyby go krótko podsumować
1. Prezes PiS przyznanje się do do dużej porażki w kwestii budowy silnego państwa. Jako sukcesy Kaczyński wskazał tu bowiem budowę administracji skarbowej i reformę oświaty. Przy czym reformę KAS zrobił Żelazny i Kryształowy Marian Banaś, którego PiS usiłował potem zniszczyć. A reforma oświaty sprowadziła się do zmian w strukturze i wprowadzeniu trochę bardziej wymagającej podstawy programowej. Nic poza tym w szkole się nie zmieniło. 
Jeśli więc Banaś i oświata to największe sukcesy PiS w dziele budowy nowego państwa to jest najostrzejsza krytyka PiS jaką słyszałem.
Między wierszami prezes PiS przyznał też, że ta porażka w dziele tworzenia państwa sprawnego wynika głównie z problemów wewnętrznych partii PiS czego najjaśniejszym przykładem była nieudana reforma sądownictwa.

2 Wskazanie na dwa wielkie sukcesy PiS: ekonomia i sprawy społeczne. I tutaj nie sposób się nie zgodzić. W gospodarce olbrzymi skok, niemożliwy do wykonania przez dyletantów z PO, nawet przez SLD - co obie partie nie raz udowodniły. Silna ekonomia dała możliwość prowadzenia całkiem udanej polityki społecznej. Pozwoliła też przejść gospodarce w miarę sucha nogą przez pandemię.

3. W kwestii partii. Sprawdziły się wcześniejsze przypuszczenia. PiS będzie budowany jak francuska monarchia absolutna, z charakterystycznymi dla niej instytucjami: wysoką centralizacją, małymi okręgami, specjalnymi wysłannikami królewskimi (missi dominici) związanymi silnie z centralą, czuwającymi nad wszystkim z ramienia monarchy, i, zapewne, świetnym dworem.

5. Nepotyzm. Kaczyński zachował się tu b. rozsądnie. Bo nikt o tym głośno nie mówi, ale prawda jest taka, że bez obsadzenia swoimi ludźmi odpowiednich stanowisk i bez dania im odpowiednich wynagrodzeń nie ma żadnej polityki. Jedynie udawanie. Pytanie jak to zrobić tak, by ludzi nie kłuło w oczy (czyli by nie przegrać wyborów)? Kaczyński postawił to pytanie, odpowiedzią mają być podjęte uchwały.

6. Kwestia o której Kaczyński nie mówił to kryzys usług społecznych. I to cecha charakterystyczna PiS - odsuwanie realnych napraw służby zdrowia, oświaty i kultury na koniec kolejki. W pandemii omal nie zakończyło się to klęską państwa. Jak będzie dalej? Służbę zdrowia ma naprawić Polski Ład.

Przemówienie Tuska

W przemówieniu tym wyróżnić można 3 akcenty:
a. bardzo silny atak na PiS za to, że jest zły
b. atak na tzw. symetrystów, bo nie widzą, PiS jest zły
c. hołd złożony wielkiemu kapitałowi i państwom seniorom z zapewnieniem, że PL mocno włączy się w zielony ład Grety, likwidując swoją energetykę w trosce o dobro dzieci oraz przyjmie narzucane jej przez seniorów postawy.
Co z tego wynika
a. albo Tusk ma bardzo słabą pozycję wewnątrz PO i idzie utartym szlakiem słabych lecz ambitnych: najpierw jak najbardziej radykalnie, a po zdobyciu władzy do w kierunku środka (przy okazji podlizując się wielkim)
b. albo dostał od patronów zadanie destabilizacji PL.
Osobiście uważam za bardziej prawdopodobny wariant a.

Dwa różne przemówienia, dwie osobowości, dwa typy elektoratów. A prawda jest taka, że jeśli chodzi o działania to między PiS a PO, między Kaczyńskim a Tuskiem, nie ma specjalnych różnic. Jedyne poważniejsze:
a. PiS inwestuje w prowincję a PO w wielkie miasta
b. PO rozdaje pieniądze bogatszym warstwom społeczeństwa pozwalając im masowo nie płacić podatków a PiS w biedniejszą świadczeniami socjalnymi. Dlatego też za PiS PL rozwija się a za PO nie, bo biedniejsi wydają pieniądze w PL a bogatsi poza PL. Tyle.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ryan

03-07-2021 [17:19] - Ryan | Link:

Nikt na świecie nie gardzi tak własnym krajem i nienawidzi go, jak kundel niemiecki Tusk.

Obrazek użytkownika Ryan

03-07-2021 [17:50] - Ryan | Link:

Dlaczego Tusk wrócił?
- bo Kaczyński znalazł pieniądze, które zgubił Rostowski

Obrazek użytkownika Marek Kudła

03-07-2021 [17:50] - Marek Kudła | Link:

Król Europy wrócił, ale z całkowicie skrzywionym postrzeganiem rzeczywistości.  Wrócił jako turbo-totalniak, pełen nienawiści i agresji w stosunku do PIS i jego zwolenników. Stwierdził nawet, że PIS przez te lata jego nieobecności robił wszystko źle – wszystko – 100 % , i na myśl o PIS dostaje furii !!
Wrócił i wygłosił przemówienie – nie, nie o programie, który zamierza promować dla najgłupszych wyborców na świecie, ale wrócił z pełną głową nienawiści do PIS, wrócił wraz z wojną polsko-polską.  A powtarzał głównie wstrętne memy i fake newsy z netu,  tak jakby był totalnie ogłupiony i opętany.  Przyjechał z gotową receptą by mocniej bić PIS, a dostęp do koryta pojawi się sam !
Wrócił do Polski i mówi, że się nigdy nie przyzwyczai do tego co robi i proponuje PIS !  Nasuwa się zatem pytanie, to po co ten zajob wrócił ?!!!
 

Obrazek użytkownika Jabe

03-07-2021 [18:10] - Jabe | Link:

Jeszcze jest czas koryto zlikwidować.

Obrazek użytkownika angela

03-07-2021 [18:40] - angela | Link:

Rudego przygnalo 750 miliardów, bo mafia w wielkiej potrzebie, suchoty  w  kieszeniach  bo vatowskie kurki  przykrecone,  a tyle kasy się zmarnuje dla mocherow.

Obrazek użytkownika Jabe

03-07-2021 [19:32] - Jabe | Link:

Były doniesienia, że i za PiS-u dziura vatowa jest niemała.

Obrazek użytkownika J z L

03-07-2021 [20:59] - J z L | Link:

Jest w tym coś wymownie brzemiennego - gdy zawodowy łgarz peroruję o walce ze złodziejstwem rządzących!
Łgarz, który żywych okradł z OFE - a zmarłych z "trumiennego" A to tylko namiastka jego popełnionych łajdactw!
Boże, litości!

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-07-2021 [19:18] - NASZ_HENRY | Link:

Furiat Führer Tusk POwrócił ☺☻
 
 

Obrazek użytkownika Jan1797

03-07-2021 [20:25] - Jan1797 | Link:

Bez złośliwości odpowiem;
Primo; - Rafał wyjechał obrażony-sukces?
Sekundo; - zagospodarował beton PO młodzi w opozycji-drugi?
Tercjo; - stanie do wyborów na urząd Prezydenta RP-jeśli wygra?
Kto z dyktujących przywódców światowych będzie z nim rozmawiał mając
świadomość dokonań i posiadając kontakt z Merkel, Biden, Xi Jinping?

Obrazek użytkownika Jan1797

03-07-2021 [20:26] - Jan1797 | Link:

Bez złośliwości odpowiem;
Primo; - Rafał wyjechał obrażony-sukces?
Sekundo; - zagospodarował beton PO młodzi w opozycji-drugi?
Tercjo; - stanie do wyborów na urząd Prezydenta RP-jeśli wygra?
Kto z dyktujących przywódców światowych będzie z nim rozmawiał mając
świadomość dokonań i posiadając kontakt z Merkel, Biden, Xi Jinping?

Obrazek użytkownika Pers

03-07-2021 [21:52] - Pers | Link:

Ubawiłem się Ptysie waszymi komentarzami :)
Notka była głównie o PiS a wy wyłowiliście tylko Tuska. Przecież wiadomo, że to człowiek skończony w polskiej polityce (jak zresztą cała PO) i po co ciągle do niego wracać? No chyba, że boicie się Tuska i tymi wrzutkami chcecie zagłuszyć strach.

Najciekawszy kawałek to ten o nepotyzmie i lenistwie wśród działaczy PiS.
Jak ja o tym pisałem to zawsze był tylko chichot i inwektywy. Ale jak to powiedział sam naczelnik to nabraliście wody w usta.
Wiadomo, Tusk i Putin są dobrzy na wszystkie wasze bolączki  :)))))