Cel władzy– zniszczyć polskie apteki?

Nie byłoby w tym tytule nic szczególnego, że ktoś chce zniszczyć polskie apteki – niewielkie rodzinne biznesy, które powinny być jak najbardziej wspierane, chociażby w celu budowania naszej klasy średniej, gdyby nie słowo władza.
Nabieram coraz większej pewności, że w procesie tej bezsensownej likwidacji aktywnie uczestniczy polska władza i jej rządowe agendy.

Ciężko to zrozumieć, a jeszcze trudniej wytłumaczyć, że rządząca Zjednoczona Prawica, niemalże stosując liberalną filozofię Balcerowicza, chce doprowadzić do upadku 40 tysięczną rzeszę aptekarzy i ich rodzin.
Ale to się dzieje i jeszcze się rozpędza. Przez ostatnie trzy lata, rokrocznie likwidowało się 900 aptek. Wobec faktu, że w całej Polsce mamy tych aptek około 12 tysięcy, to taki spadek jest znaczący.

Do roku 2017 wszyscy farmaceuci oczekiwali z wielką nadzieją, że wprowadzona właśnie ustawa "Prawo farmaceutyczne", popularnie nazywana "Apteka dla aptekarza" uporządkuje ten sektor służby zdrowia, poprawi nie tylko byt i status farmaceutów, osób, podobnie jak lekarze, zaufania społecznego i pozwoli na uczciwy, wolnorynkowy rozwój, gdzie wszyscy będą mieli te same prawa, obowiązki i szanse rozwoju.

Niestety, stało się dokładnie odwrotnie.

Magistrowie farmacji po swoich jakże ciężkich studiach, z powodu takiego profilu nauczania jaki mamy, mają bardzo słabą wiedzę w kwestiach prawnych i biznesowych zawiłościach. A na prywatnych doradców finansowych i prawnych po prostu ich nie stać.

Mała dygresja – podróżując, obserwowałem działanie aptek na świecie. Czy to Grecja, czy Hiszpania, Niderlandy i Włochy, aptekarze niedużych rodzinnych aptek zawsze są traktowani z całym szacunkiem i estymą i są zazwyczaj członkami elity miasteczka, obok burmistrza, proboszcza, adwokata i pana doktora. Tam się po prostu tym ludziom ufa i się ich docenia.
Nie będę tutaj w kontrapunkcie przytaczał, jakie bluzgi lecą w polskich aptekach ze strony pacjentów..

I tak, po roku 2017, gdy wreszcie oczekiwana z ogromną nadzieją przez środowisko, weszła w życie ustawa, rezultatem tego był niespotykany dotychczas bałagan, liczba przestępstw, a nawet tworzenie się struktur mafijnych.

Gdy po trzech latach "Apteki dla aptekarzy" patrzę na sytuację w tym sektorze, to automatycznie nasuwa mi się myśl, że ustawodawcy służby zdrowia (nie wiem, gdzie tę ustawę tworzono), czy to z powodu własnej indolencji, albo przyczyn korupcyjnych, ulegając naciskom jakiegoś potężnego lobby, zakpili sobie z tych borykających się z codziennymi kłopotami aptekarzy, bo konstrukcja ustawy jest taka właśnie, że pozwala przestępcom i szubrawcom zarabiać miliardy (dosłownie!). A malutkich skazywać na bankructwo.

Patrząc na aferę Sławomira Nowaka, której zaledwie strzępek jest pokazany opinii publicznej, można mieć podejrzenie, że jakakolwiek władza, gdy tylko posiada ludzi słabych i podatnych na wpływy, a na dodatek chciwych, może dopuszczać się korupcji i konstruować prawo w taki sposób, by przestępcy, szczególnie ci w białych rękawiczkach, mieli obfite żniwa, niestety kosztem wszystkich obywateli.

Oto jak dzisiaj wygląda w Polsce struktura dystrybucji leków i cała jej patologia.

Jedynym beneficjentem ustawy z 2017 stały się hurtownie. A nieco dziwny rozwój tego ważnego sektora handlu lekami doprowadził do tego, że w Polsce liczą się tylko trzy hurtownie. A to już jest niemalże oligopol – struktura ekonomiczna, w znacznym stopniu patologiczna, prowadząca do kartelu i monopolizacji rynku. Jedynym prawdziwym celem jest zysk i niestety, nie ważne, czy osiągany uczciwie, czy nieuczciwie, na przykład oszukując partnerów (którzy też mogą oszukiwać) [X].
Jest kilka pomniejszych hurtowni farmaceutycznych, lecz tak na prawdę liczą sie tylko trzy najpotężniejsze. A te, realizując swój główny cel – dążenie do maksymalnego zysku, robią wszystko, by to osiągnąć.
Rozszerzają swoje pole działania. Dzisiaj, to już nie tylko element struktury rynkowej, ponieważ hurtownie albo kupują, albo same tworzą zakłady wytwórcze. Czyli również zajmują się produkcją leków i materiałów medycznych.
Lecz nie to jest najgorsze dla zdrowego rynku leków. Trzy hurtownie stworzyły struktury podporządkujące, a nawet w pewnym stopniu wchłaniające apteki, czyli sprzedaż detaliczną, budując tzw. programy partnerskie.
Szacuje się, że już ok. 3000 aptek pracuje w ramach programów, co oznacza, że ten jeszcze nie dodefiniowany, hurtowniany oligopol opanował już 30% rynku sprzedaży leków.
A założenie "Apteki dla aptekarzy" było takie, że hurtownie nie mogą prawnie posiadać własnych aptek. I do teraz eksperci i urzędnicy ministerialni "nie wiedzą", czym są programy partnerskie. Każdy trzeźwo myślący jednak widzi, że to obejście prawa, dziura stworzona w Ministerstwie Zdrowia w ustawie Prawo Farmaceutyczne.

I jest to komunikat do małych aptek walczących na tym kulawym rynku o przeżycie – przyłącz się do nas, albo giń.

Pewnie CBA jakoś zajmuje się już tą patologią, jeżeli Telewizja Republika puszcza taki program. Tym bardziej, że są podejrzenia, iż hurtownie, i to nie te lipne zakładane na słupy dla kolejnego przekrętu, lecz również te poważne, brały (biorą?) udział w nielegalnym eksporcie leków.
A faktyczni właściciele, ukryci często, jako prezesi zarządu, czy szefowie rad nadzorczych, znajdują się w pierwszej dziesiątce rankingów najbogatszych Polaków.

Tak wygląda 1/3 aptek w Polsce. A reszta?

Istnieje 359 sieci aptek. To generalnie nie jest źle. Ludzie w biznesie chcą się rozwijać i piąć do góry.
Większość, dokładnie 214 to najmniejsze sieci – takie od 5 do 9 aptek, zazwyczaj z jednym właścicielem. Z kolei mamy 93 sieci, które posiadają od 9 do 19 aptek. Jednak ogólnokrajowe znaczenie ma 9 sieci aptecznych, posiadających ponad 100 aptek każda. A to, jeśli dodamy te hurtowniane partnerstwo, to już ponad połowa wszystkich aptek w Polsce.
Warto oczywiście uświadomić, że ta "Wielka 9-tka" sieci aptek, to w rzeczywistości w sposób jawny, czy ukryty, fragmenty wielkich międzynarodowych korporacji, które wywąchały potężny rynek zbytu w Polsce.

Czy to jest właśnie "Apteka dla aptekarzy'?

Czy to tak właśnie prezes Kaczyński, kolejni ministrowie zdrowia i rządzący PIS i jego cały rząd, wyobrażali sobie sprawiedliwe i uczciwe zaopatrzenie obywateli w leki?
Przecież widać wyraźnie, że połowa całej tej struktury rynkowej skoncentrowana jest na maksymalizacji zysków, mając gdzieś etykę i morale zawodu zaufania publicznego. I to każdym kosztem. Pacjentów też. Leki w Polsce drożeją jak cholera. Także te najważniejsze, gdzie ceny ustala Ministerstwo Zdrowia.

Lecz by widzieć całość rynku leków, musi być uwzględniona pokaźna reszta – czyli ci wszyscy właściciele aptek, którzy tylko ledwo dają sobie radę i to właśnie głównie spośród nich bankrutowało rocznie 900 aptek. Nie wytrzymali, albo nie dali rady tej gangsterskiej konkurencji, często tracąc cały majątek.

Czy jest dla nich jakakolwiek szansa? Pan prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Marcin Nowacki, udzielający wywiadu TV wPolsce [A], ratunek dla tego ledwo dyszącego sektora aptek widzi we franczyzie (nie mylić z franszyzą!) [B].

"Franczyza jest sprawdzonym (przetestowanym przez franczyzodawcę) systemem sprzedaży produktów i usług, opartym na ścisłej i nieustannej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami, tj. franczyzodawcą i franczyzobiorcą."
[...]
"Aby zrozumieć mechanizm współpracy wystarczy, że wyobrazisz sobie takie marki jak McDonald, Alior Bank, Lotos, Play, Carrefour czy Żabka. Te firmy działają właśnie w modelu franczyzy, czyli umożliwiają partnerom biznesowym prowadzenie działalności gospodarczej pod swoją marką. " [B]

Kompletnie nie znam się na tych przeróżnych koncepcjach biznesowych, o franczyzach wiedziałem tylko, że są i tylko powierzchownie, jak to działa, więc nie mam prawa oceniać, czy silne zachęcanie aptekarzy do takiej właśnie formy działania przez pana prezesa Nowackiego, jest uczciwą propozycją, czy może też formą zachęcania właścicieli do podporządkowania się tym wielkim i silnym. Dla każdego wolnościowca, czy indywidualisty, to przykre rozwiązanie, gdy własny biznes podporządkowuje się komuś potężniejszemu, który teraz będzie mówił, co mam robić i będzie mnie kontrolował, a nawet nakładał kary.

Dowiedziałem się także studiując temat, że jest wiele rodzajów franczyz i wiele poziomów współzależności. Lecz usłyszałem w załączonym wywiadzie, że państwo i jego służby są niechętne takiemu sposobowi działania aptek i aktywnie zwalczają to.

A to ciekawe... władze walczą z franczyzami pod dyskusyjnym pretekstem, że apteki – franczyzobiorcy, utraciły swoją niezależność i są po prostu fragmentem dużej, nie za bardzo legalnej struktury. Nieważne, że są to biedne apteki, dla których właśnie miały być "Apteki dla aptekarzy".

Ustawa "Prawo farmaceutyczne" w zakresie działalności gospodarczej i uczciwej konkurencji, w jakiś idiotyczny sposób, odebrała część władzy i nadzoru, starej i doświadczonej UOKIK – Urzędowi Ochrony Konsumentów i Konkurencji i przekazała w ręce niedoświadczonej w zakresie działalności gospodarczej GIF – Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu.
A może nie w sposób idiotyczny tylko zamierzony. Dwie różne instytucje dbające o prawidłowy handel to rozmycie reguł i możliwość nieuczciwych działań.

Inspektoraty Farmaceutyczne od dawna są wrogim i znienaiwidzonym organem, a dla małych, biednych aptek postrachem. Smuga kurzu na ekranie komputera może być powodem ostrzeżenia i zagrożeniem kolejnej, niezapowiedzianej kontroli.
Duże sieci mają IF w nosie i śmieją się z ich bezsilności, schowani za barykadą prawników i biegłych konsultantów.
A ponieważ wojna już trwa, to nagle obudziły się śpiące przez lata Okręgowe Izby Aptekarskie – nieroby utrzymywane ze składek wszystkich farmaceutów. Widzą, że może coś tutaj będzie można uszczknąć dla siebie. Oczywiście, w żadnym wypadku nie dla dobra właścicieli niezależnych aptek.
Zwrócę uwagę na słowo – klucz "Okręgowe". Zarówno IF, jak i OIA. TO oznacza przynależność do niechlubnych działań niektórych samorządów terytorialnych.
Jak jakiś potentat farmaceutyczny chciał zniszczyć konkurencję, to na przykład w centrum miasta, powiedzmy na ulicy Świętojańskiej, lub Monte Cassino otwierał swoją aptekę tuż przy tej starej, istniejącej od lat, za akceptacją prezydenta i rady miasta, z przyklaśnięciem Izby Farmaceutycznej i całusem od Okręgowej Izby Aptekarskiej i spokojnie wykańczał rywala dumpingiem.

Nowa Ustawa Farmaceutyczna miała skończyć z patologią rynku leków. Kwestii, bądź co bądź, często decydującej o ludzkim życiu.
Po uruchomieniu ustawy patologie się znacząco pogłębiły. Straty państwa na samym nielegalnym wywozie leków za granicę szacowane są co najmniej na 3 miliardy złotych.
W czteroletnim okresie od działania ustawy zbankrutowało 2000 aptek. Potężnie wzbogaciły się zagraniczne korporacje, które, jak hipermarkety, opanowały dużą część rynku leków. A szefowie największych hurtowni wywindowali swój majątek do grupy najbogatszych Polaków.
O takim sukcesie nawet Balcerowicz i Lewandowski nie marzyli.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że koncepcja sprawiedliwego i uregulowanego rynku farmaceutycznego w Polsce była bliska prezesowi Kaczyńskiemu. Lecz jak zawsze, mafijna straż zbudowała wysoki mur wokół PJK, a za nim szubrawcy i złodzieje, bezkarnie mieli używanie.
No ale jest jeszcze minister Ziobro... minister Kamiński. Jest ABW i jest CBA. O policji i prokuraturze to już nie warto wspominać.

Czy Polska faktycznie jest nie do naprawienia? To z tym tak się prawie sto lat temu borykał marszałek Piłsudski?

W roku 2019 napisałem serię artykułów o mafijnej strukturze wywozu leków i jak ten mechanizm działa. Wykpiono mnie i dosłownie robiono sobie jaja.
Jeden z komentatorów, który oświadczył, że sam jest właścicielem apteki/aptek, otwarcie napisał, że jestem głupi frajer i jak jest okazja to trzeba brać, a nie jęczeć.

Po czasie wybuchła afera przemytu leków za granice, z takimi fanfarami, że minister Ziobro osobiście przejechał do Gdańska. [C]
Wszystkie media mlaskały z zachwytu i pokazywały co chwila, jak agenci CBA wyprowadzają w kajdanach popularnego w Trójmieście playboya Macieja P. ps. "Puzon". A jego czarne Ferrari za 2 miliony zł. wywożono na lawecie na policyjny parking. Zatrzymano bodajże 37 osób. A jeszcze kilkaset trzęsło portkami, jak dostali wezwania na przesłuchanie. Niestety, nie wiem, czy również zatrzymano wyśmiewającego mnie komentatora. Zgarnięto parę milionów złotych, dolarów i euro.
Aż tu nagle, na początku roku 2020 pojawił się COVID19, wybuchła panika. Można więc było po cichu wypuścić do domów farmaceutycznych aferzystów z Maciejem P. os. "Puzon" na czele. Niech nadal jedzą, piją, lulki palą i podbijają świat.
Świat, który coraz bardziej należy do złodziei, oszustów, ogólnie – skurwysynów.

No i przekonałem się, niestety już nie pierwszy raz, że Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Mariusz Kamiński to cienkie Bolki. Za chudzi i za miękcy wobec naszej post bolszewickiej wypasionej patologii. Jak widać, mającej się dobrze również w ministerstwach i centralnych urzędach.

----------------------------------------------------------------------------------

[X] oligopol – Oligopol – forma struktury rynkowej zaliczająca się do konkurencji niedoskonałej i ze względu na siłę rynkową ulokowana między konkurencją monopolistyczną i monopolem. Rynek można nazwać oligopolistycznym, gdy tworzy go lub dominuje na nim kilku producentów, wytwarzających produkt jednorodny (cukier, chemikalia) lub zróżnicowany (samochody, papierosy). [...] Przedsiębiorcy na rynku oligopolistycznym konkurują ze sobą, aby osiągnąć jak największy zysk. W niektórych sytuacjach porozumienie się i wspólne działanie umożliwia zarobienie większego zysku niż przy konkurowaniu. Dlatego konkurenci zawiązują porozumienia, jak np. kartele [...] Jednakże w ramach porozumienia istnieje pokusa do oszukiwania, gdyż jeśli pozostali partnerzy porozumienia przestrzegają zasad umowy, to można osiągnąć większe zyski. Jeśli pozostali uczestnicy porozumienia również oszukują, to na ogół prowadzi to do wojny cenowej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oligopol

[A] http://wpolsce.pl/gospodarka/14473-wywiad-gospodarczy-czy-wkrotce-zabraknie-aptek-i-lekow

[B] https://wlasnybiznes.pl/co-to-jest-franczyza

[C] https://wiadomosci.onet.pl/trojmiasto/mafia-lekowa-uznano-go-za-szefa-niedawno-wypuszczono-na-wolnosc/ellvz9j

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

24-06-2021 [21:08] - Pers | Link:

No jaja jak berety... 
mitomanzgdyni stracił wiarę w Dobrą Zmianę bo mu rodzinny biznes pada.
A co mają powiedzieć dziesiątki (albo nawet setki tysięcy) przedsiębiorców z innych branż?
To z pewnością nie są wyborcy Dobrej Zmiany bo od dawna są okradani. Picdemia tylko przyspieszyła ten proces.
Teraz najlepiej być członkiem patologii i kopulować z sukcesem. Siódemka dzieci i można żyć jak Arab.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-06-2021 [21:38] - NASZ_HENRY | Link:

Jak przyjdzie kudłaty komsomolec to Ci wytłumaczy, że jesteś w błędzie  ;-)
☺☻

Obrazek użytkownika spike

24-06-2021 [21:41] - spike | Link:

Jest coś na rzeczy, przypomnę słynny już program Pospieszalskiego o amantadynie i wypowiedzi jednego z doradców premiera, chyba Chazana (?), śmierdziało to lobbowaniem za szczepionkami, uwalaniem amantadyny, obecnie ma być badana klinicznie i nastała cisza. Czy premier tego nie widzi, czy może jest coś, czego nie wiemy, choćby obawa, że jak wyjdzie przed szereg to ......., przy takich pieniądzach, wszystko jest możliwe.

Obrazek użytkownika jazgdyni

24-06-2021 [22:36] - jazgdyni | Link:

Cały czas, od wielu lat w farmacji coś nie gra i jakieś dziwne lody się kręci. Kiedy to było - Kwaśniewski, Bioton i osocze dla Szwajcarii? Polfarma i jej właściciel, jak podają w książkach, gość, współpracownik SB.
A szczepionki? To najwspanialszy biznes dla producenta, bo praktycznie nie ma sprzedarzy detalicznej.

Tu są na prawdę grube miliardy.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

24-06-2021 [21:48] - EsaurGappa | Link:

Krótko pisząc wielka armia urzędasów udarza.Począwszy od ministrów,wojewodów,burmistrzów,dyrektorów,adiunktów,kończywszy na sekretarkach cała ta "świetnie" wykształcona nomenklatura będzie w nas rzeżbić pokornego i szczęśliwego obywatela nowego świata.Oni sami są tylko gromadą czekających na to co spadnie z pańskiego stołu,a wielu z nich marzy o tym nie tyle służyć,a by im służono.Czym w tych szalonych czasach różni się przedsiębiorca,rolnik,artysta od urzędnika państwowego?Niczym, każdy z nich pracuje tylko dla swojego zysku.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

24-06-2021 [21:50] - rolnik z mazur | Link:

@ jaz
obudziłeś się ? Widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia jednak. Mówiłem, że o liczeniu nie masz pojęcia a o ekonomii tym bardziej. Pisz o morzu i morskich kajakarzach. Pzdr
 

Obrazek użytkownika Pers

24-06-2021 [22:02] - Pers | Link:

Waldek
//Pisz o morzu i morskich kajakarzach.//
Ciekawe mogą też być teksty o przemytniczych przygodach albo walce z komuną polegającą na rzucaniu kamieniami w harcówkę.

Obrazek użytkownika J z L

25-06-2021 [07:15] - J z L | Link:

ruszkiewicz
twoje teksty o biznesie na pomidorach we Włoszech czy losach pewnej spółdzielni też były emocjonujące

Obrazek użytkownika jazgdyni

25-06-2021 [09:01] - jazgdyni | Link:

Patrz Józek

komuchy nie mogą darować, że marynarze likwidowali notoryczne niedobory rynkowe, przywożąc, czyli wg. bolszewika "przemycając" mleko Milupa dla niemowlaków, czy nieosiągalne rajstopy bez szwu dla kobiet.
Boli ich też strasznie walka z czerwonym harcerstwem - kuźnią młodego narybku na esbeków, czy ubeków. Albo na Czerwonego Pomidora.

 

Obrazek użytkownika tricolour

25-06-2021 [09:13] - tricolour | Link:

@JzG

Jeżeli celem przemytników było likwidowanie niedoborów rynkowych, to celem handlarzy narkotyków jest rozwój tężyzny fizycznej dilerów stojących na ulicy, a celem sutenerów rozwój przemysłu meblarskiego w segmencie łóżek.

Dzieci się wychowuje, najlepiej swoim przykładem, a nie rzucając w nich kamieniami. 

Obrazek użytkownika Pers

25-06-2021 [10:00] - Pers | Link:

Kontynuuj Kamynsky a spotkamy się szybciej niż myslisz ;)

Obrazek użytkownika jazgdyni

24-06-2021 [22:31] - jazgdyni | Link:

Dlaczego ty usiłujesz każdego sprowadzić do poziomu wsi?

Kolegów szukasz? Nie każdy lubi być prymitywem.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

24-06-2021 [23:54] - Zygmunt Korus | Link:

No wiesz Janusz, zamurowało mnie! Taki antypisowski tekst napisać?! W obronie rodzinnego biznesu... Ty, który deklarujesz, że jesteś stały w uczuciach do władzuni... No przecież, zaripostujesz, one są takie. Mafia owija szefostwo państwa wokół palca, cóż ono może...? Fajnie że... Ale zostawmy te prywatne, moje, zadziwienia...
Tak czy siak Twój tekst rzetelnie i plastycznie obrazuje patologię w tej branży. Moje gratulacje!

Obrazek użytkownika jazgdyni

25-06-2021 [02:25] - jazgdyni | Link:

@Zygmunt

Kurcze, sam jesteś przykładem, że o wiele częściej ludzie myślą stereotypami, niż realną oceną. Wielokrotnie pisałem, że pisowcem nie jestem, tylko, że jestem wyłącznie propaństwowym konserwatystą, który z przekonaniem twierdzi, że obecnie, do sprawowania władzy w kraju PIS nie ma konkurencji. Dlatego właśnie, czysto pragmatycznie, bronię obecnego status quo.
Od lat też piszę o błędach i niedostatkach tego ugrupowania, wskazując także szubrawców po prawej stronie. Byłbym potężnie zdziwiony, gdyby ich nie było, gdyż taka jest matematyka, statystyka i socjologia.
PIS ma największy potencjał intelektualny i jest formacją będącą najbliżej zwykłej przyzwoitości. Ale aniołem nie jest.

Całkiem niedawno pisałem, że w Trójmieście jest nieważne, czy jesteś z PISu, PO, lub SLD, to się kompletnie nie liczy. Ważne jest tylko. czy jesteś NASZ, czy nie jesteś.
Nigdy nie dałem się ideowo zakręcić. Patrzę i oceniam. Nie milczę, jak widzę patologię, tak jak nasi koledzy od propagandy.

Więc nie powinno się być pochopnym w ocenach. I powierzchownym.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika angela

25-06-2021 [07:11] - angela | Link:

W koncu zauwazyliscie dyzurni opluwacze władzy i wszystkiego co Polskie, ze "pisowcow" stac na obiektywizm.
, Zamurowalo was,, zerknijcie również na swoje wypisywane tutaj gnioty, ktorych sie trzymacie, jak bezpanskie koty śmierdzących smietnikow we Włoszech, i dodajcie do nich chociaz troche obiektywizmu.
Nie wazne, czy subiektywnego obiektywizmu, chociazby to, ze wyciagacie łapę, po kase na swoje dzieciaki, czy wyprawke szkolną czy 500+.
O emeryturach nie wspominam, byc moze jestescie z tych co wam, lub waszym mamusiom i tatusiom obcieto te niezalezne apanaze, ale mimo wszystko biorą, i jak zly pies,  gryzą reke co podaje im zarcie.

Obrazek użytkownika Pers

25-06-2021 [07:36] - Pers | Link:

angela
Uczyc się od was obiektywizmu to jak od alfonsa moralności.
Lubie angela twoje poranne komentarze. Masaż przepony gwarantowany.

Obrazek użytkownika angela

25-06-2021 [09:11] - angela | Link:

Persie,  jak ty potrafisz sie wciagac w swoje tematy.
Masuj się, bo innej opcji nie uznajesz.

Obrazek użytkownika Pers

25-06-2021 [09:58] - Pers | Link:

angela
Wiem, że irytują was Polacy, ktorzy nie są wyznawcami PO PiS i innych magdalenkowych po-tworkow.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [10:28] - Niezalogowany | Link:

"Wiem, że irytują was Polacy"

Bycie Polakiem to coś więcej niż obywatelstwo polskie wpisane w dowodzie osobistym.

Obrazek użytkownika Pers

25-06-2021 [10:42] - Pers | Link:

niezalogowany
//Bycie Polakiem to coś więcej //
No właśnie! I to jest wasz problem.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [10:51] - Niezalogowany | Link:

"No właśnie! I to jest wasz problem."

To jest WASZ problem, P.O.P.-y.

Obrazek użytkownika Pers

25-06-2021 [12:04] - Pers | Link:

niezalogowany
Wiesz co?
Z anonimami nie dyskutuję na temat polskości więc się nie wysilaj. Mozesz być na upartego Polakiem a równie dobrze eskimosem z San Escobar. Czyli dla mnie jesteś nikim.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [13:38] - Niezalogowany | Link:

"nie dyskutuję na temat polskości"

Słusznie, bo to temat zupełnie ci obcy.

Obrazek użytkownika Pers

25-06-2021 [14:25] - Pers | Link:

niezalogowany
Nie pruj się bo szkoda klawiatury.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [14:44] - Niezalogowany | Link:

"Nie pruj się bo szkoda klawiatury."

Nie szkoda. Ośmieszanie ruskich trolli to zabawa godna czasu i energii.

Obrazek użytkownika tricolour

25-06-2021 [13:37] - tricolour | Link:

@nielog

Napisz, co to znaczy być Polakiem.

Śmiało.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [14:09] - Niezalogowany | Link:

Domyślałem się, że tobie trzeba to tłumaczyć...

Obrazek użytkownika tricolour

25-06-2021 [14:30] - tricolour | Link:

@nielog

Nie tchórz tylko napisz, co to znaczy być Polakiem. Co takiego jest szczególnego, czego nie mają inne nacje?

Używany Golf po Niemcu, co płakal jak sprzedawał?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [14:43] - Niezalogowany | Link:

"Nie tchórz tylko napisz"
Lekcja numer jeden: tchórzostwo nigdy nie jest częścią polskości.

"Używany Golf po Niemcu, co płakal jak sprzedawał?"
Właśnie tego rodzaju komentarza można spodziewać się po antypolskim wrogu. Odsłoniłeś się.

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

25-06-2021 [15:24] - Władysław Ludendorf | Link:

tricolor to nie żaden Polak tylko tutejszy, na dokładkę przesiąknięty ideami eugeniki. Chętnie kopnąłbym go w twarz (tak wiem małe szanse, bo pewnie nigdy w realu się nie spotkamy), tak żeby poczuł egzystencjalny strach i być może poczułby odrobinę empatii do ludzi niżej sytuowanych czy z mniejszym poczuciem własnej wartości. Chociaż miał rację z liczeniem składki zdrowotnej... Osobiście popieram PiS, bo nie chcę skończyć jak ten robak w chrzanie, co to wcześniej narzekał na jabłko i gruszkę, że takie bee. Co do aptekarzy, cóż mają swój samorząd, niech walczą

Obrazek użytkownika tricolour

25-06-2021 [17:23] - tricolour | Link:

@Ludendorf

I taka między nami różnica, że ja bym cię nie chciał kopnąć w twarz. Wyraźnie widzę, że zaliczenie się do wspomnianej nacji niesie ze sobą chęci i potrzeby obce normalnym ludziom więc - co chyba zrozumiałe - zostanę tutejszym. I tak też wychowam dzieci, na tutejszych, w czym już mam spore sukcesy, bo stronią - będąc za granicą czasami - od posługujących się tym samym językiem, ale pijących z murka, a nie restauracyjnego stolika.

Ostatnio - jak pisano w prasie - kopano po głowie i skakano po całym ciele aż do skutku gdzieś w centrum kraju więc masz szansę na niezapomniane przeżycia.  

Obrazek użytkownika tricolour

25-06-2021 [15:32] - tricolour | Link:

@nielog

Hehehe. Właśnie jest. Masz namacalny dowód, na swoim przykładzie, że nie masz odwagi wyliczyć cech narodowych. Ani pozytywnych ani negatywnych.

Zakłamanie i pycha. Masz coś dla balansu?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [17:50] - Niezalogowany | Link:

"nie masz odwagi wyliczyć cech narodowych. Ani pozytywnych ani negatywnych"

Kłamstwo. Po prostu nie zaszczycam ciebie, podrzędnego trolla, większą uwagą lub wypowiedzią.

"Zakłamanie i pycha. Masz coś dla balansu?"

Nie wiem, nie znam większej ilości twoich specyficznie rosyjskich cech charakterystycznych niż "zakłamanie i pycha". Te dwie się wybijają.

Obrazek użytkownika tricolour

25-06-2021 [19:40] - tricolour | Link:

@nielog

Gdybyś mnie nie zaszczycał, to byś olewal i nie pisał namiętnie pod każdym moim wpisem. Nie cytował, nie polemizował, traktował jak nic. Null.

Zabawa w tym, że te żałosne agresyjki i insynuacje to właśnie cechą twojej nacji. Z daleka oczywiście, zza monitora. Z bliska śmiejesz się i prosisz o starego Golfa. Im bardziej się przy tym poniżysz, tym bardziej chcesz się odegrać na rodakach.

Napisz do mnie coś wesołego gdy już zdobędziecie kompetencje do wybudowania pierwszej narodowej fabryki zapałek.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [20:32] - Niezalogowany | Link:

"Gdybyś mnie nie zaszczycał, to byś olewal"

Ciebie, owszem, olewam, bo na uwagę nie zasługujesz.
Ale dezinformacja i kłamstwa, które tu hurtowo wylewasz, muszą być unieszkodliwiane.

"to właśnie cechą twojej nacji"

Nie piszesz poprawnie po polsku. Nazywasz Polaków "twoją nacją". Chyba się tutaj jakiś Ruseczek zdekonspirował...

Obrazek użytkownika Pers

25-06-2021 [20:54] - Pers | Link:

niezalogowany
//Lekcja numer jeden: tchórzostwo nigdy nie jest częścią polskości.//
To pokaż, że nie jesteś tchórzem.
Przedstaw się i pokaż fotkę. Tak, żeby można było zweryfikować.
Stać cię na to?
Wtedy (może) zacznę traktować cię poważnie.

A tak to jesteś dla mnie eskimos z San Escobar.
Dokładnie tak samo jak twoi kolesie.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [21:38] - Niezalogowany | Link:

"Przedstaw się i pokaż fotkę. Tak, żeby można było zweryfikować. Stać cię na to?"

O, widzę że moja osoba wzbudziła już zainteresowanie twojego kierownictwa.
Niestety, będziecie musieli obejść się smakiem. Skup się na treści moich wypowiedzi,
a jeśli nie jesteś jakimś zboczeńcem, to moje zdjęcie jest ci do niczego niepotrzebne.

"A tak to jesteś dla mnie eskimos z San Escobar."

Kiedy moczarowiec się boi, to zawsze boi się strasznego potwora co zrobi z niego macę.
Przynajmniej tak opowiadała moczarowska mamusia moczarowskiemu synkowi przed snem.

Obrazek użytkownika Pers

25-06-2021 [21:43] - Pers | Link:

niezalog
Hahahahahahahahahahahahahaha :))))))))))))))))))
Ty naprawdę myślisz, że jesteś anonimowy?
Starczy 5 minut, żeby cię namierzyć.
Tylko po co?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

25-06-2021 [21:55] - Niezalogowany | Link:

"Starczy 5 minut, żeby cię namierzyć."

Daję wam nawet rok na namierzenie mnie. Czas start.

"Tylko po co?"

Nie wiem, przecież to ty chcesz mojego zdjęcia z autografem.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

25-06-2021 [07:32] - AŁTORYDET | Link:

@Jazgdyni:
"Za chudzi i za miękcy wobec naszej post bolszewickiej wypasionej patologii".

To co napisał Pan o rynku farmaceutycznym i aptekach, opisuje sytuację w lecznictwie, nauce, wymiarze sprawiedliwości, samorządach.... Władza ZP, jest wątła, często brak siły czy pomysłów. Co najważniejsze, próbując dokonać zmian, musi ścierać się z potężnymi sieciami interesów, okrzepniętymi i zasilanymi z zewnątrz. Do tego robi to w Polsce, państwie w którym naród znika, a społeczeństwa jeszcze nie ma. Krótko - pracy wiele, a robotników mało. Gołym okiem widać, że są obszary, na których nawet nie o sukces, ale o drobną poprawę będzie trudno. Dobrym przykładem są uczelnie. Ostatnio paru ludzi (m.in. Janecki, Bartosiak), rzuciło pomysł utworzenia 2-3 uniwersytetów, de novo, z nową kadrą, opartą na modelu amerykańskim. Miałyby one zapewnić kształcenie na przyzwoitym poziomie ok. 5% studentów, wyselekcjonowanych na podstawie egzaminów uczelnianych. 95% pozostaje pozostaje po staremu. Idea ta, jest fotografią naszej akademickiej współczesności. Próby zmian spaliły na panewce wraz z gowinowską :konstytucją dla nauki", petryfikując patologię. Próba spuszczenia szalupy ratunkowej, dla 5%, który to pomysł popieram, jest jednocześnie obrazem kapitulacji wobec bezczelności, bezkarności, bezmyślności. Podobnie jak Pan, mam wiele krytycznych uwag do rządu ZP, ale mam pewność, że powrót hołoty do władzy, któremu towarzyszyło będzie wycie, głośniejsze od ryku publiki z Teatru Powszechnego na "Klątwie", pogrzebie nasze szanse na zawsze. Zauważyłem, że kilku Pana stałym adwersarzom, notka się spodobała. Mnie również. Mam nadzieję, że różnimy się od nich konkluzjami. 
Pozdrowienia. 

Obrazek użytkownika sake3

25-06-2021 [13:08] - sake3 | Link:

@@Ałtorytet.......Trochę trudno być ,,grubym Bolkiem''przy skali patologii opasającej Polskę od wielu latach.Autor idzie trochę na łatwiznę obwiniając obecny rząd za wszelkie lata nieprawidłowości w służbie zdrowia,opozycja podobnie dąży by ciężarem swoich grzechów przygnieść do reszty obecny rząd.Opozycyjni Arłukowicz i Balcerowicz w oczach autora stali się zbawcami narodu,czyżbyśmy mieli glosować na te świetlane postacie?Jedno nie podlega dyskusji -notka była potrzebna,ale czy przemówiła do jej komentatorów pod względem merytorycznym albo nawet zainteresowała? Raczej tylko pobudziła do pochwał,że oto swój chłop bo wzmocnił nasze szeregi.Ale to już nie jest wina autora. 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

25-06-2021 [16:03] - AŁTORYDET | Link:

@sake3:
Takie jest i moje zdanie. Autor upuścił żółci, całkiem zasadnie, swoich zmartwił, wrogich trolli uradował. I tyle z tego, co z zebrania partyjnego, jak niegdyś mówiono. W nasze życie, powoli wkracza chaos, który trudno będzie ogarnąć. Wczoraj Konfa, rzekomo przez pomyłkę głosowała przeciw ustawie, znoszącej skutki słynnej dyrektywy 447, a która to była podstaw, w przypisywaniu PiS-owi chęci przehandlowania Polski, Izraelowi. No i co? Konfa przeciw, KO wstrzymuje się od głosu.... Ktoś to widzi, wyciąga wnioski?

Obrazek użytkownika sake3

25-06-2021 [17:42] - sake3 | Link:

@Ałtorytet...Pan jazgdyni raczej jest oburzony moim wpisem.Tyle że wszystkie wpisy innych komentatorów jego bloga(za wyjątkiem Pana) sa tylko wyrazami uznania dla autora nie za merytoryczne podejscie do tematu aptek i hurtowni,ale za ..uderzenie'' w PiS.Szkoda,bo temat wart jest głebszej dyskusji.Kto jak nie opinia publiczna ma wywierac naciski na władzę?Tak też widzę rolę blogera,dobrego blogera.Problemów przybywa a komentatorzy bawia się w złośliwości,wyzwiska,personalne ataki i wyśmiewanie.

Obrazek użytkownika jazgdyni

25-06-2021 [16:07] - jazgdyni | Link:

@sake3

Bądź uczciwa. Autor nie obarcza ZP za całą patologię służby zdrowia. Postawiłem wyraźną granicę na roku 2017, czyli wejście ustawy Prawo farmaceutyczne.

Bądźmy dla siebie przyzwoici.

Obrazek użytkownika Jan1797

25-06-2021 [18:44] - Jan1797 | Link:

Naprawdę? 
Skąd więc takie kwiatki? https://www.trojmiasto.pl/anki...
Szkoda słów.

Obrazek użytkownika Jan1797

25-06-2021 [22:41] - Jan1797 | Link:

Gdzieś poniżej zamieściłem link do ankiety. Ile osób przeczytało artykuł będący źródłem ankiety?
Ile osób przeczytało komentarze do artykułu? Stanowimy w dużej części grono osób wrażliwych
zainteresowanych dobrem publicznym. Ile osób zdaje sobie sprawę, że kraj sąsiedni, kraj UE
jest w stanie przygotowań dobranoc państwu.
PS
Problemy o których pisze Autor, dręczyły mnie przez dwie dekady. 

 

Obrazek użytkownika juur

25-06-2021 [11:11] - juur | Link:

"Cel władzy– zniszczyć polskie apteki?" znak zapytania wydaje się zbędny. Ciekawe, że nic się nie pisze o S. Neumanie?
W miejsce "apteki"  wystarczy podstawiać dowolne branże z polskim rodowodem.
"No i przekonałem się, niestety już nie pierwszy raz, że Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Mariusz Kamiński to cienkie Bolki. Za chudzi i za miękcy wobec naszej post bolszewickiej wypasionej patologii." nie mogę się z tym zgodzić. Konsekwentnie realizują plan wyniszczania rodzimego przemysłu i nie jest to nieudolność tylko żelazna konsekwencja w działaniu. Zmieniają się rządy, nazwy programów tylko plan od 30 lat ten sam. Po górnictwie, energetyce należy się spodziewać ataku na Lasy Państwowe, rolnictwo, KGHM, rafinerie.... Wskazuje na to logika następujących po sobie zdarzeń.
Nareszcie problem dostrzegają nawet ci najbardziej bezrefleksyjni apologeci dobrej zmiany. Obawiam się, że nastąpiło to zbyt późno.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

25-06-2021 [13:27] - Zygmunt Korus | Link:

Ale Janusz nigdy do takiej konkluzji nie dojdzie rozumem, tylko jak mu bezpośrednio d... "zawiadowcy" podpalą. Teraz na razie parzy go w stopy - zagrożony interes żony... Ale dobre i to, bo ścieżka podejścia do lądowania tam gdzie trzeba rozpoczęta... Oby tylko jeszcze zdążył pokapować się gdzie, co i jak po tym heroicznym akcie samowakcynowania się...

Obrazek użytkownika jazgdyni

25-06-2021 [16:10] - jazgdyni | Link:

Cześć Zygmunt

Co proponujesz po przepędzeniu PISu? Nie krępuj się. Szczerze.

To dobrze, że parzy w stopy. Gorzej mają ci, co pali ich w głowach.

Obrazek użytkownika tricolour

25-06-2021 [17:28] - tricolour | Link:

@juur

Na rafinerie, KGHM i inne branże przyjdzie koniec na skutek braku zasilania. To takie proste...  patryk i zgasło.

Obrazek użytkownika juur

25-06-2021 [19:21] - juur | Link:

A kolejne zimy mają być mroźne.
To nie żart i nie jest takie niemożliwe.
Tusk próbował sprzedać KGHM, Lotos, Lasy Państwowe. Nie udało się ale M. Morawiecki sobie poradzi i ogłosi sukces.
PIS też  majstruje przy Lasach i w odróżnieniu od PO nie ma żadnych hamulców. Idzie na całość by gospodarka narodowa jak dobro przestała istnieć.

Obrazek użytkownika Es

25-06-2021 [11:39] - Es | Link:

O ja cież... piekło chyba zamarzło . Jazgdyni taki paszkwil na jedyną nieomylną władzunię wysmażył? 
@ jazgdyni, ty ruską onucą, lub agentem kremla chcesz zostać? Czy może jak to mówią  bliższa koszula ciału? Tych od futerek to można wykopać, ale aptekarza? Mojego? 

Obrazek użytkownika sake3

25-06-2021 [12:55] - sake3 | Link:

Tytułem ,,Cel rządu zniszczyć polskie apteki daje Pan do zrozumienia że jest to świadome,podstępne działanie rządu do uderzenia w Polskę.Ma też na celu wzbudzenie sympatii u tych blogerów i komentatorów ze strony których doświadczał Pan krytyki.Istotnie aplauz,zachwyt i klepanie po plecach natychmiastowe zwłaszcza po dumnym stwierdzeniu,że nie jest Pan pisowcem.Czy to było potrzebne?Notka i tak jest bardzo dobra i odnosząca się do polskich spraw i pokazująca skalę nieprawidłowości przy produkcji,dystrybucji i sprzedaży lekówPrzeciętny Kowalski nie wie jak funkcjonują apteki,ale wie ile i jak dużo płaci za leki.Często spotykamy się z różnicą w cenach w różnych aptekach,np. Pradaxa80 od 119-130zł, Kaldyum 600 19,80-36.00zł.Zapewne podobnie jest i z innymi.Właśnie z brakiem sprawiedliwego,uregulowanego rynku leków wiążą się te ceny.Dlatego nieodzowna jest presja opinii publicznej,sygnał że te nieprawidłowości są widoczne.tym samym podjęcie szerzej tematu.Debata w TV Republika może jest poczatkiem pochylenia się nad tematem.Własnie takie problemy powinny być poruszane na blogach,w debatach i dyskusjach na portalach.Wiadomo bowiem,że tam gdzie pieniądz tam patologia.

Obrazek użytkownika Es

25-06-2021 [15:50] - Es | Link:

Sugeruje Pani, że władza tworząc takie , a nie inne warunki funkcjonowania tego ( to nie jedyny przykład) rynku nie wiedziała co robi. Nie wie również jakie są konsekwencje stworzonych przez siebie reguł? 
Ciekaw jestem w jaki sektor muszą teraz uderzyć aby i Pani zdumiona  otworzyła oczy? 

Obrazek użytkownika jazgdyni

25-06-2021 [16:13] - jazgdyni | Link:

@sake3

Rozwalasz mnie swoją umiejętnością szybkich skojarzeń i wyciągania wniosków. Chyba nawet Budce już dorównujesz.

Ps. Dlaczego sobie nie odszukacie, tak od 4 lat, jak piszę o niedomaganiach służby zdrowia. Nie było by wtedy dziwnych konluzji.

Obrazek użytkownika sake3

25-06-2021 [16:39] - sake3 | Link:

@Jazgdyni......Co mam odszukiwać jeszcze? Uważam że sprawy i problemy polskie powinny mieć więcej miejsca na NB i stwierdzam,że dobrze,że Pan je porusza notką na czasie i bardzo dobrze ujmująćą temat.Nie mam ochoty na przepychanki z kimkolwiek na portalu.