Czy pozostała nam już tylko modlitwa?

Do napisania tego materiału zainspirowała mnie medialna wiadomość o gromadzeniu przez wiele państw zasobów naturalnych ziemi, dzieł sztuki czy technologi w podziemnych bunkrach ( podziemnych miastach ) celem ich uratowania przed niechybnie zbliżającą się niechybnie gigantyczną katastrofą !

Przyjrzałem się bliżej temu problemowi w kontekście historycznym i obecnym i do czego doszedłem ? Oto fakty, które ustaliłem.

Co może oznaczać budowanie podziemnych miast, gigantycznych schronów czy magazynów żywności? Jaka katastrofa grozi światu? Analizując prasę oraz inne dostępne źródła informacji dowiedziałem się, że wiele państw w ostatnim okresie zaczęło lub kontynuuje budowę podziemnych bunkrów i schronów. Zadałem sobie pytanie: komu i czemu te budowle mają służyć i jaka ewentualnie grozi nam katastrofa? Aby odpowiedzieć na te pytania, przeprowadziłem analizę tego problemu w oparciu o uzyskane informacje prasowe i własną wiedzę. Niech zatem przemówią fakty…

Na wyspie Spitsbergen rząd Norwegii zbudował schron podziemny, do którego schowano 4,5 miliona sztuk nasion roślin jadalnych hodowanych na świecie oraz złożono duże ilości żywności. Inwestycja pochłonęła ok. 10 milionów dolarów.
Jak wynika z nieoficjalnych źródeł, Norwegia buduje na dalekiej północy podziemne miasto, mogące pomieścić ok. 2 mln swoich obywateli. Pozostali obywatele Norwegii, dla których nie znajdą się miejsca w schronie, mogą w razie kataklizmu zginąć w ciągu 24 godzin. Budowa odbywa się za zgodą Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Rząd Wielkiej Brytanii zamierza przenieść Bibliotekę Narodową z Manchesteru, pod pozorem jej remontu, do kopalni soli w Ceshire. Liczba przenoszonych woluminów to prawie milion sztuk.
W Pekinie, jeszcze za czasów „zimnej wojny”, zbudowano podziemne miasto o powierzchni ok. 85 km2. Ma być schronieniem dla członków władz i wybranych osób. Miasto-schron posiada 4 tys. km korytarzy i 700 tys. km podziemnych dróg dojazdowych utworzonych w systemie powiązanych z sobą bunkrów i schronów. System ten nazwano „Podziemnym Wielkim Murem”.

OBIEKTY W SKAŁACH
W Rosji, pod Moskwą, wybudowano zupełnie oddzielną nitkę metra, stanowiącą schron dla członków władz. Obecnie trwają tam prace budowlane. Łącznie w Moskwie wybudowano już około 5 tys. bunkrów, które mają ochronić jej mieszkańców. W ciągu 2 najbliższych lat planuje się budowę kolejnych 5 tys. takich schronów, w tym także przeciwatomowych.

Na Uralu, w skałach góry Yamantau, Rosja buduje ogromny kompleks podziemny. Przy budowie zatrudnionych jest 30 tys. robotników. Ma być to najnowocześniejsze na świecie centrum dowodzenia. Kompleks tych bunkrów ma powierzchnię ok. 1000 km2 i może pomieścić ok. 60 tys. osób. Wyposażony jest w specjalnie wybudowane trasy kolejowe i drogowe. Kompleks znajduje się 2 tys. km od Moskwy.

W Holandii nieprzerwanie od 2007 r. budowane jest ogromne podziemne archiwum, które może pomieścić zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej. Budowla składa się z trzech klimatyzowanych pięter usytuowanych 60 metrów pod ziemią. Prace trwają.
Niemcy budują od kilku już lat podziemne schrony, jak za czasów „zimnej wojny”. Schrony to nowoczesne centra dowodzenia będące jednocześnie siedzibami zarządzania kryzysowego. Istniejące schrony i bunkry poddawane są modernizacji i doposażeniu w nowoczesny sprzęt łączności i dowodzenia.

Stany Zjednoczone posiadają na swoim terytorium 131 tajnych podziemnych baz, budowanych już od lat 1940. Amerykanie wybudowali na świecie 1477 takich baz, w których przechowywane są zapasy żywności. Są to podziemne miasta mogące stanowić schronienie dla 106 milionów ludzi na okres do 2 lat.

Koszt budowy tych obiektów to wg szacunków kwota ok. 17-31 miliardów dolarów. Obiekty budowane są w trudno dostępnym terenie, w skałach. Na budowie jednej takiej bazy zatrudnionych może być od 1800 do 20 000 osób.
Wybudowane bazy połączone są podziemnymi tunelami, w których kursują specjalne pociągi. Objętość jednej bazy wynosi około 4,25 mil sześciennych i sięga 5700 stóp pod ziemią.

Szwajcaria przoduje w tym względzie na świecie.Prawie cała ludność tego państwa ma stworzone możliwości ukrycia się w podziemnych miastach. Ponad ćwierć wieku po zakończeniu zimnej wojny w Szwajcarii dalej nie wolno budować bloków mieszkalnych bez schronu atomowego w piwnicy. 300 tys. schronów rozsianych po kraju może pomieścić prawie 9 mln osób – o 1,5 mln więcej, niż wynosi liczba ludności. Ich utrzymanie kosztuje fortunę. Uważni kierowcy zauważą, że alpejski tunel Sonnenberg pod Lucerną różni się od innych. Z samochodu widać gigantyczne wrota z betonu i stali – skrzydło waży 350 ton i jest grube na półtora metra. Półtorakilometrowy tunel to w rzeczywistości część największego schronu atomowego na świecie.

Gdyby w kierunku Szwajcarii ktoś odpalił rakiety z głowicami jądrowymi, jego wnętrza dałyby schronienie 20 tys. ludzi. Wykuta w litej skale konstrukcja wytrzyma być może nawet wybuch w promieniu kilometra głowicy jądrowej o mocy jednej megatony, czyli 70 razy potężniejszej od bomby atomowej, którą w sierpniu 1945 r. Amerykanie zrzucili na Hiroszimę.

W czasach tzw. "zimniej wojny" tj. od lat 1946 do 1989 w Polsce istniał program edukacyjny dla społeczeństwa oraz przygotowań militarnych w armii, celem którego była obrona kraju nie tylko przed Bronią Masowego Rażenia zwanego potocznie OPB Mar. Oczywiście, agresorem wtedy, były kraje NATO i Stany Zjednoczone, ale edukacja ta ostrzegała i przygotowywała społeczeństwo przed naturalnymi katastrofami i klęskami żywiołowymi.

Schron pod Lucerną nie jest wyjątkiem. Ponad 20 lat od zakończenia zimnej wojny 300 tys. schronów rozsianych po całym kraju ciągle może pomieścić prawie 9 mln osób – o 1,5 mln więcej, niż liczy ludność Szwajcarii. Żartobliwie mówi się o niej, że jest wielkim bunkrem, bo żadne inne państwo na świecie nie zapewnia swoim obywatelom takiej ochrony.

– Żeby przynieść mamie słoik z marmoladą, musiałam pokonywać strach. Spiżarnia znajdowała się w piwnicy, w ciemnym pomieszczeniu o grubych betonowych ścianach, do którego prowadziły pancerne drzwi. To był schron – opowiada na łamach „Die Welt” Silivie Berger z uniwersytetu w Zurychu badająca m.in. historię szwajcarskiej obrony cywilnej.

Przez lata mieszkańcy każdego domu, w którym było co najmniej osiem pokoi, musieli mieć do dyspozycji schron na wypadek wybuchu atomowego. By pozbawione okien pomieszczenia nie stały bezużytecznie, zamieniano je na składy wina, spiżarki, sale do gry w bilard. Władze wymagały jednak, by w ciągu 24 godzin na powrót mogły stać się schronami z zapasem wody i żywności. Rygorystycznie egzekwowali to kontrolerzy.

Przepisy wprowadzono w 1963 r., tuż po kryzysie kubańskim, gdy cały zachodni świat zaczął drżeć przed atakiem jądrowym ze strony ZSRR. W przeciwieństwie do Amerykanów dla Szwajcarów budowa schronów nie była niczym nowym. Podczas drugiej wojny światowej kraj uniknął inwazji III Rzeszy m.in. dzięki wzniesionym w Alpach fortyfikacjom, których Wehrmacht nie byłby w stanie sforsować.

Jednak na przydomowych schronach (ich budowa znacząco podwyższała koszt wzniesienia domu; dziś mały schron kosztuje 10 tys. franków) się nie skończyło. Wielkie pomieszczenia dla wszystkich swoich obywateli musiały też budować gminy.
Gdy na początku lat 1970. okazało się, że w schronach w Lucernie brakuje miejsca dla ok. 7 tys. ludzi, władze postanowiły wykorzystać budowany właśnie alpejski tunel, który miał być częścią autostrady A2. Zainspirował je przykład Wielkiej Brytanii, gdzie podczas wojny na schrony przeciwlotnicze zamieniono tunele metra.

Inwestycja pochłonęła wówczas prawie 40 mln franków. Na siedmiu kondygnacjach wykuto w skale m.in. pomieszczenia dla ludności, szpital na 350 łóżek z dwiema salami operacyjnymi (w każdej chwili można go uruchomić) i areszt dla kilkuset osób. Miano tam spać na czteropiętrowych pryczach, na jedną osobę przypadałby 1 metr kw. Dopiero pięć lat temu lokalne władze po ostrej debacie uznały, że nie są w stanie płacić setek tysięcy franków rocznie na utrzymanie go. Jednak schronu nie zlikwidowano, ale jedynie zredukowano do 2 tys. miejsc.

Wciąż działa też przewidziany na 10 tys. osób schron w centrum Zurychu. Kierowcy parkujący samochody na parkingu Urania nie mają pojęcia, że wnętrza betonowego kompleksu kryją dwa potężne zbiorniki na wodę i generatory prądu, które w każdej chwili można włączyć.

Od lat słychać głosy, że to relikt zimnej wojny, a ich utrzymanie kosztuje fortunę. A ponieważ gospodarka w kryzysie przeżywa turbulencje, pieniądze wydawane na obronę cywilną można by przeznaczyć na inne cele. Już rok temu politycy byli nawet gotowi zrezygnować z obowiązku budowania bunkrów, ale zmianę prawa pokrzyżowała katastrofa nuklearna w Fukushimie. Okazało się, że mimo upadku ZSRR chroniące przed promieniowaniem schrony mogą być potrzebne. Dlatego pod koniec roku ustawę o obronie cywilnej tylko lekko złagodzono. Odtąd w schron musi być zaopatrzony budynek, który ma co najmniej 28 pokoi. Obowiązek dotyczy więc każdego domu wielorodzinnego.

Tak było w poprzednim ustroju.
W ramach tego programu w szkołach zawodowych i średnich wprowadzono jako przedmiot obowiązkowy Przysposobienie Obronne. W trakcie nauki tego przedmiotu przygotowywano uczniów w jaki sposób ludność cywilna ma się zachowywać i chronić przed i po ataku nuklearnym. Uczono między innymi w jaki sposób postępować i chronić ludzi przed bronią masowego rażenia typu A -atomowa, B - biologiczna, C – chemiczna. Uczono także jak zabezpieczać wodę pitną i produkty spożywcze przed opadem promieniotwórczym czy zakażeniami chemicznymi. W nowowybudowanych wówczas blokach mieszkalnych adaptowano w nich piwnice na ukrycia.

Przed takimi budynkami często widać było wystające żelbetowe wyjścia ewakuacyjne zwane potocznie przez młodzież "kominkami". Po 1989 r. po zmianie ustroju gospodarczego jak i obowiązującego prawa w tym budowlanego, to na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego ciążył obowiązek utrzymania w sprawności tych budowli tzw. schronów i ukryć dla ludności i pracowników w zakładach pracy. Następował wówczas istotny dylemat, czy wymienić cieknący dach, dziurawe okna, niesprawne instalacje czy budować ukrycia przed bronią atomową, które z punku widzenia sztuki budowlanej były zbyt słabe, by kogokolwiek w nich uratować. Słynne metro warszawskie w określonej wyznaczonej jego części miało zostać adaptowane i dostosowane jako ukrycie dla ludności. Zbyt wielkie koszta i trudności techniczne w jego adaptacji spowodowało zarzucenie tego projektu.

Stan aktualny.
W dniu dzisiejszym, według mojej wiedzy, w naszym kraju nie istnieje żaden system ukryć budowlanych i jakichkolwiek innych dla ludności przed szkodliwymi czynnikami po wybuchu broni masowego rażenia. Myślę tutaj o skażeniu promieniotwórczym tak znanym po awariach elektrowni atomowych np. w Czernobylu czy Japonii. Nie posiadamy żadnych ukryć przed zakażeniami chemicznymi czy biologicznymi. W Szwajcarii istnieje system podziemnych miast mogących ukryć całość ludności tego państwa. Wiele tego typu ukryć buduje aktualnie się w Rosji i Niemczech.

Zagrożenia obecnie występujące.
Po drogach w naszym kraju przemieszczają się ogromne ilości samochodów ciężarowych z substancjami niebezpiecznymi jak amoniak, chlor oraz różnego rodzaju truciznami stosowanymi w przemyśle. Przejazdy tych "bomb ekologicznych" nie są nigdzie i nikomu zgłaszane oraz nie są przez nikogo monitorowane. Wyobraźmy sobie rozszczelnienie się płaszcza cysterny przewożącej chlor w centrum Poznania, Gdańska czy Wrocławia to ilość ofiar śmiertelnych liczona byłaby już w tysiące. W jednym z programów TV kilka miesięcy temu redaktor prowadzący program zapytał specjalistę od spraw zagrożeń: "w jaki sposób mamy się chronić, gdy dojdzie do wojny nuklearnej?" odpowiedź specjalisty była szybka, zacytuję: "tylko modlitwa". Niejednokrotnie zadałem sobie pytanie: ile kosztuje życie ludzkie? Dlaczego w dużym nowoczesnym i nie biednym państwie, w centrum Europy, nikt nie pomyślał i nie zadbał o nasze bezpieczeństwo w przypadkach coraz częściej występujących szczególnych zagrożeń dla życia i zdrowia. Życie jednak pokazuje iż już nie są one już iluzoryczne.

Wiele państw zadbało jednak o swoich obywateli np. Szwajcaria posiada pokrycie w 100procentach budowli podziemnych dla swoich obywateli, Niemcy, Rosja, USA cały czas rozbudowują systemy podziemnych tzw miast jako ukrycie dla ludzi, dóbr kultury czy osiągnięć techniki. Buduje się nie tylko nowe obiekty ale modernizuje już istniejące dostosowując je do spełnienia wysokich wymogów technicznych np. metra. Znane są przykłady adaptacji metra w Moskwie, Berlinie itp. Warszawskie metro było planowane w części do wykorzystania jako ukrycie dla ludności ale niestety błędy technologiczne oraz konstrukcyjne obiektu wykluczyły tę ewentualność.pieniądze zainwestowane poszły w błoto. W miastach istnieją ukrycia dla ludzi ale ...historyczne i zabytkowe jako muzea minionej epoki.

Czy w pogoni za polityką, władzą i pieniędzmi naszym rodzinnym decydentom nie tylko wojskowym, ale i cywilnym coś umknęło z tematów bezpieczeństwa naszego kraju? Bez programu, pieniędzy oraz profilaktyki i działań przygotowawczych w tym zakresie faktycznie pozostaje nam już tylko modlitwa

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

11-06-2021 [15:05] - u2 | Link:

Łącznie w Moskwie wybudowano już około 5 tys. bunkrów, które mają ochronić jej mieszkańców.

Warto pamietać, że metro w Moskwie jest zbudowane tak, aby służyło w razie ataku atomowego za gigantyczny schron. Podobnie jest w innych miastach.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

11-06-2021 [16:09] - Niezalogowany | Link:

"metro w Moskwie jest zbudowane tak, aby służyło w razie ataku atomowego za gigantyczny schron"

Niewiele to da przeciwko amerykańskiej tatktyce uderzenia nukleranego w bunkry i schrony przeciwnika:
najpierw "dziurawi" się je tradycyjnymi bombami typu GBU-43 lub GBU-57A, a później eliminuje się ludzi wewnątrz bombą paliwową lub w przypadku ważniejszych celów, nuklearną. W świetle tej strategii to nawet będzie miłe ze strony Rosjan, że zgromadzą najważniejsze osoby do eliminacji w jednym miejscu.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

11-06-2021 [16:18] - RinoCeronte | Link:

Eee tam, szykuje się Seksmisja II jak to u Pana Machulskiego bywało...

Obrazek użytkownika Pers

11-06-2021 [16:19] - Pers | Link:

niezalogowany
//najpierw "dziurawi" się je tradycyjnymi bombami typu GBU-43 lub GBU-57A, a później eliminuje się ludzi wewnątrz bombą paliwową lub w przypadku ważniejszych celów, nuklearną.//
A co Rosjanie zrobili USA, że ci chcą ich mordować i to w taki wyszukany sposób?

Może powodem jest to, że nie dają się więcej okradać tak jak za Jelcyna?
Możesz mi to jakoś wytłumaczyć?

 

Obrazek użytkownika Niezalogowany

11-06-2021 [17:16] - Niezalogowany | Link:

"A co Rosjanie zrobili USA, że ci chcą ich mordować i to w taki wyszukany sposób?"

Nie Rosjanie, ale neosowieccy okupanci Rosji, nękający Rosję i naród rosyjski.
Ci okupanci podkopują też pokój na świecie i ciągle atakują USA, specjalizując się w tchórzliwych, pełzającacych metodach, na przykład atakach cybernetycznych.

Obrazek użytkownika Pers

11-06-2021 [17:22] - Pers | Link:

niezalogowany
Czy już kontaktowałeś się z odpowiednim specjalistą?

Dyskusja z tobą to jak dialog z pantofelkiem. 
(Pantofelek (Paramecium caudatum), pantofelek ogoniasty – protist zwierzęcy (pierwotniak) należący do typu orzęsków (Ciliata) z podgromady równorzęsych.)

Obrazek użytkownika Niezalogowany

11-06-2021 [19:28] - Niezalogowany | Link:

"Czy już kontaktowałeś się z odpowiednim specjalistą?"

Regularnie kontaktuję się ze specjalistami z różnych dziedzin. Dlatego właśnie tak wyraźnie góruję nad tobą wiedzą i doinformowaniem w istotnych kwestiach.

Obrazek użytkownika Pers

11-06-2021 [19:37] - Pers | Link:

niezalogowany
// Dlatego właśnie tak wyraźnie góruję nad tobą wiedzą i doinformowaniem w istotnych kwestiach.//

Pocieszaj się
Hahahahahahahhahahhaa :)))))))))))))

Obrazek użytkownika u2

11-06-2021 [19:18] - u2 | Link:

@Niezalogowany

USA nie mają interesu w bombardowaniu zacofanej Rosji. Ale komunistyczne Chiny mają. To jest dużo bardziej prawdopodobny wariant przyszłej wojny,

Obrazek użytkownika Niezalogowany

11-06-2021 [20:10] - Niezalogowany | Link:

"USA nie mają interesu w bombardowaniu zacofanej Rosji. Ale komunistyczne Chiny mają. "

Błąd. Chiny nie będą bombardować swojego pieska, którego dokarmiają resztkami ze swojego stołu i którym szczują resztę świata, sami udając neutralnych.

Obrazek użytkownika u2

11-06-2021 [20:56] - u2 | Link:

"Błąd. Chiny nie będą bombardować swojego pieska, którego dokarmiają resztkami ze swojego stołu"

Twierdzenie niczym nie poparte. To Rosja ma surowce, których Chiny potrzebują do dalszego rozwoju. To Rosja ma terytorium, na które połasili się nie tak dawno Niemcy jako poszerzenie swojego lebensraum.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

11-06-2021 [21:06] - Niezalogowany | Link:

"Twierdzenie niczym nie poparte."

Zachęcam do zapoznania się z ostatnimi latami relacji Chiny-Rosja. Nic nie jest bardziej jednoznaczną ilustracją tych relacji niż uniżony Putin zbliżający się tuptusiami do swojego patrona, Xi Jinpinga. To raczej słynne zdjęcie, mimo wysiłków ruskich farm trolli by je zakryć w Internecie. A poza zabawnym zdjęciem można też podsumować samodzielnie po odrobinie analizy ile z "partnerskich" relacji wyciągają Chiny, a ile ciągnąca resztkami sił Rosja.

Obrazek użytkownika u2

11-06-2021 [22:07] - u2 | Link:

"można też podsumować samodzielnie po odrobinie analizy"

Ale to nie ja twierdzę, że Rosja jest na garnuszku Chin tak jak Północna Korea. Jest dokładnie odwrotnie, to Rosja ma surowce i terytorium, których zaczyna brakować dla Chin.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

12-06-2021 [08:18] - Niezalogowany | Link:

"Rosja ma surowce i terytorium, których zaczyna brakować dla Chin"

To prawda, ale nie daje jej to żadnej przewagi w relacjach z Chinami, które jedynie z czystej uprzejmości nie zagraniają jeszcze wschodnich "rubieży" Rosji, tylko przejmują je stopniowo i na spokojnie, "wżeniając się" w Rosję cichą, ale konsekwentną migracją. A na koniec te surowce dostaje za bezcen od os*anego Putina.

Obrazek użytkownika u2

12-06-2021 [10:41] - u2 | Link:

"nie daje jej to żadnej przewagi w relacjach z Chinami"

Dlatego komunistyczne Chiny żądne są terytorium Rosji i surowców tam sie znajdujących. Bo komuniści sądzą, że łatwo pokonają zacofaną Rosję. Nie oznacza to jednak, że Rosja jest na garnuszku Chin. Wręcz przeciwnie. Co może sie skończyć wielką wojną.

Obrazek użytkownika J z L

11-06-2021 [17:15] - J z L | Link:

Braun i Bosak maja juz swoj bunkier
Pod CPK

Obrazek użytkownika sake3

11-06-2021 [18:27] - sake3 | Link:

Jako niemiecka kolonia mamy chyba prawo chronić się w ich bunkrach i podziemnych miastach.Przecież niemiecka potęga budowała się na niewolniczej pracy podległych im narodów. 

Obrazek użytkownika Centrystka

12-06-2021 [00:52] - Centrystka | Link:

Frau Sake Drei jako niemiecka poddana już ma upatrzony schron gdzieś w okolicach Brandenburgii lub Saksonii - nieprawdaż ?

Obrazek użytkownika Czesław2

11-06-2021 [19:41] - Czesław2 | Link:

https://wpolityce.pl/gospodark...
Nie trzeba komentować

Obrazek użytkownika Kaciszek

12-06-2021 [16:38] - Kaciszek | Link:

Sprzedali nas Polaków. A tak "bronili" górnictwa przed zakusami PO.

Obrazek użytkownika Tezeusz

11-06-2021 [20:27] - Tezeusz | Link:

ADMINIE !
Czy pozwolisz na ewidentne łamanie twoich zasad tego portalu, prowokowanie do awantur, wyszydzanie innych, kłamstwa, manipulacje, zwykłe chamstwo i brak szacunku do innych ? czy pozwolisz by trolle, ewidentne trolle zaśmiecały twój portal.

Może wreszcie powiedz DOŚĆ temu człowiekowi piszącemu pod pseudonimem @Pers  (Jarosław R.)
 

Obrazek użytkownika J z L

11-06-2021 [20:53] - J z L | Link:

Ignoruj go
Tylko tyle
Kiep to kiep

Obrazek użytkownika Tezeusz

11-06-2021 [21:02] - Tezeusz | Link:

Ja mam go w....powazaniu od dawna. Ale ten troll podobnie jak w Niepoprawnych.pl  obrażał ludzi. Kłamał mataczył  jako @szperaczka w kilkunastu lewych odsłonach prowokował  do awantur. I wyleciał z hukiem. Intelektualne zero.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

12-06-2021 [01:46] - Imć Waszeć | Link:

Nie jest tak źle, bo zawsze możemy skorzystać z mało wymagającej bomby kobaltowej (zasolającej), a wtedy napastnicy mogą sobie w tych schronach posiedzieć naprawdę dłuu....uugo. Wyrok za napad byłby na pewno przyjemniejszy.
http://ncbj.edu.pl/zasoby/wybu...

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-06-2021 [05:16] - jazgdyni | Link:

@Tezeusz

Grubo pojechałeś. Albo źródło, skąd masz informacje.

Te schrony, bunkry i schowki budowane są od dziesięcioleci. Apogeum było w czasach zimnej wojny, kiedy wybudowano choćby u nas, tysiące schronów przeciwatomowych. Pisałem o tym niedawno, gdy wspomniałem o mojej szkole podstawowej z takim właśnie schronem.

A potem temat podchwyciło Hollywood pokazując cuda, całe wydrążone góry, czy to w Appalachach, czy w Górach Skalistych.

Teraz i u nas kawerny - podziemne wielkie jaskinie, często wyrobiska pokopalniane, przeznacza się na zbiorniki. Pod nosem dosłownie  mam takie coś przeznaczone na LNG.

A wiele cennych rzeczy, jak np. dzieła sztuki, kolekcje win, czy innych alkoholi, trzyma się pod ziemią, ze względu na stałą temperaturę i wilgotność, oraz brak dostępu światła.

Więc co? Raczej sztuczna sensacja.

Pzdr

Obrazek użytkownika Niezalogowany

12-06-2021 [08:21] - Niezalogowany | Link:

Znalezione w sieci: Bibliotekę Manchesteru już wyciągnięto z kopalni i przywrócono do oryginalnej lokalizacji po zakończeniu skomplikowanych remontów i konserwacji.

Obrazek użytkownika Marek1taki

12-06-2021 [08:29] - Marek1taki | Link:

Małpują za Hitlerem. W Albanii też można sobie pooglądać schrony budowane obowiązkowo z nakazu Envera Hodży - przyzagrodowe, skromne i co najważniejsze nie przydały się.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

12-06-2021 [16:37] - Kazimierz Kozio... | Link:

sensacje godne portali a'la ratlerek. schrony schowki na przechowywanie rozmaitych zasobow oraz kryzysowe centra wladzy to nic innego jak przeprowadzka z zabytkowych niefunkcjonalnych i nieekonoimicznych obiektow do ich adekwatnych wersji wspolczesnych. to, ze w tymbiednymkraju nie buduje sie takowych nie znaczy ze gdybysmy podobne obiekty posiadali bylibysmy znacznie lepiej zabezpieczeni przed mozliwymi plagami XXI wieku anizeli obywatele krajow ktorych elity wladzy maja dostep do ograniczonych zasobow do przetrwania na miare paranoikow-prepersow. nie trzeba broni nuklearnej zeby wybic mieszkancow dowlonego bunkra i to wcale nie dlugotrwala metoda obleznicza. wspolczene technologie militarne sa znacznie bardziej wyrafinowane od tych ktore odbiorca bulwarowek jest w stanie retransmitowac w masy bedace targetem sensacji "Czy pozostala nam juz tylko modlitwa?". ani "juz" ani "tylko". dla tych, dla ktorych modlitwa jest wartoscia, nie ma dylematu czy jakis bunkier moze ich zabezpieczyc przed dowolna hekatomba. 
prawdziwy bunkier-kryjowka-siedziba kyzysowa to obiekt o ktorym zadna osoba niepowolana nie ma najmniejszego pojecia ze istnieje i na jakie okolicznosci inwestor bunkra planuje sie zabezpieczyc.