Czesław Niemen – czy mnie jeszcze pamiętasz?

Dlaczego Czesław Niemen pozostał w sercach Polaków? 

Któż z nas nie pamięta z tej już starszej oraz i młodszej generacji Polaków takie przeboje muzyczne jak ''Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat" czy ''Pod papugami''. Całe pokolenia Polaków śpiewało i podziwiało autora i wykonawcę tych piosenek - Czesława Niemena. Dzisiaj nie ma takiego artysty, który mógłby go zastąpić. Czesław Niemen był i pozostał artystą niepowtarzalnym i nietuzinkowym.
Czesław Niemen, jak pamiętamy, urodził się 16 lutego 1939 r. i nosił nazwisko Wydrzycki. Utalentowany muzycznie od młodych lat przybył z Kresów Wschodnich do Gdańska, gdzie uczył się grania na gitarze w szkole muzycznej. W okresie nauki występował nieraz w kabaretach grając na gitarze, śpiewał też znane piosenki.

Gdy zdecydował iż jego powołaniem jest śpiewanie i komponowanie zmienił swoje nazwisko z Wydrzycki na Niemen to z uwagi na to iż koło jego miejsca byłego zamieszkania płynęła rzeka Niemen.
W latach 60 - tych związał się ze znanym zespołem muzycznym Niebiesko - Czarni, z którymi koncertował w kraju i za granicą. Później związał się z grupą ''Akwarele", gdzie nagrał przebój "Dziwny jest ten świat", który podbił serca Polaków na festiwalu piosenki w Opolu w 1967 roku. Wykonanie tego utworu pomogło Niemenowi w zdobyciu złotej płyty w wydanym albumie pod tytułem ''Sukces''.

Stan wojenny osłabił twórczość artysty, występował wtedy rzadko m.in. na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, a także za granicą w Sztokholmie i Londynie. W latach późniejszych artysta realizował swoje marzenia związane z grafiką komputerową i malarstwem. Zmarł w  wyniku choroby nowotworowej w dniu 17 stycznia 2004 r. po długiej chorobie.

Pamięć o Czesławie Niemenie 
Czesław Niemen, jak pamiętam ze swoich młodych lat, był dla wielu młodych zbuntowanych ludzi lat 60-tych i 70-tych nie tylko wielkim artystą o niepowtarzalnej barwie głosu, ale był też idolem godnym naśladowania dla ówczesnej młodzieży. Na topie było wtedy ubierać się jak Niemen, chodzić jak on czy też interesować się tym co interesowało wielkiego Czesława Niemena. Kilkunastoletnia młodzież nie interesowała się  wtedy wcale polityką bo i po co, przy muzyce Niemena bawiliśmy się świetnie. Nie było wówczas prywatki czy dyskoteki bez jego utworów.

Czesław był wszędzie w szkole na wakacjach, na imprezach. Z Czesławem Niemenem dojrzewaliśmy, wchodziliśmy w dorosłe życie. Przy jego muzyce i zawartych w nich słowach poznawaliśmy otaczający nas świat. Przy Niemenie kochaliśmy i byliśmy kochani. To ten a nie inny artysta tamtych lat wywarł tak wielki wpływ na kształtowanie się postaw młodych ludzi w Polsce cudownych lat 60-tych i 70-tych.

Żyliśmy tak, jak on nam zaśpiewał
Wielu moich znajomych i przyjaciół do dzisiaj pamięta o tym wspaniałym artyście. Wielu podporządkowało treściom zawartym w jego utworach niemal całe swoje dorosłe życie. Dla niech Czesław Niemen był nie tylko jak twierdzą ''Wielkim artystą, ale i przewodnikiem w ich życiu aż do chwili obecnej'', przesłania zawarte w utworach artysty towarzyszą im po dzień dzisiejszy.

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek Kudła

10-06-2021 [18:51] - Marek Kudła | Link:

Fantastyczny facet !   I moja ulubiona:  https://www.bing.com/videos/se...
 

Obrazek użytkownika u2

10-06-2021 [18:53] - u2 | Link:

Ojcem został w wieku 21 lat. Rzutowało to na jego całe dalsze życie. Zmarł z powodu zapalenia płuc, którego nabawił sie przebywając w szpitalu po udanej operacji na nowotwór. Wymieniali w zimie okna.

Wyjątkowy artysta. Do dzisiaj chętnie nucę jego utwory.

Obrazek użytkownika terenia

10-06-2021 [18:59] - terenia | Link:

Uzupełnienie i drobne sprostowania  
Urodził się w Starych Wasiliszkach (do 1939 r był to teren II Rzeczypospolitej w woj.nowogródzkim ) i jak mówił sam Artysta do września 1939 r byłem w Polsce ,by potem zostać mieszkańcem ZSRR ,w 1958 r wraz z rodzicami i siostrą Jadwigą znalazł się w ostatniej grupie repatriantów .
W szkole muzycznej uczył się grać na fagocie.Grę na gitarze opanował jako samouk.Zmienił nazwisko na Niemen pod wpływem sugestii żony F.Walickiego( gdy w 1963 r ,występował wraz   z Niebiesko-Czarnymi  w paryskiej Olimpii ,Francuzi mieli problem z wymówieniem oryginalnego nazwiska ,nawet na plakacie było napisane Wydriski).I album Niemena miał tytuł  "Dziwny jest ten świat",zaś następny nosił tytuł "Sukces"Poza wymienionymi  w notce znanymi utworami należy wspomnieć o Jego dokonaniach ,dojrzalszego wieku jak np.te    https://www.youtube.com/watch?...                     https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Centrystka

11-06-2021 [00:30] - Centrystka | Link:

Gdyby Niemen urodził się,a przynajmniej  mieszkał w USA,to byłby amerykańską super gwiazdą.a genialny utwór "Dziwny jest ten świat", cały ten świat by podbił,znali by go w każdym kraju do dzisiaj.