Kopalnia Turów. Czyżby chodziło tylko o pieniądze?

"W poniedziałek na spotkaniu czeskiego rządu zapadła decyzja o przeprowadzeniu negocjacji z Polakami w sprawie Kopalni Turów. Za rozmowy odpowiedzialni będą minister środowiska Richard Brabec i minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek. Jednocześnie rząd czeski polecił przedstawicielowi rządu ds. reprezentowania Czech przed TSUE, wiceszefowi MSZ Martinowi Smolce, by wystąpił o nałożenie na Polskę kary w wysokości pięciu milionów euro dziennie za to, że nie zaprzestała natychmiast wydobycia węgla brunatnego w kopalni, łamiąc tym samym nałożony przez TSUE środek tymczasowy. - Pozew powinien być złożony w najbliższych dniach - powiedział Brabec" [1].

Tym samym mamy do czynienia z ostrym konfliktem na linii Polska-Czechy. Nasz kraj nie może sobie pozwolić na zamknięcie tej kopalni, co niosłoby też  ewentualną konieczność zamknięcia pobliskiej elektrowni, która daje 7% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Innym wariantem jest... kupowanie przez nas węgla brunatnego właśnie z sąsiadujących kopalni czeskich lub niemieckich. 

Dziwię się rządowi czeskiemu. Nasza kopalnia jest atakowana przez niego za podobno ograniczanie dostępu wody pitnej dla mieszkańców Czech, co przez nasze władze jest negowane. Mało tego! Zadeklarowaliśmy, że jesteśmy w stanie zapłacić Czechom 40-45 mln Euro na inwestycyjne projekty ratujące ich źródła tejże wody. Zresztą sami już dokonaliśmy w tej sferze inwestycji własnych na około 17 mln zł, m.in. na ekrany przeciwfiltracyjne. 

W całym tym konflikcie do niedawna nie rozumiałem tak naprawdę o co chodzi Czechom, bo chyba każdy widzi, że ich wydumane zarzuty są li tylko jakimś pretekstem. Do czego? 

A może chodzi wyłącznie o pieniądze, bo - jak pisze Edyta Hołdyńska z portalu wpolityce.pl - "Zgodnie z wymaganiami prawa krajowego i unijnego, w procedurze oceny oddziaływania na środowisko uczestniczyli przedstawiciele krajów sąsiadujących, czyli Czech i Niemiec. Jak podaje BiznesAlert.pl, te niemieckie kopalnie przygraniczne także należą do czeskich właścicieli – oligarchów, którzy pośrednio wspierają protesty przeciw rozbudowie kopalni w Polsce. Dodatkowo w sprawę zaangażowane są polskie organizacje ekologiczne i czeski minister środowiska, wieloletni dyrektor w firmie czeskiego premiera, też oligarchy" [2]

Jeżeli faktycznie chodzi tylko o pieniądze jakichś oligarchów a do tego przyjaciół premiera Czech to też jestem pełny zdziwienia postawą rządu czeskiego. Kładą na szali całe porozumienie Grupy Wyszehradzkiej, co od zawsze chciały np. Niemcy uważające się egoistycznie za lidera i przywódcę UE. 

Trudno jednak dziwić się temu konfliktowi. Czechom jest o wiele bliżej do Niemiec niż do Polski. Zamknięcie kopalni Turów jest korzystne dla tych obydwu krajów a tragiczne dla Polski. 

Nie wiem jak potoczą się negocjacje z Czechami. Raczej jestem pesymistą. Już przecież premier M. Morawiecki ogłaszał, że się z Czechami dogadaliśmy. I co? A nico! Teraz chcą od nas 5 mln Euro za każdy dzień funkcjonowania kopalni Turów. 

Chyba jednak nasz rząd - w obecnej sytuacji, w której straciliśmy poparcie USA - winien ostro walczyć, nawet kosztem konfliktu z członkiem V4. Szkoda, ale "pepiczkom" teraz chyba uderza "woda sodowa" do głowy i powielają swoją przedwojenną służalczość wobec Niemiec a przy okazji wobec własnych oligarchów gospodarczych. 

[1] https://www.rp.pl/Polityka/210...
[2] https://wpolityce.pl/polityka/...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

08-06-2021 [19:29] - Jabe | Link:

Pepiczki robią swoją politykę, a nie służą Niemcom, jak chciałby Autor. Gdyby nasz rząd robił to samo, zamiast chować się pod trumpową sukienką, nie obudzilibyśmy się z ręką w nocniku. A te całe grupy, wielomorza to są dla ciemnego luda. No i warto pamiętać, że jeśli premier coś gada, to znaczy, że gada.

Obrazek użytkownika J z L

08-06-2021 [22:15] - J z L | Link:

Czesi po II WŚ powinni być zaliczani do obozu proniemieckiego. Odnieśli same korzyści z kolaboracji z Niemcami, rozwój przemysłu, znikome straty dzięki temu że nie mieli ruchu oporu, nie wywołali żadnego powstania anty hitlerowskiego i masowo współpracowali.
Coś się zmieniło?

Obrazek użytkownika Jabe

08-06-2021 [23:14] - Jabe | Link:

Wydaje się, że Czesi dbają o swoje interesy. Nie twierdziłem, że są fajni.

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-06-2021 [10:28] - Tomaszek | Link:

Czesi to taki peryferyjno krzakowy narodzik , którego interesem naczelnym jest szwabska dupa , tu masz rację Dżabe .

Obrazek użytkownika Pers

08-06-2021 [19:32] - Pers | Link:

Pan Pinokiusz już dwa razy oświadczał, że dogadał się z Czechami.
Nic z tego nie rozumiem...

Obrazek użytkownika Ryan

08-06-2021 [19:54] - Ryan | Link:

Kogo tym zaskoczyles ze nic nie rozumiesz
Szperaczke czy @Alpage

Obrazek użytkownika Pers

09-06-2021 [20:59] - Pers | Link:

ryanek
Wbij sobie do głowy, że mnie już ten portalik nie interesuje.
Wysłałem Szperaczkę, powymiatała was i jest ok :)
Teraz może z pozycji 14 500 podskoczy chociaż na 13 900? :)))))))))))))))))) 

Obrazek użytkownika Kaczysta

09-06-2021 [21:32] - Kaczysta | Link:

A kogo dzis interesuje zwykly dachowiec

Obrazek użytkownika Pers

09-06-2021 [21:47] - Pers | Link:

kaczysta
Ja sam mam więcej odsłon w sieci niż całe niepopki razem wzięte.
hahahahahahahahahahahaha :))))))))))))))))))))))))))))))

Obrazek użytkownika tricolour

08-06-2021 [19:33] - tricolour | Link:

Naprawdę nie mogę... 

Premier Czech od pierwszego dnia dementował to dogadanie. Widać ciemny lud dalej łyka jak pelikany...z telewizora.

O co chodzi Czechom? O naprawę szkód kopalni leżącej na samej granicy.

Tak trudno to ogarnąć?

Obrazek użytkownika Pers

08-06-2021 [20:04] - Pers | Link:

Na pewno zaraz znajdzie się jakoś pisfan, który jakoś to wyjaśni.
Może Kudla?

Obrazek użytkownika Ryan

08-06-2021 [21:01] - Ryan | Link:

Ja licze na Ruszkiewicza

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-06-2021 [11:33] - Tomaszek | Link:

Której kopalni ? Czeskich tam chyba z pięć i niemieckich drugie tyle . To kolejna wojna hitlerowców robiona łapami pepików i Duńczyków . Jednym i drugim szwabską dupą z ryja daje i to jedyny interes . Dziad  figurant Biden pozwolił kończyć rurę , kasę trzeba będzie odbijać . Jest jeszcze argument funduszy unijnych . "Niepolityczne " i niezwiązane z łamaniem "demokracji "argumenty do pozbawienia funduszy i "duszenia" Polski . Moim zdaniem żadna strata gro kasy poszłoby do szwabskich łap . To matnia robiona przez gebelsów łapami krzakowych sku...wiałych zauszników . Takich będzie więcej . Cichanouska już z Czaskoskim za gebelsa kasę knuje .

Obrazek użytkownika Niezalogowany

09-06-2021 [12:22] - Niezalogowany | Link:

"O co chodzi Czechom? O naprawę szkód kopalni leżącej na samej granicy."

Bzdura. Czeskie kopalnie w tej samej okolicy są w jakiś magiczny sposób nieszkodliwe. Wiadomo, że Czesi robią teraz za fasadę dla niemieckiego ataku na Polskę.

Obrazek użytkownika tricolour

09-06-2021 [12:38] - tricolour | Link:

@nielog

Kłamiesz.

Polska kopalnia leży na samej granicy. Gdy staniesz autem na drodze do Bogatyni, wejdziesz na skarpę, na krawędź wyrobiska, to po drugiej stronie, za plecami, widać Nysę. Jest może pół kilometra. Czeskie kopalnie leżą z piećdziesiąt kilometrów od granicy i ich wpływ na nasza gopsodarkę wodną jest zerowy.

Wpisz w googlarkę "czeskie kopalnie węgla brunatnego", zobacz jakiś polski serwis z mapką i nie łżyj publicznie.

Obrazek użytkownika Ryan

08-06-2021 [19:56] - Ryan | Link:

To czeskie 447 za 68 rok

Obrazek użytkownika J z L

08-06-2021 [22:17] - J z L | Link:

Gdyby to Czechy lub Niemcy miały takie złoża węgla jak Polska, to ów węgiel byłby zupełnie nieszkodliwy, a nawet w procesie spalania emitował substancje lecznicze.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-06-2021 [22:07] - Marek1taki | Link:

Za co mamy płacić skoro jesteśmy zdaniem rządu niewinni? Ktoś tu już zwrócił uwagę, że nie odwołuje się do analizy geologicznej.
Wszyscy euroentuzjaści niech teraz zamilkną albo wejdą pod stół i odszczekają wejście do Unii i uznawanie obcych i nieobiektywnych sądów.
Nie ma instytucji Trójmorza i takiemu Dudzie czy Morawieckiemu to nawet nie przemknęłoby w pozycji kucznej przez głowę.

Obrazek użytkownika J z L

08-06-2021 [22:13] - J z L | Link:

W zachowaniu Czech widzę robotę Niemiec i rudego padalca.
Nie ma przypadku, że wyskoczyli tak nagle i z takimi zaporowymi, absurdalnymi żądaniami.
Wali volksdojczem
Ja robotę tego s...syna wyczuwam na kilometry

Obrazek użytkownika tricolour

08-06-2021 [23:12] - tricolour | Link:

A dlaczego kłamiesz?

Sprawa obniżenia wód podziemnych (to jest jedyna kwestia) lekceważona jest przez PL od dziesieciu lat. Jakoś to będzie - to jest dewiza narodowa. 

Skąd teraz te wasze jęki? Przecież wszystko załatwione, sam słyszałem. Premier pojechal i w kwadrans załatwil Czechów, wręcz ich pobił argumentami.

Aaaaa... miliardy zagrożone. Łapki chętnie wyciągać, ale samemu nic z siebie nie dać... 

Obrazek użytkownika Niezalogowany

09-06-2021 [12:20] - Niezalogowany | Link:

"Aaaaa... miliardy zagrożone. Łapki chętnie wyciągać, ale samemu nic z siebie nie dać... "

Niemcy okradali Polskę, łupiąc jej gospodarkę od 1989 do 2015. Mają spory dług wobec Polaków, więc lepiej by nie podnosili tematu pieniędzy, tym bardziej, że w kolejce czeka jeszcze kwestia reparacji wojennych i całość może skończyć się poważnymi problemami finansowymi IV Rzeszy.

Obrazek użytkownika tricolour

09-06-2021 [12:43] - tricolour | Link:

@nielog

Jakie masz auto? Jaki komputer, telefon, dywan, pralkę? Kran do wody może polski? 

Nie "Niemcy okradali Polskę" tylko za używanego Golfa wytartego niemieckim tyłkiem, nie mówiąc już o Mercedesie, połowa tego kraju chętnie odda rodzinę w leasing. Nawet czołgi (jeśli mowa już coś o wojnie) są niemieckie i to chluba naszej armii ponoć te czołgi, jedyne jakie jeżdżą. Takie są fakty: zachodnie lepsze. Więc krajowe zdechło. Proste.

Obrazek użytkownika paparazzi

09-06-2021 [00:31] - paparazzi | Link:

To trzeba mieć swój wywiad i grupę operacyjna. Targowica to za małe powiedzenie to są "zielone ludziki" do wojny w innym wymiarze. Polska musi mieć wywiad jak w II Rzeczpospolitej. I go używać. To jest klucz do niepodległości.

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-06-2021 [22:25] - Pani Anna | Link:

No jak to, przecież  to był  taki wielki sukces rządu i Morawieckiego? Zaraz nam tu ktoś  wytłumaczy,  ze jak nam karzą  i płacić i zamknąć to to jest właśnie  sukces. Jak w tym dowcipie - wygraliśmy sprawę,  trzeba tylko odsiedzieć wyrok i zapłacić  grzywnę.  Pisowscy chlopcy i dziewczęta nigdy się nie nauczą,  że  w polityce, zwłaszcza zagranicznej nie ma sentymentów.  Na negocjacje z Czechami zaś  proponuję  wysłać  pierwszego lepszego sprzedawcę  ubezpieczeń albo używanych samochodów,  z pewnością da sobie lepiej radę. 

Obrazek użytkownika Jabe

09-06-2021 [07:39] - Jabe | Link:

Oj, tak.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

09-06-2021 [03:08] - wielkopolskizdzichu | Link:

Bracia Czesi i tak potraktowali nas litościwie.
Skromne 5 milionów Euro za dzień funkcjonowania kopalni.
Za idiotyczne żądania pisowskiego nierządu do Republiki Czeskiej, aby zakazały zabijania dzieci nienarodzonych w brzuchach Polek, na terytorium czeskim, chciałbym w ramach rekompensaty 10 milionów euro dziennie.
Takie są koszty wstawania z kolan w wykonaniu Kaczyńskiego.

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

09-06-2021 [07:20] - Władysław Ludendorf | Link:

może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale Wielkopolanie jako Niemcy-Prusacy 3 klasy nie wiedzą, czym jest wstawanie z kolan, bo pełzają przed Niemcami (ciekawe, co powiedzieliby ich wielcy antenaci, walczący z sukcesami przeciwko niemieckiej dominacji, ale tak to już jest jak pluje się na swoich rodziców). Dzięki temu świetnie dogadują się z Gdańszczanami i Wrocławianami, co w przypadku tych ostatnich jest zastanawiające, bo przecież to ludność kresowa.

Obrazek użytkownika Pers

09-06-2021 [07:57] - Pers | Link:

//Wielkopolanie jako Niemcy-Prusacy 3 klasy //
Przyjedź cwaniaczku do nas i powiedz to głośno.
Mam nadzieję, że masz dobrą polisę na życie.

// Władysław Ludendorf//
Piękne, piastowskie nazwisko.

 

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

09-06-2021 [11:38] - Władysław Ludendorf | Link:

w Poznaniu spędziłem połowę mojego życia, a z trzech stryjów uczestniczących w Powstaniu jeden zginął, śmieszny człowieczku. Nadstawiaj się dalej, Niemcze 3 klasy, a może Niemiec, taki prawdziwy, doceni cię jak wiernego psa i pozwoli tobie pracować na odszkodowania dla Herero i Buszmenów za eugeniczno-rasistowskie zbrodnie. Wybraliście Jaśkowiaka, który zdaje się nawet nie organizuje obchodów wybuchu i gdyby nie garstka kibiców to pewnie zapomnielibyście bez reszty o waszych przodkach.

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-06-2021 [21:06] - Tomaszek | Link:

Ciebie to Zdzichu nie dotyczy . Nie twoje państwo nie twój problem . Twoi bracia twoja satysfakcja .

Obrazek użytkownika tricolour

09-06-2021 [13:52] - tricolour | Link:

Myślę, że premier to załatwi w kwadrans i ogłosi kolejny sukces:

https://businessinsider.com.pl...
 

Obrazek użytkownika Kaciszek

09-06-2021 [15:50] - Kaciszek (niezweryfikowany) | Link:

Trzeba pamiętać, że Czesi to mały naród i dlatego muszą być sprytni. Tak jak za komuny w KAŻDYM czeskim miasteczku był pomnik przyjaźni czechosłowacko-radzieckiej i "głupi" Rusek był zadowolony - tak i dziś Czesi prezentują swoją spolegliwość wobec silniejszego czyli Niemców.
Czesi dostali ordnung zaatakować Turów to zaatakowali.
Być może także bolesna czeska pamięć po inwazji 1967 roku ułatwiła im pozbycie się resztek sumienia.
Jednak Czesi nie przyjaźnią się z nikim, ani z Rosjanami ani z Niemcami, a są po prostu do skrajnie pragmatyczni.

Obrazek użytkownika sake3

09-06-2021 [18:44] - sake3 | Link:

Ciekawe jaką to metodą pracują kopalnie odkrywkowe i elektronie po czeskiej i niemieckiej stronie tak ekologiczne,tak prawidłowo funcjonujące.U nas jest inny węgiel,a może wydobywanie jest inne?No cóż nasuwa się wniosek że wspólne działanie właściciela czeskich kopalni a jednoczesnie kumpla premiera Babisza z UE wymierzone jest w Polskę.Czesi niemieckie pieski i niemieckiewładze doprowadzą niestety do zlikwidowania naszego przemysłu,zaniechania strategicznych inwestycji i odebrania Polsce FO.To wszystko przy zachwycie takich gnid jak Thun,Miller,Lewandowski. 

 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-06-2021 [19:07] - Imć Waszeć | Link:

A po co się zastanawiać? Trzeba najpierw rzucić oskarżenie w przestrzeń medialną, a potem zażądać dopuszczenia biegłych z Polski. PIS nic nie umie wyskrobać z tego krzyżactwa zwanego polityką. Polityków powinno się wysyłać na pięcioletnie studia z tego zakresu zanim  dopuści się ich do jakiegoś stolca. ;)

Obrazek użytkownika Jabe

09-06-2021 [19:10] - Jabe | Link:

Studia nie pomogą – taki sort.

Obrazek użytkownika Marek1taki

09-06-2021 [22:14] - Marek1taki | Link:

Czy chodzi o pieniądze?
To jest prowokowanie by przetestować nas.
To jest darcie łacha by pokazać, że można.
To jeszcze nie jest radiostacja gliwicka.
Możliwości są spore bo dzięki zgodnej polityce zagorzałych wrogów z POPiSu zostaliśmy rozbrojeni przez NATO i ubezwłasnowolnieni przez UE.
Becy z PiSu mogą nas najwyżej wyszczepić w tym nowym 1939. Wtedy zdaje się maski gazowe rozdawali.
https://www.youtube.com/watch?...