Baltic Pipe. Co następne?

No i zaczęło się to przed czym wielokrotnie przestrzegałem, gdy prezydentem USA został J. Biden (K. Harris?). 

Po jego decyzji o cofnięciu sankcji na budowę Nord Stream 2 teraz Duńczycy zablokowali budowę strategicznego z polskiego punktu widzenia rurociągu Baltic Pipe. Cofnięto po prostu decyzję środowiskową (wydaną w 2019) na budowę tegoż w duńskiej części lądowej. Podobno podjęto tę decyzję ze względu na ochronę dobrostanu drobnych zwierząt, ale chyba nikt w to nie wierzy. 

Zostaliśmy pozostawieni bez "parasola ochronnego" USA, które teraz stawiają na dobre relacje z Niemcami a tym samym będą dążyć do kolejnego resetu w stosunkach USA-Rosja. Nord Stream 2 dla Rosji i Niemiec był i jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych mających uzależnić pozostałe kraje Europy od dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec, z których ma on być reeksportowany do całej UE. Baltic Pipe pozwalałby na to, że Polska i część innych krajów europejskich mogłaby się uniezależnić od dostaw rosyjskiego (niemieckiego?) gazu i tym samym byłby on konkurencją dla NS2.  

J. Biden uważa, że dobre stosunki z UE to dobre stosunki z Niemcami. Tym samym oddał Niemcom naszą część Europy i jest bardzo prawdopodobne, że w czasie najbliższego spotkania z W. Putinem zostaną ustalone też rosyjskie strefy wpływu i będziemy mieli znów do czynienia z kondominium rosyjsko-niemieckim. W takim przypadku silna Polska - też w zakresie surowców energetycznych - jest nie do zaakceptowania przez Rosję i Niemcy a teraz też przez USA. 

W tytule zawarłem pytanie "Co następne?". 

Na pewno zacznie się teraz walka o wstrzymanie budowy Mierzei Wiślanej, która jest "solą w oku" dla Rosjan. Największą aktywnością w tym obszarze wykazuje się Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, która co rusz spotyka się z przedstawicielami PE i KE, i nagabuje do wydania decyzji o wstrzymaniu tego przekopu. Oczywiście jak zawsze pod pretekstem ochrony środowiska. 

Pozostają jeszcze do ataku trzy polskie przedsięwzięcia: Centralny Port Komunikacyjny, Via Baltica i Via Carpatia. Dla Niemiec najgorszym rozwiązaniem byłoby powstanie CPK, ale też i innych wymienionych przedsięwzięć. Ale też i dla Rosji, bowiem - wedle mnie - uważam, że w obecnej sytuacji to Moskwa w porozumieniu z Berlinem zaczyna robić wszystko, aby osłabić Polskę. 

J. Biden nas sprzedał i ustalił kierunki swych działań, które teraz nakierowane są na wojnę gospodarczą z Chinami. Dla niego Europa Środkowo-Wschodnia jest jakimś mało znaczącym gremium w tej jego wojnie. Liczą się interesy. 

A my? Cóż mamy robić? 

Znaleźliśmy się w bardzo złej sytuacji. Uważam jednak, że teraz winniśmy jednak odnowić stosunki z Chinami i doprowadzić jednak do budowy Nowego Jedwabnego Szlaku, o którym po wizycie prezydenta A. Dudy w Chinach i rewizycie prezydenta Chin w Polsce było bardzo głośno. Skoro bowiem USA z nas zrezygnowały to mamy wolną drogę do zawierania własnych sojuszy. A, że być może będą uderzeniem w obecne cele USA to tym lepiej. Może J. Biden się otrząśnie i zacznie dostrzegać naszą część Europy. 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek Kudła

05-06-2021 [13:44] - Marek Kudła | Link:

Nie panikuj ! To co się dzieje jest wokół jest wynikiem lewackiej Europy !  Poradziliśmy sobie z Czechami, poradzimy sobie z Duńczykami !  Po co zaraz ten płacz ?!!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-06-2021 [15:09] - rolnik z mazur | Link:

@ Kudłaty, 
Adwokat do  klienta- sprawę wygraliśmy tylko trzeba zapłacić i odsiedzieć. Tak samo z Czechami - wygraliśmy tylko trzeba zapłacić za wszystko i zamknąć. 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

05-06-2021 [21:55] - Marek Kudła | Link:

@ Bauer pruski z Mazuren
Ty Walduś, a jak wyszłeś z obory to twoja krowa się wycieliła ?  Bo jak ona widziala ciebie, to myślała, że już po wszystkim !  Dobra Walduś sprzątaj bo wkrótce zjawimy się u ciebie w Kwiku, ale będzie kwiku !!!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-06-2021 [22:30] - rolnik z mazur | Link:

@ Kudłaty, 
krowom przyda się nowa krew do rozrodu. Kwik to wioska cudów to może i ty spotkasz się z rozumem
 zapraszam. Pzdr

Obrazek użytkownika Pers

05-06-2021 [17:07] - Pers | Link:

kudla
//Poradziliśmy sobie z Czechami, poradzimy sobie z Duńczykami ! //

I tak słusznie trzymaj zibi!
Pokonamy jeszcze niejednych. Burkina Faso i San Escobar.
Nie będzie nam Czech czy jakiś Duńczyk pluł w twarz!

Teraz jak już spacyfikowaliśmy bratnią Ukrainę a bohaterscy opozycjoniści z Białorusi jedzą nam z ręki to możemy powiedzieć, że odbudowaliśmy nasze imperium.
A jak nam kacap podskoczy to my go kilim!
Musimy tylko trzymać się ściśle linii Partii. 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

05-06-2021 [21:06] - Marek Kudła | Link:

@ Jarek R.
Bardzo się cieszę, że czytasz moje komentarze !  Rób to nadal, bo chociaż jesteś starym prykiem (ze zdjęcia które oglądałem brudnym szczurem) to powinieneś się douczać, boś gupi jak cep !

Obrazek użytkownika Pers

06-06-2021 [08:55] - Pers | Link:

kudla
//jesteś starym prykiem (ze zdjęcia które oglądałem brudnym szczurem) to powinieneś się douczać, boś gupi jak cep !//

Dzięki zibi za następną lekcję kultury :)
Ty może wyszedłeś z czworaków ale czworaki z ciebie nie wyszły.

" Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób"

Obrazek użytkownika juur

05-06-2021 [17:51] - juur | Link:

To co się dzieje od czasu zamiany Pani Szydło na Pana Morawieckiego, może budzić zdziwienie i rodzić szereg pytań, zwłaszcza w śród wyborców PIS. Spodziewam się, że w ciągu kilku dni premier wyda oświadczenie mniej więcej takiej treści: "Szanowni Państwo, dosłownie w ostatniej chwili udało się nam ocalić gniazdo dwóch myszy i ok. trzech nietoperzy i jest to nasz ogromny sukces. Nie zatrzyma to nas w likwidacji naszych możliwości wydobywczych i wytwórczych energii  a powiem, że nawet zintensyfikujemy działania....." I można by powiedzieć, że niezależność jest tu tylko od rozumu, gdyby nie było to celowe i świadome działanie na osłabianie Polski na wielu płaszczyznach.

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-06-2021 [14:20] - Marek1taki | Link:

To, że Biden nas sprzeda to było wiadomo od początku, ale wiadomo było również, że USA sprzeda nas wcześniej niż później i bardziej niż mniej już za Obamy i jego poprzedników.
Tak więc skąd zdziwienie?
Nie przypadkiem mamy całą kaskadę wypadków w kopalniach i elektrowniach, zacieśnianie więzi sąsiedzkich przed podsrywanie się w sądach Wielkiego Brata. Zasłużone, bo nasi geniusze dopiero co podsrywali Białoruś, by forsować marksistowską agenturę. Właśnie Pani Cichanowska, mniejsza zresztą jaka ale w każdym razie nie Cichanouska, zaskoczyła naszych mastermindów, że jest platfusem takim samym jak Trzaskowski, Tokarczuk i Jurowa. Oni może na prawdę nie wiedzą jak się skończy robienie łaski Putinowi na Białorusi. Ten deal można wyczytać z mapy i oznacza, że Białoruś jest obszarem porozumienia niemiecko-rosyjskiego.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-06-2021 [14:44] - Imć Waszeć | Link:

Panie Marku, po to się pewne kobiety białogłowy dopuszcza do polityki i zarządzania, żeby nie myślały, myślały o czymś innym, myślały o wszystkim na raz, myślały za dużo, myślały o wszystkim i o niczym, myślały że wystarczy myśleć i już samo się zrobi. Można to wyczytać nawet z naszych posłanek na Szejm Kolejnej Śmiesznej Kadencji, które chcą schabowego zastąpić pyzą z glonów żyjących w jakimś odpływie szamba. Jeśli nie ma Pan tam takiej białogłowy pod bokiem, to szczerze gratuluję wyborów życiowych ;)))

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-06-2021 [15:34] - Marek1taki | Link:

Był krem ze szparagów i lubczyka z ziarnami słonecznika. Zdziwiłbyś się Waść ale smaczne. Grill to już moja para kaloszy:-) Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika tricolour

05-06-2021 [14:53] - tricolour | Link:

Hehehe...

Przekop solą w oku Rosjan? Hehehe- przekop załatwia jedna rakieta (gdzu zajdzie potrzeba i po soli. Znaczenie tego kanału jst dla Rosji zerowe. Dla Unii tez jest zerowe, nawet w Unii nikt tej rakiety nie zauważy.

A co dalej? Dalej wyłączamy 50GW mocy. I wtedy już na pewno nic tu nie powstanie bez zgody sąsiadów, bo napęd siłą ludzkich mięśni jest potrzebny tylko w rolnictwie ekstensywnym. To dlatego będziecie szukać latami tej pierwszej łopaty pod fabrykę samochodów elektrycznych - żeby jej nie zbudować.

"J. Biden nas sprzedał" - niedawno Pan pisał, że tylko USA jest dla Polski ważne.

Pan zawsze taki jak chorągiewka? 

Obrazek użytkownika Niezalogowany

06-06-2021 [12:21] - Niezalogowany | Link:

"Znaczenie tego kanału jst dla Rosji zerowe"

Kłamiesz. Rosja podejmuje wyjątkowo intensywne wysiłki propagandowe, dezinformacyjne i polityczne by zablokować tę inwestycję:
https://niezalezna.pl/341237-p...
http://www.polskieradio24.pl/5...
https://www.fronda.pl/a/stanis...

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [12:48] - tricolour | Link:

Hehehe...

To ten sam tekst, powielony trzy razy w jakichś niepoważnych mediach. Zresztą pożyjemy, zobaczymy ten sznur statków do Elbląga.

Rotterdam się zwija, a Hamburgu masowe protesty przed zamknięciem.

Statki będą elektryczne. Szukamy łopaty do pierwszego wbicia pod fabrykę statków elektrycznych. Prąd do fabryki będzie rosyjski lub niemiecki, bo zamykamy elektrownie i kopalnie.

Poza tym wstajemy z kolan. I dochodzimy do prawdy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [13:43] - jazgdyni | Link:

Co ty pieprzysz znowu z tym idiotycznym uśmieszkiem?

Podszkoliłeś się na onecie?

Wiesz, co to są statki elektryczne? Oczywiście nie wiesz. Już pięć lat temu na takich pływałem.

Rotterdam się zwija... Hamburg zamyka...

Czysta debilna i lewacka propaganda.

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [14:00] - tricolour | Link:

@JzG

Kolega widać lekko przetrzeźwiał i nerwowy. Zalecam elektrolity, spokój, może kawę, a w ostateczności klin.

Statki elektryczne? No to proszę podać moc w kilowatach, pojemność źródeł zasilania oraz praktyczny do osiągnięcia zasięg. Na końcu oczywiście kolega może wyjawić nam nasze oczekiwania co do zasięgu przy ładowaniu statku z gniazdka elektrycznego w garażu. 

BTW: wiesz, ile kosztuje kilowatogodzina na stacji wysposażonej w szybie ładowarki (270kW) w Polsce? Kosztuje kolego 3,50 PLN/kWh. Taka ładowarka ładuje baterię 100kWh w pół godziny od blisko zera na full - jest czas na obiad i kawę. Za 350 złotych plus obiad i kawa. Zasięg z takiej baterii to 500km, czyli 70 groszy za kilometr. Hahahaha - to diesiel mojej żony pali (tak jak sie po mieście jdzie) 7/100. Resztą jakoś sam policzysz.

To jaki to był statek? Kontenerowiec?

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [16:04] - jazgdyni | Link:

@Tri

A kolega nadal pod wpływem? Co tak mocno trzyma?

Ty na prawdę wcinasz się bez przerwy w tematy których nie pojmujesz. Chyba tylko po te kretyńskie hehehe, jak jakiś Hołownia.

Daj sobie siana, idź na przyzwoite studia i może za 20 lat będziesz zdolny do dyskusji.

Statek na bateryjki, albo podłączony do gniazdka on widzi. Niesłuchany nieuk. Ale dzisiaj chyba można to zrozumieć. Trzyma go.

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [16:44] - tricolour | Link:

@JzG

Wiesz, co tak mocno trzyma? Logika, pracowitość, systematyczność, odpowiedzialność - także za słowa.

I z tych powyższych cech nagle wynknęło, że elektryczny to se możesz zrobić katamaran rekreacyjny. Taki na pięć godzin pływania z prędkością kaczki. I nic poza tym więc znów doprowadzony pod ścianę logiki i arytmetyki bronisz się inwektywami. Więc nie powiesz jaki to statek, bo to żaden statek był.

I jest to żałosne, Zupełnie niegodne twego wieku, kóremu przynależeć powinian szacunek i umiejętnośc stawiania siebie za wzór. Tak, by adwersarz chiał słuchać, patrzeć, wręcz chłonąć, a nie żeby odwracał głowę z żażenowania i politowania.. Ale to już twój wybór...

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [17:05] - jazgdyni | Link:

Hahaha

Aleś ty głupi. Wstydź się nieuku.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [17:13] - jazgdyni | Link:

Nad pewnymi ćwokami się lituję. Szczególnie nad takimi, co bez przerwy przegrywają. Ale uparcie próbują.

Masz, poczytaj
https://www.infineon.com/cms/en/discoveries/electrified-ships/

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [17:19] - tricolour | Link:

@JzG

No, czytam bzdety sci-fi i nagle jest, statek norweski "Lithium-ion batteries will enable the ship to sail for at least 30 minutes with electric power".

Czy ty zawsze tymi linkami musisz robić z siebie pośmiewisko?

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [18:31] - jazgdyni | Link:

Tak, to jest tak zwane pośmiewisko dla kretyna.

Wyciąganie pasujących cytatów, to twoja bolszewicka zagrywka.

Dlaczego nie zacytowałeś tego paździochu?
 The Dutch electric ship builder Port-Liner assumes that it will take about 50 years until all of them have been replaced by electric models – at least at the current rate.

Boś głupi, czy oszust?

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [19:05] - tricolour | Link:

@JzG

To pogadaj ze mną za 50 lat. Poczekam cierpliwie i zobaczę z czego będziesz ładował akumulatory na statku. Pewnie ze spalania ropy....

I jeszcze policz sobie inżynierku dostępną powiechrznię na statku możliwą na ekspozycję słoneczną, pomnóz przez 1kW/m2 przy 100% sprawności paneli, podziel przez trzy ze względu skomplikowane zjawisko dnia i nocy, a dostaniesz teoretyczną możliwą do pozyskania energię odnawialną. I ci wyjdzie katamaran dla kaczek.

Polską flotę to takie jak ty zarżnęły?

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [19:17] - jazgdyni | Link:

Ty faktycznie nie jesteś po prostu głupi. Z tobą jest znacznie gorzej.
Ty jesteś klasyczna mondrala - pośmiewisko od przedszkola.

Pse pani! Ja wiem, ja wiem!  Po omacku to macać macką.

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [19:32] - tricolour | Link:

@JzG

Pamiętaj dziadek - ze mną zawsze polegniasz w rozmowie. Masz przestarzałą wiedzę, nie masz pokory, by sie przyznawać do błędów, nawet tych oczywistych, nawet tych, które sam tworzysz przez nieuwagę. Nie masz umiejętności krytycznego widzenia techniki, nie masz nawet elementarnej intuicji, która wierzga gdy pseudo-inżynier pisze o ładowaniu baterii 100kWh z domowej sieci garażowej.

Z tych powodów zawsze skończysz na inwektywach, którymi opisujesz siebie. 

Poległeś i to publicznie.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [19:36] - jazgdyni | Link:

Hłehłehłe hłe. Uważaj, bo się zakrztuszę i będziesz miał gościa na sumieniu.

Co za pozer. Jeszcze lepszy od Kicia.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

06-06-2021 [17:06] - Niezalogowany | Link:

"elektryczny to se możesz zrobić katamaran rekreacyjny"

Se mogę zrobić luksusowy wycieczkowiec, na przykład "MS Roald Amundsen".
Se mogę zrobić prom pasażerski, na przykład "MV Ampere" z Nowergii.
Se mogę zrobić tankowce, jak uczyniła to japońska korporacja Asahi Tanker.
Se mogę zrobić masowce, jak zrobiono to już w Chinach.
Wszystkie elektryczne.

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [17:25] - tricolour | Link:

@nielog

Tak, tak - prądu mają na pół godziny. Reszta normalnie czyli napęd hybrydowy -hehehr.

 
Pajac właśnie zalinkował... Dziękuję. W pierwszym dniu tygodnia i już wtopa. Prawaki zawsze tak mają?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

06-06-2021 [18:21] - Niezalogowany | Link:

"Tak, tak - prądu mają na pół godziny"

Nawet w nieistotnych tematach jesteś manipulantem.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [18:45] - jazgdyni | Link:

On zna tylko prawo Ohma i moc DC potrafi obliczyć. No i jeszcze zdradził, że potrafi cewki nawijać.

A by sobie poczytał coś od czasu do czasu, to by nie bździł.

 Jan Fredrik Hansen; Frank Wendt  History and State of the Art in Commercial Electric Ship Propulsion, Integrated Power Systems, and Future Trends
[...]
 Icebreakers were among the first vessels to take advantage of this technology later followed by cruise vessel, and the offshore drilling vessels operating with dynamic positioning (DP). The converter technology was rapidly developing and soon the dc drives were replaced with ac drives. In the same period electric propulsion emerged as basic standard for large cruise liners, and DP operated drilling vessels, but also found its way into other segments as shuttle tankers, ferries, and other special vessels. At the same time podded propulsion were introduced, where the electric motor was mounted directly on the propeller shaft in a submerged 360 ∘ steerable pod, adding better efficiency, improved maneuvering...

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [19:08] - tricolour | Link:

@nielog

Podałeś nazwę statku, to ja cytat z jego możliwości elektrycznych. Tchórz chowający się przed faktami jesteś i tyle.

 

Obrazek użytkownika Niezalogowany

06-06-2021 [19:20] - Niezalogowany | Link:

"Podałeś nazwę statku, to ja cytat z jego możliwości elektrycznych"

A o pozostałych statkach cisza... Jakie to klasyczne.

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [19:27] - tricolour | Link:

@nielog

Nie o pozostałych, tylko o drugim. Reszty nazw nie ma więc dalej tchórz jesteś wobec faktów. A ten drugi, to hybryda, a pisałeś, że elektryczny. Rozróżniasz, czy tchórzysz wobec faktów?

Hehehe - hybryda czyli elektryczny ładowany z silnika spalinowego - no, tu przyznaję ci rację: zasięg statku elektrycznego wynosi tyle, ile zabrał paliwa na pokład do slinika spalinowego.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [19:48] - jazgdyni | Link:

Hehehe

Palancik nawet nie rozumie słowa hybryda. Rozumiem, rozumiem - trudne słowa. A wiesz co to prime mover? No skakaj do wikipedii. Może coś pomoże. Ale nie sądzę.

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [20:00] - tricolour | Link:

@JzG

A to po wtopie ze statkami elektrycznymi, teraz mamy zmianę tematu? No tak, jak w piaskownicy, masz lepszego resoraka, inaczej płacz i buzia cała w błocie.

No to czym, dziadku, ładujemy akumulatory w statkach elektrycznych? Z garażu? Oświeć szczura lądowego. napisz jakiej mocy sa silniki elektryczne (ta realnie, nie za pięćdziesiąt lat, bo mi sie wymigasz od odpowiedzi...), jakiej pojemności są akumulatory i - bo ja tylko prawo Ohma znam - na ile toto starcza.

I wiesz co? Tchórz nie napisze... zakład?

Obrazek użytkownika jazgdyni

07-06-2021 [03:31] - jazgdyni | Link:

Oj biedny Trikolorze, Trikolorze...

Dzieciak jesteś. Jak ty łatwo dajesz się podpuszczać.

No dosyć. Przednio się ubawiłem. A że jesteś, chyba sam przyznasz, cienki w temacie i nie masz potrzebnej wiedzy, to można sobie robić jaja.

Więc tak - nie ogarniasz, co to właściwie jest statek elektryczny. Nie potrafisz sobie wyobrazić innego rozwiązania jak bank baterii i silniki elektryczne.
Świat, przynajmniej ten morski, za statki elektryczne uważa te, które nie mają tradycyjnego silnika głównego (albo silników głównych - dwóch, trzech) który bezpośrednio (czasami z przekładnią) wałem kręci śrubą. W tym wypadku napęd jest bezpośrednio z wielkich silników spalinowych (paliwo ciężkie, albo diesel MDO) i one właśnie są już prime moverami.
Statki, które uważamy już za elektryczne mają śruby (różnego rodzaju) bezpośrednio połączone króciutkimi wałami z elektrycznymi silnikami (też potężnymi) umieszczonymi tuż przy śrubach (najczęściej CPP).
Skąd prąd. Statki po prostu wożą w maszynowni własną elektrownię. Miałem osobiście od jednego do pięciu bloków prądotwórczych. Co to jest? Są to generatory zero emisyjne, gdzie właśnie zeroemisyjne silniki diesla (spaliny są oczyszczane w kolumnach EGCS, ja byłem m.in. z takim rozwiązaniem bezkominowym, gdzie resztki spalin wychodziły pod powierzchnią wody) pędzą prądnice wytwarzając prąd AC już nawet do 1000 V (max miałem 6 600 VAC), gdzie dalej prąd ten przechodzi przez przetworniki AC-DC-AC, by w końcu uzyskać prąd o zmiennej częstotliwości, co umożliwia zmienne obroty śruby.

Taki obecnie jest typowy standard. Baterie litowo-jonowe, to nie jest obecnie rozwiązanie na statki oceaniczne. Prędzej można się spodziewać, jako źródła prądu, ogniw paliwowych. Może technologia otrzymywania wodoru zrobi jakiś skok i właśnie ogniwa wyprą baterie. Albo też powstaną zupełnie nowe baterie. Tym właśnie zajmuje się odrodzona elektrochemia i nowe spojrzenie na reakcje redoxy.

Zacietrzewiaj się bardziej i graj mądralę, to wszyscy będą sobie jaja robić z ciebie.

Obrazek użytkownika tricolour

07-06-2021 [08:07] - tricolour | Link:

@JzG

To dziękuję za wyjaśnienie, od razu trzeba tak było, a nie linkować do artykułu o stateczku na bateryjki litowo jonowe, co mu starcza prądu na trzydzieści minut. Dałeś ciała, ale się poprawiłeś, nawet nie potrzebujesz 50 lat, jeśli tylko chcesz.

Czyli tak: statek elektryczny to statek dieslowski, którego silnik spalinowy napędza generatory, a te dalej silniki elektryczne (zupełnie jak w lokomotywie spalinowej, która ma identyczne rozwiązanie, bo nie dałoby sie zbudować odpowiednio wytrzymałego sprzęgła. Ale to dalej jest lokomotywa spalinowa, chyba przez nieuwagę). Jest to też statek zeroemisyjny, bo syf nie dający się już dalej oczyścić wpuszczamy pod wodę i nic nie ma. Znaczy nie widać, bo nie ma komina tylko rura do wody.

To teraz mam już jasność, że - skrótowo - statek elektryczny jest na ropę, ropę zeroemisyjną bo spaliny rozpuszczamy w wodzie.

Widzisz teraz marynarzu na czym polega zielony ład gospodarki niemieckiej? Na tym, że odpady wozi do polskch spalarni śmieci i na polskie wysypiska, które płoną regularnie. Jest to gospodarka elektryczna w całości, jak twój statek, bo spala paliwa kopalne, robi z nich prąd i pozbywa się śmiecia, nie pod wodą, ale za granicą, ale co to za różnica. Na dodatek elektryczna gospodarka niemiecka wymusiła zamknięcie spalinowej gospodarki polskiej poprzez likwidację kopalń - no to jest oczywiste wobec nowej definicji elektryczności, polegającej na niezauważonym spalaniu kopalin i skrytym pozbywaniu się spalin.

Dziękuję za powiew świeżości.

Obrazek użytkownika jazgdyni

07-06-2021 [08:54] - jazgdyni | Link:

Chyba jednak powrócę do robienia jaj z ciebie. Jesteś podobnie zabetonowany, jak redaktor Warzecha.
Lub, co też możliwe, są tu winne pewne niedobory intelektualne i pokrywasz je działaniem na rympał.

Generalnie taki niepoważny typ. Ale do robienia jaj dobry.

Obrazek użytkownika tricolour

07-06-2021 [09:19] - tricolour | Link:

@JzG

Na razie to ja robię jaja z ciebie, co chyba zauważyłeś. Ale jest ok - wyznaję bowiem zasadę, że kto atakuje ten godzi się obrywać.

Obrazek użytkownika paparazzi

07-06-2021 [18:13] - paparazzi | Link:

Zalety wodoru.1.Całkowicie odwracalne źródło energii2.Absolutnie czyste źródło energii3.W przeciwieństwie do energii elektrycznej –łatwość magazynowania4.W stosunku do energii elektrycznej wielokrotnie niższe koszty transportu w przeliczeniu na jednostkę przesyłanej energii5.Łatwość przesyłania –rurociągami, statkami, z użyciem transportu drogowego

Obrazek użytkownika jazgdyni

07-06-2021 [23:36] - jazgdyni | Link:

@paparazzi

Zalety wodoru są oczywiste. O tym się dużo nie mówi, ale my już mamy trzy duże ośrodki badawczo-doświadczalne pracujące nad wodorem.

Tutaj jest jeszcze bardzo ciekawa sprawa - wodór może być klasycznym paliwem, jak to robili w Kalifornii, a może też być stosowany w ogniwach paliwowych, gdzie będzie on bezpośrednio wytwarzał prąd. I to jest chyba przyszłość.

Obrazek użytkownika paparazzi

08-06-2021 [16:56] - paparazzi | Link:

Tu jest naprawde ciekawostka
https://scitechdaily.com/mit-e...
 

Obrazek użytkownika paparazzi

08-06-2021 [16:58] - paparazzi | Link:

To jest oczywiste. Tu w USA np muzea, fabryki  itp posiadają malutkie elektrownie na wodór.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

06-06-2021 [20:29] - Niezalogowany | Link:

On daje radę tylko wtedy gdy wkleja co mu z góry przekazano. Kiedy pisze sam od siebie - tragedia.

Obrazek użytkownika tricolour

06-06-2021 [21:28] - tricolour | Link:

@nielog

Drugiemu też zatkałem gębę. Cieniasy, nawet swojej narodowej fabryki zapałek nie macie...

Obrazek użytkownika Niezalogowany

07-06-2021 [08:11] - Niezalogowany | Link:

"Cieniasy, nawet swojej narodowej fabryki zapałek nie macie.."

"Nie macie" ? Tą wypowiedzią odsłoniłeś się jako ktoś nie utożsamiający się z byciem Polakiem.
Tu akurat wszyscy wiedzą kim jesteś, ale zawsze miło dostać autoryzowane potwierdzenie.

Obrazek użytkownika tricolour

07-06-2021 [08:37] - tricolour | Link:

@nielog

Zdefiniujmy bycie Polakiem, chętnie zmierzę sie - nawet publicznie - z taką definicją.

Zacznij pierwszy, kobiety przodem.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

07-06-2021 [09:25] - Niezalogowany | Link:

"Zdefiniujmy bycie Polakiem"

Już nie musimy, ty wystawiłeś się poza nawias definicji Polaka.

Obrazek użytkownika tricolour

07-06-2021 [09:39] - tricolour | Link:

@nielog

"My"? Musisz się klonować, by wypowiedzieć? No, z tym się nie utożsamiam.

Z zajęczym sercem też, które rejteradę uznaje za swoją podstawową aktywność.

Co dalej?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

07-06-2021 [11:48] - Niezalogowany | Link:

"My"? Musisz się klonować, by wypowiedzieć?"

Czytanie zr zrozumieniem języka polskiego sprawia ci trudność?
Kto napisał w licznie mnogiej "Zdefiniujmy bycie Polakiem" ?
Tracisz kontrolę nad tym co napisałeś kilka linijek wyżej. I nie tylko nad tym.

Obrazek użytkownika tricolour

07-06-2021 [12:19] - tricolour | Link:

@nielog

Czyli nie jesteś w stanie napisać czym się ten twoj wzor z "tego kraju" charakteryzuje. Piłeczke odbijać tylko potrafisz? Niemieckim samochodem jeździć z radościa kupując złom wytarty tyłkiem, bo nawet zapałek zrobić nie ma mocy?

Tchórz jesteś. Uszy po sobie, żadnej inwencji. We mgle latać bo wcześniej lotnisko zapasowe zorganizować to przekracza możliwości...

Tak, z tym sie nie utożsamiam. To jest nienormalność.

I co? Jaka te definicja? Przestrzeń geograficzna?

Hehehe...

Obrazek użytkownika jazgdyni

07-06-2021 [08:59] - jazgdyni | Link:

No i widzisz, kolejny pruski baron się ujawnił. Nadczłowiek. To taki, że wszyscy z otoczenia zgodnie z założeniem muszą być głupsi. Bo jakże to? Polski profesor mądrzejszy od pruskiego serwisanta?

Ps. A to sobie w ramkę oprawię:    nawet swojej narodowej fabryki zapałek nie macie.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-06-2021 [19:20] - jazgdyni | Link:

- Maaamo! Oni są gupi!
- Nie wrzeszcz Tryciu i nie biegaj w kółko, bo ci drugą nogę do podłogi przybiję. Dynamo tak nie działa głuptasie.

Obrazek użytkownika Jabe

05-06-2021 [15:29] - Jabe | Link:

Nie rozumiem, czemu topienie pieniędzy w CPK miałoby przeszkadzać Niemcom. Przekop pewnie się Rosji nie podoba, ale z ich punktu widzenia to marginalna sprawa (i w gruncie rzeczy z naszego też, nie licząc ambicji prezesa).

Obrazek użytkownika Marek Kudła

05-06-2021 [21:07] - Marek Kudła | Link:

Ty Jabe - ty rzeczywiście nic nie rozumiesz !  Pusta głowa !

Obrazek użytkownika Niezalogowany

06-06-2021 [13:09] - Niezalogowany | Link:

"Nie rozumiem, czemu topienie pieniędzy w CPK miałoby przeszkadzać Niemcom"

CPK odciągnie miliardowe zyski od niemieckich hubów komunikacyjnych i logistycznych.

Obrazek użytkownika Jabe

06-06-2021 [13:19] - Jabe | Link:

Wiadomo tylko, że odciągnie miliardowe wydatki. Reszta to pobożne życzenia.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

06-06-2021 [14:07] - Niezalogowany | Link:

"Wiadomo tylko, że odciągnie miliardowe wydatki."

Nie. Histeryczne reakcje Niemców dowodzą, że będzie inaczej.

Obrazek użytkownika Jabe

06-06-2021 [15:09] - Jabe | Link:

Przypuszczam, że histeryczne reakcje Niemców istnieją głównie w propagandzie. Za to monumentalne inwestycje centralne przewodniej siły narodu dowodzą tęsknoty za czasami Edwarda Gierka.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

06-06-2021 [17:07] - Niezalogowany | Link:

"histeryczne reakcje Niemców istnieją głównie w propagandzie"

Kłamstwo. Istnieją wyraźnie we wzmożeniu "aktywistów ekologicznych" sponsorowanych przez Niemcy.

Obrazek użytkownika Jabe

07-06-2021 [09:29] - Jabe | Link:

Jak zmierzył Pan owe wzmożenie?

Obrazek użytkownika tricolour

05-06-2021 [16:09] - tricolour | Link:

@Autor

Z innej, poprzedniej beczki: "Prof. Włodzimierz Gut: Pracodawca powinien wymagać szczepień od pracowników".

To juz Pan wie: paszport i szczepienie dzieci, to małe miki. Będzie tak, że bez szczepień nie pracujesz...
    

Obrazek użytkownika juur

05-06-2021 [17:48] - juur | Link:

Z tej dziedziny jest też i dobra wiadomość. Podobno badania skuteczności Amantadyny ruszają pełną parą gdy tylko ilość zakażeń dziennych będzie trochę poniżej zera. Tak zapewnia, chyba, najważniejszy doradca.

Obrazek użytkownika juur

05-06-2021 [21:37] - juur | Link:

Powinni się wstydzić ci co oczerniali premiera za rzekome przehandlowanie 80% sportnych łowisk Duńczykom w zamian za zgodę na rurociag. Jak dowodza fakty, premier nie zniżył się do ordynalnego handlu a łowiska oddał bo Duńczycy ich potrzebuja. To takie szlachetne i budzace podziw. Pytania co następne jak najbardziej zasadne. Skóra cierpnie.....

Obrazek użytkownika sake3

06-06-2021 [10:58] - sake3 | Link:

Ja bym zlikwidowała ten zakichany Campus Deutschland.Po co nam campus jak przecież są w Berlinie jakby nie powiedział nasz nieoceniony cymbał Trzaskowski?Podejrzewam też,że niemiecka jest tylko inicjatywa i antypolska linia programowa ą srodki wydane z ratusza warszawskiego.