Prezydent Duda do Ewangelików!

Prezydent Duda do Ewangelików!

"Potrafiliście zachować polskość obok wiary, kiedy Polski tutaj nie było". CAŁE PRZEMÓWIENIE i ZDJĘCIA
31/10/2015
http://wpolityce.pl/polityka/2...

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w nabożeństwie z okazji 498. rocznicy Reformacji w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Jana Chrzciciela w Starym Bielsku (Bielsko-Biała).

Ekscelencje, księżą biskupi, czcigodni księża, panie prezydencie, szanowni państwo! Bardzo dziękuję za możliwość tego modlitewnego spotkania, wspólnie z państwem bardzo dziękuję za zaproszenie, za przygarnięcie mnie do waszej wspólnoty, bo wszyscy razem jesteśmy chrześcijanami.

To dla mnie najważniejsze, że przede wszystkim jesteśmy chrześcijanami, Polakami i tworzymy tę wielką polską wspólnotę i za to też - patrząc w pokolenia waszych rodzin na Śląsku Cieszyńskim – powinniście usłyszeć „dziękuję” od prezydenta. Bo potrafiliście zachować polskość obok wiary, kiedy Polski tutaj nie było. Przetrwał język i to, co najważniejsze, co pozwoliło Polskę odbudować.

Chciałbym podziękować Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu, bo nie kto inny, a ks. biskup Bursche walczył o Polskę tu n Śląsku Cieszyńskim, kiedy się odradzała.

Ten wielki człowiek, wspaniały duchowny, wielki Polak, choć jego rodzina miała niemieckie korzenie, oddał życie za wiarę i Polskę, został zamordowany przez Niemców.

Nie poddał się, nie zniemczył Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Zginęło za to ogromnie wielu duchownych, którzy waszej wspólnocie służyli, oddali swoje życie za wiarę i Polskę i za to, że tutaj jesteśmy.

Jako przedstawiciel Rzeczypospolitej, jako prezydent naszego państwa jestem ogromnie wdzięczny, bo to zaproszenie to dowód, że tę wspólnotę tworzymy i możemy ją budować. Dziękuję i zobowiązuje się dla państwa polskiego i dla państwa, jak tutaj jesteście, że będę was odwiedzał, że będę tu bywał – podziwiał góry, waszą pracę.

Możecie liczyć na wsparcie ze strony prezydenta
— powiedział Andrzej Duda.

Po tych słowach w zborze rozległy się oklaski.

Jeszcze raz dziękuję i szczęść Boże!
— dodał prezydent, po czym ponownie został nagrodzony brawami.

Proboszcz parafii ewangelickiej Zbawiciela w Bielsku-Białej, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Paweł Anweiler wręczył prezydentowi prezent - rzeźbę głowy orła."

ZOBACZ ZDJĘCIA:

http://wpolityce.pl/p/337834/min
http://wpolityce.pl/p/337835/min
http://wpolityce.pl/p/337833/min
http://wpolityce.pl/p/337836/min
http://wpolityce.pl/p/337837/min
http://wpolityce.pl/p/337838/min
http://wpolityce.pl/p/337839/min
http://wpolityce.pl/p/337840/min
http://wpolityce.pl/p/337841/min
http://wpolityce.pl/p/337842/min
http://wpolityce.pl/p/337843/min
http://wpolityce.pl/p/337830/min

Źródło:

http://wpolityce.pl/polityka/2... gah; Zdjęcie Zespół wPolityce.pl; autor: Zespół wPolityce.pl

***

Z okazji Święta Reformacji wpisał na Nasze Blogi: Roman Andrzej Śniady, dr inż., Wrocław; 31/10/2015

***

Piśmiennictwo:

Sobota, 31 października 2015
“Razem tworzymy wielką, polską wspólnotę”
http://www.prezydent.pl/aktual...

***

31 października - Święto Reformacji
31 października w Kościele ewangelicko-augsburskim i innych wspólnotach wyrosłych z korzenia protestantyzmu obchodzone jest Święto Reformacji na pamiątkę wywieszenia przez Marcina Lutra 95 tez na kościele zamkowym w Wittenberdze. Jest to jedno z najważniejszych świąt ewangelicyzmu.
http://wiadomosci.ox.pl/wiadom...

Ewangelicy obchodzą Święto Reformacji
(dj) 31 października 2015 07:00
http://www.poranny.pl/wiadomos...

Śląsk: Obchody Święta Reformacji
wydrukujKAI/mc 31.10.2015 10:27, aktualizacja 31.10.2015 16:53
http://www.deon.pl/religia/kos...

Święto Reformacji
pb, ej / br, Warszawa, 2015-10-31
http://ekai.pl/wydarzenia/ekum...

31 października 2015, 19:22
Prezydent u luteranów: wszyscy tworzymy wielką polską wspólnotę
http://www.tvn24.pl/wiadomosci...

Święto Reformacji: prezydent Duda odwiedził luteranów
Prezydent Andrzej Duda w Święto Reformacji odwiedził luteranów w Bielsku-Białej na Śląsku Cieszyńskim. Podziękował za to, że przez lata bronili polskości i obiecał wsparcie. Źródło: Fakty TVN
http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Lektor

01-11-2015 [13:20] - Lektor | Link:

Taką notkę to aż miło przeczytać - dziękujemy !!!

Obrazek użytkownika antoniusz

01-11-2015 [19:55] - antoniusz | Link:

Jakoś na niezależnej próżno szukać informacji o wizycie PAD u ewangelików.