NBP prognozuje w najbliższych latach wzrost gospodarczy

NBP prognozuje w najbliższych latach wysoki wzrost gospodarczy w Polsce
 
1. W poniedziałek Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował doroczną (wiosenną) prognozę dotyczącą kształtowania się podstawowych wielkości makroekonomicznych w Polsce w 2021 roku i w dwóch kolejnych latach pt. Raport o inflacji, marzec 2021 (kolejny zostanie opublikowany w listopadzie).
Jak zaznacza NBP, prognoza jest obarczona niepewnością związaną z przebiegiem pandemii kornawirusa (kolejne fale zakażeń) w Polsce i poza naszymi granicami, bowiem ostrzejszy jej przebieg, będzie skutkował obniżeniem aktywności gospodarczej, szczególnie w sferze usług.
Po uwzględnieniu tego zastrzeżenia, wg tzw. centralnej ścieżki projekcji NBP w ujęciu rok do roku PKB w Polsce w latach 2021-2023, powinno rosnąć odpowiednio o: 4,1%, 5,45 i 5,4%.
Z kolei ceny w ramach tzw. inflacji bazowej (a więc po wyłączeniu cen żywności i energii) także w ujęciu rok do roku w latach 2021-2023, powinny rosnąć odpowiednio o: 2,7%, 2,6% i 3,3%), natomiast wskaźnik cen konsumenta CPI, ma rosnąć odpowiednio o: 3,1%, 2,8% i 3,2%.
Także inne wskaźniki makroekonomiczne, takie jak: spożycie, inwestycje, sytuacja w handlu zagranicznym (relacje eksportu i importu), wzrost wynagrodzeń, czy sytuacja na rynku pracy (stopa bezrobocia, stopa aktywności zawodowej), wszystkie one kształtują się optymistycznie zarówno z punktu całej gospodarki jak i pracowników.
 
2. Jak zaznacza NBP w raporcie prognoza wiosenna dotycząca wzrostu PKB jest wyższa od tej jesiennej z listopada 2020 roku, a szybszy wzrost gospodarczy będzie wynikał z szybszego powrotu do aktywności gospodarczej do poziomu sprzed pandemii.
Jeżeli prognoza NBP miałaby się sprawdzić, to już 2021 roku osiągnęlibyśmy poziom PKB sprzed okresu pandemii (przypomnijmy, że spadek PKB w roku 2020 został wstępnie oszacowany przez GUS na poziomie -2,8%).
Natomiast jeżeli chodzi o kształtowanie się inflacji to ma się ona obniżyć w stosunku do prognozy jesiennej w latach 2021-2022, by lekko wzrosnąć w roku 2023 jednak cały czas znajduje się ona poniżej celu inflacyjnego wyznaczonego przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), przypomnijmy 2,5% +/- 1pkt. procentowy.
A więc jak wynika z prognozy NPB wyraźne przyspieszenie wzrostu gospodarczego w trzech kolejnych latach nie będzie powodowało wzrostu inflacji, a utrzyma się ona poniżej celu inflacyjnego wyznaczonego przez RPP.
 
3. Podobnie jak NBP oceniają szanse polskiej gospodarki na przyspieszenie wzrostu gospodarczego, zarówno zagraniczne media jak i międzynarodowe instytucje finansowe.
Pod koniec lutego w niemieckim dzienniku ekonomicznym Handelsblatt, ukazał się artykuł o gospodarczym cudzie nad Wisłą, gazeta zwraca uwagę, że uwaga niemieckich przedsiębiorców jest skierowana przede wszystkim na Chiny i Stany Zjednoczone, a „krajem, w przypadku którego rozbieżność między brakiem poświęcanej mu uwagi, a jego znaczeniem gospodarczym jest szczególnie duża, jest Polska”.
Tymczasem „prężność polskiej gospodarki - a przede wszystkim jej dobre perspektywy w Europie, zadziwiają”, co więcej „polska gospodarka również w pandemii koronawirusa przechodzi przez kryzys tak łatwo, jak żadne inne państwo członkowskie UE”.
Jak pisze gazeta dla wielu niemieckich przedsiębiorstw „największe państwo Europy Wschodniej, mimo wszelkich politycznych tarć, jest ważną lokalizacją i od dawna jest czymś więcej niż tylko rozbudowanym warsztatem”.
Jak podkreśla niemiecki dziennik ekonomiczny „polską gospodarkę charakteryzują dwie cechy: różnorodność i elastyczność, co szczególnie dobrze jej służyło podczas pandemii koronawirusa”.
Gazeta zwraca także uwagę, iż z prognoz EBOR-u ale także komisji Europejskiej wynika, że w 2021 wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie przynajmniej 3% PKB, a to oznacza, że na koniec tego roku będzie to jedyny kraj w UE, który osiągnął poziom PKB sprzed kryzysu.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-03-2021 [07:30] - Marek1taki | Link:

Koncerny nie doświadczyły lockdownu w takiej skali jak reszta gospodarki a tarcz to jednak "doświadczyły" ciężko.
Siła robocza to pewnie im przepłynęła z zamkniętych działów. Tak było?

Obrazek użytkownika Darek65

10-03-2021 [08:25] - Darek65 | Link:

Na Titanic-u orkiestra też grała do końca.

Obrazek użytkownika Czesław2

10-03-2021 [09:36] - Czesław2 | Link:

Mieliśmy mieć możliwość korzystania z gazu jako paliwa przejściowego do 2050 roku. Niestety, jak przewidywałem, wyłączenie Polski w tak późno jest nie do przyjęcia.
https://wpolityce.pl/gospodark...
 Sądzę, że wykończą nas najpóźniej w 2030 roku.

Obrazek użytkownika Czesław2

10-03-2021 [11:43] - Czesław2 | Link:

...LUB CZASOPISMA.
https://wgospodarce.pl/informa...
Związkowcom Dudy splunięto w twarz.