MASŁOŃ I GOCIEK W KATOWICACH

W ramach kampanii organizuję spotkanie z Krzysztofem Masłoniem, krytykiem literackim i publicystą „Do Rzeczy”. Kolejny ewent to spotkanie 15.10 z Piotrem Goćkiem i promocja jego książki o wzlocie i upadku Platformy Obywatelskiej. Można zapytać po co spotkania z autorami książek w okresie kampanii wyborczej skory wszyscy znamy dramatyczne wyniki czytelnictwa książek w Polsce. Spotkania są m.in. po to aby to zmienić.

Krzysztof Masłoń aktualnie pisze teksty poświęcone głównie najnowszej literaturze w tygodniku „Do Rzeczy”. To publicysta, dziennikarz, krytyk literacki. Przez lata był związany z “Rzeczpospolitą” i “Magazynem Literackim. Najważniejsze książki Krzysztofa Masłonia to “Lekcja historii najnowszej”, “Żydzi, Polacy i my”, “Bananowy song. Moje lata 70.”. Laureat branżowych nagród Ikara i PIK-owego Lauru oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest jurorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Ostatnie najważniejsze teksty Krzysztofa Masłonia w „Do Rzeczy” to m.in. „Konspirator wyobraźni” (o Zbigniewie Herbercie), „Marek Hłasko – zdemistyfikowany macho”, „Groźna pokusa Wisławy Szymborskiej”, „Żydowska zadra Herlinga” czy „Uroda życia” (o Jarosławie Marku Rymkiewiczu). „Muru już nie ma, getto pozostało” tak zatytułowany był tekst Krzysztofa Masłonia w „Do Rzeczy” traktujący o antysemickiej publikacji tygodnika „Newsweek” na temat Juliana Kornhausera, ojca małżonki kandydata na Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy. Propagandziści z „Newsweeka” usiłowali zrobić z wybitnego poety Polakożercę. Krzysztof Masłoń obnażył kłamstwa patriotów III RP.

Na naszym spotkaniu gość na początku opowiadał o dominujących nagrodach literackich na przykładzie nagrody Nike przyznawanej przez „Gazetę Wyborczą”. Mówił o znaczeniu sporów o historię w najnowszej literaturze oraz nakładania się ostrych podziałów politycznych na oceny literatury. Pretekstem do zaproszenia Krzysztofa Masłonia jest jego ostatnia książka "Od glorii do infamii". Książka to portrety 30 pisarzy z okresu PRL emigracji antykomunistycznej.

W jednej z najwybitniejszych publikacji z dziedziny fantastyki naukowej autorstwa Raya Bradbury,ego „451 stopni Farenhaita” strażacy zyskali nowe zadania. Mieli odszukiwać nielegalnie przechowywane książki i palić. Czytanie książek miało prowadzić do wyzwalania szkodliwych emocji i krytyki panującego ustroju. W nowym wspaniałym świecie zakazana została wszelka literatura, nie wolno czytać książek ani ich posiadać. Ludzie w wielkim stopniu są zmanipulowani przez media, upiększające nawet katastrofy. Żony nie martwią się o mężów, a dzieci są traktowane jak niepotrzebny ciężar. Uczniowie na zajęciach w szkołach uczą się tylko z filmów. Odreagowują w specjalnych „wesołych miasteczkach”, gdzie gabinet luster zastąpiony został tłuczeniem szyb, a samochodziki i karuzele super szybkimi samochodami. Dorośli, swój wolny czas poświęcają interaktywnemu programowi telewizyjnemu „Rodzinka”, gdzie mogą odgrywać swoją własną „rolę”, nie ruszając się z domu.

Czytajmy zanim PO zakaże czytanie innych książek niż telefoniczna.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika PIOTR Z GDAŃSKA

10-10-2015 [22:48] - PIOTR Z GDAŃSKA | Link:

Dlaczego "ewent" a nie wydarzenie?