PLAGI I ZARAZY

Pieter Bruegel the Elder, Triumph of Death (detail), c. 1562, Museo del Prado, Madrid

Wszyscy nerwowi jak majowe jętki nad strumieniem pełnym pstrągów.
Tak – boimy się. Tylko głupiec się nie boi.
Reakcja na nieznane zagrożenie może być różna. Często jest to po prostu wyparcie: - Ha, ha! Czy wyście zgłupieli?! Nie ma nic. To ściema.
Znacie? No jasne.

Najgorsze, gdy strach doprowadza do paniki i histerii. Tu może być bardzo nieprzewidywalni.
Czy może jest tu ktoś taki, kto bardzo chciałby przyłączyć się do demonstracji pod hasłem WYPIE*DALAJ?

To jest portal ludzi na pewnym poziomie intelektualnym. Niektórzy poczciwi, inni złośliwi...
Zakładam, że prawie wszyscy dobrze znają język angielski. Więc nie zdecydowałem tłumaczyć fragmentów artykułu z Daily Art Magazine, pod tytułem "Plague in Art: 10 Paintings You Should Know in the Times of Coronavirus "
Czyli jak artyści widzieli na przestrzeni wieków zarazę w swoim czasie.

https://www.dailyartmagazine.com/plague-in-art-10-paintings-coronavirus/

I jeszcze parę króciutkich cytatów z tego artykułu pani Zuzanny Stanskiej, historyka sztuki, która ten magazyn założyła i prowadzi.

"I know it’s not comforting under current circumstances but actually, when you think about it, untreatable plagues were a regular part of human life for centuries. The medieval Black Death was one of the most devastating pandemics in human history. It resulted in the deaths of an estimated 75 to 200 million people in Eurasia, peaking in Europe from 1347 to 1351. 200 million!
The 1918 an influenza pandemic known as Spanish flu (present from January 1918 to December 1920) infected 500 million people around the world. This amounts to 27% of the world population at the time. The death toll is estimated to have been anywhere from 17 million to 50 million, and possibly as high as 100 million. 100 million! And it happened only one hundred years ago. [...]"

"In the time of the Black Death (1347 to 1351) themes such as skeletons, death, and the Dance of Death were very common in culture and especially art. There is no surprise here, it’s estimated that more than 30% of the European population died in the epidemic. In some cities, such as Venice, up to 60% of the inhabitants died. Also half of Paris’s population of 100,000 people died. Giovanni Bocaccio in his Decameron (1353) wrote:
“In men and women alike it first betrayed itself by the emergence of certain tumours in the groin or armpits, some of which grew as large as a common apple, others as an egg … From the two said parts of the body this deadly gavocciolo soon began to propagate and spread itself in all directions indifferently; after which the form of the malady began to change, black spots or livid making their appearance in many cases on the arm or the thigh or elsewhere [...]

Pominę inne zarazy i epidemie. Przedstawię tylko słynne dzieło Polaka, wysoko cenionego na świecie, śp Davida Wojnarowicza.

"David Wojnarowicz’s Untitled (Falling Buffalos) is one of the artist’s best-known works and perhaps one of the most haunting artistic responses to the AIDS crisis of the 1980s. In this photo-montage we see a herd of buffalo falling off a cliff to their deaths. The falling buffalos evoke feelings of doom and hopelessness, making the work extremely powerful and provocative. Made in the wake of the artist’s HIV-positive diagnosis, Wojnarowicz’s image draws a parallel between the AIDS crisis and the mass slaughter of buffalos in America in the nineteenth century. It reminds viewers of the neglect and marginalization that characterized the politics of HIV/AIDS at the time. You can read how he manifested his outrage in the times of HIV/AIDS pandemic here.
Wojnarowicz died of HIV/AIDS in 1992."

Postarajmy się nieco spojrzeć spokojniej na świat który nas otacza. Fakt, mieliśmy 75 lat względnego spokoju w Europie.Bez wszechogarniających wojen, wielkich epidemii i innych kataklizmów. Jakoś się żyło... I nagle jest źle, bardzo źle. Ciężko to znosimy. Ale musimy wytrzymać. Dla nas samych.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

25-10-2020 [10:18] - Jabe | Link:

I nagle jest źle, bardzo źle. – Skąd ten wniosek? W porównaniu z przeszłymi plagami to błahostka. Za to zagrożeniem jest spisek koronkarzy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

25-10-2020 [11:49] - jazgdyni | Link:

Znasz już przyszłość?

Obrazek użytkownika Jabe

25-10-2020 [13:47] - Jabe | Link:

Toć rzekomo już jest bardzo źle. Zresztą odsetek zgonów wśród zarażonych można już dość pewnie oszacować z góry. Nie ma powodu sądzić, że dotąd nie zarażeni będą infekcję przechodzić ciężej, przeciwnie. Sytuacja wymaga reakcji, lecz z pewnością nie jest to kataklizm.

To reakcja władz jest zagrożeniem: sianie paniki, paraliż państwa i służby zdrowia, samowola rządzących, nieliczenie się z prawami obywatelskimi i kosztami. Mam nadzieję, że pójdą za to za kratki.

Obrazek użytkownika tricolour

25-10-2020 [15:33] - tricolour | Link:

Przyszlośc można sobie wyliczyć: wykryto 250000 zakażonych, zmarło 4400 (1,7%) wraz z chorobami towarzyszącymi. Czystych covidowców umiera 30x mniej. Gdy wykryjemy 40 milionów zakażonych, to umrze 640 tysięcy ludzi, czyli półtoraroczny limit naturalnych zgonów. Ile w tych 640tys będzie tych, co już drugi raz nie umrą naturalnie? Tego akrurat nie mówią. W każdym razie pandemia zwiększa śmiertelnośc o niedający się oszacowac procent, bo zwiększenie ilości zgonów o 1% (jak jest teraz) to jest żadna tendencja.

Poza tym wstrzymano planowe zabiegi onkologiczne, porady medyczne przeniesiono do netu bez badania pacjenta - po to jest potrzebna bezkarność+. Ma za to nie być odpowiedzialności.

Zreszta pogadamy na pół roku, bo przed tobą siedzenie w domu do czerwca bez prawa wyjścia: do kościółka, do sklepu i jazda z powrotem.

Obrazek użytkownika cyborg59

25-10-2020 [10:19] - cyborg59 | Link:

Już wcześniej zastanawiałem się dlaczego nie używamy słowa "zaraza" - lepiej oddającego sposób rozprzestrzeniania choroby? Co mnie, małego żuczka obchodzi, że pandemia ogarnia cały świat? Mnie obchodzi, że mogę się zarazić od sąsiada.
Chińczycy gotują się do wojny. Ich oświadczenia o ochronie własnych interesów i ochronie możliwości rozwoju - przypomina żądania "przestrzeni życiowej" Adolfa.
W tej sytuacji, likwidacja WHO powinna być natychmiastowa.

Obrazek użytkownika jazgdyni

25-10-2020 [11:51] - jazgdyni | Link:

Tak. WHO straciło wiarygodność. Nie sprawdza się jako instytucja i jako ludzie.

A z Chinami to się dopiero zaczyna.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

25-10-2020 [13:14] - RinoCeronte | Link:

Tak właśnie wygląda wojna biologiczna. Chińczycy w przeciwieństwie do państw zachodnich pokazali, że sobie poradzą...Niech Bóg ma nas w opiece, bo na rozum nie ma co liczyć jak właśnie widać na "spontanicznych" protestach.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

25-10-2020 [13:06] - NASZ_HENRY | Link:

Warto przytoczyć kilka hipotez dlaczego dżuma Polskę w latach 1347-51 ominęła.

Kościelna: Dzwony kościelne ultradźwiękami przepłoszyły szczury i pchły które roznosiły zarazę. Był to pierwszy cud nad Wisłą

Królewska: Królewscy kusznicy na rozstajach dróg strzelali do każdego podejrzanego sprawdzając uprzednio czy potrafi powiedzieć poprawnie  "chrząszcz brzmi w trzcinie"

Żydowska: Żydzi w podzięce za dobre traktowanie przez Kazimierza Wielkiego zastosowali na masową skalę destylację wysoko procentowego spirytusu.
Alkohol dezynfekował skutecznie wewnętrznie i zewnętrznie i to działa do dzisiaj ☺

 

Obrazek użytkownika Pers

26-10-2020 [14:23] - Pers | Link:

"Czy może jest tu ktoś taki, kto bardzo chciałby przyłączyć się do demonstracji pod hasłem WYPIE*DALAJ?"

Na przykład ja.

Obrazek użytkownika cyborg59

26-10-2020 [21:38] - cyborg59 | Link:

Zacznij od siebie !!