Górski Karabach - Erdogan szuka guza

  Pandemia spowodowała przytłumienie wielu konfliktów.  Ostatnio jednak uaktywnił się nowy.  Od niedzieli 27.09.2020 toczy się regularna wojna między Azerbejdżanem a Armenią o Górny Karabach.  Konflikt ten datuje się od co najmniej 1987 roku i jest efektem przedzielenia przez władze sowieckie ormiańskiego Górnego Karabachu Azerbejdżanowi.  Po upadku Sowietów region ten nieformalnie połączył się z Armenią.  Azerbejdżan pragnąłby go odzyskać.  Walczył o to w 1994 i 2016 roku - bezskutecznie.  Obecnie spróbował po raz trzeci.  Jak pisze bloger  r.szklarz  wsalonie24 {TUTAJ}:

  "W tym spornym regionie Azerbejdżan znów walczy z Armenią, a swoje interesy ma w tym wszystkim Ankara.  
Prezydent Erdogan zdecydowanie poparł w tym konflikcie Azerbejdżan i zadeklarował, że jeśli ten poprosi o pomoc militarną, to Turcja jej z chęcią udzieli. Takie stanowisko nie powinno dziwić. Nad Bosforem popularność ostatnio zdobywa panturkizmu, postulującą zjednoczenie wszystkich ludów turkijskich, aż po Ałtaj. Zgodnie z nią, Azerowie i Turcy to jeden, sztucznie podzielony naród, w czym zresztą jest trochę prawdy, bo ich języki są bardzo podobne. Stosunku Turków do Ormian chyba nie muszę przedstawiać, bo od około 100 lat jest on raczej mało przyjazny.
Zresztą wygląda na to, że Turcja nie tylko w tym konflikcie zajmuje jasne stanowisko, ale też właśnie ona w znacznym stopniu obecną eskalację zainicjowała. Wiele wskazuje, że pierwsze strzały padły ze strony azerskiej, najprawdopodobniej przez Ankarę zachęconych. Bo to właśnie Erdogan najwięcej na tym konflikcie teraz zyskuje.".

  Moim zdaniem nic na razie nie zyskał a ta wojna jest kolejną awanturą podsycaną przez Turcję.  O jej przebiegu można się dowiedzieć z twittów dr Wojciecha Szewki {TUTAJ}.  Dobry opis konfliktu jest w portalu Rosja o Rosji {TUTAJ}.  Warto też wysłuchać rozmowy z dr Szewką {TUTAJ}.  W ciągu ostatnich kilku lat Turcja stała się chyba najważniejszym czynnikiem destabilizującym sytuację na Bliskim Wschodzie.  Winne są temu mocarstwowe ambicje samego Erdogana.  Pragnąłby on wskrzesić Imperium Otomańskie i zostać jego sułtanem.  Oto kilka przykładów jego działań:

  Interweniował wojskowo w Syrii i próbował przepędzić Kurdów z pobliża granicy syryjsko-tureckiej.  Przeciwstawiła się mu Rosja.  Wmieszał się potem w wojnę domową w Libii popierając rząd w Trypolisie.  Wysłał tam syryjskich najemników.  Znów powstrzymała go Rosja oraz Egipt, który zapowiedział, że w przypadku zajęcia Syrty, wyśle tam armię egipską.  Na początku bieżącego roku zaatakował Grecję, chcąc wysłać tam "uchodźców".  Przeszkodził w tym opór Greków oraz pandemia koronawirusa.  Teraz Erdogan wspiera Azerbejdżan i wysyła tam syryjskich najemników.  Wygląda na to, że facet się nie uspokoi dopóki nie dostanie porządnie w skórę.  Nie wiadomo jednak, kto mógłby go pohamować.  Rosja prowadzi z Turcją podwójną grę, z jednej strony udając przyjaźń a z drugiej kontrując jej zamierzenia,  USA nie chce angażować się na Bliskim Wschodzie, a dwa miliony Turków w Niemczech paraliżują ten kraj, a zatem i całą UE.  Dlatego Erdogan może rozrabiać dalej

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

02-10-2020 [22:13] - Jabe | Link:

Broń trzeba przetestować.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-10-2020 [12:42] - Marek1taki | Link:

Erdogan prowadzi politykę w interesie swojego kraju. Nie siedzi, nie leży, ani nie lata być wyświadczać łaskę. Jaki jest nasz interes geopolityczny w tym rejonie zdefiniowano w czasie wojny Rosyjsko-Gruzińskiej, a cywilizacyjny jest we współpracy z Gruzją i Armenią.
W imię jakiego interesu ocenzurowano wystąpienie w PR24 ks.Isakiewicza-Zalewskiego nie wiadomo. Myślę, że z tej samej mańki co Biełsat.
https://www.pch24.pl/wywiad--k...

Obrazek użytkownika u2

03-10-2020 [18:27] - u2 | Link:

"W tym spornym regionie Azerbejdżan znów walczy z Armenią, a swoje interesy ma w tym wszystkim Ankara."

Zapomniała pani o głównym rozgrywającym, czyli Rosji. To dzięki Rosji Armenia bezprawnie zajmuje ten teren należący wcześniej do Azerbejdżanu. To Armenia  jeszcze w 1988 zajęła bezprawnie ten teren. W świetle prawa miedzynarodowego to nadal terytorium Azerbejdżanu. Tak po cichu Rosja podbija obecnie a to Gruzję, a to Ukrainę. Jak przestrzegał ś.p. Lech A. Kaczyński na tym apetyt Rosji się nie kończy. Następna może być Polska.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-10-2020 [18:45] - Marek1taki | Link:

Zatem izolować Armenię jak Białoruś, niech nie ma alternatywy dla miłości z Rosją.

Obrazek użytkownika u2

03-10-2020 [19:26] - u2 | Link:

"Zatem izolować Armenię jak Białoruś"

Z pewnością położenie Armenii jest dużo gorsze niż Białorusi. Ma wrogów z obu stron. Zaś Białoruś ma tylko jednego wroga, Rosję która chce ją wchłonąć. Polska nie jest wrogiem Białorusi. Od wieków łączy nas zwykła ludzka przyjaźń pomimo historycznych zawirowań.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-10-2020 [22:28] - Marek1taki | Link:

Białoruś ma dwóch wrogów. Rosję (w tym obwód Kaliningradzki) oraz Zachód z ludzką twarzą marksizmu reprezentujący ideologię i finansjerę. Działania władz Polski tylko odbudowują linię Curzona, której realizację wcześniej częściowo wypełniał traktat Ryski a w pełni spełniał pakt Hitler-Stalin i Roosevelt-Stalin-Churchill.
Armenii trzeba pomóc aby nie szukała pomocy w Rosji. Działania spóźnione. Trzeba zmienić władze szkodzące interesom Polski. 3 lata albo mniej.