Nowy rząd - no i się "urodził"

Po kilku tygodniach podgrzewania niepotrzebnych emocji i po wielu perturbacjach wewnątrz koalicji ZP, "urodził" nam się nowy-stary rząd w składzie:

1/ Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów
2/ Jarosław Kaczyński – Wiceprezes Rady Ministrów
3/ Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
4/ Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii
5/ Jacek Sasin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych
6/ Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
7/ Tadeusz Kościński - Minister Finansów i Funduszy
8/ Michał Kurtyka - Klimatu i Środowiska
9/ Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury
10/ Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej
11/ Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
12/ Grzegorz Puda – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
13/ Zbigniew Ziobro – Minister Sprawiedliwości
14/ Mariusz Kamiński – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
15/ Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych
16/ Adam Niedzielski – Minister Zdrowia
17/ Michał Dworczyk – Minister-Członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
18/ Łukasz Schreiber – Minister-Członek Rady Ministrów
19/ Konrad Szymański – Minister do spraw Unii Europejskiej
20/ Michał Cieślak – Minister-Członek Rady Ministrów
21/ Przedstawiciel Solidarnej Polski - Minister-Członek Rady Ministrów (nazwisko zostanie przedstawione w późniejszym terminie).

Wedle zapowiedzi PiS ma to być rząd na następne trzy lata, rząd sprawniejszy i mogący "stawić czoła" ogromnym wewnętrznym i zewnętrznym wyzwaniom, które czekają Polskę w najbliższych latach. Czy tak będzie to zobaczymy. 

Bo tak naprawdę wszystko zależy od tego, kto wygra wybory prezydenckie w USA. Jeżeli D. Trump to nowy rząd sobie jakoś poradzi, gdy zaś kandydat Demokratów to będzie miał dużo gorzej. Nasili się bowiem atak na Polskę za strony UE i prezydencji Niemiec wspierany przez rodzimych Targowiczan a bez wsparcia USA powstrzymanie tego ataku będzie bardzo trudne. Czy nowy rząd jest przygotowany na jego odparcie a w szczególności czy jest w stanie razem z sojusznikami zapobiec powiązaniu funduszy pomocowych z wyimaginowaną europejską "praworządnością"? 

Wejście do struktur władzy wykonawczej J. Kaczyńskiego może wpłynąć bardzo różnie na funkcjonowanie rządu. Z jednej strony być może będzie skutecznym arbitrem pomiędzy ścierającymi się stronami, ale też z drugiej strony może paraliżować bieżące jego funkcjonowanie. Bowiem jako naczelnik państwa był dotychczas decyzyjnym obserwatorem naszej sceny politycznej a teraz ma bezpośrednio nadzorować ministerstwa, które są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i naszych reform i tym samym rola samych ministrów stanie się ograniczona. Czy nie będzie to tworzyło dodatkowych i niepotrzebnych tarć wewnątrz rządu a szczególnie pomiędzy J. Kaczyńskim a ministrem Z. Ziobro? A czy hipotetycznie nie można spodziewa się tarć na linii premier - nadpremier? Ponadto niezrozumiałym jest dlaczego Z. Ziobro nie ma teki wicepremiera podczas, gdy J. Gowin taką wynegocjował?

No i J. Gowin. To człowiek, który tak naprawdę o niczym nie ma pojęcia a już szczególnie o sprawach gospodarczych, za które ma teraz odpowiadać. Poza tym już bywał nielojalny i wedle mnie w ogóle nie powinien zasiadać w rządzie ZP. Jeżeli już to winien dzierżyć jakieś ministerstwo bez teki i w żadnym wypadku nie powinien być wicepremierem. Jeszcze co niektórzy zatęsknią za J. Emilewicz, która zapewne liczyła na utrzymanie swojej posady - stąd jej wyjście z Porozumienia.

Bardzo niedobrze się stało, iż ministrem rolnictwa i rozwoju wsi przestał być J. K. Ardanowski. Był najlepszym ministrem rolnictwa od 1989 roku i wieś mu ufała. Zastąpi go nikomu tak naprawdę nieznany G. Puda i na dziś wątpię czy sobie poradzi na tym trudnym stanowisku. A trzeba przypomnieć, że to dzięki wsi wybory wygrała zarówno ZP, jak i wygrał prezydent A. Duda. Szkoda, że w nowym rozdaniu promuje się człowieka, który na wstępie budzi - jako sprawozdawca "ustawy futerkowej" - tyle niejasności w środowisku wiejskim.  

Jasnym punktem - też wedle minie- jest P. Czarnek jako minister edukacji i nauki. To wyrazisty polityk o zdecydowanym chrześcijańskim światopoglądzie. Pokładam w nim duże nadzieje na uzdrowienie polskiej edukacji i nauki, szczególnie w obszarze szkolnictwa wyższego, z którym nie poradził sobie J. Gowin. 

Obok łączenia nastąpią też zmiany w zakresie odpowiedzialności poszczególnych ministerstw za określone dziedziny, w tym leśnictwa i łowiectwa, ale mam nadzieję, że są to zmiany przemyślane i nie będą źródłem przyszłych konfliktów, tym bardziej, że prawdopodobnie akurat łowiectwo i leśnictwo przypadnie Solidarnej Polsce, która będzie w stanie zablokować ewentualne zakusy prywatyzacji polskich lasów.   

Czy ten rząd okaże się naprawdę silnym i radzącym sobie z wszelkimi przeciwnościami? Czy będziemy go wspominać dobrze? Czy przyczyni się do wzrostu dobrobytu nas wszystkich? Te pytania zostawiam otwarte a na dziś - mimo, że mam wiele wątpliwości - daję mu kredyt zaufania. Obym się nie pomylił i ten "noworodek" oby okazał się wart tego kredytu.  

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika karlin

01-10-2020 [19:00] - karlin | Link:

Mam tylko nadzieję, że Kaczyński nie zostanie, jak to już po części ogłoszono, szefem Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa (niemal dosłowne tłumaczenie rosyjskiej nazwy KGB). A "dowcipniś", promujący tę nazwę w mediach, oberwie. Co do reszty, ja już chyba większych nadziei nie mam.  

Obrazek użytkownika Marek1taki

01-10-2020 [19:35] - Marek1taki | Link:

Rozdawanie tylu wiceprezesur jest objawem samym w sobie rekompensowania deficytu władzy, a na tym tle pominięcie jednego z koalicjantów dodatkowym.
Zobaczymy czy coś zdziała wielka nadzieja białych - prof.Czarnek. Czy jego działania spotka ostrzał z własnych szeregów jak reformę sadownictwa? Zasłona dymna dla mizerii polityki rządu Morawieckiego gwarantowana. A właśnie! Czy to nie cud, że zakała polityki znowu jest premierem? Zwłaszcza po przyspieszeniu niszczenia Polski w ostatnim półroczu? Kolejny objaw.

Obrazek użytkownika Jan1797

01-10-2020 [21:13] - Jan1797 | Link:

Zrzucę autora płaszczyk!
Dulkiewicz w towarzystwie złego słowa z jej wyjątkową aktywnością w sytuacji skażenia
Zatoki i lokalnego rozwoju epidemii covid. Prezydencja niemiecka otwiera się skandalem?

Obrazek użytkownika Marek1taki

01-10-2020 [20:52] - Marek1taki | Link:

A tu okazuje się, że
" rządzący w Polsce nacjonaliści posunęli się w środę dalej w prawo, mianując w nowym rządzie ultrakonserwatywnego szefa edukacji, co stwarza perspektywę nowych tarć z Unią Europejską”.
- twierdzą lewicowi dziennikarze z Reutersa.
https://kresy.pl/wydarzenia/re...
Teraz wiemy jakich krytyk boi się nasza cnota.

Obrazek użytkownika sake3

01-10-2020 [22:05] - sake3 | Link:

Gowin ministrem Pracy,Technologii,Rozwoju.No można w takim razie powiedzieć,że juz po naszym rozwoju.Najważniejszy resort do wykończemia.

Obrazek użytkownika Jabe

02-10-2020 [08:55] - Jabe | Link:

Kiedy rozwój okaże się ułudą, będzie na kogo zwalić.

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2020 [12:46] - sake3 | Link:

Najlepiej ,,rozwój'' oddać w ręce Berlina (to tak idac Trzaskowskim.Bo i po co nam ,prawda?A Gowin i tak sercem i duszą jest z PO z radoscią i determinacją wypełni jej żądania i dyrektywy. 

Obrazek użytkownika marsie

01-10-2020 [22:41] - marsie | Link:

Pardon, ale - "walcie się,  antypolacy". Prezes, a z nim i Polska, wygrają! Pozdrówka.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-10-2020 [22:57] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Jasnym punktem - też wedle minie- jest P. Czarnek jako minister edukacji i nauki. To wyrazisty polityk o zdecydowanym chrześcijańskim światopoglądzie. "
Wystarczy nabluzgać na gejów i lesbijki by zostać jasnym punktem i fantastycznym kandydatem na ministra od, obojętnie czego: lokomotyw, zdrowia, szkolnictwa... czegokolwiek.

Obrazek użytkownika ruisdael

02-10-2020 [07:23] - ruisdael | Link:

Ale od czegoś trzeba zacząć. To sygnał za którym pójdą decyzje- mam nadzieję!!! Jeśli ON nie da rady to próżne te nadzieje- będzie beznadzieja (a dla Pana sukces).

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2020 [08:28] - sake3 | Link:

Czy chrześcijański światopogląd jest czymś niestosownym i nie mającym prawa bytu?I kto tu nabluzgał na homoseksualistów i lesbijki?Jak na razie słyszymy tylko bluzgi z waszej strony którymi posługujecie się nagminnie,nawet szczekacie jak pokazał to filmik z idiotkami.Bluzgi zaś miał Pan w pełnej krasie rzucane wczoraj przez takiego wypierdka jak Szutowicz i Hartman,nie trzeba nawet chodzić do speluny.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-10-2020 [12:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

Użyłeś w stosunku do mnie sformułowania wasze bluzgi. Masz pole do popisu. Znajdź choć jeden mój bluzg.

BTW
Dla Jędraszewskiego, Dudy, Czarnka itp Prawdziwych Polaków dobry gej to martwy gej. 

Obrazek użytkownika ruisdael

02-10-2020 [13:44] - ruisdael | Link:

Skończ człowieku z tymi gejami. Wiele lat temu wiedziało się, że takie dziwadła istnieją i nikt nie miał ochoty im nic robić. Spojrzało się z politowaniem lub obojętnością ...i tyle. Nie przybyło ich obecnie, ale grupy lewackie, nie będące gejami postanowiły ich użyć jako taranu, prosząc się aby dostać w ryj. Dlatego wojnę trzeba prowadzić z lewakami a nie jakimiś gejami.

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2020 [15:22] - sake3 | Link:

@wielkopolskizdzichu...Używajać zwrotu Wasze nie sugerowałam,że Pan też posługuje się wyzwiskami ale jest sądząc z wpisów częścią i zwolennikiem takiego środowiska.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-10-2020 [19:55] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ja nie jestem zwolennikiem żadnego środowiska politycznego, zwłaszcza pisowskiego. 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

02-10-2020 [13:38] - NASZ_HENRY | Link:

Rolnicy wściekli, ojciec Rydzyk zawiedziony, Solidarność wzburzona - ciemność widzę, ciemność bezobjawową ☺

Obrazek użytkownika angela

03-10-2020 [08:31] - angela | Link:

Jeżeli prof. Czarnek wg lewaków "nabluzgal", to jak nazwać  piski w relacjach ze spędow lgbt,  kiedy niecenzuralne słowa,  trzeba tuszowac,  bo nie nadają się do publicznego przekazu.
Na szczęście,  i mam pewnosc , ze profesor Czarnek, jako nauczyciel akademicki  zna źródło deprawacji młodzieży, i wszystkie rozdmuchane przez lewaków ruchy nieszczęśliwych młodych,  znajdą logiczne rozwiązanie, a ujadanie dosłownie i w przenośni, puści mimo uszu,  i zrobi co należy.
Rząd zeby skutecznie rządzić,  musi miec większość, i chwała PiS i koalicjantom,  że potrafili się  dogadać,  i nadal będą  zmieniać Polskę. 
Kiedy roznic jest mniej, niż podobieństw, trzeba się porozumieć dla dobra kraju,  i Konfederacja nie ma nic do powiedzenia,  bo uparci  jak dzieci,  a zacietrzewienie jest dowodem glupoty i niegojrzalosci.
A swoje oceny i dobre rady,  niech sobie w buty wsadza. 
Nie wiem czy się przeslyszalam, ale pan Dziambor, to "moze się nawet z KO ukladac",  więc widac  intencje Konfederacji, PO  dobre, a PiS zły, .....szok?. Nie  dziwi, że lgnęli do Putina, a na NB ich 'przedstawiciele",  nie zostawią suchej nitki na najlepszym rządzie RP.
Dlatego programy socjalne, dla rozkręcenia gospodarki,  nazywają lewicą,  a gdzie szły te pieniądze przedtem?, To widocznie wg nich,  to rządziła  prawica. 8⁸

 

Obrazek użytkownika Jabe

03-10-2020 [09:02] - Jabe | Link:

Oj, alternatywa w postaci niefarbowanej prawicy bardzo panią Angelę uwiera.