Krajobraz po bitwie, czy przegrupowanie wojsk?

Już po wyborach, więc teraz wreszcie można pisać bez obawy zaszkodzenia. Zwycięstwo wyborcze (oby!!!) tak niewielką różnicą głosów, jest w zasadzie potwierdzeniem klęski polityki gospodarczej rządu wobec przedsiębiorców i samozatrudnionych oraz świadectwem rzeczywistej ilości wrogów "dobrej zmiany", głęboko usadowionych w administracjach wszelkich poziomów - przynajmniej na to wskazują pobieżne analizy rozkładu głosów według late exit-poll.

Wcale się nie zdziwię, jeżeli w środowiskach parlamentarnych pojawią się głosy zaskoczenia tym, że "pomimo 500+", w grupie wiekowej objętej z natury tym programem, wygrał Trzaskowski, jak również nie zaskoczą mnie głosy zdziwienia w sferach rządowych, że "pomimo stu miliardów w sto dni", wśród przedsiębiorców p. Andrzej Duda też uzyskał coś 1/3 głosów.

Otóż nie "pomimo..." itd., tylko właśnie dlatego, a konkretnie wskutek jednoczesnego zadziałania dwóch mechanizmów, osobno nie tak istotnych, ale razem - jak widać - ważnych:
a) odwoływanie się do nieistniejącego poczucia wdzięczności za "wyświadczoną łaskę", co jest de facto równoznaczne z domaganiem się od ludzi publicznego stwierdzenia, że są niezaradni i bez tej pomocy to w ogóle by sobie rady nie dali, a raczej mało kto ma ochotę na akceptację takiego wizerunku;
b) coraz mocniej odczuwalnego rozdźwięku pomiędzy nachalną propagandą, że my tu hojną ręką dajemy i kryzys przejdziemy suchą nogą, a brutalną rzeczywistością nadchodzącego kryzysu, wspartego zapowiedziami akcji "spuszczania ze smyczy" służb skarbowych i ZUS, celem kontroli "prawidłowości wykorzystania" otrzymanych środków.

Realna pogarda wobec wszystkich spoza ścisłego klanu, bynajmniej nie uzasadniona jakimiś fajerwerkami intelektu ze strony zaplecza politycznego "dobrej zmiany", w połączeniu z kompletną indolencją w dziedzinie realnej gospodarki ze strony zarówno kierownictwa resortów gospodarczych i finansowych jak i urzędników, podobno "merytorycznych", skutkujące m.in. potwornym "dokręcaniem śruby" dla MŚP, nie mogły nie odbić się na wynikach wyborów.

Szczerze mówiąc, modliłem się żeby p. Duda wygrał POMIMO wsparcia zaplecza politycznego oraz starań propagandowych rządu, natomiast był to ostatni moment, "tarcze" odroczyły kryzys gdzieś o kwartał, we wrześniu sprawa wróci, po prostu pożyczenie przedsiębiorstwom sum na ZUS i zaliczkę na pdof od minimalnego wynagrodzenia na rok z góry, uratowało chwilowo płynność, ale za tym wszystkim stała zupełnie nieuzasadniona nadzieja, że po zakończeniu lockdownu gospodarka powróci do normy, a jak może wrócić do normy, jeżeli 40% PKB to podwykonawstwo dla zagranicy gdzie jest silne załamanie na wszystkich płaszczyznach i wychodzenie z niego będzie odbywało się przede wszystkim kosztem obcych podwykonawców.  Nie tylko rząd p. Morawieckiego chce chronić krajowe miejsca pracy, inni też na to wpadli - tyle, że to oni decydują o rozdziale roboty, nam może się trafi coś, czego u siebie nie chcą...

A program "500+"? Był bardzo potrzebny i niestety bardzo dobrze że jest. "Niestety", bo najbardziej się ucieszę kiedy nie będzie potrzebny, kiedy młode małżeństwa będą miały realną szansę na własny kąt, kiedy ludzie będą mieli rozwiązane ręce co do realnej wolności działania i dostępu do finansowania, kiedy urzędnik będzie dla nas wsparciem ze strony wspólnoty a nie jednoosobowym ekonomem i windykatorem ze strony supergangstera w jakiego przekształcają się instytucje naszego Państwa, kiedy lokalne sitwy i układy nie będą miały wpływu na działalność gospodarczą (vide: piekarz z Gdańska), etc.

Jeżeli uda się jeszcze pokonać obstrukcję ze strony "nadzwyczajnej kasty" (we środę będzie orzeczenie Izby Pracy SN odnośnie "zabezpieczenia" w postaci odsunięcia sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych od orzekania, co może skutkować nie rozpatrzeniem w terminie protestów wyborczych - nie chciało się czyścić stajni Augiasza, trzeba się liczyć z tym że niewyczyszczona zawartość może przysypać wchodzącego), to mamy wreszcie przed sobą trzy lata bez wyborów oraz Unię Europejską zajętą zbitką kryzysów.

W Cywilizacji Łacińskiej jest miejsce dla nawet najbardziej pokręconych ludzi, o ile tylko nie próbują na siłę "nawracać" innych na swoją modłę, resztki tego funkcjonują, choć w ułomny sposób (najlepszym dowodem jest to, jak mogą włodarze Warszawy, Poznania, Gdańska czy Krakowa odnosić się do władz Państwa, tylko że niestety próbują urabiać innych po swojemu, no ale to inna cywilizacja), lecz system sądownictwa jest prawdziwą Linią Maginota postkomuny. W dodatku przez ostatnie trzy lata umacniano stare i tworzono nowe mechanizmy instytucjonalne, szczególnie w dziedzinie gospodarki, które nie tylko z Cywilizacją Łacińską nie mają nic wspólnego, ale wręcz ją niszczą przy samych fundamentach.

Wygrano bitwę cywilizacyjną o prezydenturę (oby !!!) i teraz jest pora na zmianę.

Na naprawdę "dobrą zmianę"... 

  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mmisiek

13-07-2020 [10:46] - mmisiek | Link:

"W dodatku przez ostatnie trzy lata umacniano stare i tworzono nowe mechanizmy instytucjonalne, szczególnie w dziedzinie gospodarki, które nie tylko z Cywilizacją Łacińską nie mają nic wspólnego, ale wręcz ją niszczą przy samych fundamentach."

Najwyraźniej ci co te mechanizmy wymyślają i wdrażają to z cywilizacją łacińską też wiele wspólnego nie mają. To zresztą taka trochę "tajemnica poliszynela", raczej wątpliwe aby byli w stanie wykrzesać z siebie cokolwiek innego.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-07-2020 [19:27] - Marek1taki | Link:

"z cywilizacją łacińską też wiele wspólnego nie mają" - mają, zwalczają.

Obrazek użytkownika angela

13-07-2020 [10:58] - angela | Link:

Należy wspomnieć o zmanipulowanych , młodych wyborcach AntyPiS,  antyDuda , którzy bezmyślnie przyjęli hasło "mamy dosc" i nie wiedzą, czego mają dość, a  wynikami rządu i prezydenta,  absolutnie się nie interesują.
Jest jednak bardzo wazna sprawa korzystna dla rzadzacych, to frekwencja, mobilizacja młodych  i tych, którzy pierwszy raz 'odwazyli'  się pójść na wybory.
Ci zmanipulowani wyborcy, mieli za malo czasu,  zeby przyjrzec się Rafałowi Trzaskowskiemu i braku jego programu,  ale za te 3 lata, kiedy świadomość ich się zmieni, będą starsi, poznają życie, będzie to bardzo wartościowy elektorat dla Polski. 

 

Obrazek użytkownika tricolour

13-07-2020 [11:17] - tricolour | Link:

@Angela

Stary człowiek nie rozumie, czym się kieruje młody. Mlodego nie interesuje program prezydenta, ale interesuje, czy pracę, którą przerwał w piątek w Warszawie, może kontynuować - zabierając rodzinę - w poniedziałek np. w Tokio.

Więc zobaczymy, co będzie za trzy lata, skoro unijna kasa właśnie zaczyna zależeć od choćby praworządności. Inwestycje też. Spokojnie czekajmy.

Obrazek użytkownika angela

13-07-2020 [18:38] - angela | Link:

Ooo, bo stary nigdy nie był młody.
Stary czlowiek, dobrze wie czym kieruje się młody, i widzi jego błędy, i chce go  przed tymi bledami uchronić.
Niestety, tylko niektórzy chcą z tej mądrości korzystać. 
O ileż byliby bogatsi, bez prób i błędów.

Obrazek użytkownika mmisiek

13-07-2020 [11:27] - mmisiek | Link:

Obawiam się, że są to tylko pobożne życzenia.
Duda (tutaj = PiS) przegrywa we wszystkich grupach wiekowych do 49 lat, czyli wśród ludzi, którzy nie znają komuny z własnego doświadczenia. Z biegiem czasu ten układ będzie się zmieniać tylko na niekorzyść.
Bez szybkiej zmiany dotychczasowej polityki, w tym również szaleństwa wspierania "lewej nogi", mamy gwarancję klęski - być może już w najbliższych wyborach.

 

Obrazek użytkownika xwro

13-07-2020 [11:19] - xwro | Link:

A o zmanipulowanych i przekupionych emerytach po drugiej stronie to już nie warto napisać?

Obrazek użytkownika angela

13-07-2020 [20:21] - angela | Link:

Czyżby słabo emerytów manipulowali, bo właśnie emeryci nie dopisali we frekwencji.

Obrazek użytkownika Valdi

13-07-2020 [11:21] - Valdi | Link:

Nasz drogi prezes JK powiedział w Radiu Maryja że rząd nie chce zajmować się propagandą. Może to racja ale jednak ktoś powinien wyjaśniać ludziom sens działań rządu.  Czy jest gdzieś w Polsce ośrodek tworzący realistyczne analizy gospodarcze, dotyczące administracji, przestępczości, służby zdrowia ? 
OK, ministerstwa prowadzą statystyki, GUS publikuje z rocznym opóźnieniem. Jednak niewiele się robi aby stworzyć na bazie tego spójny przekaz. Ten przekaz który jest wystarczy na zastopowanie histerii opozycji, nie wystarczy jednak na narzucenie narracji.
Tacy ludzie jak Ardanowski, Szumiński czy śp. Szyszko wiele zrobili w tym zakresie ale to raczej wyjątki. Jest coś takiego jak Centrum Informacyjne Rządu - ale to raczej biuro "podawczo-odbiorcze"  a nie sprawnie działający aparat informacyjny. 
Ten nieszczęsny min. Gliński - coś na kształt minera i jednocześnie żołnierza piechoty pierwszej linii natarcia ... NIE DA SIĘ tak dalej prowadzić spraw państwa.

Obrazek użytkownika Czesław2

13-07-2020 [13:14] - Czesław2 | Link:

Nie wiem, jak można trafić do młodych ludzi i czego oni oczekują. Wiem, że w Polsce wyższe studia w tej chwili kończy prawie 50% młodych ludzi. To jakaś paranoja i częściowo ucieczka przed pracą. Jakąkolwiek. Całe legiony absolwentów marketingu i zarządzania, socjologii itp potem zajmuje się pustymi półkami w niemieckich sklepach ustawiając tam towar. Sadzę, że dla nich opcja polityczna , co do której istnieje przynajmniej podejrzenie, że zablokuje możliwość kręcenia lodów jest nie do przyjęcia. To samo dotyczy małych firm specjalizujących się w zdobywaniu kontraktów na styku z budżetem. Tutaj nic nie pomoże, ani Duda, ani Trzaskowski. To jest ściana mentalności i moralności.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

13-07-2020 [14:04] - wielkopolskizdzichu | Link:

Co ma wspólnego praca w niemieckim supermarkecie z kręceniem lodów? Przecież, ci którzy żyją z robienia wałków nie są gastarbreiterami.

Obrazek użytkownika mmisiek

13-07-2020 [14:37] - mmisiek | Link:

Zwyczajna pragmatyka mówi, że jeśli ściany nie można przebić to trzeba ją obejść - w tym przypadku małym po prostu trochę "odpuścić".
Tymczasem dzieje się dokładnie odwrotnie i to właśnie mali są na celowniku aparatu represji, głównie skarbowej, bo utopić małego jest dla urzędników najłatwiejsze. Duży, a zwłaszcza zagraniczny, z całym tabunem prawników poradzi sobie zawsze, a różne "fundacje" dalej spokojnie przewalają miliony.
Za pierwszym razem PiS poległ (między innymi) na tym samym, na represyjności wobec zwykłych ludzi, potem skutek wyborczy takiej polityki jest jaki jest.
 

Obrazek użytkownika Jabe

13-07-2020 [19:54] - Jabe | Link:

Tak, to taka samookupacja.

Obrazek użytkownika angela

13-07-2020 [18:31] - angela | Link:

A ja wam, wszystkim oponentom prezydenta i rządu,  życzę wszystkiego dobrego.
Bo dobro wraca, i widać po wygranej prezydenta,  pomimo zmasowanych ataków niezwykle brutalnych, dobro wróciło. 
Jak wy to dobro określicie, to wasza sprawa, ale ono jest i ludziom pomaga. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-07-2020 [19:39] - Marek1taki | Link:

Historia dzieje się na naszych oczach. Kiedy byłem małym chłopcem zastanawiałem się jakim cudem marnowano tyle szans. Co było marazmem, małością, zdradą? Co tajną siłą idei i pieniądza? Codziennie nowe doniesienia.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

13-07-2020 [23:44] - wielkopolskizdzichu | Link:

"A ja wam, wszystkim oponentom prezydenta i rządu,  życzę wszystkiego dobrego."
13.07.2020 o godzinie 1831 CEST komentatorka angela napisała wyżej zacytowane słowa.
Tymczasem pod tym linkiem https://naszeblogi.pl/comment/... domaga się delegalizacji opozycji i likwidacji mediów niezależnych od PiS.

Natomiast pod tym linkiem https://naszeblogi.pl/comment/... wyzywa elektorat Trzaskowskiego od zdrajców.
Otóż jeśli jestem zdrajcą Polski - a wedle definicji pisowskiej i pisowskiego elektoratu jestem, gdyż głosuję przeciw PiS z pełną świadomością i wrogością do tej partii -  to w konsekwencji należy mi się kulka w łeb, lub co najmniej wiele lat katorgi w obozie pracy.

Konsekwencją wpisów angeli jest to, że można ją uznać za osobę daleko niekonsekwentną lub dwulicową,
a jej życzenia dla oponentów Dudy-  wszystkiego dobrego-  zrównać z napisem na bramie oświęcimskiej.